Lansări orbitale 1984

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1984, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 97
US 22
EU 4
CN 3
JP 3

Lista celor 129 tentative de lansări orbitale din 1984 (din care 1 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 05.01 20:09 Kosmos 11K65M Kosmos-1522 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
2 11.01 12:20 Soyuz-U Kosmos-1530 (Argon No. 84L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
3 11.01 18:08 Kosmos 11K65M Kosmos-1531 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
4 13.01 14:40 Soyuz-U Kosmos-1532 (Kobal’t No. 6L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
5 23.01 07:58 N-2 Yuri 2A (BS 2A) GEO/S JP TNSC N S
6 26.01 08:50 Soyuz-U2 Kosmos-1533 (Argon No. 85L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
7 26.01 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1534 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
8 29.01 12:25 CZ-3 Shiyan Weixing (STW-1) MEO CN Xichang LC3 S
9 31.01 03:08 Titan 34D/Transtage OPS 0441 (VORTEX 11) GEO/S US CC LC40 S
10 02.02 17:38 Kosmos 11K65M Kosmos-1535 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
11 03.02 13:00 Space Shuttle Challenger (STS 41-B) LLEO/I US KSC LC39A S
12 05.02 18:44 Atlas H OPS 8737 (PARCAE 7) LEO/I US SVAFB SLC3E S
13 08.02 09:23 Tsiklon-3 Kosmos-1536 (Ikar No. 40L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
14 08.02 12:07 Soyuz-U Soyuz T-10 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
15 14.02 08:00 Mu-3S Ohzora (EXOS-C) LEO/I JP Kagoshima M1 S
16 15.02 08:46 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 25L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
17 16.02 08:15 Soyuz-U Kosmos-1537 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
18 21.02 06:46 Soyuz-U Progress-19 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
19 21.02 15:36 Kosmos 11K65M Kosmos-1538 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
20 28.02 13:59 Soyuz-U Kosmos-1539 (Kobal’t No. 5L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
21 01.03 17:59 Delta 3920 Landsat 5 (Landsat D’) LEO/S US VAFB SLC2W S
22 02.03 03:54 Proton-K/DM Kosmos-1540 (Geizer No. 12L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
23 05.03 00:50 Ariane 1 INTELSAT 508 (INTELSAT V F8) GEO/D EU Kourou ELA1 S
24 06.03 17:10 Molniya 8K78M Kosmos-1541 (Oko No. 6020) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
25 07.03 08:00 Soyuz-U2 Kosmos-1542 (Argon No. 97L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
26 10.03 17:00 Soyuz-U Kosmos-1543 (Efir No. 1) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
27 15.03 17:05 Tsiklon-3 Kosmos-1544 (Ikar No. 45L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
28 16.03 14:00 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 26L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
29 16.03 23:29 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
30 21.03 11:05 Soyuz-U-PVB Kosmos-1545 (Argon No. 92L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
31 29.03 05:52 Proton-K/DM Kosmos-1546 (Oko-S No. 7421) GEO/D SU Baikonur LC200/40 S
32 03.04 13:08 Soyuz-U Soyuz T-11 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
33 04.04 01:40 Molniya 8K78M Kosmos-1547 (Oko No. 6019) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
34 06.04 13:58 Space Shuttle Challenger (STS 41-C) LLEO/I US KSC LC39A S
35 08.04 11:20 CZ-3 Shiyan Tongbu Tongxin Wx. GEO/S CN Xichang LC3 S
36 10.04 14:00 Soyuz-U Kosmos-1548 (Kobal’t No. 7L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
37 14.04 16:52 Titan 34D/Transtage DSP F11 (DSP 12) GEO/S US CC LC40 S
38 15.04 08:12 Soyuz-U2 Progress-20 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
39 17.04 18:45 Titan 24B OPS 8424 LLEO/S US SVAFB SLC4W S
40 19.04 11:40 Soyuz-U Kosmos-1549 (Argon No. 93L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
41 22.04 04:21 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 19L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
