Lansări orbitale 1983

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1983, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 100
US 22
JP 3
EU 2
CN 1
IN 1

Lista celor 129 tentative de lansări orbitale din 1983 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 12.01 14:02 Kosmos 11K65M Kosmos-1428 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
2 19.01 02:25 Kosmos 11K65M Kosmos-1429 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
3 20.01 17:26 Vostok 8A92M Kosmos-1437 (Ikar No. 29L) LEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
4 25.01 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos (Taifun-2B) SU Plesetsk LC132/2 F
5 26.01 02:17 Delta 3910 IRAS LEO/S US VAFB SLC2W S
6 27.01 08:30 Soyuz-U Kosmos-1438 (Argon No. 82L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
7 04.02 08:37 N-2 Sakura 2A (CS 2A) GEO/S JP TNSC N S
8 06.02 11:31 Soyuz-U Kosmos-1439 (Feniks No. 956) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
9 09.02 13:47 Atlas H OPS 0252 (PARCAE 5) LEO/I US SVAFB SLC3E S
10 10.02 07:15 Soyuz-U Kosmos-1440 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
11 16.02 10:03 Vostok 8A92M Kosmos-1441 (Ikar No. 32L) LEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
12 20.02 05:10 Mu-3S Tenma (ASTRO-B) LLEO/I JP Kagoshima M1 S
13 25.02 12:45 Soyuz-U Kosmos-1442 (Oktan No. 8L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
14 02.03 09:37 Proton-K Kosmos-1443 (TKS-M No. 164-01) LLEO/I SU Baikonur LC200/39 S
15 02.03 10:50 Soyuz-U Kosmos-1444 (Argon No. 80L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
16 11.03 15:29 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
17 12.03 14:00 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 18L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
18 15.03 22:30 K65M-RB Kosmos-1445 (BOR-4 No. 403) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
19 16.03 08:50 Soyuz-U2 Kosmos-1446 (Argon No. 76L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
20 16.03 18:14 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
21 23.03 12:45 Proton-K/D-1 Astron (1A No. 602) DSO SU Baikonur LC200/39 S
22 24.03 20:55 Kosmos 11K65M Kosmos-1447 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
23 28.03 15:52 Atlas E NOAA 8 (NOAA E) LEO/S US SVAFB SLC3W S
24 30.03 01:10 Kosmos 11K65M Kosmos-1448 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
25 31.03 10:50 Soyuz-U Kosmos-1449 (Argon No. 67L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
26 02.04 02:02 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Baikonur LC1 S
27 04.04 18:30 Space Shuttle Challenger (STS-6) LLEO/I US KSC LC39A S
28 06.04 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1450 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
29 08.04 04:45 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 23L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
30 08.04 08:30 Soyuz-U Kosmos-1451 (Argon No. 71L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
31 11.04 22:39 Delta 3924 Satcom 1R (RCA-F) GEO/S US CC LC17B S
32 12.04 18:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1452 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
33 15.04 18:45 Titan 24B OPS 2925 LLEO/S US SVAFB SLC4W S
34 17.04 05:35 SLV-3 Rohini RS-D-2 LEO/I IN SHAR SLV S
35 19.04 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1453 (Romb) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
36 20.04 13:10 Soyuz-U Soyuz T-8 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
37 22.04 14:30 Soyuz-U Kosmos-1454 (Feniks No. 957) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
38 23.04 14:30 Tsiklon-3 Kosmos-1455 (Ikar No. 35L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
39 25.04 19:33 Molniya 8K78M Kosmos-1456 (Oko No. 6018) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
40 26.04 10:00 Soyuz-U Kosmos-1457 (Oktan No. 4L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
41 28.04 08:30 Soyuz-U Kosmos-1458 (Fram No. 23L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
42 28.04 22:26 Delta 3914 GOES 6 (GOES F) GEO/S US CC LC17A S
43 06.05 03:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1459 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
44 06.05 09:10 Soyuz-U Kosmos-1460 (Argon No. 83L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
45 07.05 10:30 Tsiklon-2 Kosmos-1461 (US-P No. 130) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
46 17.05 08:00 Soyuz-U Kosmos-1462 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
47 19.05 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1463 (Taifun-1B) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
48 19.05 22:26 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT 506 (INTELSAT V F6) GEO/D US CC LC36A S
49 24.05 02:59 Kosmos 11K65M Kosmos-1464 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
50 26.05 05:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1465 (Romb) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
51 26.05 12:00 Soyuz-U Kosmos-1466 (Oktan No. 10L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
52 26.05 15:18 Delta 3914 Exosat DSO US VAFB SLC2W S
53 31.05 11:40 Soyuz-U Kosmos-1467 (Argon No. 73L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
54 02.06 02:38 Proton-K/D-1 Venera-15 (4V-2 No. 860) SU Baikonur LC200/39 S
55 07.06 02:32 Proton-K/D-1 Venera-16 (4V-2 No. 861) SU Baikonur LC200/40 S
56 07.06 07:50 Soyuz-U Kosmos-1468 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
57 09.06 23:23 Atlas H OPS 6432 (PARCAE 6) LEO/I US SVAFB SLC3E S
58 14.06 12:15 Soyuz-U Kosmos-1469 (Argon No. 75L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
59 16.06 11:59 Ariane 1 ECS 1 GEO/S EU Kourou ELA1 S
60 18.06 11:33 Space Shuttle Challenger (STS-7) LLEO/I US KSC LC39A S
61 20.06 18:45 Titan 34D OPS 0721 (HEXAGON SV-18) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
62 22.06 23:58 Tsiklon-3 Kosmos-1470 (Ikar No. 37L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
63 27.06 09:12 Soyuz-U Soyuz T-9 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
64 27.06 15:37 Scout D-1 P83-1 Hilat (NNS O-16) LEO/I US SVAFB SLC5 S
