Lansări orbitale 1982

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1982, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 108
US 18
CN 1
EU 1
JP 1

Lista celor 129 tentative de lansări orbitale din 1982 (din care 8 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 07.01 15:38 Kosmos 11K65M Kosmos-1331 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
2 12.01 12:30 Soyuz-U Kosmos-1332 / Orion SU Plesetsk LC41/1 S
3 14.01 07:51 Kosmos 11K65M Kosmos-1333 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
4 16.01 01:55 Delta 3910/PAM Satcom 4 / RCA-C’ US CC LC17A S
5 20.01 11:30 Soyuz-U Kosmos-1334 / Zenit-6 SU Plesetsk LC16/2 S
6 21.01 19:30 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4352 US SVAFB SLC4W S
7 29.01 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1335 / Romb SU Plesetsk LC132/1 S
8 30.01 11:30 Soyuz-U Kosmos-1336 / Feniks No. 953 SU Baikonur LC31 S
9 05.02 09:12 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 22L SU Baikonur LC200/40 S
10 11.02 01:11 Tsiklon-2 Kosmos-1337 / US-PM1 SU Baikonur LC90 S
11 16.02 11:10 Soyuz-U Kosmos-1338 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
12 17.02 21:56 Kosmos 11K65M Kosmos-1339 / Tsikada SU Plesetsk LC132/2 S
13 19.02 01:42 Vostok 8A92M Kosmos-1340 / Tselina-D SU Plesetsk LC16/2 S
14 26.02 00:04 Delta 3910/PAM Westar 4 US CC LC17A S
15 26.02 20:10 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
16 03.03 05:44 Molniya 8K78M Kosmos-1341 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
17 04.03 16:41 Kosmos 11K65M Romb? SU Kapustin LC107/1 F
18 05.03 00:23 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 504 / INTELSAT V F4 US CC LC36B S
19 05.03 10:50 Soyuz-U Kosmos-1342 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
20 06.03 19:25 Titan IIIC DSP 13 US CC LC40 S
21 15.03 04:39 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 14L SU Baikonur LC200/39 S
22 17.03 10:30 Soyuz-U Kosmos-1343 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
23 22.03 16:00 Space Shuttle OFT-3/OSS-1 / OV-102 OFT-3 US KSC LC39A S
24 24.03 00:12 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 29 SU Plesetsk LC41/1 S
25 24.03 19:47 Kosmos 11K65M Kosmos-1344 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
26 25.03 09:50 Tsiklon-3 Meteor-2 / Meteor-2 No. 12 SU Plesetsk LC32/1 S
27 31.03 09:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1345 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
28 31.03 16:27 Vostok 8A92M Kosmos-1346 / Tselina-D SU Plesetsk LC16/2 S
29 02.04 10:15 Soyuz-U Kosmos-1347 / Yantar’-4K2 SU Baikonur LC31 S
30 07.04 13:41 Molniya 8K78M Kosmos-1348 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
31 08.04 00:15 Kosmos 11K65M Kosmos-1349 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
32 10.04 06:47 Delta 3910/PAM Insat 1A US CC LC17A S
33 15.04 14:30 Soyuz-U Kosmos-1350 / Feniks No. 978 SU Plesetsk LC41/1 S
34 19.04 19:45 Proton-K Salyut-7 / DOS 6 (17K No. 125-02) SU Baikonur LC200/40 S
35 21.04 01:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1351 / Romb SU Kapustin LC107/1 S
36 21.04 09:15 Soyuz-U Kosmos-1352 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
37 23.04 09:40 Soyuz-U Kosmos-1353 / Fram SU Plesetsk LC41/1 S
38 28.04 02:52 Kosmos 11K65M Kosmos-1354 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
39 29.04 09:55 Tsiklon-2 Kosmos-1355 / US-PM1 SU Baikonur LC90 S
40 05.05 08:01 Vostok 8A92M Kosmos-1356 / Tselina-D SU Plesetsk LC16/2 S
