Lansări orbitale 1989

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1989, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 75
US 18
EU 7
JP 2

Lista celor 102 tentative de lansări orbitale din 1989 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 10.01 02:05 Proton-K/DM-2 Kosmos-1987 (Uragan No. 27L) MEO SU Baikonur LC200/39 S
2 12.01 11:29 Soyuz-U Kosmos-1990 (Resurs-F2 No. 3L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
3 18.01 08:20 Soyuz-U Kosmos-1991 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
4 26.01 09:16 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 29L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
5 26.01 15:36 Kosmos 11K65M Kosmos-1992 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
6 27.01 01:21 Ariane 2 INTELSAT 515 (INTELSAT VA F15) GEO/D EU Kourou ELA1 S
7 28.01 12:30 Soyuz-U Kosmos-1993 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
8 10.02 08:53 Soyuz-U2 Progress-40 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
9 10.02 15:13 Tsiklon-3 Kosmos-1994 (Strela-3) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
10 10.02 16:55 Soyuz-U Kosmos-2000 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
11 14.02 04:21 Molniya 8K78M Kosmos-2001 (Oko No. 6048) HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
12 14.02 17:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2002 (Duga-K No. 1L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
13 14.02 18:30 Delta 6925 GPS II-1 MEO US CC LC17A S
14 15.02 11:00 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Baikonur LC1? S
15 17.02 14:59 Soyuz-U Kosmos-2003 (Oblik No. 391) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
16 21.02 23:30 Mu-3S-II Akebono (EXOS-D) MEO JP Kagoshima M1 S
17 22.02 03:28 Kosmos 11K65M Kosmos-2004 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
18 28.02 04:05 Tsiklon-3 Meteor-2 (Meteor-2 No. 22) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
19 02.03 18:59 Soyuz-U Kosmos-2005 (Kobal’t No. 522) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
20 06.03 23:29 Ariane 44LP JCSAT 1 GEO/S EU Kourou ELA2 S
21 13.03 14:57 Space Shuttle Discovery (STS-29) LLEO/I US KSC LC39B S
22 16.03 14:59 Soyuz-U-PVB Kosmos-2006 LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
23 16.03 18:54 Soyuz-U2 Progress-41 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
24 23.03 12:25 Soyuz-U Kosmos-2007 (Terilen No. 7L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
25 24.03 13:38 Kosmos 11K65M Kosmos-2008 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
26 24.03 21:50 Delta 3920-8 Delta Star LLEO/I US CC LC17B S
27 02.04 02:28 Ariane 2 Tele-X GEO/S EU Kourou ELA1 S
28 04.04 18:36 Kosmos 11K65M Kosmos-2016 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
29 06.04 14:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2017 (Oblik No. 374) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
30 14.04 04:08 Proton-K/DM-2 Raduga (Gran’ No. 33L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
31 20.04 18:29 Soyuz-U Kosmos-2018 (Kobal’t No. 875) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
32 26.04 17:00 Soyuz-U Foton LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
33 04.05 18:47 Space Shuttle Atlantis (STS-30) LLEO/I US KSC LC39B S
34 05.05 13:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2019 (Oblik No. 392) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
35 10.05 19:47 Titan 34D/Transtage USA 37 (VORTEX 13) GEO/NS US CC LC40 S
36 17.05 13:00 Soyuz-U Kosmos-2020 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
37 24.05 10:30 Soyuz-U Kosmos-2021 (Kometa No. 11) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
38 25.05 08:50 Soyuz-U-PVB Resurs-F LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
39 31.05 08:31 Proton-K/DM-2 Kosmos-2022 (Uragan No. 28L) MEO SU Baikonur LC200/40 S
40 01.06 12:59 Soyuz-U Kosmos-2025 (Oblik No. 393) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
41 05.06 22:37 Ariane 44L Superbird A GEO/S EU Kourou ELA2 S
42 07.06 05:12 Kosmos 11K65M Kosmos-2026 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
43 08.06 17:09 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 45) HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
44 09.06 10:10 Tsiklon-3 Okean SU Plesetsk LC32/2 F
45 10.06 22:30 Delta 6925 GPS II-2 MEO US CC LC17A S
46 14.06 12:30 Kosmos 11K65M Kosmos-2027 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
47 14.06 13:18 Titan 402A/IUS DSP F14 (DSP 14) GEO/I US CC LC41 S
48 16.06 09:30 Soyuz-U Kosmos-2028 (Oblik No. 63L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
49 21.06 23:35 Proton-K/DM-2 Raduga-1 (Globus No. 11) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
