Lansări orbitale 1978

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1978, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 91
US 33
JP 3
CN 1

Lista celor 128 tentative de lansări orbitale din 1978 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 06.01 15:50 Soyuz-U Kosmos-974 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/3 S
2 07.01 00:15 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 4A F-3 / INTELSAT IVA F3 US CC LC36B S
3 10.01 12:26 Soyuz-U Soyuz-27 / Soyuz 7K-T No. 44 SU Baikonur LC1 S
4 10.01 13:23 Vostok 8A92M Kosmos-975 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
5 10.01 20:51 Kosmos 11K65M Kosmos-976983 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
6 13.01 15:15 Soyuz-U Kosmos-984 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
7 17.01 03:26 Kosmos 11K65M Kosmos-985 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
8 20.01 08:24 Soyuz-U Progress-1 / Progress 7K-TG No. 102 SU Baikonur LC31 S
9 24.01 06:51 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 20 SU Plesetsk LC43/3 S
10 24.01 09:50 Soyuz-U Kosmos-986 / Zenit-4MKM SU Baikonur LC31 S
11 26.01 05:00 CZ-2C FSW / FSW No. 4 CN Jiuquan LA2B S
12 26.01 17:36 Delta 2914 IUE US CC LC17A S
13 31.01 14:50 Soyuz-U Kosmos-987 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
14 04.02 07:00 Mu-3H Kyokko/KM -A / EXOS-A JP Kagoshima M S
15 08.02 12:15 Soyuz-U Kosmos-988 / Orion SU Plesetsk LC43/3 S
16 09.02 21:17 Atlas SLV-3D Centaur FLTSATCOM 1 / FLTSATCOM F1 US CC LC36A S
17 14.02 09:30 Soyuz-U Kosmos-989 / Zenit-4MKM SU Baikonur LC31 S
18 16.02 04:00 N-1 Ume 2 / ISS-b JP Tanegashima N S
19 17.02 16:33 Kosmos 11K65M Kosmos-990 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
20 22.02 23:44 Atlas F/SVS GPS 1 / Navstar GPS SVN 1 US SVAFB SLC3E S
21 25.02 05:00 Titan 34B OPS 6031 / Jumpseat 5 US SVAFB SLC4W S
22 28.02 06:43 Kosmos 11K65M Kosmos-991 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
23 02.03 15:28 Soyuz-U Soyuz-28 / Soyuz 7K-T No. 45 SU Baikonur LC1 S
24 02.03 22:07 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/3 S
25 04.03 07:40 Soyuz-U Kosmos-992 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
26 05.03 17:54 Delta 2910 Landsat 3 / Landsat C US VAFB SLC2W S
27 10.03 10:42 Soyuz-U Kosmos-993 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/3 S
28 15.03 15:57 Kosmos 11K65M Kosmos-994 / Zaliv SU Plesetsk LC132/2 S
29 16.03 18:40 Titan IIID HEXAGON SV14 / HEXAGON SV-14 US SVAFB SLC4E S
30 17.03 10:50 Soyuz-U Kosmos-995 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
31 25.03 18:09 Titan IIIC DSCS II 910 / DSCS II C-9 US CC LC40 F
32 28.03 01:30 Kosmos 11K65M Kosmos-996 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
33 30.03 00:00 Proton-K Kosmos-997998 / TKS VA No. 009A/P2 SU Baikonur LC81/24? S
34 30.03 07:50 Soyuz-U Kosmos-999 / Zenit-4MKM SU Baikonur LC31 S
35 31.03 14:01 Kosmos 11K65M Kosmos-1000 / Tsikada SU Plesetsk LC132/1 S
36 31.03 23:36 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 4A F-6 / INTELSAT IVA F6 US CC LC36B S
37 04.04 15:00 Soyuz-U Kosmos-1001 / Soyuz 7K-ST No. 4L SU Baikonur LC1 S
38 06.04 09:10 Soyuz-U Kosmos-1002 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
39 07.04 00:45 Atlas SLV-3A Agena D OPS 8790 / AQUACADE 4 US CC LC13 S
40 07.04 22:01 Delta 2914 BSE US CC LC17B S
41 20.04 15:30 Soyuz-U Kosmos-1003 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
