Lansări orbitale 1988

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1988, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 94
US 12
EU 7
CN 4
JP 2
IN 1
IL 1

Lista celor 121 tentative de lansări orbitale din 1988 (din care 6 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 06.01 07:41 Tsiklon-3 Kosmos-1908 (Ikar No. 60L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
2 15.01 03:49 Tsiklon-3 Kosmos-1909 (Strela-3) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
3 18.01 09:58 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 25L) SU Baikonur LC200/40 F
4 20.01 22:51 Soyuz-U2 Progress-34 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
5 26.01 11:20 Soyuz-U Kosmos-1915 (Oblik No. 363) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
6 30.01 10:59 Tsiklon-3 Meteor-2 (Meteor-2 No. 20) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
7 03.02 05:53 Atlas E DMSP F-9 LEO/S US SVAFB SLC3W S
8 03.02 12:14 Soyuz-U Kosmos-1916 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
9 08.02 22:07 Delta 3910 Delta 181 Canister Cluster LLEO/I US CC LC17B S
10 17.02 00:23 Proton-K/DM-2 Kosmos-1919 (Uragan No. 36L) LLEO/I SU Baikonur LC200/39 F
11 18.02 09:49 Soyuz-U Kosmos-1920 LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
12 19.02 08:00 Soyuz-U Kosmos-1921 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
13 19.02 10:05 H-1 Sakura 3A (CS-3A) GEO/D JP TNSC N S
14 26.02 09:31 Molniya 8K78M Kosmos-1922 (Oko No. 6043) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
15 07.03 12:41 CZ-3 Zhongxing 1 (DFH-2A) GEO/S CN Xichang LC3 S
16 10.03 10:30 Soyuz-U Kosmos-1923 (Oblik No. 366) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
17 11.03 00:18 Kosmos 11K65M Kosmos-1924 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
18 11.03 06:38 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Baikonur LC1 S
19 11.03 23:28 Ariane 3 Spacenet 3R GEO/S EU Kourou ELA1 S
20 14.03 14:21 Tsiklon-2 Kosmos-1932 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
21 15.03 18:50 Tsiklon-3 Kosmos-1933 (Ikar No. 61L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
22 17.03 06:43 Vostok 8A92M IRS-1A LEO/S SU Baikonur LC31 S
23 17.03 20:55 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
24 22.03 14:07 Kosmos 11K65M Kosmos-1934 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
25 23.03 21:05 Soyuz-U2 Progress-35 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
26 24.03 14:10 Soyuz-U Kosmos-1935 (Kobal’t No. 516) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
27 25.03 19:50 Scout G-1 San Marco 5 (San Marco D/L) LLEO/E US SMLC S
28 30.03 12:00 Soyuz-U Kosmos-1936 (Terilen No. 12L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
29 31.03 04:18 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 26L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
30 05.04 14:41 Kosmos 11K65M Kosmos-1937 LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
31 11.04 11:15 Soyuz-U Kosmos-1938 (Oblik No. 377) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
32 14.04 17:00 Soyuz-U Foton LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
33 20.04 05:48 Vostok 8A92M Kosmos-1939 (Resurs-O1 No. 2L) LEO/S SU Baikonur LC31 S
34 26.04 01:57 Scout G-1 NNS O-23 LEO/P US SVAFB SLC5 S
35 26.04 03:15 Proton-K/DM-2 Kosmos-1940 (34Kh6 No. 5010) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
36 27.04 09:10 Soyuz-U Kosmos-1941 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
37 06.05 02:47 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 31L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
38 12.05 14:39 Soyuz-U Kosmos-1942 (Kobal’t No. 839) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
39 13.05 00:30 Soyuz-U2 Progress-36 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
40 15.05 09:20 Zenit-2 Kosmos-1943 (Tselina-2) LEO/I SU Baikonur LC45/1 S
41 17.05 23:58 Ariane 2 INTELSAT 513 (INTELSAT VA F13) GEO/S EU Kourou ELA1 S
42 18.05 10:30 Soyuz-U Kosmos-1944 (Kometa No. 8L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
43 19.05 09:15 Soyuz-U Kosmos-1945 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
44 21.05 17:57 Proton-K/DM-2 Kosmos-1946 (Uragan No. 39L) MEO SU Baikonur LC200/39 S
45 26.05 15:27 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 49) HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
46 28.05 02:49 Tsiklon-2 Kosmos-1949 (US-PU No. 2L) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
47 30.05 08:00 Tsiklon-3 Kosmos-1950 (Musson No. 21L) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
48 31.05 07:45 Soyuz-U Kosmos-1951 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
49 07.06 14:03 Soyuz-U2 Soyuz TM-5 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
50 11.06 10:00 Soyuz-U Kosmos-1952 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
51 14.06 03:18 Tsiklon-3 Kosmos-1953 (Ikar No. 64L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
52 15.06 11:19 Ariane 44LP Meteosat 3 (Meteosat P2) GEO/D EU Kourou ELA2 S
53 16.06 06:54 Scout G-1 Nova 2 LEO/P US SVAFB SLC5 S
54 21.06 16:26 Kosmos 11K65M Kosmos-1954 LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
55 22.06 13:00 Soyuz-U Kosmos-1955 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
56 23.06 07:45 Soyuz-U Kosmos-1956 (Oblik No. 367) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
57 05.07 09:45 Tsiklon-3 Okean LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
58 07.07 08:05 Soyuz-U Kosmos-1957 LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
