Lansări orbitale 1986

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1986, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 94
US 9
EU 3
CN 2
JP 2

Lista celor 110 tentative de lansări orbitale din 1986 (din care 7 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 08.01 11:25 Soyuz-U Kosmos-1715 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
2 09.01 02:48 Kosmos 11K65M Kosmos-17161723 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
3 12.01 11:55 Space Shuttle PAM-D Deploy/MSL-2 / OV-102 PAM deploy US KSC LC39A S
4 15.01 14:20 Soyuz-U Kosmos-1724 / Kobal’t SU Plesetsk LC41/1 S
5 16.01 11:38 Kosmos 11K65M Kosmos-1725 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
6 17.01 07:21 Tsiklon-3 Kosmos-1726 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/1 S
7 17.01 10:20 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 29L SU Baikonur LC200/40 S
8 23.01 18:52 Kosmos 11K65M Kosmos-1727 / Tsikada SU Plesetsk LC132/1 S
9 28.01 08:35 Soyuz-U Kosmos-1728 / Oblik SU Baikonur LC1 S
10 28.01 16:38 Space Shuttle TDRS-B/Spartan / OV-099 IUS deploy US KSC LC39B F
11 01.02 12:37 CZ-3 DFH-2 CN Xichang LC3 S
12 01.02 18:11 Molniya 8K78M Kosmos-1729 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
13 04.02 11:15 Soyuz-U Kosmos-1730 / Oblik SU Plesetsk LC41/1 S
14 07.02 08:45 Soyuz-U Kosmos-1731 / Terilen SU Baikonur LC1 S
15 09.02 10:06 Atlas H USA 15-18 [NOSS8] / PARCAE 8 US SVAFB SLC3E S
16 11.02 06:56 Tsiklon-3 Kosmos-1732 / Musson No. 16 SU Plesetsk LC32/2 S
17 12.02 07:55 N-2 BS 2B / BS 2b JP Tanegashima N S
18 19.02 21:28 Proton-K Mir / DOS 7 (17K No. 127-01) SU Baikonur LC200/39 S
19 19.02 23:04 Tsiklon-3 Kosmos-1733 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/1 S
20 22.02 01:44 Ariane 1 Spot/Viking / SPOT EU Kourou ELA1 S
21 26.02 13:39 Soyuz-U Kosmos-1734 / Kobal’t SU Plesetsk LC43/4 S
22 27.02 01:44 Tsiklon-2 Kosmos-1735 / US-PM SU Baikonur LC90 S
23 13.03 12:33 Soyuz-U2 Soyuz T-15 / Soyuz 7K-ST No. 21L SU Baikonur LC1 S
24 19.03 10:08 Soyuz-U2 Progress-25 / Progress 7K-TG No. 134 SU Baikonur LC1 S
25 21.03 10:05 Tsiklon-2 Kosmos-1736 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
26 25.03 19:26 Tsiklon-2 Kosmos-1737 / US-PM1 SU Baikonur LC90 S
27 26.03 10:30 Soyuz-U Oblik?? SU Baikonur LC31 F
28 28.03 23:30 Ariane 3 Gstar 2/Brasilsat 2 / Gstar 2 EU Kourou ELA2 S
29 04.04 03:45 Proton-K/DM Kosmos-1738 / Geizer No. 13L SU Baikonur LC200/40 S
30 09.04 08:00 Soyuz-U Kosmos-1739 / Kobal’t SU Baikonur LC31 S
31 15.04 11:40 Soyuz-U Kosmos-1740 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
32 17.04 21:02 Kosmos 11K65M Kosmos-1741 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
33 18.04 18:45 Titan 34D HEXAGON SV20 / HEXAGON SV-20 US SVAFB SLC4E F
34 18.04 19:50 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 43 SU Plesetsk LC41/1 S
35 23.04 19:40 Soyuz-U2 Progress-26 / Progress 7K-TG No. 136 SU Baikonur LC1 S
36 03.05 22:18 Delta 3914 GOES G US CC LC17A F
