Lansări orbitale 1987

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1987, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 97
US 9
JP 3
CN 2
EU 2
IN 1

Lista celor 114 tentative de lansări orbitale din 1987 (din care 6 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 05.01 01:20 Tsiklon-3 Meteor-2 (Meteor-2 No. 17) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
2 09.01 12:38 Soyuz-U Kosmos-1811 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
3 14.01 09:05 Tsiklon-3 Kosmos-1812 (Ikar No. 58L?) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
4 15.01 11:20 Soyuz-U Kosmos-1813 (Oblik No. 337) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
5 16.01 06:06 Soyuz-U2 Progress-27 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
6 21.01 09:10 Kosmos 11K65M Kosmos-1814 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
7 22.01 07:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1815 (Romb) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
8 22.01 16:06 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 42) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
9 29.01 06:14 Kosmos 11K65M Kosmos-1816 (Tsikada) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
10 30.01 09:19 Proton-K/DM-2 Kosmos-1817 (Ekran-M No. 11L) LLEO/I SU Baikonur LC200/40 F
11 01.02 23:30 Tsiklon-2 Kosmos-1818 (Plazma-A No. 1L) LEO/I SU Baikonur LC90 S
12 05.02 06:30 Mu-3S-II Ginga (ASTRO-C) LLEO/I JP Kagoshima M1 S
13 05.02 21:38 Soyuz-U2 Soyuz TM-2 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
14 07.02 10:30 Soyuz-U Kosmos-1819 (Oblik No. 352) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
15 12.02 06:40 Titan 34B USA 21 HEO/M US SVAFB SLC4W S
16 14.02 08:30 Zenit-2 Kosmos-1820 (EPN No. 03.695) LLEO/I SU Baikonur LC45/1 S
17 18.02 13:53 Kosmos 11K65M Kosmos-1821 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
18 19.02 01:23 N-2 Momo (MOS-1) LEO/S JP TNSC N S
19 19.02 10:15 Soyuz-U Kosmos-1822 (Oblik No. 354) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
20 20.02 04:43 Tsiklon-3 Kosmos-1823 (Musson No. 19) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
21 26.02 13:30 Soyuz-U Kosmos-1824 (Kobal’t No. 506) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
22 26.02 23:05 Delta 3924 GOES 7 (GOES H) GEO/S US CC LC17A S
23 03.03 11:14 Soyuz-U2 Progress-28 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
24 03.03 15:03 Tsiklon-3 Kosmos-1825 (Ikar No. 53L?) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
25 11.03 10:25 Soyuz-U Kosmos-1826 (Oblik No. 356) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
26 13.03 13:11 Tsiklon-3 Kosmos-1827 (Strela-3) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
27 18.03 08:30 Zenit-2 Kosmos-1833 (EPN No. 03.694) LEO/I SU Baikonur LC45/1 S
28 19.03 03:54 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 31L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
29 20.03 22:22 Delta 3920/PAM Palapa B2P GEO/S US CC LC17B S
30 24.03 06:39 ASLV SROSS-A IN SHAR SLV F
31 26.03 21:22 Atlas G Centaur FLTSATCOM F6 US CC LC36B F
32 31.03 00:06 Proton-K Kvant LLEO/I SU Baikonur LC200/39 S
33 08.04 03:51 Tsiklon-2 Kosmos-1834 (US-PM No. 4L) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
34 09.04 11:44 Soyuz-U Kosmos-1835 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
35 16.04 06:18 Soyuz-U Kosmos-1836 (Terilen No. 9L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
36 21.04 15:14 Soyuz-U2 Progress-29 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
37 22.04 09:10 Soyuz-U Kosmos-1837 (Oblik No. 357) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
38 24.04 12:42 Proton-K/DM-2 Kosmos-1838 (Uragan No. 30L) HEO SU Baikonur LC200/40 F
39 24.04 16:59 Soyuz-U Kosmos-1841 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
40 27.04 00:00 Tsiklon-3 Kosmos-1842 (Ikar No. 54L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
41 05.05 09:15 Soyuz-U Kosmos-1843 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
42 11.05 14:45 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 23L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
43 13.05 05:40 Zenit-2 Kosmos-1844 (Tselina-2) LEO/I SU Baikonur LC45/1 S
44 13.05 06:00 Soyuz-U Kosmos-1845 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
45 15.05 15:45 Atlas H USA-22 (PARCAE 9) LEO/I US SVAFB SLC3E S
46 15.05 17:30 Energiya Polyus (Skif-DM TsM) SU Baikonur LC250 F
47 19.05 04:02 Soyuz-U2 Progress-30 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
48 21.05 07:44 Soyuz-U Kosmos-1846 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
49 26.05 13:39 Soyuz-U Kosmos-1847 (Kobal’t No. 510) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
50 28.05 12:45 Soyuz-U Kosmos-1848 (Oblik No. 364) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
51 04.06 18:50 Molniya 8K78M Kosmos-1849 (Oko No. 6042) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
52 09.06 14:45 Kosmos 11K65M Kosmos-1850 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
53 12.06 07:40 Molniya 8K78M Kosmos-1851 (Oko No. 6041) HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
54 16.06 17:51 Kosmos 11K65M Kosmos-1852 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
55 18.06 07:24 Soyuz-U [Kosmos] SU Plesetsk LC43/3 F
56 18.06 21:33 Tsiklon-2 Kosmos-1860 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
57 20.06 02:34 Atlas E DMSP F-8 LEO/S US SVAFB SLC3W S