59 07.07 17:38 Proton-K/D-2 Fobos-1 (1F No. 101) SU Baikonur LC200/39 S
60 09.07 13:25 Soyuz-U Kosmos SU Baikonur LC1 F
61 12.07 17:01 Proton-K/D-2 Fobos-2 (1F No. 102) SU Baikonur LC200/40 S
62 13.07 09:18 ASLV SROSS-B IN SHAR SLV F
63 14.07 11:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1958 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
64 18.07 21:13 Soyuz-U2 Progress-37 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
65 18.07 22:28 Kosmos 11K65M Kosmos-1959 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
66 21.07 23:12 Ariane 3 Insat 1C GEO/S EU Kourou ELA1 S
67 26.07 05:01 Tsiklon-3 Meteor-3 (Meteor-3 No. 3) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
68 27.07 09:05 Soyuz-U [Kosmos] SU Plesetsk LC43/4 F
69 28.07 11:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1960 (Romb) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
70 01.08 21:04 Proton-K/DM-2 Kosmos-1961 (Geizer No. 16L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
71 05.08 07:28 CZ-2C FSW-1 RV LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
72 08.08 09:25 Soyuz-U Kosmos-1962 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
73 12.08 12:53 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
74 16.08 13:00 Soyuz-U Kosmos-1963 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
75 18.08 19:52 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 28L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
76 23.08 09:20 Soyuz-U Kosmos-1964 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
77 23.08 11:15 Soyuz-U Kosmos-1965 (Resurs-F2 No. 2L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
78 25.08 06:59 Scout G-1 NNS O-25 LEO/P US SVAFB SLC5 S
79 29.08 04:23 Soyuz-U2 Soyuz TM-6 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
80 30.08 14:14 Molniya 8K78M Kosmos-1966 (Oko No. 6044) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
81 02.09 12:05 Titan 34D/Transtage USA 31 (VORTEX 12) GTO US CC LC40 S
82 05.09 09:25 Titan II SLV USA 32 (P-11 No. 5103) LEO/I US SVAFB SLC4W S
83 06.09 07:30 Soyuz-U Kosmos-1967 (Oblik No. 372) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
84 06.09 20:30 CZ-4 Feng Yun 1A (feng yun yi jia) LEO/S CN Taiyuan LC7 S
85 08.09 23:00 Ariane 3 Gstar 3 GEO/I EU Kourou ELA2 S
86 09.09 10:40 Soyuz-U Kosmos-1968 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
87 09.09 23:33 Soyuz-U2 Progress-38 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
88 15.09 15:00 Soyuz-U Kosmos-1969 (Kobal’t No. 876) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
89 16.09 02:00 Proton-K/DM-2 Kosmos-1970 (Uragan No. 42L) MEO SU Baikonur LC200/39 S
90 16.09 09:59 H-1 Sakura 3B (CS-3B) GEO/S JP TNSC N S
91 19.09 09:31 Shaviyt ‘Ofeq-1 LEO/R IL Palmachim S
92 22.09 10:20 Soyuz-U-PVB Kosmos-1973 (Oblik No. 379) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
93 24.09 10:02 Atlas E NOAA 11 (NOAA H) LEO/S US SVAFB SLC3W S
94 29.09 09:07 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 51) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
95 29.09 15:37 Space Shuttle Discovery (STS-26R) LLEO/I US KSC LC39B S
96 03.10 22:23 Molniya 8K78M Kosmos-1974 (Oko No. 6046) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
97 11.10 08:02 Tsiklon-3 Kosmos-1975 (Ikar No. 67L) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
98 13.10 11:19 Soyuz-U Kosmos-1976 (Oblik No. 380) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
99 20.10 15:43 Proton-K/DM-2 Raduga (Gran’ No. 34L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
100 25.10 18:02 Molniya 8K78M Kosmos-1977 (Oko No. 6047) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
101 27.10 11:31 Soyuz-U Kosmos-1978 (Oblik No. 383) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
102 28.10 02:17 Ariane 2 TDF 1 GEO/S EU Kourou ELA1 S
103 06.11 18:03 Titan 34D USA 33 LLEO/S US SVAFB SLC4E S
104 11.11 10:30 Soyuz-U [Kosmos] SU Baikonur LC1 F
105 15.11 03:00 Energiya/Buran Buran OK-1K LLEO/I SU Baikonur LC110L S
106 18.11 00:12 Tsiklon-2 Kosmos-1979 (US-PM No. 8L) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
107 23.11 14:50 Zenit-2 Kosmos-1980 (Tselina-2 No. 5L) LEO/I SU Baikonur LC45/1 S
108 24.11 14:50 Soyuz-U Kosmos-1981 (Oblik No. 389) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
109 26.11 15:49 Soyuz-U2 Soyuz TM-7 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
110 30.11 09:00 Soyuz-U Kosmos-1982 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
111 02.12 14:30 Space Shuttle Atlantis (STS-27) LLEO/I US KSC LC39B S
112 08.12 14:50 Soyuz-U-PVB Kosmos-1983 (Oblik No. 387) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
113 10.12 11:54 Proton-K/DM-2 Ekran-M (Ekran-M No. 12L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
114 11.12 00:33 Ariane 44LP Skynet 4B GEO/S EU Kourou ELA2 S
115 16.12 19:00 Soyuz-U Kosmos-1984 (Kobal’t No. 519) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
116 22.12 12:40 CZ-3 Zhongxing 2 (DFH 2A-2) GEO/S CN Xichang LC3 S
117 22.12 14:15 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 52) HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
118 23.12 07:20 Tsiklon-3 Kosmos-1985 SS 4 (ESO) LLEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
119 25.12 04:11 Soyuz-U2 Progress-39 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
120 28.12 05:27 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
121 29.12 10:00 Soyuz-U Kosmos-1986 (Kometa No. 10) LLEO/I SU Baikonur LC1 S