41 06.05 18:07 Kosmos 11K65M Kosmos-13571364 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
42 11.05 18:35 Titan IIID HEXAGON SV17 / HEXAGON SV-17 US SVAFB SLC4E S
43 13.05 09:58 Soyuz-U Soyuz T-5 / Soyuz 7K-ST No. 11L SU Baikonur LC1 S
44 14.05 19:39 Tsiklon-2 Kosmos-1365 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
45 15.05 14:20 Soyuz-U Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 F
46 17.05 23:50 Proton-K/DM Kosmos-1366 / Geizer No. 11L SU Baikonur LC200/39 S
47 20.05 13:08 Molniya 8K78M Kosmos-1367 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
48 21.05 12:40 Soyuz-U Kosmos-1368 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
49 23.05 05:56 Soyuz-U Progress-13 / Progress 7K-TG No. 114 SU Baikonur LC1 S
50 25.05 09:00 Soyuz-U Kosmos-1369 / Resurs-F1 17F41 No. 17 SU Plesetsk LC43/3 S
51 28.05 09:10 Soyuz-U Kosmos-1370 / Siluet No. 2 SU Baikonur LC31 S
52 28.05 22:02 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/3 S
53 01.06 04:37 Kosmos 11K65M Kosmos-1371 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
54 01.06 13:58 Tsiklon-2 Kosmos-1372 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
55 02.06 12:50 Soyuz-U Kosmos-1373 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
56 03.06 21:30 K65M-RB Kosmos-1374 / BOR-4 No. 404 SU Kapustin LC107/1 S
57 06.06 17:10 Kosmos 11K65M Kosmos-1375 / Lira SU Plesetsk LC132/2 S
58 08.06 07:45 Soyuz-U Kosmos-1376 / Resurs-F1 17F41 No. 18 SU Plesetsk LC43/3 S
59 08.06 12:00 Soyuz-U Kosmos-1377 / Oktan No. 215 SU Baikonur LC31 S
60 09.06 00:24 Delta 3910/PAM Westar 5 US CC LC17A S
61 10.06 17:37 Tsiklon-3 Kosmos-1378 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/1 S
62 12.06 09:00 Soyuz-U Zenit-6 SU Baikonur LC31 F
63 18.06 11:04 Tsiklon-2 Kosmos-1379 / IS-P Uran SU Baikonur LC90 S
64 18.06 11:58 Kosmos 11K65M Kosmos-1380 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
65 18.06 13:00 Soyuz-U Kosmos-1381 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
66 24.06 16:29 Soyuz-U Soyuz T-6 / Soyuz 7K-ST No. 9L SU Baikonur LC1 S
67 25.06 02:28 Molniya 8K78M Kosmos-1382 / Oko SU Plesetsk LC43/3 S
68 27.06 15:00 Space Shuttle OFT-4/DoD / OV-102 OFT-4 US KSC LC39A S
69 29.06 21:45 Kosmos 11K65M Kosmos-1383 / Nadezhda 11F643N No. 514 SU Plesetsk LC132/1 S
70 30.06 15:00 Soyuz-U Kosmos-1384 / Feniks No. 954 SU Plesetsk LC41/1 S
71 06.07 07:50 Soyuz-U Kosmos-1385 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
72 07.07 09:47 Kosmos 11K65M Kosmos-1386 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
73 10.07 09:57 Soyuz-U Progress-14 / Progress 7K-TG No. 117 SU Baikonur LC1 S
74 13.07 08:00 Soyuz-U Kosmos-1387 / Fram SU Plesetsk LC43/3 S
75 16.07 17:59 Delta 3920 Landsat 4 / Landsat D US VAFB SLC2W S
76 21.07 06:31 Kosmos 11K65M Kosmos-13881395 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
77 21.07 09:40 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F658 No. 62 SU Baikonur LC1 S
78 22.07 22:11 Proton-K/DM Ekran No. 23L SU Baikonur LC200/40 F
79 27.07 12:30 Soyuz-U Kosmos-1396 / Zenit-6 SU Plesetsk LC16/2 S
80 29.07 19:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1397 / Romb SU Kapustin LC107/1 S
81 03.08 11:30 Soyuz-U Kosmos-1398 / Orion SU Plesetsk LC43/3 S
82 04.08 11:30 Soyuz-U Kosmos-1399 / Oktan No. 216 SU Baikonur LC31 S
83 05.08 06:56 Vostok 8A92M Kosmos-1400 / Tselina-D SU Plesetsk LC16/2 S
84 19.08 17:11 Soyuz-U Soyuz T-7 / Soyuz 7K-ST No. 12L SU Baikonur LC1 S
85 20.08 09:50 Soyuz-U Kosmos-1401 / Resurs-F1 17F41 No. 19 SU Plesetsk LC41/1 S
