Lansări orbitale 1988

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1988, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 94
US 12
EU 7
CN 4
JP 2
IN 1
IL 1

Lista celor 121 tentative de lansări orbitale din 1988 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 06.01 07:41 Tsiklon-3 Kosmos-1908 / Tselina-D No. 60L SU Plesetsk LC32/2 S
2 15.01 03:49 Tsiklon-3 Kosmos-19091914 / Strela-3 SU Plesetsk LC32/1 S
3 18.01 09:58 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 25L SU Baikonur LC200/40 F
4 20.01 22:51 Soyuz-U2 Progress-34 / Progress 7K-TG No. 142 SU Baikonur LC1 S
5 26.01 11:20 Soyuz-U Kosmos-1915 / Oblik SU Plesetsk LC41/1 S
6 30.01 10:59 Tsiklon-3 Meteor-2 / Meteor-2 No. 20 SU Plesetsk LC32/1 S
7 03.02 05:53 Atlas E USA 29 (DMSP F9) / DMSP Block 5D-2 S-8 US SVAFB SLC3W S
8 03.02 12:14 Soyuz-U Kosmos-1916 / Kobal’t SU Baikonur LC31 S
9 08.02 22:07 Delta 3910 USA 30 (SDIO D181) / Canister Cluster US CC LC17B S
10 17.02 00:23 Proton-K/DM-2 Kosmos-19171919 / Uragan No. 36L SU Baikonur LC200/39 S
11 18.02 09:49 Soyuz-U Kosmos-1920 / Resurs-F1 14F40 No. 106 SU Plesetsk LC16/2 S
12 19.02 08:00 Soyuz-U Kosmos-1921 / Oblik SU Baikonur LC1 S
13 19.02 10:05 H-1 CS 3A / CS-3A JP Tanegashima N S
14 26.02 09:31 Molniya 8K78M Kosmos-1922 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
15 07.03 12:41 CZ-3 Zhongxing 1 / DFH-2A CN Xichang LC3 S
16 10.03 10:30 Soyuz-U Kosmos-1923 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
17 11.03 00:18 Kosmos 11K65M Kosmos-19241931 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
18 11.03 06:38 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 65 SU Baikonur LC1 S
19 11.03 23:28 Ariane 3 Tel. 1C/Spacenet 3R / Spacenet 3R EU Kourou ELA1 S
20 14.03 14:21 Tsiklon-2 Kosmos-1932 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
21 15.03 18:50 Tsiklon-3 Kosmos-1933 / Tselina-D No. 61L SU Plesetsk LC32/2 S
22 17.03 06:43 Vostok 8A92M IRS-1 / IRS-1A SU Baikonur LC31 S
23 17.03 20:55 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 64 SU Plesetsk LC43/4 S
24 22.03 14:07 Kosmos 11K65M Kosmos-1934 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
25 23.03 21:05 Soyuz-U2 Progress-35 / Progress 7K-TG No. 143 SU Baikonur LC1 S
26 24.03 14:10 Soyuz-U Kosmos-1935 / Kobal’t SU Plesetsk LC16/2 S
27 25.03 19:50 Scout G-1 San Marco 5 / San Marco D/L US SMLC - S
28 30.03 12:00 Soyuz-U Kosmos-1936 / Terilen SU Baikonur LC1 S
29 31.03 04:18 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 26L SU Baikonur LC200/40 S
30 05.04 14:41 Kosmos 11K65M Kosmos-1937 / Strela-2M SU Plesetsk LC133/3 S
31 11.04 11:15 Soyuz-U Kosmos-1938 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
32 14.04 17:00 Soyuz-U Foton / Foton No. 4L SU Plesetsk LC41/1 S
33 20.04 05:48 Vostok 8A92M Kosmos-1939 / Resurs-O1 No. 2L SU Baikonur LC31 S
34 26.04 01:57 Scout G-1 SOOS 3 / NNS O-23 US SVAFB SLC5 S
35 26.04 03:15 Proton-K/DM-2 Kosmos-1940 / Geofizika? SU Baikonur LC200/39 S
36 27.04 09:10 Soyuz-U Kosmos-1941 / Oblik SU Baikonur LC31 S
37 06.05 02:47 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 31L SU Baikonur LC200/39 S
