Lansări orbitale 1978

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1978, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 91
US 33
JP 3
CN 1

Lista celor 128 tentative de lansări orbitale din 1978 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 06.01 15:50 Soyuz-U Kosmos-974 (Gerakl’ No. 92L?) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
2 07.01 00:15 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT IVA F3 GEO/S US CC LC36B S
3 10.01 12:26 Soyuz-U Soyuz-27 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
4 10.01 13:23 Vostok 8A92M Kosmos-975 (Ikar No. 11L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
5 10.01 20:51 Kosmos 11K65M Kosmos-976 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
6 13.01 15:15 Soyuz-U Kosmos-984 (Gektor No. 86L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
7 17.01 03:26 Kosmos 11K65M Kosmos-985 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
8 20.01 08:24 Soyuz-U Progress-1 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
9 24.01 06:51 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
10 24.01 09:50 Soyuz-U Kosmos-986 (Gerakl’ No. 90L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
11 26.01 05:00 CZ-2C Fanhui Shi Weixing (03) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
12 26.01 17:36 Delta 2914 IUE GEO/T US CC LC17A S
13 31.01 14:50 Soyuz-U Kosmos-987 (Gerakl’ No. 93L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
14 04.02 07:00 Mu-3H Kyokko (EXOS-A) MEO JP Kagoshima M S
15 08.02 12:15 Soyuz-U Kosmos-988 (Orion No. 13L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
16 09.02 21:17 Atlas SLV-3D Centaur FLTSATCOM F1 GEO/D US CC LC36A S
17 14.02 09:30 Soyuz-U Kosmos-989 (Gerakl’ No. 91L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
18 16.02 04:00 N-1 Ume-2 (ISS-b) LEO/I JP TNSC N S
19 17.02 16:33 Kosmos 11K65M Kosmos-990 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
20 22.02 23:44 Atlas F/SVS Navstar 1 MEO US SVAFB SLC3E S
21 25.02 05:00 Titan 34B OPS 6031 GTO US SVAFB SLC4W S
22 28.02 06:43 Kosmos 11K65M Kosmos-991 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
23 02.03 15:28 Soyuz-U Soyuz-28 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
24 02.03 22:07 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
25 04.03 07:40 Soyuz-U Kosmos-992 (Gektor No. 82L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
26 05.03 17:54 Delta 2910 Landsat 3 (Landsat C) LEO/S US VAFB SLC2W S
27 10.03 10:42 Soyuz-U Kosmos-993 (Gerakl’ No. 94L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
28 15.03 15:57 Kosmos 11K65M Kosmos-994 (Zaliv No. 14) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
29 16.03 18:40 Titan IIID OPS 0460 (HEXAGON SV-14) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
30 17.03 10:50 Soyuz-U Kosmos-995 (Gektor No. 87L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
31 25.03 18:09 Titan IIIC DSCS II F-9 (DSCS II C-9) US CC LC40 F
32 28.03 01:30 Kosmos 11K65M Kosmos-996 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
33 30.03 00:00 Proton-K Kosmos-997 LLEO/I SU Baikonur LC81/24? S
34 30.03 07:50 Soyuz-U Kosmos-999 (Gerakl’ No. 95L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
35 31.03 14:01 Kosmos 11K65M Kosmos-1000 (Tsikada) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
36 31.03 23:36 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT IVA F6 GEO/D US CC LC36B S
37 04.04 15:00 Soyuz-U Kosmos-1001 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
38 06.04 09:10 Soyuz-U Kosmos-1002 (Gektor No. 89L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
39 07.04 00:45 Atlas SLV-3A Agena D OPS 8790 (AQUACADE 4) GEO/S US CC LC13 S
40 07.04 22:01 Delta 2914 Yuri (BSE) GEO/S US CC LC17B S
41 20.04 15:30 Soyuz-U Kosmos-1003 (Gerakl’ No. 96L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
42 26.04 10:20 Scout D-1 HCMM (AEM-A) LEO/S US SVAFB SLC5 S