42 07.05 22:47 Soyuz-U Progress-21 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
43 11.05 06:19 Kosmos 11K65M Kosmos-1550 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
44 11.05 13:00 Soyuz-U Kosmos-1551 (Argon No. 96L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
45 14.05 14:00 Soyuz-U Kosmos-1552 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
46 17.05 14:43 Kosmos 11K65M Kosmos-1553 (Tsikada) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
47 19.05 15:10 Proton-K/DM-2 Kosmos-1554 (Uragan No. 16L) MEO SU Baikonur LC200/40 S
48 22.05 08:30 Soyuz-U Kosmos-1557 (Fram No. 25L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
49 23.05 01:33 Ariane 1 Spacenet F1 GEO/S EU Kourou ELA1 S
50 25.05 11:30 Soyuz-U Kosmos-1558 (Kobal’t No. 8L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
51 28.05 14:12 Soyuz-U Progress-22 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
52 28.05 21:52 Kosmos 11K65M Kosmos-1559 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
53 30.05 18:46 Tsiklon-2 Kosmos-1567 (US-PM1 No. 132) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
54 01.06 13:50 Soyuz-U Kosmos-1568 (Argon No. 95L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
55 06.06 15:33 Molniya 8K78M Kosmos-1569 (Oko No. 6021) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
56 08.06 11:28 Kosmos 11K65M Kosmos-1570 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
57 09.06 23:03 Atlas G Centaur INTELSAT 509 (INTELSAT V F9) LEO/I US CC LC36B S
58 11.06 08:40 Soyuz-U Kosmos-1571 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
59 13.06 11:37 Atlas E/SGS-2 GPS 9 MEO US SVAFB SLC3W S
60 15.06 08:20 Soyuz-U Kosmos-1572 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
61 19.06 10:55 Soyuz-U Kosmos-1573 (Argon No. 94L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
62 21.06 19:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1574 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
63 22.06 00:20 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 27L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
64 22.06 07:40 Soyuz-U Kosmos-1575 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
65 25.06 18:47 Titan 34D USA 2 (HEXAGON SV-19) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
66 26.06 15:35 Soyuz-U Kosmos-1576 (Kobal’t No. 810) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
67 27.06 04:59 Kosmos 11K65M Kosmos-1577 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
68 28.06 13:10 Kosmos 11K65M Kosmos-1578 (Taifun-1B) LEO/I SU Kapustin LC107/1 S
69 29.06 00:21 Tsiklon-2 Kosmos-1579 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
70 29.06 15:00 Soyuz-U Kosmos-1580 (Oblik No. 793) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
71 03.07 21:30 Molniya 8K78M Kosmos-1581 (Oko No. 6023) HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
72 05.07 03:35 Tsiklon-3 Meteor-2 (Meteor-2 No. 16) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
73 17.07 17:40 Soyuz-U2 Soyuz T-12 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
74 19.07 08:30 Soyuz-U Kosmos-1582 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
75 24.07 12:40 Soyuz-U Kosmos-1583 (Oblik No. 306) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
76 27.07 08:59 Soyuz-U Kosmos-1584 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
77 31.07 12:29 Soyuz-U Kosmos-1585 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
78 01.08 21:37 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 20L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
79 02.08 08:38 Molniya 8K78M Kosmos-1586 (Oko No. 6026) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
80 02.08 20:30 N-2 Himawari 3 (GMS 3) GEO/S JP TNSC N S
81 04.08 13:32 Ariane 3 ECS 2 GEO/S EU Kourou ELA1 S
82 06.08 14:00 Soyuz-U Kosmos-1587 (Oblik No. 294) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
83 07.08 22:50 Tsiklon-2 Kosmos-1588 (US-P No. 129) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
84 08.08 12:08 Tsiklon-3 Kosmos-1589 (Musson No. 15L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