38 12.05 14:39 Soyuz-U Kosmos-1942 / Kobal’t SU Plesetsk LC43/4 S
39 13.05 00:30 Soyuz-U2 Progress-36 / Progress 7K-TG No. 144 SU Baikonur LC1 S
40 15.05 09:20 Zenit-2 Kosmos-1943 / Tselina-2 SU Baikonur LC45/1 S
41 17.05 23:58 Ariane 2 Intelsat 513 / INTELSAT VA F13 EU Kourou ELA1 S
42 18.05 10:30 Soyuz-U Kosmos-1944 / Kometa No. 9 SU Baikonur LC1 S
43 19.05 09:15 Soyuz-U Kosmos-1945 / Oblik SU Baikonur LC31 S
44 21.05 17:57 Proton-K/DM-2 Kosmos-19461948 / Uragan No. 39L SU Baikonur LC200/39 S
45 26.05 15:27 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 49 SU Plesetsk LC43/4 S
46 28.05 02:49 Tsiklon-2 Kosmos-1949 / US-PU No. 2 SU Baikonur LC90 S
47 30.05 08:00 Tsiklon-3 Kosmos-1950 / Musson No. 21 SU Plesetsk LC32/1 S
48 31.05 07:45 Soyuz-U Kosmos-1951 / Resurs-F1 14F43 No. 28 SU Plesetsk LC41/1 S
49 07.06 14:03 Soyuz-U2 Soyuz TM-5 / Soyuz 7K-STM No. 55 SU Baikonur LC1 S
50 11.06 10:00 Soyuz-U Kosmos-1952 / Oblik SU Baikonur LC1 S
51 14.06 03:18 Tsiklon-3 Kosmos-1953 / Tselina-D No. 64L SU Plesetsk LC32/2 S
52 15.06 11:19 Ariane 44LP Meteosat 3/PAS 1 / Meteosat P2 EU Kourou ELA2 S
53 16.06 06:54 Scout G-1 Nova 2 US SVAFB SLC5 S
54 21.06 16:26 Kosmos 11K65M Kosmos-1954 / Strela-2M SU Plesetsk LC133/3 S
55 22.06 13:00 Soyuz-U Kosmos-1955 / Kobal’t SU Baikonur LC1 S
56 23.06 07:45 Soyuz-U Kosmos-1956 / Oblik SU Plesetsk LC41/1 S
57 05.07 09:45 Tsiklon-3 Okean / Okean-O1 NKhM No. 5 SU Plesetsk LC32/1 S
58 07.07 08:05 Soyuz-U Kosmos-1957 / Resurs-F1 14F43 No. 29 SU Plesetsk LC16/2 S
59 07.07 17:38 Proton-K/D-2 Fobos-1 / 1F No. 101 SU Baikonur LC200/39 S
60 09.07 13:25 Soyuz-U Terilen SU Baikonur LC1 F
61 12.07 17:01 Proton-K/D-2 Fobos-2 / 1F No. 102 SU Baikonur LC200/40 S
62 13.07 09:18 ASLV SROSS B / SROSS-B IN Satish SLV F
63 14.07 11:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1958 / Vektor SU Plesetsk LC132/1 S
64 18.07 21:13 Soyuz-U2 Progress-37 / Progress 7K-TG No. 145 SU Baikonur LC1 S
65 18.07 22:28 Kosmos 11K65M Kosmos-1959 / Parus SU Plesetsk LC133/3 S
66 21.07 23:12 Ariane 3 Insat 1C/ECS 5 / Insat 1C EU Kourou ELA1 S
67 26.07 05:01 Tsiklon-3 Meteor-3 / Meteor-3 No. 3 SU Plesetsk LC32/2 S
68 27.07 09:05 Soyuz-U Resurs-F1 14F43 No. 30 SU Plesetsk LC43/4 F
69 28.07 11:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1960 / Romb SU Plesetsk LC132/1 S
70 01.08 21:04 Proton-K/DM-2 Kosmos-1961 / Geizer No. 16L SU Baikonur LC200/39 S
71 05.08 07:28 CZ-2C FSW-1 / FSW-1 RV CN Jiuquan LA2B S
72 08.08 09:25 Soyuz-U Kosmos-1962 / Oblik SU Baikonur LC1 S
73 12.08 12:53 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 No. 66 SU Plesetsk LC41/1 S
74 16.08 13:00 Soyuz-U Kosmos-1963 / Kobal’t SU Baikonur LC1 S
75 18.08 19:52 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 28L SU Baikonur LC200/40 S
76 23.08 09:20 Soyuz-U Kosmos-1964 / Oblik SU Baikonur LC1 S
77 23.08 11:15 Soyuz-U Kosmos-1965 / Resurs-F2 17F42 No. 2 SU Plesetsk LC41/1 S
78 25.08 06:59 Scout G-1 SOOS 4 / NNS O-25 US SVAFB SLC5 S
79 29.08 04:23 Soyuz-U2 Soyuz TM-6 / Soyuz 7K-STM No. 56 SU Baikonur LC1 S
80 30.08 14:14 Molniya 8K78M Kosmos-1966 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