37 14.05 12:40 Soyuz-U Kosmos-1742 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
38 15.05 04:26 Tsiklon-3 Kosmos-1743 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/1 S
39 21.05 08:21 Soyuz-U2 Soyuz TM / Soyuz 7K-STM No. 51 SU Baikonur LC1 S
40 21.05 16:30 Soyuz-U Kosmos-1744 / Foton No. 2L SU Plesetsk LC41/1 S
41 23.05 12:54 Kosmos 11K65M Kosmos-1745 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
42 24.05 01:42 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 30L SU Baikonur LC200/39 S
43 27.05 09:30 Tsiklon-3 Meteor-2 / Meteor-2 No. 18 SU Plesetsk LC32/1 S
44 28.05 07:50 Soyuz-U Kosmos-1746 / Resurs-F1 17F41 No. 58 SU Plesetsk LC43/4 S
45 29.05 09:20 Soyuz-U Kosmos-1747 / Oblik SU Baikonur LC31 S
46 31.05 00:53 Ariane 2 Intelsat 514 / INTELSAT VA F14 EU Kourou ELA1 F
47 06.06 03:57 Kosmos 11K65M Kosmos-17481755 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
48 06.06 12:40 Soyuz-U Kosmos-1756 / Kobal’t SU Baikonur LC31 S
49 10.06 00:49 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 24L SU Baikonur LC200/40 S
50 11.06 07:44 Soyuz-U Kosmos-1757 / Oblik (Priroda) SU Plesetsk LC43/4 S
51 12.06 04:43 Tsiklon-3 Kosmos-1758 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/1 S
52 18.06 20:03 Kosmos 11K65M Kosmos-1759 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
53 19.06 10:30 Soyuz-U Kosmos-1760 / Oblik SU Baikonur LC1 S
54 19.06 21:09 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 44 SU Plesetsk LC41/1 S
55 05.07 01:16 Molniya 8K78M Kosmos-1761 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
56 10.07 08:00 Soyuz-U Kosmos-1762 / Resurs-F1 14F40 No. 59 SU Plesetsk LC16/2 S
57 16.07 04:21 Kosmos 11K65M Kosmos-1763 / Strela-2M SU Plesetsk LC133/3 S
58 17.07 12:30 Soyuz-U Kosmos-1764 / Kobal’t SU Baikonur LC31 S
59 24.07 12:30 Soyuz-U Kosmos-1765 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
60 28.07 21:07 Tsiklon-3 Kosmos-1766 / Okean-O1 NKhM No. 3 SU Plesetsk LC32/2 S
61 30.07 08:30 Zenit-2 Kosmos-1767 / EPN No. 03.695 SU Baikonur LC45/1 S
62 30.07 15:06 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 59 SU Plesetsk LC43/4 S
63 02.08 09:20 Soyuz-U Kosmos-1768 / Resurs-F1 14F40 No. 60 SU Plesetsk LC16/2 S
64 04.08 05:08 Tsiklon-2 Kosmos-1769 / US-PM1 SU Baikonur LC90 S
65 06.08 13:30 Soyuz-U Kosmos-1770 / Terilen SU Baikonur LC1 S
66 12.08 20:45 H-1 EGP JP Tanegashima N S
67 20.08 12:58 Tsiklon-2 Kosmos-1771 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
68 21.08 11:05 Soyuz-U Kosmos-1772 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
69 27.08 11:40 Soyuz-U Kosmos-1773 / Kobal’t SU Baikonur LC31 S
70 28.08 08:02 Molniya 8K78M Kosmos-1774 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
71 03.09 07:59 Soyuz-U Kosmos-1775 / Oblik SU Baikonur LC31 S
72 03.09 09:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1776 / Romb SU Plesetsk LC132/1 S
73 05.09 09:12 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 57 SU Plesetsk LC43/4 S
