Lansări orbitale 1980

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1980, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 89
US 14
JP 2
EU 1
IN 1

Lista celor 107 tentative de lansări orbitale din 1980 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 09.01 12:15 Soyuz-U Kosmos-1149 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
2 11.01 12:28 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
3 14.01 19:49 Kosmos 11K65M Kosmos-1150 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
4 18.01 01:26 Atlas SLV-3D Centaur FLTSATCOM 3 / FLTSATCOM F3 US CC LC36A S
5 23.01 07:00 Tsiklon-3 Kosmos-1151 / Okean-E NKh No. 2 SU Plesetsk LC32/1 S
6 24.01 15:45 Soyuz-U Kosmos-1152 / Feniks No. 928 SU Plesetsk LC43/3 S
7 25.01 20:36 Kosmos 11K65M Kosmos-1153 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
8 30.01 12:51 Vostok 8A92M Kosmos-1154 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
9 07.02 11:00 Soyuz-U Kosmos-1155 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
10 07.02 21:10 Titan IIID KH-11 / KH11-3 KENNAN US SVAFB SLC4E S
11 09.02 23:08 Atlas F/SVS GPS 5 / Navstar GPS SVN 5 US SVAFB SLC3E S
12 11.02 23:32 Kosmos 11K65M Kosmos-11561163 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
13 12.02 00:52 Molniya 8K78M Kosmos-1164 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
14 14.02 15:57 Delta 3910 Solar Max / SMM US CC LC17A S
15 17.02 00:40 Mu-3S Tansei-4 / MS-T4 JP Kagoshima M S
16 20.02 08:05 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 16L SU Baikonur LC200/39 S
17 21.02 12:00 Soyuz-U Kosmos-1165 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
18 22.02 08:35 N-1 Ayame 2 / ECS-b JP Tanegashima N S
19 03.03 09:27 Atlas F/MSD OPS 7245 [NOSS3] / PARCAE 3 US SVAFB SLC3W S
20 04.03 10:30 Soyuz-U Kosmos-1166 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
21 14.03 10:40 Tsiklon-2 Kosmos-1167 / US-P SU Baikonur LC90 S
22 17.03 21:37 Kosmos 11K65M Kosmos-1168 / Tsikada SU Plesetsk LC132/1 S
23 27.03 07:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1169 / Vektor SU Plesetsk LC132/1 S
24 27.03 18:53 Soyuz-U Progress-8 / Progress 7K-TG No. 108 SU Baikonur LC31 S
25 01.04 08:00 Soyuz-U Kosmos-1170 / Zenit-4MKM SU Baikonur LC1 S
26 03.04 07:40 Kosmos 11K65M Kosmos-1171 / Lira SU Plesetsk LC132/2 S
27 09.04 13:38 Soyuz-U Soyuz-35 / Soyuz 7K-T No. 51 SU Baikonur LC31 S
28 12.04 20:17 Molniya 8K78M Kosmos-1172 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
29 17.04 08:30 Soyuz-U Kosmos-1173 / Zenit-4MKM SU Baikonur LC1 S
30 18.04 00:51 Tsiklon-2 Kosmos-1174 / IS SU Baikonur LC90 S
31 18.04 17:31 Molniya 8K78M Kosmos-1175 / Molniya-3 No. 26 SU Plesetsk LC41/1 S
32 26.04 10:00 Atlas F/SVS GPS 6 / Navstar GPS SVN 6 US SVAFB SLC3E S
33 27.04 06:24 Soyuz-U Progress-9 / Progress 7K-TG No. 109 SU Baikonur LC1 S
34 29.04 11:40 Tsiklon-2 Kosmos-1176 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
35 29.04 13:30 Soyuz-U Kosmos-1177 / Yantar’-4K1 No. 2 SU Plesetsk LC43/3 S
36 07.05 13:00 Soyuz-U Kosmos-1178 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
37 14.05 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1179 / Taifun-1B SU Plesetsk LC132/1 S
38 15.05 05:35 Soyuz-U Kosmos-1180 / Orion SU Plesetsk LC43/3 S
39 20.05 09:21 Kosmos 11K65M Kosmos-1181 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
40 23.05 07:10 Soyuz-U Kosmos-1182 / Fram SU Plesetsk LC43/3 S
41 23.05 14:29 Ariane 1 Firewheel / CAT EU Kourou ELA1 F
42 26.05 18:20 Soyuz-U Soyuz-36 / Soyuz 7K-T No. 52 SU Baikonur LC31 S
43 28.05 12:00 Soyuz-U Kosmos-1183 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
44 29.05 10:53 Atlas F NOAA B US SVAFB SLC3W S
45 04.06 07:34 Vostok 8A92M Kosmos-1184 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/3 S
46 05.06 14:19 Soyuz-U Soyuz T-2 / Soyuz 7K-ST No. 7L SU Baikonur LC1 S
47 06.06 07:00 Soyuz-U Kosmos-1185 / Resurs-F1 17F41 No. 12 SU Plesetsk LC41/1 S
48 06.06 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1186 / Romb SU Plesetsk LC132/1 S
49 12.06 12:30 Soyuz-U Kosmos-1187 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
50 14.06 00:49 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 15L SU Baikonur LC200/39 S
51 14.06 20:51 Molniya 8K78M Kosmos-1188 / Oko SU Plesetsk LC43/3 S
52 18.06 06:14 Vostok 8A92M Meteor-Priroda / Meteor-Priroda No. 3-1 SU Baikonur LC31 S
53 18.06 18:30 Titan IIID HEXAGON SV16 / HEXAGON SV-16 US SVAFB SLC4E S
