Lansări orbitale 1986

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1986, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 94
US 9
EU 3
CN 2
JP 2

Lista celor 110 tentative de lansări orbitale din 1986 (din care 8 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 08.01 11:25 Soyuz-U Kosmos-1715 (Oblik No. 323) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
2 09.01 02:48 Kosmos 11K65M Kosmos-1716 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
3 12.01 11:55 Space Shuttle Columbia (STS 61-C) LLEO/I US KSC LC39A S
4 15.01 14:20 Soyuz-U Kosmos-1724 (Kobal’t No. 824) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
5 16.01 11:38 Kosmos 11K65M Kosmos-1725 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
6 17.01 07:21 Tsiklon-3 Kosmos-1726 (Ikar No. 49L) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
7 17.01 10:20 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 29L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
8 23.01 18:52 Kosmos 11K65M Kosmos-1727 (Tsikada) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
9 28.01 08:35 Soyuz-U Kosmos-1728 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
10 28.01 16:38 Space Shuttle Challenger (STS 51-L) US KSC LC39B F
11 01.02 12:37 CZ-3 Shiyong Tongbu Tongxin Wx. GEO/S CN Xichang LC3 S
12 01.02 18:11 Molniya 8K78M Kosmos-1729 (Oko No. 6035) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
13 04.02 11:15 Soyuz-U Kosmos-1730 (Oblik No. 324) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
14 07.02 08:45 Soyuz-U Kosmos-1731 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
15 09.02 10:06 Atlas H USA-15 (PARCAE 8) LEO/I US SVAFB SLC3E S
16 11.02 06:56 Tsiklon-3 Kosmos-1732 (Musson No. 16) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
17 12.02 07:55 N-2 Yuri 2B (BS 2b) GEO/S JP TNSC N S
18 19.02 21:28 Proton-K Mir LLEO/I SU Baikonur LC200/39 S
19 19.02 23:04 Tsiklon-3 Kosmos-1733 (Ikar No. 50L) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
20 22.02 01:44 Ariane 1 SPOT 1 (SPOT) LEO/S EU Kourou ELA1 S
21 26.02 13:39 Soyuz-U Kosmos-1734 (Kobal’t No. 838) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
22 27.02 01:44 Tsiklon-2 Kosmos-1735 (US-PM No. 3L) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
23 13.03 12:33 Soyuz-U2 Soyuz T-15 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
24 19.03 10:08 Soyuz-U2 Progress-25 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
25 21.03 10:05 Tsiklon-2 Kosmos-1736 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
26 25.03 19:26 Tsiklon-2 Kosmos-1737 (US-PM1 No. 131) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
27 26.03 10:30 Soyuz-U Kosmos SU Baikonur LC31 F
28 28.03 23:30 Ariane 3 Gstar 2 GEO/S EU Kourou ELA2 S
29 04.04 03:45 Proton-K/DM Kosmos-1738 (Geizer No. 13L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
30 09.04 08:00 Soyuz-U Kosmos-1739 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
31 15.04 11:40 Soyuz-U Kosmos-1740 (Oblik No. 326) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
32 17.04 21:02 Kosmos 11K65M Kosmos-1741 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
33 18.04 18:45 Titan 34D USA (HEXAGON SV-20) US SVAFB SLC4E F
34 18.04 19:50 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 43) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
35 23.04 19:40 Soyuz-U2 Progress-26 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
36 03.05 22:18 Delta 3914 GOES G US CC LC17A F
37 14.05 12:40 Soyuz-U Kosmos-1742 (Oblik No. 329) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
38 15.05 04:26 Tsiklon-3 Kosmos-1743 (Ikar No. 51L) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
39 21.05 08:21 Soyuz-U2 Soyuz TM LLEO/I SU Baikonur LC1 S
40 21.05 16:30 Soyuz-U Kosmos-1744 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
41 23.05 12:54 Kosmos 11K65M Kosmos-1745 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
42 24.05 01:42 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 30L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
43 27.05 09:30 Tsiklon-3 Meteor-2 (Meteor-2 No. 18) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
44 28.05 07:50 Soyuz-U Kosmos-1746 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
45 29.05 09:20 Soyuz-U Kosmos-1747 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
46 31.05 00:53 Ariane 2 INTELSAT 514 (INTELSAT VA F14) EU Kourou ELA1 F
47 06.06 03:57 Kosmos 11K65M Kosmos-1748 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
48 06.06 12:40 Soyuz-U Kosmos-1756 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
49 10.06 00:49 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 24L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
50 11.06 07:44 Soyuz-U Kosmos-1757 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
51 12.06 04:43 Tsiklon-3 Kosmos-1758 (Ikar No. 57L) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
52 18.06 20:03 Kosmos 11K65M Kosmos-1759 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
53 19.06 10:30 Soyuz-U Kosmos-1760 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
54 19.06 21:09 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 44) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
