Lansări orbitale 1982

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1982, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 108
US 18
CN 1
EU 1
JP 1

Lista celor 129 tentative de lansări orbitale din 1982 (din care 10 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 07.01 15:38 Kosmos 11K65M Kosmos-1331 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
2 12.01 12:30 Soyuz-U Kosmos-1332 (Orion No. 21L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
3 14.01 07:51 Kosmos 11K65M Kosmos-1333 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
4 16.01 01:55 Delta 3910/PAM Satcom 4 (RCA-C’) GEO/S US CC LC17A S
5 20.01 11:30 Soyuz-U Kosmos-1334 (Argon No. 43L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
6 21.01 19:30 Titan 24B OPS 2849 LEO/S US SVAFB SLC4W S
7 29.01 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1335 (Romb) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
8 30.01 11:30 Soyuz-U Kosmos-1336 (Feniks No. 953) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
9 05.02 09:12 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 22L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
10 11.02 01:11 Tsiklon-2 Kosmos-1337 (US-P No. 125) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
11 16.02 11:10 Soyuz-U Kosmos-1338 (Argon No. 46L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
12 17.02 21:56 Kosmos 11K65M Kosmos-1339 (Tsikada) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
13 19.02 01:42 Vostok 8A92M Kosmos-1340 (Ikar No. 27L) LEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
14 26.02 00:04 Delta 3910/PAM Westar 4 GEO/S US CC LC17A S
15 26.02 20:10 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
16 03.03 05:44 Molniya 8K78M Kosmos-1341 (Oko No. 6007) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
17 04.03 16:41 Kosmos 11K65M Kosmos (Taifun-1B?) SU Kapustin LC107/1 F
18 05.03 00:23 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT 504 (INTELSAT V F4) GEO/D US CC LC36B S
19 05.03 10:50 Soyuz-U Kosmos-1342 (Argon No. 61L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
20 06.03 19:25 Titan IIIC DSP F10 (DSP 13) GEO/D US CC LC40 S
21 15.03 04:39 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 14L) GEO/I SU Baikonur LC200/39 S
22 17.03 10:30 Soyuz-U Kosmos-1343 (Argon No. 50L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
23 22.03 16:00 Space Shuttle Columbia (STS-3) (OV-102) LLEO/I US KSC LC39A S
24 24.03 00:12 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
25 24.03 19:47 Kosmos 11K65M Kosmos-1344 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
26 25.03 09:50 Tsiklon-3 Meteor-2 (Meteor-2 No. 12) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
27 31.03 09:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1345 (Tselina-OM) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
28 31.03 16:27 Vostok 8A92M Kosmos-1346 (Ikar No. 30L) LEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
29 02.04 10:15 Soyuz-U Kosmos-1347 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
30 07.04 13:41 Molniya 8K78M Kosmos-1348 (Oko No. 6009) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
31 08.04 00:15 Kosmos 11K65M Kosmos-1349 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
32 10.04 06:47 Delta 3910/PAM Insat 1A GEO/S US CC LC17A S
33 15.04 14:30 Soyuz-U Kosmos-1350 (Feniks No. 978) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
34 19.04 19:45 Proton-K Salyut-7 LLEO/I SU Baikonur LC200/40 S
35 21.04 01:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1351 (Romb) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
36 21.04 09:15 Soyuz-U Kosmos-1352 (Argon No. 59L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
37 23.04 09:40 Soyuz-U Kosmos-1353 (Fram No. 20L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
38 28.04 02:52 Kosmos 11K65M Kosmos-1354 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
39 29.04 09:55 Tsiklon-2 Kosmos-1355 (US-P No. 128) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
40 05.05 08:01 Vostok 8A92M Kosmos-1356 (Ikar No. 31L) LEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
41 06.05 18:07 Kosmos 11K65M Kosmos-1357 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
