Lansări orbitale 1990

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1990, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 79
US 27
EU 6
CN 5
JP 3
IL 1

Lista celor 121 tentative de lansări orbitale din 1990 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 01.01 00:07 Commercial Titan 3 Skynet/JCSAT / Skynet 4A US CC LC40 S
2 09.01 12:35 Space Shuttle LDEF Retrieve / OV-102 Medium dep/Rend US KSC LC39A S
3 17.01 14:45 Soyuz-U Kosmos-2055 / Oblik SU Plesetsk LC43/3 S
4 18.01 12:52 Kosmos 11K65M Kosmos-2056 / Strela-2M SU Plesetsk LC133/3 S
5 22.01 01:35 Ariane 40 SPOT 2/ASAP-1 / SPOT 2 EU Kourou ELA2 S
6 23.01 02:51 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 53 SU Plesetsk LC43/4 S
7 24.01 11:46 Mu-3S-II Hiten/KM-M / MUSES-A JP Kagoshima M1 S
8 24.01 22:55 Delta 6925 USA 50 (GPS II-6) / Navstar GPS SVN 18 US CC LC17A S
9 25.01 17:15 Soyuz-U Kosmos-2057 / Kobal’t SU Plesetsk LC16/2 S
10 30.01 11:20 Tsiklon-3 Kosmos-2058 / Tselina-R SU Plesetsk LC32/1? S
11 04.02 12:27 CZ-3 Zhongxing 3 / DFH 2A CN Xichang LC3 S
12 06.02 16:30 Kosmos 11K65M Kosmos-2059 / Duga-K SU Plesetsk LC132/2 S
13 07.02 01:33 H-1 Momo-1b / Mos-1b JP Tanegashima N S
14 11.02 06:16 Soyuz-U2 Soyuz TM-9 / Soyuz 7K-STM No. 60 SU Baikonur LC1 S
15 14.02 16:15 Delta 6920-8 USA 5152 (LACE/RME) / LACE US CC LC17B S
16 15.02 07:52 Proton-K/DM-2 Raduga / Gran’ No. 35L SU Baikonur LC81/23 S
17 22.02 23:17 Ariane 44L Superbird B/BS 2X / Superbird B EU Kourou ELA2 F
18 27.02 20:59 Kosmos 11K65M Nadezhda / Nadezhda 17F118 No. 405 SU Plesetsk LC132/2 S
19 28.02 00:55 Tsiklon-3 Okean / Okean-O1 No. 5/NKhM No. SU Plesetsk LC32/2 S
20 28.02 07:50 Space Shuttle USA 53 [MST1] / OV-104 LEO deploy US KSC LC39A S
21 28.02 23:10 Soyuz-U2 Progress M-3 / Progress 7K-TGM No. 203 SU Baikonur LC1 S
22 14.03 11:52 Commercial Titan 3 Intelsat 603 / INTELSAT VI F-3 US CC LC40 S
23 14.03 15:27 Tsiklon-2 Kosmos-2060 / US-PM SU Baikonur LC90 S
24 20.03 00:25 Kosmos 11K65M Kosmos-2061 / Parus SU Plesetsk LC133/3 S
25 22.03 07:20 Soyuz-U Kosmos-2062 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
26 26.03 02:45 Delta 6925 USA 54 (GPS II-7) / Navstar GPS SVN 20 US CC LC17A S
27 27.03 16:40 Molniya 8K78M Kosmos-2063 / Oko SU Plesetsk LC43/3 S
28 03.04 12:02 Shavit ‘Ofeq-2 IL Palmachim - S
29 03.04 18:00 Soyuz-U Kobal’t No. 527 SU Plesetsk LC43/4 F
30 05.04 19:10 Pegasus Pegsat/USA 55 GLOMR / Pegsat US EAFB RW04/22 S
31 06.04 03:13 Kosmos 11K65M Kosmos-20642071 / Strela-1M SU Plesetsk LC133/3 S
32 07.04 13:30 CZ-3 Asiasat 1 CN Xichang LC3 S
33 11.04 15:00 Atlas E Altair USA 56-58 (P87-2) / POGS US SVAFB SLC3W S
34 11.04 17:00 Soyuz-U Foton / Foton No. 6L SU Plesetsk LC43/3 S
35 13.04 18:53 Soyuz-U Kosmos-2072 / Terilen SU Baikonur LC1 S
36 13.04 22:28 Delta 6925-8 Palapa B2R US CC LC17B S
37 17.04 08:00 Soyuz-U Kosmos-2073 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
38 20.04 18:41 Kosmos 11K65M Kosmos-2074 / Parus SU Plesetsk LC133/3 S
39 24.04 12:33 Space Shuttle HST / OV-103 HST mission US KSC LC39B S
40 25.04 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2075 / Romb SU Plesetsk LC132/2 S
