Lansări orbitale 1979

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1979, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 89
US 16
JP 2
CN 1
EU 1
IN 1

Lista celor 110 tentative de lansări orbitale din 1979 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 11.01 15:00 Soyuz-U Kosmos-1070 (Gektor No. 100L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
2 13.01 15:30 Soyuz-U Kosmos-1071 (Gerakl’ No. 108L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
3 16.01 17:37 Kosmos 11K65M Kosmos-1072 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
4 18.01 15:42 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
5 25.01 05:43 Vostok 8A92M Meteor-Priroda LLEO/S SU Baikonur LC31 S
6 30.01 15:15 Soyuz-U Kosmos-1073 (Gerakl’ No. 110L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
7 30.01 21:42 Delta 2914 SCATHA (P78-2) GEO/NS US CC LC17B S
8 31.01 09:00 Soyuz-U Kosmos-1074 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
9 06.02 08:46 N-1 Ayame (ECS) MEO JP TNSC N F
10 08.02 10:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1075 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
11 12.02 13:00 Tsiklon-3 Kosmos-1076 (Okean-E No. 1) LLEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
12 13.02 21:41 Vostok 8A92M Kosmos-1077 (Ikar No. 16L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
13 16.02 15:00 Soyuz-U Kosmos SU Plesetsk LC41/1 F
14 18.02 16:18 Scout D-1 SAGE (AEM-B) LEO/I US Wallops LA3A S
15 21.02 05:00 Mu-3C Hakucho (CORSA-b) LLEO/I JP Kagoshima M S
16 21.02 07:49 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 16L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
17 22.02 12:10 Soyuz-U Kosmos-1078 (Gerakl’ No. 111L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
18 24.02 08:20 Atlas F/OIS P78-1 LLEO/S US SVAFB SLC3W S
19 25.02 11:53 Soyuz-U Soyuz-32 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
20 27.02 15:00 Soyuz-U Kosmos-1079 (Feniks No. 15) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
21 27.02 17:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-19 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
22 01.03 18:45 Vostok 8A92M Meteor-2 (Meteor-2 No. 4) LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
23 12.03 05:47 Soyuz-U Progress-5 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
24 14.03 10:50 Soyuz-U Kosmos-1080 (Gerakl’ No. 117L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
25 15.03 02:58 Kosmos 11K65M Kosmos-1081 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
26 16.03 18:30 Titan IIID OPS 3854 (HEXAGON SV-15) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
27 21.03 04:13 Kosmos 11K65M Kosmos-1089 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
28 31.03 10:45 Soyuz-U Kosmos-1090 (Gektor No. 97L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
29 07.04 06:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1091 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
30 10.04 17:34 Soyuz-U Soyuz-33 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
31 11.04 21:51 Kosmos 11K65M Kosmos-1092 (Tsikada) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
32 12.04 00:28 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
33 14.04 05:27 Vostok 8A92M Kosmos-1093 (Ikar No. 17L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
34 18.04 12:00 Tsiklon-2 Kosmos-1094 (US-P No. 115) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
35 20.04 11:30 Soyuz-U Kosmos-1095 (Argon No. 7L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
36 25.04 03:44 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 15L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
37 25.04 10:00 Tsiklon-2 Kosmos-1096 (US-P No. 116) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
38 27.04 17:15 Soyuz-U Kosmos-1097 LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
39 04.05 18:57 Atlas SLV-3D Centaur FLTSATCOM F2 GEO/S US CC LC36A S
40 13.05 04:17 Soyuz-U Progress-6 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
41 15.05 11:40 Soyuz-U Kosmos-1098 (Gerakl’ No. 112L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
42 17.05 07:10 Soyuz-U Kosmos-1099 (Fram No. 8L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
43 22.05 23:00 Proton-K Kosmos-1100 (TKS VA No. 0102A) LLEO/I SU Baikonur LC81/24 S
44 25.05 07:00 Soyuz-U Kosmos-1102 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
45 28.05 18:30 Titan 24B OPS 7164 LLEO/S US SVAFB SLC4W S
46 31.05 16:30 Soyuz-U Kosmos-1103 (Argon No. 10L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
47 31.05 17:58 Kosmos 11K65M Kosmos-1104 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
48 02.06 23:26 Scout D-1 Ariel 6 LEO/I US Wallops LA3A S
49 05.06 23:28 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
50 06.06 18:12 Soyuz-U Soyuz-34 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
51 06.06 18:22 Thor DSV-2U DMSP F-4 LEO/S US VAFB SLC10W S
52 07.06 10:30 Kosmos 11K65M Bhaskara (SEO) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
53 08.06 07:10 Soyuz-U Kosmos-1105 (Fram No. 10L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
54 10.06 13:39 Titan IIIC DSP F8 (DSP 11) GEO/ID US CC LC40 S
55 12.06 07:00 Soyuz-U Kosmos-1106 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