55 05.07 01:16 Molniya 8K78M Kosmos-1761 (Oko No. 6036) HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
56 10.07 08:00 Soyuz-U Kosmos-1762 LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
57 16.07 04:21 Kosmos 11K65M Kosmos-1763 LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
58 17.07 12:30 Soyuz-U Kosmos-1764 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
59 24.07 12:30 Soyuz-U Kosmos-1765 (Oblik No. 334) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
60 28.07 21:07 Tsiklon-3 Kosmos-1766 (Okean-O1 No. 3L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
61 30.07 08:30 Zenit-2 Kosmos-1767 (EPN No. 03.695) LLEO/I SU Baikonur LC45/1 S
62 30.07 15:06 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
63 02.08 09:20 Soyuz-U Kosmos-1768 LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
64 04.08 05:08 Tsiklon-2 Kosmos-1769 (US-PM1 No. 126) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
65 06.08 13:30 Soyuz-U Kosmos-1770 (Terilen No. 5L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
66 12.08 20:45 H-1 Ajisai (EGP) LEO/I JP TNSC N S
67 20.08 12:58 Tsiklon-2 Kosmos-1771 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
68 21.08 11:05 Soyuz-U Kosmos-1772 (Oblik No. 336) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
69 27.08 11:40 Soyuz-U Kosmos-1773 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
70 28.08 08:02 Molniya 8K78M Kosmos-1774 (Oko No. 6028) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
71 03.09 07:59 Soyuz-U Kosmos-1775 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
72 03.09 09:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1776 (Romb) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
73 05.09 09:12 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
74 05.09 15:08 Delta 3920 USA 19 LLEO/I US CC LC17B S
75 10.09 01:45 Kosmos 11K65M Kosmos-1777 LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
76 16.09 11:38 Proton-K/DM-2 Kosmos-1778 (Uragan No. 24L) MEO SU Baikonur LC200/40 S
77 17.09 07:59 Soyuz-U Kosmos-1781 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
78 17.09 15:52 Atlas E NOAA 10 (NOAA G) LEO/S US SVAFB SLC3W S
79 30.09 18:34 Tsiklon-3 Kosmos-1782 (Ikar No. 52L) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
80 03.10 13:05 Molniya 8K78M Kosmos-1783 (Oko No. 6037) HEO SU Plesetsk LC41/1 F
81 06.10 05:40 CZ-2C Fanhui Shi Weixing (08) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
82 06.10 07:40 Soyuz-U Kosmos-1784 (Siluet No. 7) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
83 15.10 05:24 Tsiklon-3 Kosmos SU Plesetsk LC32/2 F
84 15.10 09:29 Molniya 8K78M Kosmos-1785 (Oko No. 6034) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
85 20.10 08:49 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 41) HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
86 22.10 08:00 Zenit-2 Kosmos-1786 LEO/I SU Baikonur LC45/1 S
87 22.10 09:00 Soyuz-U Kosmos-1787 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
88 25.10 15:43 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 30L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
89 27.10 12:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1788 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
90 31.10 08:00 Soyuz-U Kosmos-1789 LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
91 04.11 11:50 Soyuz-U Kosmos-1790 (Oblik No. 350) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
92 13.11 06:10 Kosmos 11K65M Kosmos-1791 (Tsikada) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
93 13.11 10:59 Soyuz-U Kosmos-1792 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
94 14.11 00:23 Scout G-1 Polar BEAR P87-1 (NNS O-17) LEO/P US SVAFB SLC5 S
95 15.11 21:35 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
96 18.11 14:08 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 22L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
97 20.11 12:09 Molniya 8K78M Kosmos-1793 (Oko No. 6038) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
98 21.11 02:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1794 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
99 24.11 21:43 Kosmos 11K65M Kosmos-1802 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
100 29.11 08:00 Proton-K Kosmos SU Baikonur LC200/40 F
101 02.12 07:00 Tsiklon-3 Kosmos-1803 (Musson No. 18) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
102 04.12 10:10 Soyuz-U Kosmos-1804 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
103 05.12 02:30 Atlas G Centaur FLTSATCOM F7 GEO/I US CC LC36B S
104 10.12 07:30 Tsiklon-3 Kosmos-1805 LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
105 12.12 18:35 Molniya 8K78M Kosmos-1806 (Oko No. 6029) HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
106 16.12 14:00 Soyuz-U Kosmos-1807 (Kobal’t No. 509) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
107 17.12 17:02 Kosmos 11K65M Kosmos-1808 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
108 18.12 08:00 Tsiklon-3 Kosmos-1809 LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
109 26.12 11:00 Soyuz-U Kosmos-1810 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
110 26.12 15:25 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S