41 26.04 01:37 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 No. 71 SU Plesetsk LC43/4 S
42 28.04 11:37 Molniya 8K78M Kosmos-2076 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
43 05.05 20:44 Soyuz-U2 Progress-42 / Progress 7K-TG No. 150 SU Baikonur LC1 S
44 07.05 18:39 Soyuz-U Kosmos-2077 / Kobal’t SU Plesetsk LC16/2 S
45 09.05 17:50 Scout G-1 MACSAT 12 / MACSAT 1 US SVAFB SLC5 S
46 15.05 09:55 Soyuz-U Kosmos-2078 / Kometa No. 12 SU Baikonur LC1 S
47 19.05 08:32 Proton-K/DM-2 Kosmos-20792081 / Uragan No. 46L SU Baikonur LC200/40 S
48 22.05 05:14 Zenit-2 Kosmos-2082 / Tselina-2 SU Baikonur LC45/2 S
49 29.05 07:19 Soyuz-U Resurs-F / Resurs-F1 14F43 No. 50 SU Plesetsk LC43/4 S
50 31.05 10:33 Proton-K Kristall / TsM-T 77KST No. 17201 SU Baikonur LC200/39 S
51 01.06 21:48 Delta 6920-10 ROSAT US CC LC17A S
52 08.06 05:21 Titan 405A USA 59-62 [NOSS10] / SLDCOM 1/INTRUDER 1 US CC LC41 S
53 12.06 05:52 Delta 4925-8 Insat 1D US CC LC17B S
54 13.06 01:07 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 47 SU Plesetsk LC43/3 S
55 19.06 08:45 Soyuz-U Kosmos-2083 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
56 20.06 23:36 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 30L SU Baikonur LC200/40 S
57 21.06 20:45 Molniya 8K78M Kosmos-2084 / Oko SU Plesetsk LC43/3 S
58 23.06 11:19 Commercial Titan 3 Intelsat 604 / INTELSAT VI F-4 US CC LC40 S
59 27.06 22:30 Tsiklon-3 Meteor-2 / Meteor-2 No. 23 SU Plesetsk LC32/1 S
60 03.07 19:19 Soyuz-U Kobal’t No. 531 SU Plesetsk LC16/2 F
61 11.07 10:00 Soyuz-U2 Gamma / Gamma No. 1L SU Baikonur LC1 S
62 16.07 00:40 CZ-2E HS-601 Model / BADR CN Xichang LC2 S
63 17.07 09:29 Soyuz-U-PVB Resurs-F / Resurs-F2 17F42 No. 5 SU Plesetsk LC43/3 S
64 18.07 21:46 Proton-K/DM-2 Kosmos-2085 / Geizer No. 17L SU Baikonur LC200/39 S
65 20.07 08:40 Soyuz-U Kosmos-2086 / Oblik SU Plesetsk LC43/3 S
66 24.07 22:25 Ariane 44L TDF 2/DFS 2 / TDF 2 EU Kourou ELA2 S
67 25.07 18:13 Molniya 8K78M-PVB Kosmos-2087 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
68 25.07 19:21 Atlas I CRRES US CC LC36B S
69 30.07 00:06 Tsiklon-3 Kosmos-2088 / Musson No. 22 SU Plesetsk LC32/1 S
70 01.08 09:32 Soyuz-U2 Soyuz TM-10 / Soyuz 7K-STM No. 61A SU Baikonur LC1 S
71 02.08 05:39 Delta 6925 USA 63 (GPS II-8) / Navstar GPS SVN 21 US CC LC17A S
72 03.08 19:45 Soyuz-U-PVB Kosmos-2089 / Kobal’t SU Plesetsk LC16/2 S
73 08.08 04:15 Tsiklon-3 Kosmos-20902095 / Strela-3 SU Plesetsk LC32/2 S
74 09.08 20:18 Proton-K/DM-2 Ekran-M No. 14L SU Baikonur LC200/39 F
75 10.08 20:18 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1T No. 68 SU Plesetsk LC43/4 S
76 15.08 04:00 Soyuz-U2 Progress M-4 / Progress 7K-TGM No. 204 SU Baikonur LC1 S
77 16.08 09:54 Soyuz-U-PVB Resurs-F / Resurs-F1 14F43 No. 49 SU Plesetsk LC43/4 S
78 18.08 00:42 Delta 6925 Marcopolo 2 / BSB R2 US CC LC17B S
79 23.08 16:17 Tsiklon-2 Kosmos-2096 / US-PM No. 6L SU Baikonur LC90 S
80 28.08 07:49 Molniya 8K78M-PVB Kosmos-2097 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
81 28.08 09:05 H-1 BS 3A JP Tanegashima N S
