Lansări orbitale 1981

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1981, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 100
US 19
JP 3
EU 2
CN 1
IN 1

Lista celor 126 tentative de lansări orbitale din 1981 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 06.01 12:15 Soyuz-U Kosmos-1237 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
2 09.01 14:57 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 25 SU Plesetsk LC41/1 S
3 16.01 09:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1238 / Vektor SU Plesetsk LC132/1 S
4 16.01 12:00 Soyuz-U Kosmos-1239 / Orion SU Plesetsk LC41/1 S
5 20.01 11:00 Soyuz-U Kosmos-1240 / Feniks No. 975 SU Baikonur LC31 S
6 21.01 08:29 Kosmos 11K65M Kosmos-1241 / Lira SU Plesetsk LC132/1 S
7 23.01 11:20 Tsiklon-3 Musson No. 11 SU Plesetsk LC32/1 F
8 24.01 14:18 Soyuz-U Progress-12 / Progress 7K-TG No. 113 SU Baikonur LC1 S
9 27.01 14:58 Vostok 8A92M Kosmos-1242 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/3 S
10 30.01 16:27 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/3 S
11 02.02 02:19 Tsiklon-2 Kosmos-1243 / IS SU Baikonur LC90 S
12 06.02 08:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-21 / AUOS-Z R-P-IK SU Plesetsk LC132/1 S
13 11.02 08:30 N-2 Kiku-3 / ETS-4 JP Tanegashima N S
14 12.02 18:21 Kosmos 11K65M Kosmos-1244 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
15 13.02 11:15 Soyuz-U Kosmos-1245 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
16 18.02 09:00 Soyuz-U Kosmos-1246 / Siluet No. 1 SU Baikonur LC31 S
17 19.02 10:00 Molniya 8K78M Kosmos-1247 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
18 21.02 00:30 Mu-3S Hinotori / ASTRO-A JP Kagoshima M S
19 21.02 23:23 Atlas SLV-3D Centaur Comstar D-4 US CC LC36A S
20 28.02 19:10 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4351 US SVAFB SLC4W S
21 05.03 15:00 Soyuz-U Kosmos-1248 / Feniks No. 940 SU Plesetsk LC41/1 S
22 05.03 18:09 Tsiklon-2 Kosmos-1249 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
23 06.03 11:31 Kosmos 11K65M Kosmos-12501257 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
24 12.03 19:00 Soyuz-U Soyuz T-4 / Soyuz 7K-ST No. 10L SU Baikonur LC1 S
25 14.03 16:55 Tsiklon-2 Kosmos-1258 / IS SU Baikonur LC90 S
26 16.03 19:24 Titan IIIC DSP 10 US CC LC40 S
27 17.03 08:40 Soyuz-U Kosmos-1259 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
28 18.03 04:40 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 18L SU Baikonur LC200/40 S
29 20.03 23:45 Tsiklon-2 Kosmos-1260 / US-P SU Baikonur LC90 S
30 22.03 14:58 Soyuz-U Soyuz-39 / Soyuz 7K-T No. 55 SU Baikonur LC31 S
31 24.03 03:31 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 24 SU Plesetsk LC41/1 S
32 28.03 09:30 Soyuz-U Feniks No. 979 SU Baikonur LC31 F
33 31.03 09:39 Molniya 8K78M Kosmos-1261 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
34 07.04 10:51 Soyuz-U Kosmos-1262 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
35 09.04 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1263 / Vektor SU Plesetsk LC132/1 S
36 12.04 12:00 Space Shuttle OFT-1 / OV-102 OFT-1 US KSC LC39A S
37 15.04 10:30 Soyuz-U Kosmos-1264 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
38 16.04 11:30 Soyuz-U Kosmos-1265 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
39 21.04 03:45 Tsiklon-2 Kosmos-1266 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
40 24.04 21:32 Titan 34B OPS 7225 / Jumpseat 6 US SVAFB SLC4W S
