Lansări orbitale 1979

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1979, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 88
US 16
JP 2
CN 1
EU 1
IN 1

Lista celor 109 tentative de lansări orbitale din 1979 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 11.01 15:00 Soyuz-U Kosmos-1070 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
2 13.01 15:30 Soyuz-U Kosmos-1071 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
3 16.01 17:37 Kosmos 11K65M Kosmos-1072 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
4 18.01 15:42 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 23 SU Plesetsk LC43/4 S
5 25.01 05:43 Vostok 8A92M Meteor-Priroda / Meteor-Priroda No. 2-3 SU Baikonur LC31 S
6 30.01 15:15 Soyuz-U Kosmos-1073 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
7 30.01 21:42 Delta 2914 Scatha / P78-2 US CC LC17B S
8 31.01 09:00 Soyuz-U Kosmos-1074 / Soyuz 7K-ST No. 5L SU Baikonur LC31 S
9 06.02 08:46 N-1 Ayame / ECS JP Tanegashima N S
10 08.02 10:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1075 / Vektor SU Plesetsk LC132/2 S
11 12.02 13:00 Tsiklon-3 Kosmos-1076 / Okean-E NKh No. 1 SU Plesetsk LC32/2 S
12 13.02 21:41 Vostok 8A92M Kosmos-1077 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
13 16.02 15:00 Soyuz-U Zenit-2M No. 131 SU Plesetsk LC41/1 F
14 18.02 16:18 Scout D-1 SAGE / AEM-B US Wallops LA3A S
15 21.02 05:00 Mu-3C Hakucho / CORSA-b JP Kagoshima M S
16 21.02 07:49 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 16L SU Baikonur LC200/40 S
17 22.02 12:10 Soyuz-U Kosmos-1078 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC41/1 S
18 24.02 08:20 Atlas F/OIS P78-1 US SVAFB SLC3W S
19 25.02 11:53 Soyuz-U Soyuz-32 / Soyuz 7K-T No. 48 SU Baikonur LC31 S
20 27.02 15:00 Soyuz-U Kosmos-1079 / Feniks No. 15 SU Plesetsk LC43/3 S
21 27.02 17:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-19 / AUOS-Z Ionozond-IK SU Plesetsk LC132/2 S
22 01.03 18:45 Vostok 8A92M Meteor-2 / Meteor-2 No. 4 SU Plesetsk LC43/4 S
23 12.03 05:47 Soyuz-U Progress-5 / Progress 7K-TG No. 104 SU Baikonur LC31 S
24 14.03 10:50 Soyuz-U Kosmos-1080 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC41/1 S
25 15.03 02:58 Kosmos 11K65M Kosmos-10811088 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
26 16.03 18:30 Titan IIID HEXAGON SV15 / HEXAGON SV-15 US SVAFB SLC4E S
27 21.03 04:13 Kosmos 11K65M Kosmos-1089 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
28 31.03 10:45 Soyuz-U Kosmos-1090 / Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 S
29 07.04 06:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1091 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
30 10.04 17:34 Soyuz-U Soyuz-33 / Soyuz 7K-T No. 49 SU Baikonur LC31 S
31 11.04 21:51 Kosmos 11K65M Kosmos-1092 / Tsikada SU Plesetsk LC132/1 S
32 12.04 00:28 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
33 14.04 05:27 Vostok 8A92M Kosmos-1093 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/3 S
34 18.04 12:00 Tsiklon-2 Kosmos-1094 / US-P SU Baikonur LC90 S
35 20.04 11:30 Soyuz-U Kosmos-1095 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
36 25.04 03:44 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 15L SU Baikonur LC200/40 S
37 25.04 10:00 Tsiklon-2 Kosmos-1096 / US-P SU Baikonur LC90 S
38 27.04 17:15 Soyuz-U Kosmos-1097 / Yantar’-4K1 No. 1 SU Plesetsk LC43/3 S
39 04.05 18:57 Atlas SLV-3D Centaur FLTSATCOM 2 / FLTSATCOM F2 US CC LC36A S
40 13.05 04:17 Soyuz-U Progress-6 / Progress 7K-TG No. 106 SU Baikonur LC31 S
41 15.05 11:40 Soyuz-U Kosmos-1098 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC41/1 S
42 17.05 07:10 Soyuz-U Kosmos-1099 / Fram SU Plesetsk LC43/4 S
43 22.05 23:00 Proton-K Kosmos-11001101 / TKS VA No. 0102A SU Baikonur LC81/24 S
44 25.05 07:00 Soyuz-U Kosmos-1102 / Gektor-Priroda SU Plesetsk LC41/1 S
45 28.05 18:30 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4350 US SVAFB SLC4W S
46 31.05 16:30 Soyuz-U Kosmos-1103 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
47 31.05 17:58 Kosmos 11K65M Kosmos-1104 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
48 02.06 23:26 Scout D-1 Ariel 6 US Wallops LA3A S
49 05.06 23:28 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 21 SU Plesetsk LC43/4 S
50 06.06 18:12 Soyuz-U Soyuz-34 / Soyuz 7K-T No. 50 SU Baikonur LC31 S
51 06.06 18:22 Thor DSV-2U DMSP 5D F-4 / DMSP Block 5D S-5 US VAFB SLC10W S
52 07.06 10:30 Kosmos 11K65M Bhaskara / SEO SU Kapustin LC107/1 S
