Lansări orbitale 1984

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1984, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 97
US 22
EU 4
CN 3
JP 3

Lista celor 129 tentative de lansări orbitale din 1984 (din care == eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 05.01 20:09 Kosmos 11K65M Kosmos-15221529 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
2 11.01 12:20 Soyuz-U Kosmos-1530 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
3 11.01 18:08 Kosmos 11K65M Kosmos-1531 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
4 13.01 14:40 Soyuz-U Kosmos-1532 / Kobal’t SU Plesetsk LC41/1 S
5 23.01 07:58 N-2 BS 2A JP Tanegashima N S
6 26.01 08:50 Soyuz-U2 Kosmos-1533 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
7 26.01 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1534 / Vektor SU Plesetsk LC132/2 S
8 29.01 12:25 CZ-3 STW / STW-1 CN Xichang LC3 S
9 31.01 03:08 Titan 34D/Transtage OPS 0441 / VORTEX 4 US CC LC40 S
10 02.02 17:38 Kosmos 11K65M Kosmos-1535 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
11 03.02 13:00 Space Shuttle PAM-D Deploy/MMU / OV-099 PAM deploy/FF US KSC LC39A S
12 05.02 18:44 Atlas H OPS 8737 [NOSS7] / PARCAE 7 US SVAFB SLC3E S
13 08.02 09:23 Tsiklon-3 Kosmos-1536 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/2 S
14 08.02 12:07 Soyuz-U Soyuz T-10 / Soyuz 7K-ST No. 15L SU Baikonur LC31 S
15 14.02 08:00 Mu-3S Ohzora / EXOS-C JP Kagoshima M1 S
16 15.02 08:46 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 25L SU Baikonur LC200/39 S
17 16.02 08:15 Soyuz-U Kosmos-1537 / Resurs-F1 17F41 No. 27 SU Plesetsk LC41/1 S
18 21.02 06:46 Soyuz-U Progress-19 / Progress 7K-TG No. 120 SU Baikonur LC31 S
19 21.02 15:36 Kosmos 11K65M Kosmos-1538 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
20 28.02 13:59 Soyuz-U Kosmos-1539 / Kobal’t SU Plesetsk LC16/2 S
21 01.03 17:59 Delta 3920 Landsat 5 / Landsat D’ US VAFB SLC2W S
22 02.03 03:54 Proton-K/DM Kosmos-1540 / Geizer No. 12L SU Baikonur LC200/40 S
23 05.03 00:50 Ariane 1 Intelsat 508 / INTELSAT V F8 EU Kourou ELA1 S
24 06.03 17:10 Molniya 8K78M Kosmos-1541 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
25 07.03 08:00 Soyuz-U2 Kosmos-1542 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
26 10.03 17:00 Soyuz-U Kosmos-1543 / Efir No. 1 SU Plesetsk LC41/1 S
27 15.03 17:05 Tsiklon-3 Kosmos-1544 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/2 S
28 16.03 14:00 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 26L SU Baikonur LC200/39 S
29 16.03 23:29 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 51 SU Plesetsk LC41/1 S
30 21.03 11:05 Soyuz-U-PVB Kosmos-1545 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
31 29.03 05:52 Proton-K/DM Kosmos-1546 / Oko-S F1 SU Baikonur LC200/40 S
32 03.04 13:08 Soyuz-U Soyuz T-11 / Soyuz 7K-ST No. 17L SU Baikonur LC31 S
33 04.04 01:40 Molniya 8K78M Kosmos-1547 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
34 06.04 13:58 Space Shuttle SMM Repair/LDEF / OV-099 LEO deploy/Rend US KSC LC39A S
35 08.04 11:20 CZ-3 STW CN Xichang LC3 S
36 10.04 14:00 Soyuz-U Kosmos-1548 / Kobal’t SU Plesetsk LC41/1 S
37 14.04 16:52 Titan 34D/Transtage DSP 12 US CC LC40 S
38 15.04 08:12 Soyuz-U2 Progress-20 / Progress 7K-TG No. 121 SU Baikonur LC31 S
39 17.04 18:45 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4354 US SVAFB SLC4W S
40 19.04 11:40 Soyuz-U Kosmos-1549 / Zenit-6 SU Plesetsk LC16/2 S
41 22.04 04:21 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 19L SU Baikonur LC200/39 S
