Lansări orbitale 1980

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1980, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 89
US 15
JP 2
EU 1
IN 1

Lista celor 108 tentative de lansări orbitale din 1980 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 09.01 12:15 Soyuz-U Kosmos-1149 (Argon No. 13L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
2 11.01 12:28 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
3 14.01 19:49 Kosmos 11K65M Kosmos-1150 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
4 18.01 01:26 Atlas SLV-3D Centaur FLTSATCOM F3 GEO/S US CC LC36A S
5 23.01 07:00 Tsiklon-3 Kosmos-1151 (Okean-E No. 2L) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
6 24.01 15:45 Soyuz-U Kosmos-1152 (Feniks No. 928) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
7 25.01 20:36 Kosmos 11K65M Kosmos-1153 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
8 30.01 12:51 Vostok 8A92M Kosmos-1154 (Ikar No. 19L) LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
9 07.02 11:00 Soyuz-U Kosmos-1155 (Argon No. 16L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
10 07.02 21:10 Titan IIID OPS 2581 (KENNEN 3) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
11 09.02 23:08 Atlas F/SVS Navstar 5 MEO US SVAFB SLC3E S
12 11.02 23:32 Kosmos 11K65M Kosmos-1156 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
13 12.02 00:52 Molniya 8K78M Kosmos-1164 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 F
14 14.02 15:57 Delta 3910 Solar Maximum Mission LLEO/I US CC LC17A S
15 17.02 00:40 Mu-3S Tansei-4 (MS-T4) LLEO/I JP Kagoshima M S
16 20.02 08:05 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 16L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
17 21.02 12:00 Soyuz-U Kosmos-1165 (Gerakl’ No. 103L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
18 22.02 08:35 N-1 Ayame 2 (ECS-b) MEO JP TNSC N S
19 03.03 09:27 Atlas F/MSD OPS 7245 (PARCAE 3) LEO/I US SVAFB SLC3W S
20 04.03 10:30 Soyuz-U Kosmos-1166 (Argon No. 17L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
21 14.03 10:40 Tsiklon-2 Kosmos-1167 (US-P No. 117) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
22 17.03 21:37 Kosmos 11K65M Kosmos-1168 (Tsikada) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
23 27.03 07:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1169 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
24 27.03 18:53 Soyuz-U Progress-8 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
25 01.04 08:00 Soyuz-U Kosmos-1170 (Gerakl’ No. 114L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
26 03.04 07:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1171 (Lira F8) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
27 09.04 13:38 Soyuz-U Soyuz-35 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
28 12.04 20:17 Molniya 8K78M Kosmos-1172 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
29 17.04 08:30 Soyuz-U Kosmos-1173 (Gerakl’ No. 115L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
30 18.04 00:51 Tsiklon-2 Kosmos-1174 (IS-M No. 706) LEO/I SU Baikonur LC90 S
31 18.04 17:31 Molniya 8K78M Kosmos-1175 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 F
32 26.04 10:00 Atlas F/SVS Navstar 6 MEO US SVAFB SLC3E S
33 27.04 06:24 Soyuz-U Progress-9 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
34 29.04 11:40 Tsiklon-2 Kosmos-1176 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
35 29.04 13:30 Soyuz-U Kosmos-1177 LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
36 07.05 13:00 Soyuz-U Kosmos-1178 (Argon No. 19L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
37 14.05 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1179 (Taifun-1B) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
38 15.05 05:35 Soyuz-U Kosmos-1180 (Orion No. 19L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
39 20.05 09:21 Kosmos 11K65M Kosmos-1181 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
40 23.05 07:10 Soyuz-U Kosmos-1182 (Fram No. 13L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
41 23.05 14:29 Ariane 1 CAT 2 (CAT) EU Kourou ELA1 F
42 26.05 18:20 Soyuz-U Soyuz-36 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
43 28.05 12:00 Soyuz-U Kosmos-1183 (Argon No. 18L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
44 29.05 10:53 Atlas F NOAA B LEO/P US SVAFB SLC3W S
45 04.06 07:34 Vostok 8A92M Kosmos-1184 (Ikar No. 24L) LEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
46 05.06 14:19 Soyuz-U Soyuz T-2 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
47 06.06 07:00 Soyuz-U Kosmos-1185 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
48 06.06 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1186 (Romb) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
49 12.06 12:30 Soyuz-U Kosmos-1187 (Argon No. 21L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
50 14.06 00:49 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 15L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
51 14.06 20:51 Molniya 8K78M Kosmos-1188 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
52 18.06 06:14 Vostok 8A92M Meteor-Priroda LEO/S SU Baikonur LC31 S
53 18.06 18:30 Titan IIID OPS 3123 (HEXAGON SV-16) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