56 15.06 10:50 Soyuz-U Kosmos-1107 (Zenit-6 No. 2L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
57 22.06 07:00 Soyuz-U Kosmos-1108 (Fram No. 9L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
58 27.06 15:51 Atlas F NOAA 6 (NOAA A) LEO/S US SVAFB SLC3W S
59 27.06 18:11 Molniya 8K78M Kosmos-1109 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
60 28.06 09:25 Soyuz-U Progress-7 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
61 28.06 20:09 Kosmos 11K65M Kosmos-1110 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
62 29.06 16:00 Soyuz-U Kosmos-1111 (Argon No. 11L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
63 05.07 23:19 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 12L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
64 06.07 08:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1112 (Romb) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
65 10.07 09:00 Soyuz-U Kosmos-1113 (Gerakl’ No. 102L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
66 11.07 15:41 Kosmos 11K65M Kosmos-1114 (Tselina-OM) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
67 13.07 08:25 Soyuz-U Kosmos-1115 (Fram No. 12L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
68 20.07 11:58 Vostok 8A92M Kosmos-1116 (Ikar No. 18L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
69 25.07 15:20 Soyuz-U Kosmos-1117 (Gerakl’ No. 113L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
70 27.07 07:30 Soyuz-U Kosmos-1118 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
71 27.07 21:28 Feng Bao 1 Shi Jian 2 (SKW) CN Jiuquan LA2B F
72 31.07 03:56 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
73 03.08 10:45 Soyuz-U Kosmos-1119 (Orion No. 20L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
74 10.08 00:20 Delta 2914 Westar 3 GEO/S US CC LC17A S
75 10.08 02:28 SLV-3 Rohini Technology Payload IN SHAR SLV F
76 11.08 09:15 Soyuz-U Kosmos-1120 (Gerakl’ No. 119L) LLEO/I SU Baikonur LC31? S
77 14.08 15:30 Soyuz-U Kosmos-1121 (Feniks No. 929) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
78 17.08 07:45 Soyuz-U Kosmos-1122 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
79 21.08 11:10 Soyuz-U Kosmos-1123 (Fram No. 11L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
80 28.08 00:17 Molniya 8K78M Kosmos-1124 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
81 28.08 00:55 Kosmos 11K65M Kosmos-1125 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
82 31.08 11:30 Soyuz-U Kosmos-1126 (Argon No. 14L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
83 05.09 10:20 Soyuz-U Kosmos-1127 LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
84 14.09 15:30 Soyuz-U Kosmos-1128 (Gerakl’ No. 116L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
85 20.09 05:28 Atlas SLV-3D Centaur HEAO 3 (HEAO C) LLEO/I US CC LC36B S
86 25.09 15:30 Soyuz-U Kosmos-1129 (Bion No. 5) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
87 25.09 21:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1130 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
88 28.09 12:20 Soyuz-U Kosmos-1138 (Argon No. 8L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
89 01.10 11:22 Titan IIIC OPS 1948 (VORTEX 9) GEO/NS US CC LC40 S
90 03.10 17:12 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 17L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
91 05.10 11:30 Soyuz-U Kosmos-1139 (Orion No. 16L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
92 11.10 16:36 Kosmos 11K65M Kosmos-1140 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
93 12.10 12:30 Soyuz-U Kosmos SU Plesetsk LC43/3 F
94 16.10 12:17 Kosmos 11K65M Kosmos-1141 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
95 20.10 07:03 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
96 22.10 12:30 Soyuz-U Kosmos-1142 (Argon No. 15L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
97 26.10 18:12 Vostok 8A92M Kosmos-1143 (Ikar No. 13L) LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
98 30.10 14:16 Scout G-1 Magsat (AEM-C) LLEO/S US SVAFB SLC5 S
99 31.10 09:25 Vostok 8A92M Meteor-2 (Meteor-2 No. 7L) LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
100 01.11 08:05 Kosmos 11K65M Interkosmos-20 (AUOS-Z ?) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
101 02.11 16:00 Soyuz-U Kosmos-1144 (Feniks No. 939) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
102 21.11 02:09 Titan IIIC DSCS II F-13 (DSCS II D-13) GEO/D US CC LC40 S
103 27.11 09:55 Vostok 8A92M Kosmos-1145 (Ikar No. 14L) LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
104 05.12 09:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1146 (Taifun-1B) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
105 07.12 01:35 Delta 3914 Satcom 3 (RCA-C) MEO US CC LC17A S
106 12.12 12:30 Soyuz-U Kosmos-1147 (Argon No. 9L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
107 16.12 12:29 Soyuz-U Soyuz T LLEO/I SU Baikonur LC31 S
108 24.12 17:14 Ariane 1 CAT 01 (CAT) GTO EU Kourou ELA1 S
109 28.12 11:51 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 13L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
110 28.12 13:00 Soyuz-U Kosmos-1148 (Gerakl’ No. 118L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S