Lansări orbitale 1983

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1983, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 100
US 22
JP 3
EU 2
CN 1
IN 1

Lista celor 129 tentative de lansări orbitale din 1983 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 12.01 14:02 Kosmos 11K65M Kosmos-1428 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
2 19.01 02:25 Kosmos 11K65M Kosmos-14291436 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
3 20.01 17:26 Vostok 8A92M Kosmos-1437 / Tselina-D SU Plesetsk LC16/2 S
4 25.01 12:00 Kosmos 11K65M Romb SU Plesetsk LC132/2 F
5 26.01 02:17 Delta 3910 IRAS US VAFB SLC2W S
6 27.01 08:30 Soyuz-U Kosmos-1438 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
7 04.02 08:37 N-2 CS 2A JP Tanegashima N S
8 06.02 11:31 Soyuz-U Kosmos-1439 / Feniks No. 956 SU Baikonur LC31 S
9 09.02 13:47 Atlas H OPS 0252 [NOSS5] / PARCAE 5 US SVAFB SLC3E S
10 10.02 07:15 Soyuz-U Kosmos-1440 / Resurs-F1 17F41 No. 20 SU Plesetsk LC41/1 S
11 16.02 10:03 Vostok 8A92M Kosmos-1441 / Tselina-D SU Plesetsk LC16/2 S
12 20.02 05:10 Mu-3S Tenma / ASTRO-B JP Kagoshima M1 S
13 25.02 12:45 Soyuz-U Kosmos-1442 / Oktan No. 248 SU Plesetsk LC41/1 S
14 02.03 09:37 Proton-K Kosmos-1443 / TKS-M No. 16401 SU Baikonur LC200/39 S
15 02.03 10:50 Soyuz-U Kosmos-1444 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
16 11.03 15:29 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 34 SU Plesetsk LC41/1 S
17 12.03 14:00 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 18L SU Baikonur LC200/40 S
18 15.03 22:30 K65M-RB Kosmos-1445 / BOR-4 No. 403 SU Kapustin LC107/1 S
19 16.03 08:50 Soyuz-U2 Kosmos-1446 / Zenit-6 SU Baikonur LC1 S
20 16.03 18:14 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
21 23.03 12:45 Proton-K/D-1 Astron / 1A No. 602 SU Baikonur LC200/39 S
22 24.03 20:55 Kosmos 11K65M Kosmos-1447 / Nadezhda 11F643N No. 530 SU Plesetsk LC132/2 S
23 28.03 15:52 Atlas E NOAA 8 / NOAA E US SVAFB SLC3W S
24 30.03 01:10 Kosmos 11K65M Kosmos-1448 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
25 31.03 10:50 Soyuz-U Kosmos-1449 / Zenit-6 SU Plesetsk LC16/2 S
26 02.04 02:02 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F658T No. 68 SU Baikonur LC1 S
27 04.04 18:30 Space Shuttle TDRS-A / OV-099 IUS deploy US KSC LC39A S
28 06.04 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1450 / Vektor SU Plesetsk LC132/2 S
29 08.04 04:45 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 23L SU Baikonur LC200/40 S
30 08.04 08:30 Soyuz-U Kosmos-1451 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
31 11.04 22:39 Delta 3924 Satcom 1R / RCA-F US CC LC17B S
32 12.04 18:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1452 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
33 15.04 18:45 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4353 US SVAFB SLC4W S
34 17.04 05:35 SLV-3 RS-D-2 / Rohini RS-D-2 IN Satish SLV S
35 19.04 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1453 / Romb SU Plesetsk LC132/2 S
36 20.04 13:10 Soyuz-U Soyuz T-8 / Soyuz 7K-ST No. 13L SU Baikonur LC1 S
37 22.04 14:30 Soyuz-U Kosmos-1454 / Feniks No. 957 SU Plesetsk LC41/1 S
38 23.04 14:30 Tsiklon-3 Kosmos-1455 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/2 S
39 25.04 19:33 Molniya 8K78M Kosmos-1456 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
40 26.04 10:00 Soyuz-U Kosmos-1457 / Oktan No. 214 SU Baikonur LC31 S
41 28.04 08:30 Soyuz-U Kosmos-1458 / Fram SU Plesetsk LC41/1 S
42 28.04 22:26 Delta 3914 GOES 6 / GOES F US CC LC17A S