42 11.05 18:35 Titan IIID OPS 5642 (HEXAGON SV-17) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
43 13.05 09:58 Soyuz-U Soyuz T-5 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
44 14.05 19:39 Tsiklon-2 Kosmos-1365 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
45 15.05 14:20 Soyuz-U Kosmos SU Plesetsk LC41/1 F
46 17.05 23:50 Proton-K/DM Kosmos-1366 (Geizer No. 11L) GEO/D SU Baikonur LC200/39 S
47 20.05 13:08 Molniya 8K78M Kosmos-1367 (Oko No. 6015) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
48 21.05 12:40 Soyuz-U Kosmos-1368 (Argon No. 60L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
49 23.05 05:56 Soyuz-U Progress-13 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
50 25.05 09:00 Soyuz-U Kosmos-1369 LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
51 28.05 09:10 Soyuz-U Kosmos-1370 (Siluet No. 2L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
52 28.05 22:02 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
53 01.06 04:37 Kosmos 11K65M Kosmos-1371 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
54 01.06 13:58 Tsiklon-2 Kosmos-1372 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
55 02.06 12:50 Soyuz-U Kosmos-1373 (Argon No. 58L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
56 03.06 21:30 K65M-RB Kosmos-1374 (BOR-4 No. 404) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
57 06.06 17:10 Kosmos 11K65M Kosmos-1375 (Lira F10) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
58 08.06 07:45 Soyuz-U Kosmos-1376 LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
59 08.06 12:00 Soyuz-U Kosmos-1377 (Oktan No. 5L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
60 09.06 00:24 Delta 3910/PAM Westar 5 GEO/D US CC LC17A S
61 10.06 17:37 Tsiklon-3 Kosmos-1378 (Ikar No. 38L) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
62 12.06 09:00 Soyuz-U Kosmos SU Baikonur LC31 F
63 18.06 11:04 Tsiklon-2 Kosmos-1379 (IS-P Uran) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
64 18.06 11:58 Kosmos 11K65M Kosmos-1380 (Parus) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 F
65 18.06 13:00 Soyuz-U Kosmos-1381 (Argon No. 64L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
66 24.06 16:29 Soyuz-U Soyuz T-6 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
67 25.06 02:28 Molniya 8K78M Kosmos-1382 (Oko No. 6014) HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
68 27.06 15:00 Space Shuttle Columbia (STS-4) (OV-102) LLEO/I US KSC LC39A S
69 29.06 21:45 Kosmos 11K65M Kosmos-1383 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
70 30.06 15:00 Soyuz-U Kosmos-1384 (Feniks No. 954) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
71 06.07 07:50 Soyuz-U Kosmos-1385 (Argon No. 54L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
72 07.07 09:47 Kosmos 11K65M Kosmos-1386 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
73 10.07 09:57 Soyuz-U Progress-14 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
74 13.07 08:00 Soyuz-U Kosmos-1387 (Fram No. 21L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
75 16.07 17:59 Delta 3920 Landsat 4 (Landsat D) LEO/S US VAFB SLC2W S
76 21.07 06:31 Kosmos 11K65M Kosmos-1388 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
77 21.07 09:40 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Baikonur LC1 S
78 22.07 22:11 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 23L) SU Baikonur LC200/40 F
79 27.07 12:30 Soyuz-U Kosmos-1396 (Argon No. 63L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
80 29.07 19:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1397 (Romb) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
81 03.08 11:30 Soyuz-U Kosmos-1398 (Orion No. 23L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
82 04.08 11:30 Soyuz-U Kosmos-1399 (Oktan No. 6L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
83 05.08 06:56 Vostok 8A92M Kosmos-1400 (Ikar No. 28L) LEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
84 19.08 17:11 Soyuz-U Soyuz T-7 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
85 20.08 09:50 Soyuz-U Kosmos-1401 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