42 26.04 10:20 Scout D-1 HCMM / AEM-A US SVAFB SLC5 S
43 01.05 03:05 Thor DSV-2U DMSP 5D F-3 / DMSP Block 5D S-3 US VAFB SLC10W S
44 05.05 15:30 Soyuz-U Kosmos-1004 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
45 11.05 22:59 Delta 3914 OTS 2 US CC LC17A S
46 12.05 04:07 Vostok 8A92M Kosmos-1005 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
47 12.05 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1006 / Vektor SU Plesetsk LC132/1 S
48 13.05 10:34 Atlas F/SVS GPS 2 / Navstar GPS SVN 2 US SVAFB SLC3E S
49 16.05 10:40 Soyuz-U Kosmos-1007 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/3 S
50 17.05 14:39 Kosmos 11K65M Kosmos-1008 / Tselina-OK SU Plesetsk LC132/1 S
51 19.05 00:21 Tsiklon-2 Kosmos-1009 / IS SU Baikonur LC90 S
52 20.05 13:13 Atlas SLV-3D Centaur Pioneer Venus 1 / Pioneer Venus Orbiter US CC LC36A S
53 23.05 07:30 Soyuz-U Kosmos-1010 / Fram SU Plesetsk LC43/4 S
54 23.05 16:57 Kosmos 11K65M Kosmos-1011 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
55 25.05 14:30 Soyuz-U Kosmos-1012 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
56 27.05 01:25 Proton-K/DM Ekran No. 13L SU Baikonur LC200/40 F
57 02.06 12:12 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/3 S
58 07.06 22:00 Kosmos 11K65M Kosmos-10131020 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
59 10.06 08:35 Soyuz-U Kosmos-1021 / Zenit-4MKM SU Baikonur LC31 S
60 10.06 19:08 Titan IIIC OPS 9454 / CHALET 1 US CC LC40 S
61 12.06 10:30 Soyuz-U Kosmos-1022 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/3 S
62 14.06 18:23 Titan IIID KH-11 / KH11-2 KENNAN US SVAFB SLC4E S
63 15.06 20:16 Soyuz-U Soyuz-29 / Soyuz 7K-T No. 46 SU Baikonur LC1 S
64 16.06 10:49 Delta 2914 GOES 3 / GOES C US CC LC17B S
65 21.06 09:27 Kosmos 11K65M Kosmos-1023 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
66 27.06 01:12 Atlas F/Agena D Seasat / Seasat A US SVAFB SLC3W S
67 27.06 15:27 Soyuz-U Soyuz-30 / Soyuz 7K-T(A9) No. 67 SU Baikonur LC1 S
68 28.06 02:58 Molniya 8K78M Kosmos-1024 / Oko SU Plesetsk LC43/3 S
69 28.06 17:35 Tsiklon-3 Kosmos-1025 / EPN No. 03.0380? SU Plesetsk LC32/2 S
70 29.06 22:24 Atlas SLV-3D Centaur Comstar D-3 US CC LC36B S
71 02.07 09:30 Soyuz-U Kosmos-1026 / Energiya No. 2 SU Baikonur LC31 S
72 07.07 11:26 Soyuz-U Progress-2 / Progress 7K-TG No. 101 SU Baikonur LC31 S
73 14.07 10:43 Delta 2914 Geos 2 US CC LC17A S
74 14.07 15:00 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/4 S
75 18.07 21:59 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 14L SU Baikonur LC200/40 S
76 27.07 04:49 Kosmos 11K65M Kosmos-1027 / Zaliv SU Plesetsk LC132/2 S
77 05.08 05:00 Titan 34B OPS 7310 / SDS 3 US SVAFB SLC4W S
78 05.08 15:00 Soyuz-U Kosmos-1028 / Feniks No. 14 SU Plesetsk LC43/3 S
79 07.08 22:31 Soyuz-U Progress-3 / Progress 7K-TG No. 103 SU Baikonur LC31 S
80 08.08 07:33 Atlas SLV-3D Centaur Pioneer Venus 2 / Pioneer Venus Multiprobe US CC LC36A S
81 12.08 15:12 Delta 2914 ISEE 3 / ISEE C US CC LC17B S
82 17.08 20:02 Proton-K/DM Ekran No. 15L SU Baikonur LC200/40 F
83 22.08 23:47 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/4 S
84 26.08 14:51 Soyuz-U Soyuz-31 / Soyuz 7K-T No. 47 SU Baikonur LC1 S
85 29.08 15:00 Soyuz-U Kosmos-1029 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
86 06.09 03:04 Molniya 8K78M Kosmos-1030 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