43 06.05 03:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1459 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
44 06.05 09:10 Soyuz-U Kosmos-1460 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
45 07.05 10:30 Tsiklon-2 Kosmos-1461 / US-P SU Baikonur LC90 S
46 17.05 08:00 Soyuz-U Kosmos-1462 / Resurs-F1 17F41 No. 21 SU Plesetsk LC41/1 S
47 19.05 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1463 / Taifun-1B SU Plesetsk LC132/1 S
48 19.05 22:26 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 506 / INTELSAT V F6 US CC LC36A S
49 24.05 02:59 Kosmos 11K65M Kosmos-1464 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
50 26.05 05:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1465 / Romb SU Kapustin LC107/1 S
51 26.05 12:00 Soyuz-U Kosmos-1466 / Oktan No. 250 SU Baikonur LC31 S
52 26.05 15:18 Delta 3914 Exosat US VAFB SLC2W S
53 31.05 11:40 Soyuz-U Kosmos-1467 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
54 02.06 02:38 Proton-K/D-1 Venera-15 / 4V-2 No. 860 SU Baikonur LC200/39 S
55 07.06 02:32 Proton-K/D-1 Venera-16 / 4V-2 No. 861 SU Baikonur LC200/40 S
56 07.06 07:50 Soyuz-U Kosmos-1468 / Resurs-F1 17F41 No. 22 SU Plesetsk LC41/1 S
57 09.06 23:23 Atlas H OPS 6432 [NOSS6] / PARCAE 6 US SVAFB SLC3E S
58 14.06 12:15 Soyuz-U Kosmos-1469 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
59 16.06 11:59 Ariane 1 ECS 1 EU Kourou ELA1 S
60 18.06 11:33 Space Shuttle PAM-D Deploy/SPAS / OV-099 PAM deploy/FF US KSC LC39A S
61 20.06 18:45 Titan 34D HEXAGON SV18 / HEXAGON SV-18 US SVAFB SLC4E S
62 22.06 23:58 Tsiklon-3 Kosmos-1470 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/2 S
63 27.06 09:12 Soyuz-U Soyuz T-9 / Soyuz 7K-ST No. 14L SU Baikonur LC1 S
64 27.06 15:37 Scout D-1 P83-1 / NNS O-16 US SVAFB SLC5 S
65 28.06 15:00 Soyuz-U Kosmos-1471 / Feniks No. 958 SU Plesetsk LC41/1 S
66 28.06 23:08 Delta 3920/PAM Galaxy 1 / Galaxy I US CC LC17B S
67 30.06 23:56 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 17L SU Baikonur LC200/39 S
68 01.07 12:17 Molniya 8K78M Prognoz-9 / SO-M No. 509 SU Baikonur LC31 S
69 05.07 07:50 Soyuz-U Kosmos-1472 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
70 06.07 00:31 Kosmos 11K65M Kosmos-14731480 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
71 08.07 19:21 Molniya 8K78M Kosmos-1481 / Oko SU Plesetsk LC43/3 S
72 13.07 09:40 Soyuz-U Kosmos-1482 / Zenit-6 SU Baikonur LC1 S
73 14.07 10:21 Atlas E/SGS-2 GPS 8 / Navstar GPS SVN 8 US SVAFB SLC3W S
74 19.07 15:14 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F658 No. 66 SU Baikonur LC1 S
75 20.07 08:00 Soyuz-U Kosmos-1483 / Resurs-F1 17F41 No. 23 SU Plesetsk LC43/4 S
76 24.07 05:50 Vostok 8A92M Kosmos-1484 / Resurs-OE No. 3-2 SU Baikonur LC31 S
77 26.07 12:00 Soyuz-U Kosmos-1485 / Zenit-6 SU Plesetsk LC16/2 S
78 28.07 22:49 Delta 3920/PAM Telstar 301 US CC LC17A S
79 31.07 15:41 Titan 34B OPS 7304 / Jumpseat 7 US SVAFB SLC4W S
80 03.08 12:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1486 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
81 05.08 09:20 Soyuz-U Kosmos-1487 / Resurs-F1 17F41 No. 25 SU Plesetsk LC43/4 S
82 05.08 20:29 N-2 CS 2B / CS-2B JP Tanegashima N S
83 09.08 11:20 Soyuz-U Kosmos-1488 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
84 10.08 13:00 Soyuz-U Kosmos-1489 / Oktan No. 252 SU Baikonur LC1 S
85 10.08 18:24 Proton-K/DM-2 Kosmos-14901492 / Uragan No. 12L SU Baikonur LC200/39 S
86 17.08 12:08 Soyuz-U Progress-17 / Progress 7K-TG No. 119 SU Baikonur LC1 S
87 19.08 06:00 CZ-2C FSW / FSW No. 6 CN Jiuquan LA2B S