41 25.04 02:01 Proton-K Kosmos-1267 / TKS No. 16301 SU Baikonur LC200/39 S
42 28.04 09:00 Soyuz-U Kosmos-1268 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
43 07.05 13:21 Kosmos 11K65M Kosmos-1269 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
44 14.05 17:16 Soyuz-U Soyuz-40 / Soyuz 7K-T No. 56 SU Baikonur LC1 S
45 14.05 21:45 Vostok 8A92M Meteor-2 / Meteor-2 No. 8 SU Plesetsk LC43/3 S
46 15.05 06:07 Scout G-1 Nova 1 US SVAFB SLC5 S
47 18.05 11:50 Soyuz-U Kosmos-1270 / Feniks No. 980 SU Baikonur LC31 S
48 19.05 03:49 Vostok 8A92M Kosmos-1271 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/3 S
49 21.05 09:10 Soyuz-U Kosmos-1272 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
50 22.05 07:10 Soyuz-U Kosmos-1273 / Fram SU Plesetsk LC41/1 S
51 22.05 22:29 Delta 3914 GOES 5 / GOES E US CC LC17A S
52 23.05 22:42 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 501 / INTELSAT V F1 US CC LC36B S
53 31.05 03:33 SLV-3 RS-D-1 / Rohini RS-D-1 IN Satish SLV S
54 03.06 14:00 Soyuz-U Kosmos-1274 / Feniks No. 942 SU Plesetsk LC41/1 S
55 04.06 15:41 Kosmos 11K65M Kosmos-1275 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
56 09.06 03:33 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 30 SU Plesetsk LC41/1 S
57 16.06 07:00 Soyuz-U Kosmos-1276 / Fram SU Plesetsk LC43/3 S
58 17.06 09:30 Soyuz-U Kosmos-1277 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
59 19.06 12:32 Ariane 1 Meteosat 2/Apple / Meteosat F2 EU Kourou ELA1 S
60 19.06 19:37 Molniya 8K78M Kosmos-1278 / Oko SU Plesetsk LC43/3 S
61 23.06 10:52 Atlas F NOAA 7 / NOAA C US SVAFB SLC3W S
62 24.06 17:47 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/3 S
63 25.06 23:55 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 21L SU Baikonur LC200/40 S
64 01.07 09:30 Soyuz-U Kosmos-1279 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
65 02.07 07:10 Soyuz-U Kosmos-1280 / Resurs-F1 17F41 No. 15 SU Plesetsk LC43/3 S
66 07.07 12:30 Soyuz-U Kosmos-1281 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
67 10.07 05:14 Vostok 8A92M Meteor-Priroda / Meteor-Priroda No. 2-4 SU Baikonur LC31 S
68 15.07 13:00 Soyuz-U Kosmos-1282 / Feniks No. 951 SU Baikonur LC31 S
69 17.07 08:00 Soyuz-U Kosmos-1283 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
70 29.07 11:55 Soyuz-U Kosmos-1284 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
71 30.07 21:38 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 19L SU Baikonur LC200/39 S
72 03.08 09:56 Delta 3913 DE 1/DE 2 / DE A US VAFB SLC2W S
73 04.08 00:12 Molniya 8K78M Kosmos-1285 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
74 04.08 08:28 Tsiklon-2 Kosmos-1286 / US-PM1 SU Baikonur LC90 S
75 06.08 08:16 Atlas SLV-3D Centaur FLTSATCOM 5 / FLTSATCOM F5 US CC LC36A S
76 06.08 11:49 Kosmos 11K65M Kosmos-12871294 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
77 07.08 13:35 Vostok 8A92M IK Bulgaria-1300 SU Plesetsk LC43/3 S
78 10.08 20:03 N-2 GMS 2 JP Tanegashima N S
79 12.08 05:46 Kosmos 11K65M Kosmos-1295 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
80 13.08 16:20 Soyuz-U Kosmos-1296 / Feniks No. 943 SU Plesetsk LC41/1 S
81 18.08 09:30 Soyuz-U Kosmos-1297 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
82 21.08 10:20 Soyuz-U Kosmos-1298 / Yantar’-4K2 SU Baikonur LC31 S
83 24.08 16:37 Tsiklon-2 Kosmos-1299 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
