Lansări orbitale 1985

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1985, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 100
US 18
EU 4
JP 2
CN 1

Lista celor 125 tentative de lansări orbitale din 1985 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 07.01 19:26 Mu-3S-II Sakigake/KM-P / MS-T5 JP Kagoshima M1 S
2 09.01 10:45 Soyuz-U Kosmos-1616 / Kobal’t SU Baikonur LC31 S
3 15.01 14:50 Tsiklon-3 Kosmos-16171622 / Strela-3 SU Plesetsk LC32/1 S
4 16.01 06:22 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 36 SU Plesetsk LC43/4 S
5 16.01 08:19 Soyuz-U Kosmos-1623 / Oblik SU Baikonur LC1 S
6 17.01 17:46 Kosmos 11K65M Kosmos-1624 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
7 18.01 10:25 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 21L SU Baikonur LC200/39 S
8 23.01 19:58 Tsiklon-2 Kosmos-1625 / US-PM SU Baikonur LC90 S
9 24.01 16:45 Tsiklon-3 Kosmos-1626 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/2 S
10 24.01 19:50 Space Shuttle USA 8 (ORION 1) / OV-103 IUS deploy US KSC LC39A S
11 01.02 19:36 Kosmos 11K65M Kosmos-1627 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
12 06.02 11:00 Soyuz-U Kosmos-1628 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
13 06.02 21:45 Tsiklon-3 Meteor-2 / Meteor-2 No. 13 SU Plesetsk LC32/1 S
14 08.02 06:10 Titan 34B USA 9 [SDS6] / SDS 6 US SVAFB SLC4W S
15 08.02 23:22 Ariane 3 Arab 1A/Brasilsat 1 / Arabsat 1A EU Kourou ELA1 S
16 21.02 07:56 Proton-K/DM Kosmos-1629 / Oko-S F2 SU Baikonur LC200/39 S
17 27.02 11:10 Soyuz-U Kosmos-1630 / Kobal’t SU Baikonur LC31 S
18 27.02 12:56 Kosmos 11K65M Kosmos-1631 / Vektor SU Plesetsk LC132/1 S
19 01.03 10:40 Soyuz-U Kosmos-1632 / Oblik SU Plesetsk LC41/1 S
20 05.03 15:39 Tsiklon-3 Kosmos-1633 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/2 S
21 13.03 02:00 Atlas E/OIS Geosat US SVAFB SLC3W S
22 14.03 01:09 Kosmos 11K65M Kosmos-1634 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
23 21.03 00:08 Kosmos 11K65M Kosmos-16351642 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
24 22.03 05:00 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 28L SU Baikonur LC200/40 S
25 22.03 23:55 Atlas G Centaur Intelsat 510 / INTELSAT VA F10 US CC LC36B S
26 25.03 10:00 Soyuz-U Kosmos-1643 / Terilen SU Baikonur LC1 S
27 03.04 08:40 Soyuz-U Kosmos-1644 / Oblik SU Baikonur LC31 S
28 12.04 13:59 Space Shuttle PAM-D/Leasat Deploy / OV-103 PAM deploy US KSC LC39A S
29 13.04 08:00 Zenit-2 EPN No. 03.694 No. 5102 SU Baikonur LC45/1 F
30 16.04 17:15 Soyuz-U Kosmos-1645 / Foton No. 1L SU Plesetsk LC41/1 S
31 18.04 21:40 Tsiklon-2 Kosmos-1646 / US-PM1 SU Baikonur LC90 S
32 19.04 14:00 Soyuz-U Kosmos-1647 / Kobal’t SU Plesetsk LC41/1 S
33 25.04 09:30 Soyuz-U Kosmos-1648 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
34 26.04 05:48 Molniya 8K78M Prognoz-10-IK / SO-M No. 510 SU Baikonur LC31 S
35 29.04 16:02 Space Shuttle Spacelab 3 / OV-099 Spacelab US KSC LC39A S
36 08.05 01:15 Ariane 3 Gstar 1/Telecom 1B / Gstar 1A EU Kourou ELA1 S
37 15.05 12:40 Soyuz-U Kosmos-1649 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
38 17.05 22:28 Proton-K/DM-2 Kosmos-165052 / Uragan No. 20L SU Baikonur LC200/39 S
39 22.05 08:35 Soyuz-U Kosmos-1653 / Resurs-F1 17F41 No. 52 SU Plesetsk LC41/1 S
40 23.05 12:40 Soyuz-U Kosmos-1654 / Kobal’t SU Baikonur LC31 S
41 29.05 07:40 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 39 SU Plesetsk LC43/4 S