54 21.06 18:34 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
55 26.06 12:20 Soyuz-U Kosmos-1189 (Argon No. 20L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
56 29.06 04:40 Soyuz-U Progress-10 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
57 01.07 07:12 Kosmos 11K65M Kosmos-1190 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
58 02.07 00:53 Molniya 8K78M Kosmos-1191 (Oko No. 5002) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
59 09.07 00:42 Kosmos 11K65M Kosmos-1192 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
60 09.07 12:40 Soyuz-U Kosmos-1200 (Argon No. 22L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
61 14.07 22:35 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 19L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
62 15.07 02:22 Thor DSV-2U DMSP F-5 (16538) US VAFB SLC10W F
63 15.07 07:30 Soyuz-U Kosmos-1201 (Fram No. 14L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
64 18.07 02:33 SLV-3 Rohini RS-1 LEO/I IN SHAR SLV S
65 18.07 10:37 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
66 23.07 18:33 Soyuz-U Soyuz-37 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
67 24.07 12:40 Soyuz-U Kosmos-1202 (Argon No. 23L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
68 31.07 07:45 Soyuz-U Kosmos-1203 LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
69 31.07 10:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1204 (Romb) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
70 12.08 11:50 Soyuz-U Kosmos-1205 (Argon No. 25L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
71 15.08 05:34 Vostok 8A92M Kosmos-1206 (Ikar No. 21L) LEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
72 22.08 10:00 Soyuz-U Kosmos-1207 (Fram No. 15L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
73 26.08 15:30 Soyuz-U Kosmos-1208 (Feniks No. 927) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
74 03.09 10:20 Soyuz-U Kosmos-1209 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
75 09.09 11:00 Vostok 8A92M Meteor-2 (Meteor-2 No. 5L) LEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
76 09.09 22:27 Delta 3914 GOES 4 (GOES D) GEO/S US CC LC17A S
77 18.09 19:11 Soyuz-U Soyuz-38 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
78 19.09 10:10 Soyuz-U Kosmos-1210 (Argon No. 26L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
79 23.09 10:30 Soyuz-U Kosmos-1211 (Orion No. 17L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
80 26.09 10:10 Soyuz-U Kosmos-1212 (Fram No. 16L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
81 28.09 15:09 Soyuz-U Progress-11 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
82 03.10 12:00 Soyuz-U Kosmos-1213 (Argon No. 37L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
83 05.10 17:10 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 17L) GEO/D SU Baikonur LC200/39 S
84 10.10 13:10 Soyuz-U Kosmos-1214 (Gerakl’ No. 120L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
85 14.10 20:41 Kosmos 11K65M Kosmos-1215 (Tselina-OM) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
86 16.10 12:20 Soyuz-U Kosmos-1216 (Argon No. 27L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
87 24.10 10:53 Molniya 8K78M Kosmos-1217 (Oko No. 6003) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
88 30.10 10:00 Soyuz-U Kosmos-1218 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
89 31.10 03:54 Atlas SLV-3D Centaur FLTSATCOM F4 GEO/S US CC LC36A S
90 31.10 12:00 Soyuz-U Kosmos-1219 (Argon No. 29L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
91 04.11 15:04 Tsiklon-2 Kosmos-1220 (US-P No. 121) LEO/I SU Baikonur LC90 S
92 12.11 12:30 Soyuz-U Kosmos-1221 (Argon No. 38L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
93 15.11 22:49 Delta 3910/PAM SBS 1 GEO/S US CC LC17A S
94 16.11 04:18 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
95 21.11 11:53 Vostok 8A92M Kosmos-1222 (Ikar No. 22L) LEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
96 27.11 14:18 Soyuz-U Soyuz T-3 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
97 27.11 21:37 Molniya 8K78M Kosmos-1223 (Oko No. 6004) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
98 01.12 12:15 Soyuz-U Kosmos-1224 (Argon No. 24L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
99 05.12 04:23 Kosmos 11K65M Kosmos-1225 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
100 06.12 23:31 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT 502 (INTELSAT V F2) GEO/S US CC LC36B S
101 09.12 07:18 Atlas E/MSD OPS 3255 (PARCAE 4) US SVAFB SLC3W F
102 10.12 20:53 Kosmos 11K65M Kosmos-1226 (Tsikada) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
103 13.12 16:04 Titan 34B OPS 5805 HEO/M US SVAFB SLC4W S
104 16.12 12:15 Soyuz-U Kosmos-1227 (Argon No. 30L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
105 23.12 22:48 Kosmos 11K65M Kosmos-1228 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
106 25.12 04:02 Molniya 8K78M Prognoz-8 (SO-M No. 508) DSO SU Baikonur LC31 S
107 26.12 11:49 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 20L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
108 26.12 16:10 Soyuz-U Kosmos-1236 (Feniks No. 941) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S