82 28.08 15:45 Kosmos 11K65M Kosmos-2098 / Vektor SU Plesetsk LC133/3 S
83 30.08 22:46 Ariane 44LP Eut. 2F1/Skynet 4C / Skynet 4C EU Kourou ELA2 S
84 31.08 08:00 Soyuz-U Kosmos-2099 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
85 03.09 00:53 CZ-4 Feng Yun 1 / feng yun yi yi CN Taiyuan LC7 S
86 07.09 11:59 Soyuz-U-PVB Resurs-F / Resurs-F1 14F43 No. 51 SU Plesetsk LC16/2 S
87 14.09 05:59 Kosmos 11K65M Kosmos-2100 / Parus SU Plesetsk LC133/3 S
88 20.09 20:16 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 54 SU Plesetsk LC43/4 S
89 27.09 10:37 Soyuz-U2 Progress M-5 / Progress 7K-TGM No. 206 SU Baikonur LC1 S
90 28.09 07:30 Tsiklon-3 Meteor-2 / Meteor-2 No. 25 SU Plesetsk LC32/1 S
91 01.10 11:00 Soyuz-U2 Kosmos-2101 / Orlets SU Baikonur LC1 S
92 01.10 21:56 Delta 6925 USA 64 (GPS II-9) / Navstar GPS SVN 15 US CC LC17A S
93 04.10 04:28 Zenit-2 Tselina-2 SU Baikonur LC45/2 F
94 05.10 06:14 CZ-2C FSW-1 / FSW-1 No. 3 CN Jiuquan LA2B S
95 06.10 11:47 Space Shuttle Ulysses / OV-103 IUS deploy US KSC LC39B S
96 12.10 22:58 Ariane 44L SBS 6/Galaxy 6 / SBS 6 EU Kourou ELA2 S
97 16.10 19:00 Soyuz-U Kosmos-2102 / Kobal’t SU Plesetsk LC16/2 S
98 30.10 23:16 Delta 6925 Inmarsat II F-1 / INMARSAT II F-1 US CC LC17B S
99 03.11 14:40 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 32L SU Baikonur LC81/23 S
100 13.11 00:37 Titan 402A/IUS USA 65 [DSP15] / DSP 15 US CC LC41 S
101 14.11 06:33 Tsiklon-2 Kosmos-2103 / US-PM SU Baikonur LC90 S
102 15.11 23:48 Space Shuttle USA 67 (QUASAR 9) / OV-104 Medium dep US KSC LC39A S
103 16.11 16:30 Soyuz-U Kosmos-2104 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
104 20.11 02:33 Molniya 8K78M-PVB Kosmos-2105 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
105 20.11 23:11 Ariane 42P Satcom C1/Gstar 4 / Satcom C1 EU Kourou ELA2 S
106 23.11 03:51 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1T No. 70 SU Plesetsk LC43/3 S
107 23.11 13:22 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 33L SU Baikonur LC200/39 S
108 26.11 21:39 Delta 7925 USA 66 (GPS IIA-10) / Navstar GPS SVN 23 US CC LC17A S
109 28.11 16:33 Tsiklon-3 Kosmos-2106 / Kol’tso No. 3L SU Plesetsk LC32/2 S
110 01.12 15:57 Atlas E USA 68 (DMSP F10) / DMSP Block 5D-2 S-10 US SVAFB SLC3W S
111 02.12 06:49 Space Shuttle Spacelab Astro 1 / OV-102 Spacelab US KSC LC39B S
112 02.12 08:13 Soyuz-U2 Soyuz TM-11 / Soyuz 7K-STM No. 61 SU Baikonur LC1 S
113 04.12 00:48 Tsiklon-2 Kosmos-2107 / US-PM SU Baikonur LC90 S
114 04.12 18:30 Soyuz-U Kosmos-2108 / Kobal’t SU Plesetsk LC43/4 S
115 08.12 02:43 Proton-K/DM-2 Kosmos-21092111 / Uragan No. 47L SU Baikonur LC200/40 S
116 10.12 07:54 Kosmos 11K65M Kosmos-2112 / Strela-2M SU Plesetsk LC133/3 S
117 20.12 11:35 Proton-K/DM-2 Raduga / Gran’ No. 37L SU Baikonur LC81/23 S
118 21.12 06:20 Soyuz-U Kosmos-2113 / Terilen SU Baikonur LC1? S
119 22.12 07:28 Tsiklon-3 Kosmos-21142119 / Strela-3 SU Plesetsk LC32/2 S
120 26.12 11:10 Soyuz-U-PVB Kosmos-2120 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
121 27.12 11:08 Proton-K/DM-2 Raduga-1 / Globus No. 12 SU Baikonur LC200/39 S