42 30.05 01:14 Kosmos 11K65M Kosmos-1655 / Tsikada SU Plesetsk LC132/1 S
43 30.05 14:59 Proton-K/DM-2 Kosmos-1656 / Tselina-2 SU Baikonur LC200/40 S
44 06.06 06:39 Soyuz-U2 Soyuz T-13 / Soyuz 7K-ST No. 19L SU Baikonur LC1 S
45 07.06 07:45 Soyuz-U-PVB Kosmos-1657 / Resurs-F1 17F41 No. 54 SU Plesetsk LC43/4 S
46 11.06 14:26 Molniya 8K78M Kosmos-1658 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
47 13.06 12:20 Soyuz-U Kosmos-1659 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
48 14.06 10:36 Tsiklon-3 Kosmos-1660 / Musson No. 17 SU Plesetsk LC32/1 S
49 17.06 11:33 Space Shuttle PAM-D Deploy / OV-103 PAM deploy/FF US KSC LC39A S
50 18.06 00:40 Molniya 8K78M Kosmos-1661 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
51 19.06 11:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1662 / Romb SU Plesetsk LC132/2 S
52 21.06 00:39 Soyuz-U Progress-24 / Progress 7K-TG No. 125 SU Baikonur LC1 S
53 21.06 07:45 Soyuz-U Kosmos-1663 / Resurs-F1 17F41 No. 55 SU Plesetsk LC41/1 S
54 21.06 08:29 Zenit-2 EPN No. 03.694 SU Baikonur LC45/1 S
55 26.06 12:35 Soyuz-U Kosmos-1664 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
56 30.06 00:44 Atlas G Centaur Intelsat 511 / INTELSAT VA F11 US CC LC36B S
57 02.07 11:23 Ariane 1 Giotto EU Kourou ELA1 S
58 03.07 12:10 Soyuz-U Kosmos-1665 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
59 08.07 23:40 Tsiklon-3 Kosmos-1666 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/2 S
60 10.07 03:15 Soyuz-U Kosmos-1667 / Bion No. 7 SU Plesetsk LC41/1 S
61 15.07 06:30 Soyuz-U Kosmos-1668 / Oblik SU Baikonur LC31 S
62 17.07 01:05 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 37 SU Plesetsk LC43/4 S
63 19.07 13:05 Soyuz-U Kosmos-1669 / Progress 7K-TG No. 126 SU Baikonur LC1 S
64 29.07 21:00 Space Shuttle Spacelab 2 / OV-099 Spacelab US KSC LC39A S
65 01.08 05:36 Tsiklon-2 Kosmos-1670 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
66 02.08 11:40 Soyuz-U Kosmos-1671 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
67 03.08 03:31 Scout G-1 SOOS 1 / NNS O-24 US SVAFB SLC5 S
68 07.08 09:50 Soyuz-U Kosmos-1672 / Resurs-F1 17F41 No. 57 SU Plesetsk LC43/4 S
69 08.08 10:19 Soyuz-U Kosmos-1673 / Siluet No. 5 SU Baikonur LC1 S
70 08.08 11:49 Tsiklon-3 Kosmos-1674 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/1 S
71 08.08 21:01 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 26L SU Baikonur LC200/39 S
72 12.08 15:09 Molniya 8K78M Kosmos-1675 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
73 16.08 15:10 Soyuz-U Kosmos-1676 / Kobal’t SU Plesetsk LC41/1 S
74 18.08 23:33 Mu-3S-II Suisei/KM-P / PLANET-A JP Kagoshima M1 S
75 22.08 19:28 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 61 SU Plesetsk LC41/1 S
76 23.08 22:33 Tsiklon-2 Kosmos-1677 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
77 27.08 10:58 Space Shuttle Leasat Rescue/PAM-D / OV-103 PAM deploy/Rend US KSC LC39A S
78 28.08 21:20 Titan 34D - [IC1] / Improved CRYSTAL 2101? US SVAFB SLC4E F
79 29.08 10:15 Soyuz-U Kosmos-1678 / Resurs-F1 17F41 No. 53 SU Plesetsk LC41/1 S
80 29.08 11:33 Soyuz-U Kosmos-1679 / Kobal’t SU Baikonur LC31 S
81 04.09 07:05 Kosmos 11K65M Kosmos-1680 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
82 06.09 10:45 Soyuz-U Kosmos-1681 / Fram SU Plesetsk LC41/1 S
83 12.09 23:26 Ariane 3 ECS 3/Spacenet 3 / ECS 3 EU Kourou ELA1 F