43 01.05 03:05 Thor DSV-2U DMSP F-3 LEO/S US VAFB SLC10W S
44 05.05 15:30 Soyuz-U Kosmos-1004 (Gektor No. 88L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
45 11.05 22:59 Delta 3914 OTS 2 GEO/S US CC LC17A S
46 12.05 04:07 Vostok 8A92M Kosmos-1005 (Ikar No. 8L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
47 12.05 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1006 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
48 13.05 10:34 Atlas F/SVS Navstar 2 MEO US SVAFB SLC3E S
49 16.05 10:40 Soyuz-U Kosmos-1007 (Gerakl’ No. 97L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
50 17.05 14:39 Kosmos 11K65M Kosmos-1008 LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
51 19.05 00:21 Tsiklon-2 Kosmos-1009 (IS-M No. 705) LEO/I SU Baikonur LC90 S
52 20.05 13:13 Atlas SLV-3D Centaur Pioneer Venus Orbiter EEO US CC LC36A S
53 23.05 07:30 Soyuz-U Kosmos-1010 (Fram No. 6L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
54 23.05 16:57 Kosmos 11K65M Kosmos-1011 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
55 25.05 14:30 Soyuz-U Kosmos-1012 (Gektor No. 92L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
56 27.05 01:25 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 13L) SU Baikonur LC200/40 F
57 02.06 12:12 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
58 07.06 22:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1013 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
59 10.06 08:35 Soyuz-U Kosmos-1021 (Gerakl’ No. 101L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
60 10.06 19:08 Titan IIIC OPS 9454 (CHALET 8) GEO/NS US CC LC40 S
61 12.06 10:30 Soyuz-U Kosmos-1022 (Gerakl’ No. 98L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
62 14.06 18:23 Titan IIID OPS 4515 (KENNEN 2) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
63 15.06 20:16 Soyuz-U Soyuz-29 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
64 16.06 10:49 Delta 2914 GOES 3 (GOES C) GEO/S US CC LC17B S
65 21.06 09:27 Kosmos 11K65M Kosmos-1023 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
66 27.06 01:12 Atlas F/Agena D Seasat 1 (Seasat A) LEO/R US SVAFB SLC3W S
67 27.06 15:27 Soyuz-U Soyuz-30 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
68 28.06 02:58 Molniya 8K78M Kosmos-1024 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
69 28.06 17:35 Tsiklon-3 Kosmos-1025 (Ikar No. 12L) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
70 29.06 22:24 Atlas SLV-3D Centaur Comstar D-3 GEO/D US CC LC36B S
71 02.07 09:30 Soyuz-U Kosmos-1026 (Energiya No. 2L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
72 07.07 11:26 Soyuz-U Progress-2 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
73 14.07 10:43 Delta 2914 Geos 2 GEO/S US CC LC17A S
74 14.07 15:00 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
75 18.07 21:59 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 14L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
76 27.07 04:49 Kosmos 11K65M Kosmos-1027 (Zaliv No. 15) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
77 05.08 05:00 Titan 34B OPS 7310 HEO/M US SVAFB SLC4W S
78 05.08 15:00 Soyuz-U Kosmos-1028 (Feniks No. 14) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
79 07.08 22:31 Soyuz-U Progress-3 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
80 08.08 07:33 Atlas SLV-3D Centaur Pioneer Venus Multiprobe EEO US CC LC36A S
81 12.08 15:12 Delta 2914 ISEE 3 (ISEE C) CLO US CC LC17B S
82 17.08 20:02 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 15L) SU Baikonur LC200/40 F
83 22.08 23:47 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
84 26.08 14:51 Soyuz-U Soyuz-31 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
85 29.08 15:00 Soyuz-U Kosmos-1029 (Gerakl’ No. 99L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
86 06.09 03:04 Molniya 8K78M Kosmos-1030 (US-K No. 3005) HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