50 27.06 08:04 Soyuz-U Resurs-F LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
51 04.07 15:21 Kosmos 11K65M Nadezhda LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
52 05.07 08:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2029 (Oblik No. 84L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
53 05.07 22:45 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 27L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
54 12.07 00:14 Ariane 3 Olympus GEO/S EU Kourou ELA1 S
55 12.07 15:00 Soyuz-U Kosmos-2030 (Kobal’t No. 523) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
56 18.07 09:44 Soyuz-U Resurs-F LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
57 18.07 12:10 Soyuz-U Kosmos-2031 (Orlets-1 No. 1L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
58 20.07 08:59 Soyuz-U Kosmos-2032 LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
59 24.07 00:00 Tsiklon-2 Kosmos-2033 (US-PM No. 14L) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
60 25.07 07:48 Kosmos 11K65M Kosmos-2034 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
61 02.08 11:29 Soyuz-U Kosmos-2035 LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
62 08.08 12:37 Space Shuttle Columbia (STS-28R) LLEO/I US KSC LC39B S
63 08.08 23:25 Ariane 44LP TV-SAT 2 GEO/S EU Kourou ELA2 S
64 15.08 10:29 Soyuz-U Resurs-F (Resurs-F2 No. 4L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
65 18.08 05:57 Delta 6925 GPS II-3 MEO US CC LC17A S
66 22.08 12:59 Soyuz-U Kosmos-2036 (Oblik No. 809) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
67 23.08 03:09 Soyuz-U2 Progress M LLEO/I SU Baikonur LC1 S
68 27.08 22:59 Delta 4925-8 Marcopolo 1 (BSB R1) GEO/S US CC LC17B S
69 28.08 00:14 Tsiklon-3 Kosmos-2037 (Musson No. 20) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
70 04.09 05:54 Titan 34D/Transtage DSCS II F-15 (DSCS II E-15) GEO/S US CC LC40 S
71 05.09 19:11 H-1 Himawari 4 (GMS 4) GEO/S JP TNSC N S
72 05.09 21:38 Soyuz-U2 Soyuz TM-8 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
73 06.09 01:48 Titan II SLV USA 45 (P-11 No. 5104) LLEO/P US SVAFB SLC4W S
74 06.09 10:49 Soyuz-U-PVB Resurs-F LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
75 14.09 09:49 Tsiklon-3 Kosmos-2038 (Strela-3) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
76 15.09 06:30 Soyuz-U Kosmos-2044 (Bion No. 9) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
77 22.09 08:00 Soyuz-U Kosmos-2045 (Oblik No. 88L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
78 25.09 08:56 Atlas G Centaur FLTSATCOM F8 GEO/I US CC LC36B S
79 27.09 14:38 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
80 27.09 16:20 Tsiklon-2 Kosmos-2046 (US-PU No. 3L) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
81 28.09 00:04 Tsiklon-3 Interkosmos-24 (AUOS-Z No. 201) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
82 28.09 17:05 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 31L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
83 03.10 14:59 Soyuz-U Kosmos-2047 (Kobal’t No. 524) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
84 17.10 13:00 Soyuz-U Kosmos-2048 (Oblik No. 396) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
85 18.10 16:53 Space Shuttle Atlantis (STS-34) LLEO/I US KSC LC39B S
86 21.10 09:31 Delta 6925 GPS II-4 MEO US CC LC17A S
87 24.10 21:35 Tsiklon-3 Meteor-3 (Meteor-3 No. 4) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
88 27.10 23:05 Ariane 44L INTELSAT 602 (INTELSAT VI F-2) GEO/S EU Kourou ELA2 S
89 17.11 10:50 Soyuz-U Kosmos-2049 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
90 18.11 14:34 Delta 5920-8 COBE LEO/S US VAFB SLC2W S
91 23.11 00:23 Space Shuttle Discovery (STS-33R) LLEO/I US KSC LC39B S
92 23.11 20:35 Molniya 8K78M Kosmos-2050 (Oko No. 6049) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
93 24.11 23:22 Tsiklon-2 Kosmos-2051 (US-PM No. 11L) LLEO/I SU Baikonur LC90 F
94 26.11 13:01 Proton-K Kvant-2 (77KSD No. 171-01) LLEO/I SU Baikonur LC200/39 S
95 28.11 10:02 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 46) HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
96 30.11 15:00 Soyuz-U Kosmos-2052 (Kobal’t No. 585) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
97 01.12 20:20 Proton-K/D-1 Granat (1AS No. 420) DSO SU Baikonur LC200/40 S
98 11.12 18:10 Delta 6925 GPS II-5 MEO US CC LC17B S
99 15.12 11:30 Proton-K/DM-2 Raduga (Gran’ No. 36L) GEO/S SU Baikonur LC81/23 S
100 20.12 03:30 Soyuz-U2 Progress M-2 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
101 27.12 00:00 Tsiklon-3 Kosmos-2053 (Kol’tso No. 2L) LLEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
102 27.12 11:10 Proton-K/DM-2 Kosmos-2054 (Al’tair No. 14L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S