86 26.08 23:10 Delta 3920/PAM Anik D-1 US CC LC17B S
87 27.08 00:02 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 33 SU Plesetsk LC41/1 S
88 30.08 10:06 Tsiklon-2 Kosmos-1402 / US-A SU Baikonur LC90 S
89 30.08 19:55 Kosmos 11K65M Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 F
90 01.09 09:00 Soyuz-U Kosmos-1403 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
91 01.09 11:40 Soyuz-U Kosmos-1404 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
92 03.09 05:00 N-1 Kiku-4 / ETS 3 JP Tanegashima N S
93 04.09 17:50 Tsiklon-2 Kosmos-1405 / US-P SU Baikonur LC90 S
94 08.09 10:20 Soyuz-U Kosmos-1406 / Fram SU Plesetsk LC41/1 S
95 09.09 02:12 Ariane 1 Marecs B/Sirio B / Marecs B EU Kourou ELA1 F
96 09.09 07:19 CZ-2C FSW / FSW No. 5 CN Jiuquan LA2B S
97 15.09 15:30 Soyuz-U Kosmos-1407 / Feniks No. 955 SU Plesetsk LC41/1 S
98 16.09 04:55 Tsiklon-3 Kosmos-1408 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/2 S
99 16.09 18:31 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 24L SU Baikonur LC200/40 S
100 18.09 04:58 Soyuz-U Progress-15 / Progress 7K-TG No. 112 SU Baikonur LC1 S
101 22.09 06:23 Molniya 8K78M Kosmos-1409 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
102 24.09 09:15 Tsiklon-3 Kosmos-1410 / Musson No. 13 SU Plesetsk LC32/1 S
103 28.09 23:17 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 505 / INTELSAT V F5 US CC LC36B S
104 30.09 11:50 Soyuz-U Kosmos-1411 / Zenit-6 SU Plesetsk LC16/2 S
105 02.10 00:01 Tsiklon-2 Kosmos-1412 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
106 12.10 14:56 Proton-K/DM-2 Kosmos-14131415 / Uragan No. 11L SU Baikonur LC200/39 S
107 14.10 09:10 Soyuz-U Kosmos-1416 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
108 19.10 05:58 Kosmos 11K65M Kosmos-1417 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
109 20.10 16:26 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 16L SU Baikonur LC200/40 S
110 21.10 14:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1418 / Taifun-1B SU Kapustin LC107/1 S
111 28.10 01:27 Delta 3924 Satcom 5 / RCA-E US CC LC17B S
112 30.10 04:05 Titan 34D/IUS DSCS II/DSCS III / DSCS II F-16 US CC LC40 S
113 31.10 11:20 Soyuz-U Progress-16 / Progress 7K-TG No. 115 SU Baikonur LC1 S
114 02.11 09:30 Soyuz-U Kosmos-1419 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
115 11.11 06:14 Kosmos 11K65M Kosmos-1420 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
116 11.11 12:19 Space Shuttle PAM-D Deploy / OV-102 PAM deploy US KSC LC39A S
117 17.11 21:18 Titan IIID KH-11 / KH11-5 KENNAN US SVAFB SLC4E S
118 18.11 09:25 Soyuz-U Kosmos-1421 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
119 24.11 11:00 Kosmos 11K65M Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 F
120 26.11 14:13 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 21L SU Baikonur LC200/39 S
121 03.12 12:00 Soyuz-U Kosmos-1422 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
122 08.12 13:46 Molniya 8K78M Kosmos-1423 / Molniya-1 11F658 No. 60 SU Baikonur LC1 S
123 14.12 22:30 Vostok 8A92M Meteor-2 / Meteor-2 No. 9 SU Plesetsk LC43/3 S
124 16.12 10:00 Soyuz-U Kosmos-1424 / Oktan No. 217 SU Baikonur LC31 S
125 21.12 02:38 Atlas E DMSP F6 / DMSP Block 5D-2 S-6 US SVAFB SLC3W S
126 23.12 09:10 Soyuz-U2 Kosmos-1425 / Zenit-6 SU Baikonur LC1 S
127 24.12 12:00 Proton-K/DM Gran’ No. 22L SU Baikonur LC200/39 F
128 28.12 12:00 Soyuz-U Kosmos-1426 / Yantar’-4KS1 SU Baikonur LC31 S
129 29.12 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1427 / Taifun-1B SU Plesetsk LC132/1 S