87 09.09 03:25 Proton-K/D-1 Venera-11 (4V-1 No. 360) SU Baikonur LC81/23 S
88 09.09 15:00 Soyuz-U Kosmos-1031 (Gerakl’ No. 100L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
89 14.09 02:25 Proton-K/D-1 Venera-12 (4V-1 No. 361) SU Baikonur LC81/24 S
90 16.09 05:00 Mu-3H Jikiken (EXOS-B) HEO JP Kagoshima M S
91 19.09 08:05 Soyuz-U Kosmos-1032 (Gektor No. 94L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
92 03.10 11:00 Soyuz-U Kosmos-1033 (Fram No. 7L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
93 03.10 23:09 Soyuz-U Progress-4 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
94 04.10 03:49 Kosmos 11K65M Kosmos-1034 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
95 06.10 15:30 Soyuz-U Kosmos-1042 (Gerakl’ No. 105L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
96 07.10 00:28 Atlas F/SVS Navstar 3 MEO US SVAFB SLC3E S
97 10.10 19:44 Vostok 8A92M Kosmos-1043 (Ikar No. 9L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
98 13.10 05:19 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
99 13.10 11:23 Atlas F Tiros-N LEO/S US SVAFB SLC3W S
100 17.10 15:00 Soyuz-U Kosmos-1044 (Gektor No. 95L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
101 17.10 16:04 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 14L) SU Baikonur LC200/40 F
102 24.10 08:14 Delta 2910 Nimbus 7 (Nimbus G) LEO/S US VAFB SLC2W S
103 24.10 19:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-18 (AUOS-Z Mag-IK) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
104 26.10 07:00 Tsiklon-3 Kosmos-1045 (Meteor-2 GVM) MEO SU Plesetsk LC32/2 S
105 30.10 05:23 Molniya 8K78M Prognoz-7 (SO-M No. 507) DSO SU Baikonur LC1 S
106 01.11 12:00 Soyuz-U Kosmos-1046 (Orion No. 14L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
107 13.11 05:24 Atlas SLV-3D Centaur Einstein Observatory LLEO/E US CC LC36B S
108 15.11 11:45 Soyuz-U Kosmos-1047 (Gerakl’ No. 104L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
109 16.11 21:45 Kosmos 11K65M Kosmos-1048 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
110 19.11 00:46 Delta 2914 NATO 3C GEO/ID US CC LC17B S
111 21.11 12:00 Soyuz-U Kosmos-1049 (Gerakl’ No. 106L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
112 28.11 16:20 Soyuz-U Kosmos-1050 (Zenit-6 No. 6L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
113 05.12 18:12 Kosmos 11K65M Kosmos-1051 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
114 07.12 15:30 Soyuz-U Kosmos-1059 (Gerakl’ No. 109L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
115 08.12 09:30 Soyuz-U Kosmos-1060 (Gektor No. 96L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
116 11.12 03:59 Atlas F/SVS Navstar 4 MEO US SVAFB SLC3E S
117 14.12 00:40 Titan IIIC DSCS II F-11 (DSCS II C-11) GEO/S US CC LC40 S
118 14.12 15:20 Soyuz-U Kosmos-1061 (Gektor No. 99L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
119 15.12 13:19 Kosmos 11K65M Kosmos-1062 (Tselina-OM) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
120 16.12 00:21 Delta 3914 Anik B GEO/S US CC LC17A S
121 19.12 01:35 Vostok 8A92M Kosmos-1063 (Ikar No. 15L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
122 19.12 12:15 Proton-K/DM Gorizont (Gorizont No. 11L) GEO/T SU Baikonur LC200/40 S
123 20.12 20:43 Kosmos 11K65M Kosmos-1064 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 F
124 22.12 22:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1065 (Romb 5) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
125 23.12 08:39 Vostok 8A92M Kosmos-1066 LEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
126 26.12 13:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1067 (Geoid) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
127 26.12 15:30 Soyuz-U Kosmos-1068 (Gerakl’ No. 107L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
128 28.12 16:30 Soyuz-U Kosmos-1069 (Orion No. 15L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S