58 23.06 07:37 Kosmos 11K65M Kosmos-1861 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
59 01.07 19:35 Tsiklon-3 Kosmos-1862 (Ikar No. 56L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
60 04.07 12:25 Soyuz-U Kosmos-1863 (Oblik No. 359) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
61 06.07 21:59 Kosmos 11K65M Kosmos-1864 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
62 08.07 10:59 Soyuz-U Kosmos-1865 (Siluet No. 6) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
63 09.07 16:10 Soyuz-U Kosmos-1866 (Kobal’t No. 511) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
64 10.07 15:35 Tsiklon-2 Kosmos-1867 (Plazma-A No. 2) LEO/I SU Baikonur LC90 S
65 14.07 14:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1868 (Taifun-1B) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
66 16.07 04:25 Tsiklon-3 Kosmos-1869 LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
67 22.07 01:59 Soyuz-U2 Soyuz TM-3 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
68 25.07 09:00 Proton-K Kosmos-1870 (Mech-K No. 304) LLEO/I SU Baikonur LC200/40 S
69 01.08 03:59 Zenit-2 Kosmos-1871 (EPN No. 03.695) LLEO/S SU Baikonur LC45/1 S
70 03.08 20:44 Soyuz-U2 Progress-31 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
71 05.08 06:39 CZ-2C Fanhui Shi Weixing (09) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
72 18.08 02:27 Tsiklon-3 Meteor-2 (Meteor-2 No. 21) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
73 19.08 06:59 Soyuz-U Kosmos-1872 (Oblik No. 360) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
74 27.08 09:20 H-1 Kiku 5 (ETS-5) GEO/S JP TNSC N S
75 28.08 08:20 Zenit-2 Kosmos-1873 (EPN No. 03.695) LLEO/I SU Baikonur LC45/1 S
76 03.09 10:24 Soyuz-U Kosmos-1874 (Oblik No. 365) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
77 03.09 19:26 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 29L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
78 07.09 23:50 Tsiklon-3 Kosmos-1875 (Strela-3) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
79 09.09 07:15 CZ-2C Fanhui Shi Weixing (10) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
80 11.09 02:06 Soyuz-U Kosmos-1881 (Terilen No. 11L) LLEO/I SU Baikonur LC1? S
81 15.09 10:30 Soyuz-U Kosmos-1882 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
82 16.09 00:45 Ariane 3 Aussat K3 GEO/S EU Kourou ELA1 S
83 16.09 02:53 Proton-K/DM-2 Kosmos-1883 (Uragan No. 33L) MEO SU Baikonur LC200/40 S
84 16.09 19:22 Scout G-1 NNS O-27 LEO/P US SVAFB SLC5 S
85 17.09 14:59 Soyuz-U Kosmos-1886 (Kobal’t No. 853) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
86 23.09 23:43 Soyuz-U2 Progress-32 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
87 29.09 12:49 Soyuz-U Kosmos-1887 (Bion No. 8) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
88 01.10 17:09 Proton-K/DM-2 Kosmos-1888 (Geizer No. 15L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
89 09.10 08:30 Soyuz-U Kosmos-1889 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
90 10.10 21:48 Tsiklon-2 Kosmos-1890 (US-PM No. 10L) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
91 14.10 12:35 Kosmos 11K65M Kosmos-1891 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
92 20.10 09:09 Tsiklon-3 Kosmos-1892 (Ikar No. 59L) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
93 22.10 14:24 Soyuz-U Kosmos-1893 (Kobal’t No. 514) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
94 26.10 21:32 Titan 34D USA 27 LEO/S US SVAFB SLC4E S
95 28.10 15:15 Proton-K/DM-2 Kosmos-1894 (Oko-S No. 7423) GEO/D SU Baikonur LC200/40 S
96 11.11 09:04 Soyuz-U Kosmos-1895 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC131 S
97 14.11 09:29 Soyuz-U Kosmos-1896 (Kometa No. 9L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
98 20.11 23:47 Soyuz-U2 Progress-33 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
99 21.11 02:19 Ariane 2 TV-SAT GEO/D EU Kourou ELA2 S
100 26.11 13:28 Proton-K/DM-2 Kosmos-1897 (Al’tair No. 12L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
101 29.11 03:27 Titan 34D/Transtage DSP F13 (DSP 5R) GEO/S US CC LC40 S
102 01.12 14:15 Kosmos 11K65M Kosmos-1898 LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
103 07.12 08:50 Soyuz-U Kosmos-1899 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
104 10.12 11:30 Proton-K/DM-2 Raduga (Gran’ No. 32L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
105 12.12 05:40 Tsiklon-2 Kosmos-1900 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
106 14.12 11:29 Soyuz-U Kosmos-1901 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
107 15.12 13:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1902 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
108 21.12 11:18 Soyuz-U2 Soyuz TM-4 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
109 21.12 22:35 Molniya 8K78M Kosmos-1903 (Oko No. 6040) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
110 23.12 20:22 Kosmos 11K65M Kosmos-1904 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
111 25.12 08:44 Soyuz-U Kosmos-1905 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
112 26.12 11:30 Soyuz-U Kosmos-1906 (Resurs-F2 No. 1L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
113 27.12 11:25 Proton-K/DM-2 Ekran-M (Ekran-M No. 13L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
114 29.12 11:40 Soyuz-U Kosmos-1907 (Oblik No. 362) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S