87 09.09 03:25 Proton-K/D-1 Venera-11 / 4V-1 No. 360 SU Baikonur LC81/23 S
88 09.09 15:00 Soyuz-U Kosmos-1031 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC41/1 S
89 14.09 02:25 Proton-K/D-1 Venera-12 / 4V-1 No. 361 SU Baikonur LC81/24 S
90 16.09 05:00 Mu-3H Jikiken/KM -B / EXOS-B JP Kagoshima M S
91 19.09 08:05 Soyuz-U Kosmos-1032 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
92 03.10 11:00 Soyuz-U Kosmos-1033 / Fram SU Plesetsk LC43/3 S
93 03.10 23:09 Soyuz-U Progress-4 / Progress 7K-TG No. 105 SU Baikonur LC1 S
94 04.10 03:49 Kosmos 11K65M Kosmos-10341041 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
95 06.10 15:30 Soyuz-U Kosmos-1042 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/3 S
96 07.10 00:28 Atlas F/SVS GPS 3 / Navstar GPS SVN 3 US SVAFB SLC3E S
97 10.10 19:44 Vostok 8A92M Kosmos-1043 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
98 13.10 05:19 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 22 SU Plesetsk LC43/3 S
99 13.10 11:23 Atlas F Tiros N / Tiros-N US SVAFB SLC3W S
100 17.10 15:00 Soyuz-U Kosmos-1044 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
101 17.10 16:04 Proton-K/DM Ekran No. 14L SU Baikonur LC200/40 F
102 24.10 08:14 Delta 2910 Nimbus 7 / Nimbus G US VAFB SLC2W S
103 24.10 19:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-18 / AUOS-Z Mag-IK SU Plesetsk LC132/1 S
104 26.10 07:00 Tsiklon-3 Kosmos-1045 / Meteor-2 GVM SU Plesetsk LC32/2 S
105 30.10 05:23 Molniya 8K78M Prognoz-7 / SO-M No. 507 SU Baikonur LC1 S
106 01.11 12:00 Soyuz-U Kosmos-1046 / Orion SU Plesetsk LC41/1 S
107 13.11 05:24 Atlas SLV-3D Centaur HEAO 2 / HEAO B US CC LC36B S
108 15.11 11:45 Soyuz-U Kosmos-1047 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC41/1 S
109 16.11 21:45 Kosmos 11K65M Kosmos-1048 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
110 19.11 00:46 Delta 2914 NATO 3C US CC LC17B S
111 21.11 12:00 Soyuz-U Kosmos-1049 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
112 28.11 16:20 Soyuz-U Kosmos-1050 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
113 05.12 18:12 Kosmos 11K65M Kosmos-10511058 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
114 07.12 15:30 Soyuz-U Kosmos-1059 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC41/1 S
115 08.12 09:30 Soyuz-U Kosmos-1060 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
116 11.12 03:59 Atlas F/SVS GPS 4 / Navstar GPS SVN 4 US SVAFB SLC3E S
117 14.12 00:40 Titan IIIC DSCS II 1112 / DSCS II C-11 US CC LC40 S
118 14.12 15:20 Soyuz-U Kosmos-1061 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
119 15.12 13:19 Kosmos 11K65M Kosmos-1062 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
120 16.12 00:21 Delta 3914 Anik B US CC LC17A S
121 19.12 01:35 Vostok 8A92M Kosmos-1063 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
122 19.12 12:15 Proton-K/DM Gorizont / Gorizont No. 11L SU Baikonur LC200/40 S
123 20.12 20:43 Kosmos 11K65M Kosmos-1064 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
124 22.12 22:00 Kosmos 11K65M Kosmos-1065 / Romb 5 SU Kapustin LC107/1 S
125 23.12 08:39 Vostok 8A92M Kosmos-1066 / Astrofizika 11F653 No. 1 SU Plesetsk LC43/3 S
126 26.12 13:30 Kosmos 11K65M Kosmos-1067 / Geoid SU Plesetsk LC132/2 S
127 26.12 15:30 Soyuz-U Kosmos-1068 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
128 28.12 16:30 Soyuz-U Kosmos-1069 / Orion SU Plesetsk LC41/1 S