81 02.09 12:05 Titan 34D/Transtage USA 31 [CY12] / VORTEX 5 US CC LC40 S
82 05.09 09:25 Titan II SLV USA 32 [T2-1] / P-11 No. 5103 US SVAFB SLC4W S
83 06.09 07:30 Soyuz-U Kosmos-1967 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
84 06.09 20:30 CZ-4 Feng Yun 1 / feng yun yi jia CN Taiyuan LC7 S
85 08.09 23:00 Ariane 3 Gstar 3/SBS 5 / Gstar 3 EU Kourou ELA2 S
86 09.09 10:40 Soyuz-U Kosmos-1968 / Resurs-F1 14F43 No. 31 SU Plesetsk LC41/1 S
87 09.09 23:33 Soyuz-U2 Progress-38 / Progress 7K-TG No. 146 SU Baikonur LC1 S
88 15.09 15:00 Soyuz-U Kosmos-1969 / Kobal’t SU Plesetsk LC41/1 S
89 16.09 02:00 Proton-K/DM-2 Kosmos-19701972 / Uragan No. 42L SU Baikonur LC200/39 S
90 16.09 09:59 H-1 CS 3B / CS-3B JP Tanegashima N S
91 19.09 09:31 Shavit ‘Ofeq-1 IL Palmachim - S
92 22.09 10:20 Soyuz-U-PVB Kosmos-1973 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
93 24.09 10:02 Atlas E NOAA 11 / NOAA H US SVAFB SLC3W S
94 29.09 09:07 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 51 SU Plesetsk LC41/1 S
95 29.09 15:37 Space Shuttle TDRS-C / OV-103 IUS deploy US KSC LC39B S
96 03.10 22:23 Molniya 8K78M Kosmos-1974 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
97 11.10 08:02 Tsiklon-3 Kosmos-1975 / Tselina-D No. 67L SU Plesetsk LC32/1 S
98 13.10 11:19 Soyuz-U Kosmos-1976 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
99 20.10 15:43 Proton-K/DM-2 Raduga / Gran’ No. 34L SU Baikonur LC200/39 S
100 25.10 18:02 Molniya 8K78M Kosmos-1977 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
101 27.10 11:31 Soyuz-U Kosmos-1978 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
102 28.10 02:17 Ariane 2 TDF 1 EU Kourou ELA1 S
103 06.11 18:03 Titan 34D USA 33 [IC3] / Improved CRYSTAL 2103 US SVAFB SLC4E S
104 11.11 10:30 Soyuz-U Terilen SU Baikonur LC1 F
105 15.11 03:00 Energiya/Buran Buran / Buran OK-1K No. 711 (1K1 SU Baikonur LC110L S
106 18.11 00:12 Tsiklon-2 Kosmos-1979 / US-PM No. 8L SU Baikonur LC90 S
107 23.11 14:50 Zenit-2 Kosmos-1980 / Tselina-2 SU Baikonur LC45/1 S
108 24.11 14:50 Soyuz-U Kosmos-1981 / Oblik SU Plesetsk LC41/1 S
109 26.11 15:49 Soyuz-U2 Soyuz TM-7 / Soyuz 7K-STM No. 57 SU Baikonur LC1 S
110 30.11 09:00 Soyuz-U Kosmos-1982 / Oblik SU Baikonur LC1 S
111 02.12 14:30 Space Shuttle USA 34 (LACROSSE 1) / OV-104 LEO deploy US KSC LC39B S
112 08.12 14:50 Soyuz-U-PVB Kosmos-1983 / Oblik SU Plesetsk LC43/3 S
113 10.12 11:54 Proton-K/DM-2 Ekran / Ekran-M No. 12L SU Baikonur LC200/40 S
114 11.12 00:33 Ariane 44LP Skynet 4B/Astra 1A / Skynet 4B EU Kourou ELA2 S
115 16.12 19:00 Soyuz-U Kosmos-1984 / Kobal’t SU Plesetsk LC16/2 S
116 22.12 12:40 CZ-3 Zhongxing 2 / DFH 2A-2 CN Xichang LC3 S
117 22.12 14:15 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 52 SU Plesetsk LC43/3 S
118 23.12 07:20 Tsiklon-3 Kosmos-1985 / ESO SU Plesetsk LC32/1 S
119 25.12 04:11 Soyuz-U2 Progress-39 / Progress 7K-TG No. 147 SU Baikonur LC1 S
120 28.12 05:27 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 No. 63 SU Plesetsk LC43/3 S
121 29.12 10:00 Soyuz-U Kosmos-1986 / Kometa No. 10 SU Baikonur LC1 S