84 17.09 12:38 Soyuz-U2 Soyuz T-14 / Soyuz 7K-ST No. 20L SU Baikonur LC1 S
85 19.09 01:32 Tsiklon-2 Kosmos-1682 / US-PM1 SU Baikonur LC90 S
86 19.09 10:10 Soyuz-U Kosmos-1683 / Oblik SU Plesetsk LC41/1 S
87 24.09 01:18 Molniya 8K78M Kosmos-1684 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
88 26.09 11:15 Soyuz-U Kosmos-1685 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
89 27.09 08:41 Proton-K Kosmos-1686 / TKS-M No. 16501 SU Baikonur LC200/39 S
90 28.09 23:17 Atlas G Centaur Intelsat 512 / INTELSAT VA F12 US CC LC36B S
91 30.09 19:23 Molniya 8K78M Kosmos-1687 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
92 02.10 09:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1688 / Romb SU Kapustin LC107/1 S
93 03.10 05:48 Vostok 8A92M Kosmos-1689 / Resurs-O1 No. 1L SU Baikonur LC31 S
94 03.10 07:33 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 38 SU Plesetsk LC43/4 S
95 03.10 15:15 Space Shuttle USA 1112 [DSCS] / OV-104 IUS deploy US KSC LC39A S
96 09.10 02:53 Atlas E/SGS-2 USA 10 (GPS 11) / Navstar GPS SVN 11 US SVAFB SLC3W S
97 09.10 21:35 Tsiklon-3 Kosmos-16901695 / Strela-3 SU Plesetsk LC32/1 S
98 16.10 09:25 Soyuz-U Kosmos-1696 / Oblik SU Baikonur LC31 S
99 21.10 05:04 CZ-2C FSW / FSW No. 8 CN Jiuquan LA2B S
100 22.10 07:00 Zenit-2 Kosmos-1697 / EPN No. 03.694 SU Baikonur LC45/1 S
101 22.10 20:24 Molniya 8K78M Kosmos-1698 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
102 23.10 00:42 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F658 No. 73 SU Baikonur LC1 S
103 23.10 17:24 Kosmos 11K65M Parus SU Plesetsk LC133/3 F
104 24.10 02:30 Tsiklon-3 Meteor-3 / Meteor-3 No. 2 SU Plesetsk LC32/1 S
105 25.10 14:40 Soyuz-U Kosmos-1699 / Kobal’t SU Plesetsk LC16/2 S
106 25.10 15:45 Proton-K/DM-2 Kosmos-1700 / Al’tair No. 11L SU Baikonur LC200/40 S
107 28.10 17:24 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 56 SU Plesetsk LC43/4 S
108 30.10 17:00 Space Shuttle Spacelab D-1 / OV-099 Spacelab US KSC LC39A S
109 09.11 08:25 Molniya 8K78M Kosmos-1701 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
110 13.11 12:25 Soyuz-U Kosmos-1702 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
111 15.11 14:29 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 28L SU Baikonur LC200/39 S
112 22.11 22:20 Tsiklon-3 Kosmos-1703 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/2 S
113 27.11 00:29 Space Shuttle PAM-D Deploy / OV-104 PAM deploy US KSC LC39A S
114 28.11 13:12 Kosmos 11K65M Kosmos-1704 / Parus SU Plesetsk LC133/3 S
115 03.12 12:15 Soyuz-U Kosmos-1705 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
116 11.12 14:40 Soyuz-U Kosmos-1706 / Kobal’t SU Plesetsk LC16/2 S
117 12.12 15:51 Tsiklon-3 Kosmos-1707 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/1 S
118 13.12 02:35 Scout G-1 USA 1314 (ITV 12) / ITV 1 US Wallops LA3A S
119 13.12 07:45 Soyuz-U Kosmos-1708 / Resurs-F1 17F41 No. 56 SU Plesetsk LC43/4 S
120 19.12 08:46 Kosmos 11K65M Kosmos-1709 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
121 24.12 18:56 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 40 SU Plesetsk LC43/4 S
122 24.12 21:43 Proton-K/DM-2 Kosmos-17101712 / Uragan No. 22L SU Baikonur LC200/39 S
123 26.12 01:50 Tsiklon-3 Meteor-2 / Meteor-2 No. 14 SU Plesetsk LC32/1 S
124 27.12 17:06 Soyuz-U Kosmos-1713 / Efir No. 2 SU Plesetsk LC41/1 S
125 28.12 09:16 Zenit-2 Kosmos-1714 / Tselina-2 No. 3L SU Baikonur LC45/1 S