74 05.09 15:08 Delta 3920 USA 19 (SDIO D180) / Payload Adapter System US CC LC17B S
75 10.09 01:45 Kosmos 11K65M Kosmos-1777 / Strela-2M SU Plesetsk LC133/3 S
76 16.09 11:38 Proton-K/DM-2 Kosmos-17781780 / Uragan No. 24L SU Baikonur LC200/40 S
77 17.09 07:59 Soyuz-U Kosmos-1781 / Oblik SU Baikonur LC31 S
78 17.09 15:52 Atlas E NOAA 10 / NOAA G US SVAFB SLC3W S
79 30.09 18:34 Tsiklon-3 Kosmos-1782 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/1 S
80 03.10 13:05 Molniya 8K78M Kosmos-1783 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
81 06.10 05:40 CZ-2C FSW / FSW No. 9 CN Jiuquan LA2B S
82 06.10 07:40 Soyuz-U Kosmos-1784 / Siluet No. 6 SU Baikonur LC1 S
83 15.10 05:24 Tsiklon-3 Strela-3 SU Plesetsk LC32/2 F
84 15.10 09:29 Molniya 8K78M Kosmos-1785 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
85 20.10 08:49 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 41 SU Plesetsk LC43/4 S
86 22.10 08:00 Zenit-2 Kosmos-1786 / Taifun-1B SU Baikonur LC45/1 S
87 22.10 09:00 Soyuz-U Kosmos-1787 / Oblik SU Baikonur LC1 S
88 25.10 15:43 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 30L SU Baikonur LC200/40 S
89 27.10 12:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1788 / Vektor SU Plesetsk LC133/3 S
90 31.10 08:00 Soyuz-U Kosmos-1789 / Resurs-F1 14F40 No. 61 SU Plesetsk LC16/2 S
91 04.11 11:50 Soyuz-U Kosmos-1790 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
92 13.11 06:10 Kosmos 11K65M Kosmos-1791 / Tsikada SU Plesetsk LC132/2 S
93 13.11 10:59 Soyuz-U Kosmos-1792 / Kobal’t SU Baikonur LC31 S
94 14.11 00:23 Scout G-1 P87-1 / NNS O-17 US SVAFB SLC5 S
95 15.11 21:35 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 60 SU Plesetsk LC41/1 S
96 18.11 14:08 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 22L SU Baikonur LC200/39 S
97 20.11 12:09 Molniya 8K78M Kosmos-1793 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
98 21.11 02:00 Kosmos 11K65M Kosmos-17941801 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
99 24.11 21:43 Kosmos 11K65M Kosmos-1802 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
100 29.11 08:00 Proton-K Mech-K No. 303 SU Baikonur LC200/40 F
101 02.12 07:00 Tsiklon-3 Kosmos-1803 / Musson No. 18 SU Plesetsk LC32/1 S
102 04.12 10:10 Soyuz-U Kosmos-1804 / Oblik SU Baikonur LC1 S
103 05.12 02:30 Atlas G Centaur USA 20 (FLTSATCOM 7) / FLTSATCOM F7 US CC LC36B S
104 10.12 07:30 Tsiklon-3 Kosmos-1805 / Tselina-R SU Plesetsk LC32/2 S
105 12.12 18:35 Molniya 8K78M Kosmos-1806 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
106 16.12 14:00 Soyuz-U Kosmos-1807 / Kobal’t SU Plesetsk LC41/1 S
107 17.12 17:02 Kosmos 11K65M Kosmos-1808 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
108 18.12 08:00 Tsiklon-3 Kosmos-1809 / AUOS-Z 501 Ionozond-E SU Plesetsk LC32/2 S
109 26.12 11:00 Soyuz-U Kosmos-1810 / Terilen SU Baikonur LC1 S
110 26.12 15:25 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 62 SU Plesetsk LC43/3 S