84 24.08 21:40 Tsiklon-3 Kosmos-1300 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/1 S
85 27.08 10:30 Soyuz-U Kosmos-1301 / Resurs-F1 17F41 No. 16 SU Plesetsk LC41/1 S
86 28.08 16:18 Kosmos 11K65M Kosmos-1302 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
87 03.09 18:29 Titan IIID KH-11 / KH11-4 KENNAN US SVAFB SLC4E S
88 04.09 08:00 Soyuz-U Kosmos-1303 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
89 04.09 11:06 Kosmos 11K65M Kosmos-1304 / Tsikada SU Plesetsk LC132/1 S
90 11.09 08:43 Molniya 8K78M Kosmos-1305 / Molniya-3 No. 28 SU Plesetsk LC43/3 S
91 14.09 20:31 Tsiklon-2 Kosmos-1306 / US-PM SU Baikonur LC90 S
92 15.09 11:30 Soyuz-U Kosmos-1307 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
93 18.09 03:34 Kosmos 11K65M Kosmos-1308 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
94 18.09 09:30 Soyuz-U Kosmos-1309 / Orion SU Plesetsk LC43/3 S
95 19.09 21:28 Feng Bao 1 SJ-2 / shijian erhao B xing CN Jiuquan LA2B S
96 21.09 13:10 Tsiklon-3 Aureole 3 / AUOS-Z 401 M-A-IK SU Plesetsk LC32/1 S
97 23.09 08:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1310 / Vektor SU Plesetsk LC132/2 S
98 24.09 23:09 Delta 3910/PAM SBS 2 US CC LC17A S
99 28.09 21:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1311 / Romb SU Plesetsk LC132/2 S
100 30.09 08:00 Tsiklon-3 Kosmos-1312 / Musson No. 12 SU Plesetsk LC32/1 S
101 01.10 09:00 Soyuz-U Kosmos-1313 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
102 06.10 11:27 Delta 2310 SME / Solar Mesosphere Explore US VAFB SLC2W S
103 09.10 10:40 Soyuz-U Kosmos-1314 / Fram SU Plesetsk LC41/1 S
104 09.10 16:59 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 20L SU Baikonur LC200/39 S
105 13.10 23:01 Vostok 8A92M Kosmos-1315 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/3 S
106 15.10 09:15 Soyuz-U Kosmos-1316 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
107 17.10 05:59 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 31 SU Plesetsk LC41/1 S
108 30.10 06:04 Proton-K/D-1 Venera-13 / 4V-1M No. 760 SU Baikonur LC200/40 S
109 31.10 09:22 Titan IIIC OPS 4029 / VORTEX 3 US CC LC40 S
110 31.10 22:53 Molniya 8K78M Kosmos-1317 / Oko SU Plesetsk LC16/2 S
111 03.11 13:00 Soyuz-U Kosmos-1318 / Feniks No. 944 SU Plesetsk LC41/1 S
112 04.11 05:31 Proton-K/D-1 Venera-14 / 4V-1M No. 761 SU Baikonur LC200/39 S
113 12.11 15:10 Space Shuttle OFT-2/OSTA-1 / OV-102 OFT-2 US KSC LC39A S
114 13.11 09:30 Soyuz-U Kosmos-1319 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
115 17.11 15:25 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
116 20.11 01:37 Delta 3910/PAM Satcom 3R / RCA-D US CC LC17A S
117 20.11 08:30 Kosmos 11K65M Bhaskara 2 / SEO B SU Kapustin LC107/2 S
118 28.11 18:08 Kosmos 11K65M Kosmos-13201327 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
119 03.12 11:47 Tsiklon-3 Kosmos-1328 / Tselina-D SU Plesetsk LC32/1 S
120 04.12 09:50 Soyuz-U Kosmos-1329 / Zenit-6 SU Baikonur LC31 S
121 15.12 23:35 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 503 / INTELSAT V F3 US CC LC36A S
122 17.12 11:00 Kosmos 11K65M RS-38 / RS-3 SU Plesetsk LC132/2 S
123 19.12 01:10 Atlas E/SVS GPS 7 / Navstar GPS SVN 7 US SVAFB SLC3E F
124 19.12 11:50 Soyuz-U Kosmos-1330 / Feniks No. 952 SU Baikonur LC31 S
125 20.12 01:29 Ariane 1 Marecs 1 / Marecs A EU Kourou ELA1 S
126 23.12 13:15 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F658 No. 55 SU Baikonur LC1 S