65 28.06 15:00 Soyuz-U Kosmos-1471 (Feniks No. 958) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
66 28.06 23:08 Delta 3920/PAM Galaxy 1 (Galaxy I) GEO/S US CC LC17B S
67 30.06 23:56 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 17L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
68 01.07 12:17 Molniya 8K78M Prognoz-9 (SO-M No. 509) CLO SU Baikonur LC31 S
69 05.07 07:50 Soyuz-U Kosmos-1472 (Argon No. 77L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
70 06.07 00:31 Kosmos 11K65M Kosmos-1473 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
71 08.07 19:21 Molniya 8K78M Kosmos-1481 (Oko No. 6017) HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
72 13.07 09:40 Soyuz-U Kosmos-1482 (Argon No. 86L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
73 14.07 10:21 Atlas E/SGS-2 GPS 8 MEO US SVAFB SLC3W S
74 19.07 15:14 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Baikonur LC1 S
75 20.07 08:00 Soyuz-U Kosmos-1483 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
76 24.07 05:50 Vostok 8A92M Kosmos-1484 LEO/S SU Baikonur LC31 S
77 26.07 12:00 Soyuz-U Kosmos-1485 (Argon No. 74L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
78 28.07 22:49 Delta 3920/PAM Telstar 301 GEO/S US CC LC17A S
79 31.07 15:41 Titan 34B OPS 7304 GTO US SVAFB SLC4W S
80 03.08 12:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1486 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
81 05.08 09:20 Soyuz-U Kosmos-1487 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
82 05.08 20:29 N-2 Sakura 2B (CS-2B) GEO/S JP TNSC N S
83 09.08 11:20 Soyuz-U Kosmos-1488 (Argon No. 79L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
84 10.08 13:00 Soyuz-U Kosmos-1489 (Oktan No. 12L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
85 10.08 18:24 Proton-K/DM-2 Kosmos-1490 (Uragan No. 12L) MEO SU Baikonur LC200/39 S
86 17.08 12:08 Soyuz-U Progress-17 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
87 19.08 06:00 CZ-2C Fanhui Shi Weixing (05) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
88 23.08 11:05 Soyuz-U Kosmos-1493 (Argon No. 81L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
89 25.08 20:02 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 24L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
90 30.08 06:32 Space Shuttle Challenger (STS-8) LLEO/I US KSC LC39A S
91 30.08 22:49 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 32) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
92 31.08 06:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1494 (Romb) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
93 03.09 10:15 Soyuz-U Kosmos-1495 (Fram No. 24L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
94 07.09 13:24 Soyuz-U Kosmos-1496 (Oktan No. 11L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
95 08.09 22:52 Delta 3924 Satcom 2R (RCA-G) GEO/S US CC LC17B S
96 09.09 11:00 Soyuz-U Kosmos-1497 (Argon No. 88L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
97 14.09 10:25 Soyuz-U Kosmos-1498 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
98 17.09 11:15 Soyuz-U Kosmos-1499 (Argon No. 87L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
99 22.09 22:16 Delta 3920/PAM Galaxy 2 (Galaxy II) GEO/S US CC LC17A S
100 26.09 19:37 Soyuz-U [Soyuz T] SU Baikonur LC1 F
101 28.09 07:59 Tsiklon-3 Kosmos-1500 LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
102 29.09 17:37 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 25L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
103 30.09 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1501 (Romb) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
104 05.10 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1502 (Taifun-1B) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
105 12.10 00:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1503 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
106 14.10 10:00 Soyuz-U Kosmos-1504 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
107 19.10 00:45 Ariane 1 INTELSAT 507 (INTELSAT V F7) GEO/S EU Kourou ELA1 S
108 20.10 09:59 Soyuz-U Progress-18 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
109 21.10 12:10 Soyuz-U Kosmos-1505 (Argon No. 89L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
110 26.10 17:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1506 (Tsikada) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
111 28.10 09:00 Vostok 8A92M Meteor-2 (Meteor-2 No. 10) LEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
112 29.10 08:30 Tsiklon-2 Kosmos-1507 (US-PM1 No. 127) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
113 11.11 12:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1508 (Vektor) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
114 17.11 12:15 Soyuz-U Kosmos-1509 (Argon No. 90L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
115 18.11 06:32 Atlas E DMSP F-7 LEO/S US SVAFB SLC3W S
116 23.11 16:45 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
117 24.11 12:33 Tsiklon-3 Kosmos-1510 (Musson No. 14L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
118 28.11 16:00 Space Shuttle Columbia (STS-9) (OV-102) LLEO/I US KSC LC39A S
119 30.11 13:45 Soyuz-U Kosmos-1511 (Oktan No. 9L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
120 30.11 13:51 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 18L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
121 07.12 12:10 Soyuz-U Kosmos-1512 (Argon No. 91L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
122 08.12 06:13 Kosmos 11K65M Kosmos-1513 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
123 14.12 07:00 Soyuz-U Kosmos-1514 (Bion No. 6) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
124 15.12 12:25 Tsiklon-3 Kosmos-1515 (Ikar No. 41L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
125 21.12 06:07 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
126 27.12 09:30 Soyuz-U Kosmos-1516 (Siluet No. 3L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
127 27.12 10:00 K65M-RB Kosmos-1517 (BOR-4 No. 405) LLEO/I SU Kapustin LC107 S
128 28.12 03:48 Molniya 8K78M Kosmos-1518 (Oko No. 6022) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
129 29.12 00:52 Proton-K/DM-2 Kosmos-1519 (Uragan No. 14L) MEO SU Baikonur LC200/40 S