42 07.05 22:47 Soyuz-U Progress-21 / Progress 7K-TG No. 116 SU Baikonur LC31 S
43 11.05 06:19 Kosmos 11K65M Kosmos-1550 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
44 11.05 13:00 Soyuz-U Kosmos-1551 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
45 14.05 14:00 Soyuz-U Kosmos-1552 / Yantar’-4KS1 SU Baikonur LC31 S
46 17.05 14:43 Kosmos 11K65M Kosmos-1553 / Tsikada SU Plesetsk LC132/1 S
47 19.05 15:10 Proton-K/DM-2 Kosmos-15541556 / Uragan No. 16L SU Baikonur LC200/40 S
48 22.05 08:30 Soyuz-U Kosmos-1557 / Fram SU Plesetsk LC43/4 S
49 23.05 01:33 Ariane 1 Spacenet 1 / Spacenet F1 EU Kourou ELA1 S
50 25.05 11:30 Soyuz-U Kosmos-1558 / Kobal’t SU Plesetsk LC16/2 S
51 28.05 14:12 Soyuz-U Progress-22 / Progress 7K-TG No. 122 SU Baikonur LC31 S
52 28.05 21:52 Kosmos 11K65M Kosmos-15591566 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
53 30.05 18:46 Tsiklon-2 Kosmos-1567 / US-PM1 SU Baikonur LC90 S
54 01.06 13:50 Soyuz-U Kosmos-1568 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
55 06.06 15:33 Molniya 8K78M Kosmos-1569 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
56 08.06 11:28 Kosmos 11K65M Kosmos-1570 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
57 09.06 23:03 Atlas G Centaur Intelsat 509 / INTELSAT V F9 US CC LC36B S
58 11.06 08:40 Soyuz-U Kosmos-1571 / Oblik SU Baikonur LC1 S
59 13.06 11:37 Atlas E/SGS-2 USA 1 (GPS 9) / Navstar GPS SVN 9 US SVAFB SLC3W S
60 15.06 08:20 Soyuz-U Kosmos-1572 / Resurs-F1 17F41 No. 26 SU Plesetsk LC41/1 S
61 19.06 10:55 Soyuz-U Kosmos-1573 / Zenit-6 SU Plesetsk LC16/2 S
62 21.06 19:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1574 / Nadezhda 11F643N No. 531 SU Plesetsk LC132/2 S
63 22.06 00:20 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 27L SU Baikonur LC200/39 S
64 22.06 07:40 Soyuz-U Kosmos-1575 / Resurs-F1 17F41 No. 48 SU Plesetsk LC41/1 S
65 25.06 18:47 Titan 34D USA 23 [HEX SV19] / HEXAGON SV-19 US SVAFB SLC4E S
66 26.06 15:35 Soyuz-U Kosmos-1576 / Kobal’t SU Plesetsk LC41/1 S
67 27.06 04:59 Kosmos 11K65M Kosmos-1577 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
68 28.06 13:10 Kosmos 11K65M Kosmos-1578 / Taifun-1B SU Kapustin LC107/1 S
69 29.06 00:21 Tsiklon-2 Kosmos-1579 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
70 29.06 15:00 Soyuz-U Kosmos-1580 / Oblik No. 793 SU Plesetsk LC43/4 S
71 03.07 21:30 Molniya 8K78M Kosmos-1581 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
72 05.07 03:35 Tsiklon-3 Meteor-2 / Meteor-2 No. 16 SU Plesetsk LC32/2 S
73 17.07 17:40 Soyuz-U2 Soyuz T-12 / Soyuz 7K-ST No. 18L SU Baikonur LC31 S
74 19.07 08:30 Soyuz-U Kosmos-1582 / Resurs-F1 17F41 No. 49 SU Plesetsk LC43/4 S
75 24.07 12:40 Soyuz-U Kosmos-1583 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
76 27.07 08:59 Soyuz-U Kosmos-1584 / Oblik (Priroda) SU Plesetsk LC41/1 S
77 31.07 12:29 Soyuz-U Kosmos-1585 / Kobal’t SU Baikonur LC1 S
78 01.08 21:37 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 20L SU Baikonur LC200/40 S
79 02.08 08:38 Molniya 8K78M Kosmos-1586 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
80 02.08 20:30 N-2 GMS 3 JP Tanegashima N S
81 04.08 13:32 Ariane 3 ECS 2/Telecom 1A / ECS 2 EU Kourou ELA1 S
82 06.08 14:00 Soyuz-U Kosmos-1587 / Oblik SU Plesetsk LC41/1 S
83 07.08 22:50 Tsiklon-2 Kosmos-1588 / US-PM1 SU Baikonur LC90 S
84 08.08 12:08 Tsiklon-3 Kosmos-1589 / Musson No. 15 SU Plesetsk LC32/2 S
85 10.08 00:03 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 53 SU Plesetsk LC41/1 S