53 08.06 07:10 Soyuz-U Kosmos-1105 / Fram SU Plesetsk LC41/1 S
54 10.06 13:39 Titan IIIC DSP 11 US CC LC40 S
55 12.06 07:00 Soyuz-U Kosmos-1106 / Gektor-Priroda SU Plesetsk LC43/4 S
56 15.06 10:50 Soyuz-U Kosmos-1107 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
57 22.06 07:00 Soyuz-U Kosmos-1108 / Fram SU Plesetsk LC43/4 S
58 27.06 15:51 Atlas F NOAA 6 / NOAA A US SVAFB SLC3W S
59 27.06 18:11 Molniya 8K78M Kosmos-1109 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
60 28.06 09:25 Soyuz-U Progress-7 / Progress 7K-TG No. 107 SU Baikonur LC31 S
61 28.06 20:09 Kosmos 11K65M Kosmos-1110 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
62 29.06 16:00 Soyuz-U Kosmos-1111 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
63 05.07 23:19 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 12L SU Baikonur LC200/40 S
64 06.07 08:20 Kosmos 11K65M Kosmos-1112 / Romb SU Kapustin LC107/1 S
65 10.07 09:00 Soyuz-U Kosmos-1113 / Zenit-4MKM SU Baikonur LC31 S
66 11.07 15:41 Kosmos 11K65M Kosmos-1114 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
67 13.07 08:25 Soyuz-U Kosmos-1115 / Fram SU Plesetsk LC43/4 S
68 20.07 11:58 Vostok 8A92M Kosmos-1116 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
69 25.07 15:20 Soyuz-U Kosmos-1117 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/3 S
70 27.07 07:30 Soyuz-U Kosmos-1118 / Gektor-Priroda SU Plesetsk LC43/4 S
71 27.07 21:28 Feng Bao 1 SJ-2 / SKW CN Jiuquan LA2B F
72 31.07 03:56 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/3 S
73 03.08 10:45 Soyuz-U Kosmos-1119 / Orion SU Plesetsk LC43/3 S
74 10.08 00:20 Delta 2914 Westar 3 US CC LC17A S
75 10.08 02:28 SLV-3 RS-1 / Rohini RS-1 IN Satish SLV F
76 11.08 09:15 Soyuz-U Kosmos-1120 / Zenit-4MKM SU Baikonur LC31? S
77 14.08 15:30 Soyuz-U Kosmos-1121 / Feniks No. 929 SU Plesetsk LC43/3 S
78 17.08 07:45 Soyuz-U Kosmos-1122 / Gektor-Priroda SU Plesetsk LC43/4 S
79 21.08 11:10 Soyuz-U Kosmos-1123 / Fram SU Plesetsk LC41/1 S
80 28.08 00:17 Molniya 8K78M Kosmos-1124 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
81 28.08 00:55 Kosmos 11K65M Kosmos-1125 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
82 31.08 11:30 Soyuz-U Kosmos-1126 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
83 05.09 10:20 Soyuz-U Kosmos-1127 / Resurs-F1 17F41 No. 11 SU Plesetsk LC41/1 S
84 14.09 15:30 Soyuz-U Kosmos-1128 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
85 20.09 05:28 Atlas SLV-3D Centaur HEAO 3 / HEAO C US CC LC36B S
86 25.09 15:30 Soyuz-U Kosmos-1129 / Bion No. 5 SU Plesetsk LC41/1 S
87 25.09 21:00 Kosmos 11K65M Kosmos-11301137 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
88 28.09 12:20 Soyuz-U Kosmos-1138 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
89 01.10 11:22 Titan IIIC OPS 1948 / VORTEX 2 US CC LC40 S
90 03.10 17:12 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 17L SU Baikonur LC200/40 S
91 05.10 11:30 Soyuz-U Kosmos-1139 / Orion SU Plesetsk LC41/1 S
92 11.10 16:36 Kosmos 11K65M Kosmos-1140 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
93 16.10 12:17 Kosmos 11K65M Kosmos-1141 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
94 20.10 07:03 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
95 22.10 12:30 Soyuz-U Kosmos-1142 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
96 26.10 18:12 Vostok 8A92M Kosmos-1143 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
97 30.10 14:16 Scout G-1 Magsat / AEM-C US SVAFB SLC5 S
98 31.10 09:25 Vostok 8A92M Meteor-2 / Meteor-2 No. 7 SU Plesetsk LC43/4 S
99 01.11 08:05 Kosmos 11K65M Interkosmos-20 / AUOS-Z ? SU Plesetsk LC132/2 S
100 02.11 16:00 Soyuz-U Kosmos-1144 / Feniks No. 939 SU Plesetsk LC43/3 S
101 21.11 02:09 Titan IIIC DSCS II 1314 / DSCS II D-13 US CC LC40 S
102 27.11 09:55 Vostok 8A92M Kosmos-1145 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
103 05.12 09:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1146 / Taifun-1B SU Plesetsk LC132/2 S
104 07.12 01:35 Delta 3914 Satcom 3 / RCA-C US CC LC17A S
105 12.12 12:30 Soyuz-U Kosmos-1147 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/3 S
106 16.12 12:29 Soyuz-U Soyuz T / Soyuz 7K-ST No. 6L SU Baikonur LC31 S
107 24.12 17:14 Ariane 1 CAT EU Kourou ELA1 S
108 28.12 11:51 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 13L SU Baikonur LC200/40 S
109 28.12 13:00 Soyuz-U Kosmos-1148 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/3 S