86 26.08 23:10 Delta 3920/PAM Anik D1 (Anik D-1) GEO/S US CC LC17B S
87 27.08 00:02 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
88 30.08 10:06 Tsiklon-2 Kosmos-1402 (US-A No. 332) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
89 30.08 19:55 Kosmos 11K65M Kosmos (Strela-2M) SU Plesetsk LC132/2 F
90 01.09 09:00 Soyuz-U Kosmos-1403 (Argon No. 68L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
91 01.09 11:40 Soyuz-U Kosmos-1404 (Argon No. 55L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
92 03.09 05:00 N-1 Kiku-4 (ETS 3) LEO/I JP TNSC N S
93 04.09 17:50 Tsiklon-2 Kosmos-1405 (US-P No. 118) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
94 08.09 10:20 Soyuz-U Kosmos-1406 (Fram No. 22L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
95 09.09 02:12 Ariane 1 Marecs B EU Kourou ELA1 F
96 09.09 07:19 CZ-2C Fanhui Shi Weixing (04) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
97 15.09 15:30 Soyuz-U Kosmos-1407 (Feniks No. 955) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
98 16.09 04:55 Tsiklon-3 Kosmos-1408 (Ikar No. 39L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
99 16.09 18:31 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 24L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
100 18.09 04:58 Soyuz-U Progress-15 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
101 22.09 06:23 Molniya 8K78M Kosmos-1409 (Oko No. 6008) HEO/M SU Plesetsk LC16/2 S
102 24.09 09:15 Tsiklon-3 Kosmos-1410 (Musson No. 13L) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
103 28.09 23:17 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT 505 (INTELSAT V F5) GEO/D US CC LC36B S
104 30.09 11:50 Soyuz-U Kosmos-1411 (Argon No. 62L) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
105 02.10 00:01 Tsiklon-2 Kosmos-1412 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
106 12.10 14:56 Proton-K/DM-2 Kosmos-1413 (Uragan No. 11L) MEO SU Baikonur LC200/39 S
107 14.10 09:10 Soyuz-U Kosmos-1416 (Argon No. 69L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
108 19.10 05:58 Kosmos 11K65M Kosmos-1417 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
109 20.10 16:26 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 16L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
110 21.10 14:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1418 (Taifun-1B) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
111 28.10 01:27 Delta 3924 Satcom 5 (RCA-E) GEO/S US CC LC17B S
112 30.10 04:05 Titan 34D/IUS DSCS II F-16 GEO/D US CC LC40 S
113 31.10 11:20 Soyuz-U Progress-16 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
114 02.11 09:30 Soyuz-U Kosmos-1419 (Argon No. 70L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
115 11.11 06:14 Kosmos 11K65M Kosmos-1420 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
116 11.11 12:19 Space Shuttle Columbia (STS-5) (OV-102) LLEO/I US KSC LC39A S
117 17.11 21:18 Titan IIID OPS 9627 (KENNEN 5) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
118 18.11 09:25 Soyuz-U Kosmos-1421 (Argon No. 72L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
119 24.11 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos (Strela-1M) SU Plesetsk LC132/1 F
120 26.11 14:13 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 21L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
121 03.12 12:00 Soyuz-U Kosmos-1422 (Argon No. 66L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
122 08.12 13:46 Molniya 8K78M Kosmos-1423 LLEO/I SU Baikonur LC1 F
123 14.12 22:30 Vostok 8A92M Meteor-2 (Meteor-2 No. 9) LEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
124 16.12 10:00 Soyuz-U Kosmos-1424 (Oktan No. 7L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
125 21.12 02:38 Atlas E DMSP F-6 LEO/S US SVAFB SLC3W S
126 23.12 09:10 Soyuz-U2 Kosmos-1425 (Argon No. 78L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
127 24.12 12:00 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 22L) SU Baikonur LC200/39 F
128 28.12 12:00 Soyuz-U Kosmos-1426 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
129 29.12 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1427 (Taifun-1B) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S