86 14.08 06:28 Soyuz-U Progress-23 / Progress 7K-TG No. 124 SU Baikonur LC1 S
87 16.08 09:50 Soyuz-U Kosmos-1590 / Resurs-F1 17F41 No. 50 SU Plesetsk LC41/1 S
88 16.08 14:48 Delta 3924 AMPTE / AMPTE-CCE US CC LC17A S
89 24.08 08:26 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 54 SU Plesetsk LC43/4 S
90 24.08 19:50 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 27L SU Baikonur LC200/39 S
91 28.08 18:03 Titan 34B USA 4 [JS7] / SDS 5 US SVAFB SLC4W S
92 30.08 10:10 Soyuz-U Kosmos-1591 / Resurs-F1 17F41 No. 51 SU Plesetsk LC43/4 S
93 30.08 12:41 Space Shuttle PAM-D/Leasat Deploy / OV-103 PAM deploy US KSC LC39A S
94 04.09 10:20 Soyuz-U Kosmos-1592 / Oblik SU Plesetsk LC16/2 S
95 04.09 15:49 Proton-K/DM-2 Kosmos-15931595 / Uragan No. 18L SU Baikonur LC200/40 S
96 07.09 19:12 Molniya 8K78M Kosmos-1596 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
97 08.09 21:41 Atlas E/SGS-2 USA 5 (GPS 10) / Navstar GPS SVN 10 US SVAFB SLC3W S
98 12.09 05:44 CZ-2C FSW / FSW No. 7 CN Jiuquan LA2B S
99 13.09 10:25 Soyuz-U Kosmos-1597 / Fram SU Plesetsk LC43/4 S
100 13.09 15:54 Kosmos 11K65M Kosmos-1598 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
101 21.09 22:18 Delta 3920/PAM Galaxy 3 / Galaxy III US CC LC17B S
102 25.09 14:30 Soyuz-U Kosmos-1599 / Kobal’t SU Plesetsk LC43/4 S
103 27.09 08:10 Soyuz-U Kosmos-1600 / Oblik SU Baikonur LC1 S
104 27.09 09:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1601 / Romb SU Plesetsk LC132/2 S
105 28.09 06:00 Tsiklon-3 Kosmos-1602 / Okean-OE NKhM No. 2 SU Plesetsk LC32/2 S
106 28.09 14:00 Proton-K/DM-2 Kosmos-1603 / Tselina-2 SU Baikonur LC200/39 S
107 04.10 19:49 Molniya 8K78M Kosmos-1604 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
108 05.10 11:03 Space Shuttle ERBS/OSTA-3 / OV-099 LEO deploy US KSC LC39A S
109 11.10 14:43 Kosmos 11K65M Kosmos-1605 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
110 12.10 01:43 Scout G-1 Nova 3 US SVAFB SLC5 S
111 18.10 17:46 Tsiklon-3 Kosmos-1606 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/2 S
112 31.10 12:29 Tsiklon-2 Kosmos-1607 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
113 08.11 12:15 Space Shuttle HS-376 Rescue/PAM-D / OV-103 PAM deploy/Rend US KSC LC39A S
114 10.11 01:14 Ariane 3 Spacenet 2/Marecs 2 / Spacenet F2 EU Kourou ELA1 S
115 14.11 00:34 Delta 3914 NATO 3D US CC LC17A S
116 14.11 07:40 Soyuz-U Kosmos-1608 / Siluet No. 4 SU Baikonur LC1 S
117 14.11 12:20 Soyuz-U Kosmos-1609 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
118 15.11 06:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1610 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
119 21.11 10:30 Soyuz-U Kosmos-1611 / Kobal’t SU Baikonur LC1 S
120 27.11 14:22 Tsiklon-3 Kosmos-1612 / Meteor-3 No. 1 SU Plesetsk LC32/1 S
121 29.11 14:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-1613 / Oblik SU Plesetsk LC43/4 S
122 04.12 18:03 Titan 34D USA 6 [KH11-6] / KH11-6 KENNAN US SVAFB SLC4E S
123 12.12 10:42 Atlas E NOAA 9 / NOAA F US SVAFB SLC3W S
124 14.12 20:40 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 55 SU Plesetsk LC41/1 S
125 15.12 09:16 Proton-K/D-1 Vega-1 / 5VK No. 901 SU Baikonur LC200/39 S
126 19.12 03:55 K65M-RB Kosmos-1614 / BOR-4 No. 406 SU Kapustin LC107/1 S
127 20.12 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1615 / Taifun-1B SU Plesetsk LC132/2 S
128 21.12 09:13 Proton-K/D-1 Vega-2 / 5VK No. 902 SU Baikonur LC200/40 S
129 22.12 00:02 Titan 34D/Transtage USA 7 [DSP 6] / DSP 6R US CC LC40 S