85 10.08 00:03 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
86 14.08 06:28 Soyuz-U Progress-23 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
87 16.08 09:50 Soyuz-U Kosmos-1590 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
88 16.08 14:48 Delta 3924 Charge Composition Explorer HEO US CC LC17A S
89 24.08 08:26 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
90 24.08 19:50 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 27L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
91 28.08 18:03 Titan 34B USA 4 HEO/M US SVAFB SLC4W S
92 30.08 10:10 Soyuz-U Kosmos-1591 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
93 30.08 12:41 Space Shuttle Discovery (STS 41-D) LLEO/I US KSC LC39A S
94 04.09 10:20 Soyuz-U Kosmos-1592 (Oblik No. 794) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
95 04.09 15:49 Proton-K/DM-2 Kosmos-1593 (Uragan No. 18L) MEO SU Baikonur LC200/40 S
96 07.09 19:12 Molniya 8K78M Kosmos-1596 (Oko No. 6025) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
97 08.09 21:41 Atlas E/SGS-2 GPS 10 MEO US SVAFB SLC3W S
98 12.09 05:44 CZ-2C Fanhui Shi Weixing (06) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
99 13.09 10:25 Soyuz-U Kosmos-1597 (Fram) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
100 13.09 15:54 Kosmos 11K65M Kosmos-1598 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
101 21.09 22:18 Delta 3920/PAM Galaxy 3 (Galaxy III) GEO/S US CC LC17B S
102 25.09 14:30 Soyuz-U Kosmos-1599 (Kobal’t No. 811) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
103 27.09 08:10 Soyuz-U Kosmos-1600 (Oblik) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
104 27.09 09:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1601 (Romb) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
105 28.09 06:00 Tsiklon-3 Kosmos-1602 LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
106 28.09 14:00 Proton-K/DM-2 Kosmos-1603 (Tselina-2) LEO/I SU Baikonur LC200/39 S
107 04.10 19:49 Molniya 8K78M Kosmos-1604 (Oko No. 6016) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
108 05.10 11:03 Space Shuttle Challenger (STS 41-G) LLEO/I US KSC LC39A S
109 11.10 14:43 Kosmos 11K65M Kosmos-1605 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
110 12.10 01:43 Scout G-1 Nova 3 LEO/P US SVAFB SLC5 S
111 18.10 17:46 Tsiklon-3 Kosmos-1606 (Ikar No. 42L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
112 31.10 12:29 Tsiklon-2 Kosmos-1607 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
113 08.11 12:15 Space Shuttle Discovery (STS 51-A) LLEO/I US KSC LC39A S
114 10.11 01:14 Ariane 3 Spacenet F2 GEO/S EU Kourou ELA1 S
115 14.11 00:34 Delta 3914 NATO 3D GEO/ID US CC LC17A S
116 14.11 07:40 Soyuz-U Kosmos-1608 (Siluet No. 4) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
117 14.11 12:20 Soyuz-U Kosmos-1609 (Oblik No. 308) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
118 15.11 06:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1610 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
119 21.11 10:30 Soyuz-U Kosmos-1611 (Kobal’t) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
120 27.11 14:22 Tsiklon-3 Kosmos-1612 (Meteor-3 No. 1) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 F
121 29.11 14:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-1613 (Oblik No. 797) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
122 04.12 18:03 Titan 34D USA 6 (KENNEN 6) LEO/S US SVAFB SLC4E S
123 12.12 10:42 Atlas E NOAA 9 (NOAA F) LEO/S US SVAFB SLC3W S
124 14.12 20:40 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
125 15.12 09:16 Proton-K/D-1 Vega-1 (5VK No. 901) SU Baikonur LC200/39 S
126 19.12 03:55 K65M-RB Kosmos-1614 (BOR-4 No. 406) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
127 20.12 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1615 (Taifun-1B) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
128 21.12 09:13 Proton-K/D-1 Vega-2 (5VK No. 902) SU Baikonur LC200/40 S
129 22.12 00:02 Titan 34D/Transtage DSP F12 (DSP 6R) GEO/S US CC LC40 S