88 23.08 11:05 Soyuz-U Kosmos-1493 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
89 25.08 20:02 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 24L SU Baikonur LC200/40 S
90 30.08 06:32 Space Shuttle PAM-D Deploy/PFTA / OV-099 PAM deploy US KSC LC39A S
91 30.08 22:49 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 32 SU Plesetsk LC41/1 S
92 31.08 06:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1494 / Romb SU Kapustin LC107/1 S
93 03.09 10:15 Soyuz-U Kosmos-1495 / Fram SU Plesetsk LC43/4 S
94 07.09 13:24 Soyuz-U Kosmos-1496 / Oktan No. 251 SU Plesetsk LC16/2 S
95 08.09 22:52 Delta 3924 Satcom 2R / RCA-G US CC LC17B S
96 09.09 11:00 Soyuz-U Kosmos-1497 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
97 14.09 10:25 Soyuz-U Kosmos-1498 / Resurs-F1 17F41 No. 24 SU Plesetsk LC41/1 S
98 17.09 11:15 Soyuz-U Kosmos-1499 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
99 22.09 22:16 Delta 3920/PAM Galaxy 2 / Galaxy II US CC LC17A S
100 26.09 19:37 Soyuz-U Soyuz T / Soyuz 7K-ST No. 16L SU Baikonur LC1 F
101 28.09 07:59 Tsiklon-3 Kosmos-1500 / Okean-OE NKhM No. 1 SU Plesetsk LC32/1 S
102 29.09 17:37 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 25L SU Baikonur LC200/40 S
103 30.09 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1501 / Romb SU Plesetsk LC132/1 S
104 05.10 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1502 / Taifun-1B SU Plesetsk LC132/1 S
105 12.10 00:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1503 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
106 14.10 10:00 Soyuz-U Kosmos-1504 / Yantar’-4K2 SU Baikonur LC31 S
107 19.10 00:45 Ariane 1 Intelsat 507 / INTELSAT V F7 EU Kourou ELA1 S
108 20.10 09:59 Soyuz-U Progress-18 / Progress 7K-TG No. 118 SU Baikonur LC31 S
109 21.10 12:10 Soyuz-U Kosmos-1505 / Zenit-6 SU Plesetsk LC16/2 S
110 26.10 17:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1506 / Tsikada SU Plesetsk LC132/1 S
111 28.10 09:00 Vostok 8A92M Meteor-2 / Meteor-2 No. 10 SU Plesetsk LC16/2 S
112 29.10 08:30 Tsiklon-2 Kosmos-1507 / US-PM1 SU Baikonur LC90 S
113 11.11 12:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1508 / Vektor SU Plesetsk LC132/2 S
114 17.11 12:15 Soyuz-U Kosmos-1509 / Zenit-6 SU Plesetsk LC16/2 S
115 18.11 06:32 Atlas E DMSP / DMSP Block 5D-2 S-7 US SVAFB SLC3W S
116 23.11 16:45 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1!No. 48 SU Plesetsk LC41/1 S
117 24.11 12:33 Tsiklon-3 Kosmos-1510 / Musson No. 14 SU Plesetsk LC32/2 S
118 28.11 16:00 Space Shuttle Spacelab 1 / OV-102 Spacelab US KSC LC39A S
119 30.11 13:45 Soyuz-U Kosmos-1511 / Oktan No. 249 SU Plesetsk LC41/1 S
120 30.11 13:51 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 18L SU Baikonur LC200/39 S
121 07.12 12:10 Soyuz-U Kosmos-1512 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
122 08.12 06:13 Kosmos 11K65M Kosmos-1513 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
123 14.12 07:00 Soyuz-U Kosmos-1514 / Bion No. 6 SU Plesetsk LC41/1 S
124 15.12 12:25 Tsiklon-3 Kosmos-1515 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/2 S
125 21.12 06:07 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 35 SU Plesetsk LC41/1 S
126 27.12 09:30 Soyuz-U Kosmos-1516 / Siluet No. 3 SU Baikonur LC31 S
127 27.12 10:00 K65M-RB Kosmos-1517 / BOR-4 No. 405 SU Kapustin LC107 S
128 28.12 03:48 Molniya 8K78M Kosmos-1518 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
129 29.12 00:52 Proton-K/DM-2 Kosmos-15191521 / Uragan No. 14L SU Baikonur LC200/40 S