54 21.06 18:34 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
55 26.06 12:20 Soyuz-U Kosmos-1189 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
56 29.06 04:40 Soyuz-U Progress-10 / Progress 7K-TG No. 110 SU Baikonur LC1 S
57 01.07 07:12 Kosmos 11K65M Kosmos-1190 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
58 02.07 00:53 Molniya 8K78M Kosmos-1191 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
59 09.07 00:42 Kosmos 11K65M Kosmos-11921199 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
60 09.07 12:40 Soyuz-U Kosmos-1200 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
61 14.07 22:35 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 19L SU Baikonur LC200/40 S
62 15.07 02:22 Thor DSV-2U DMSP 5D F-5 / DMSP Block 5D S-4 US VAFB SLC10W F
63 15.07 07:30 Soyuz-U Kosmos-1201 / Fram SU Plesetsk LC43/3 S
64 18.07 02:33 SLV-3 RS-1 / Rohini RS-1 IN Satish SLV S
65 18.07 10:37 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 27 SU Plesetsk LC43/3 S
66 23.07 18:33 Soyuz-U Soyuz-37 / Soyuz 7K-T No. 53 SU Baikonur LC1 S
67 24.07 12:40 Soyuz-U Kosmos-1202 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
68 31.07 07:45 Soyuz-U Kosmos-1203 / Resurs-F1 17F41 No. 13 SU Plesetsk LC43/3 S
69 31.07 10:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1204 / Romb SU Kapustin LC107/1 S
70 12.08 11:50 Soyuz-U Kosmos-1205 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
71 15.08 05:34 Vostok 8A92M Kosmos-1206 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/3 S
72 22.08 10:00 Soyuz-U Kosmos-1207 / Fram SU Plesetsk LC41/1 S
73 26.08 15:30 Soyuz-U Kosmos-1208 / Feniks No. 927 SU Plesetsk LC41/1 S
74 03.09 10:20 Soyuz-U Kosmos-1209 / Resurs-F1 17F41 No. 14 SU Plesetsk LC41/1 S
75 09.09 11:00 Vostok 8A92M Meteor-2 / Meteor-2 No. 5 SU Plesetsk LC43/3 S
76 09.09 22:27 Delta 3914 GOES 4 / GOES D US CC LC17A S
77 18.09 19:11 Soyuz-U Soyuz-38 / Soyuz 7K-T No. 54 SU Baikonur LC1 S
78 19.09 10:10 Soyuz-U Kosmos-1210 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
79 23.09 10:30 Soyuz-U Kosmos-1211 / Orion SU Plesetsk LC41/1 S
80 26.09 10:10 Soyuz-U Kosmos-1212 / Fram SU Plesetsk LC41/1 S
81 28.09 15:09 Soyuz-U Progress-11 / Progress 7K-TG No. 111 SU Baikonur LC1 S
82 03.10 12:00 Soyuz-U Kosmos-1213 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
83 05.10 17:10 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 17L SU Baikonur LC200/39 S
84 10.10 13:10 Soyuz-U Kosmos-1214 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC41/1 S
85 14.10 20:41 Kosmos 11K65M Kosmos-1215 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
86 16.10 12:20 Soyuz-U Kosmos-1216 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
87 24.10 10:53 Molniya 8K78M Kosmos-1217 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
88 30.10 10:00 Soyuz-U Kosmos-1218 / Yantar’-4K1 No. 3 SU Baikonur LC31 S
89 31.10 03:54 Atlas SLV-3D Centaur FLTSATCOM 4 / FLTSATCOM F4 US CC LC36A S
90 31.10 12:00 Soyuz-U Kosmos-1219 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
91 04.11 15:04 Tsiklon-2 Kosmos-1220 / US-P SU Baikonur LC90 S
92 12.11 12:30 Soyuz-U Kosmos-1221 / Zenit-6 SU Plesetsk LC41/1 S
93 15.11 22:49 Delta 3910/PAM SBS 1 US CC LC17A S
94 16.11 04:18 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
95 21.11 11:53 Vostok 8A92M Kosmos-1222 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/3 S
96 27.11 14:18 Soyuz-U Soyuz T-3 / Soyuz 7K-ST No. 8L SU Baikonur LC1 S
97 27.11 21:37 Molniya 8K78M Kosmos-1223 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
98 01.12 12:15 Soyuz-U Kosmos-1224 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
99 05.12 04:23 Kosmos 11K65M Kosmos-1225 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
100 06.12 23:31 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 502 / INTELSAT V F2 US CC LC36B S
101 10.12 20:53 Kosmos 11K65M Kosmos-1226 / Tsikada SU Plesetsk LC132/1 S
102 13.12 16:04 Titan 34B OPS 5805 / SDS 4 US SVAFB SLC4W S
103 16.12 12:15 Soyuz-U Kosmos-1227 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
104 23.12 22:48 Kosmos 11K65M Kosmos-12281235 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
105 25.12 04:02 Molniya 8K78M Prognoz-8 / SO-M No. 508 SU Baikonur LC31 S
106 26.12 11:49 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 20L SU Baikonur LC200/40 S
107 26.12 16:10 Soyuz-U Kosmos-1236 / Feniks No. 941 SU Plesetsk LC41/1 S