Lansări orbitale 1977

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1977, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 102
US 26
JP 2

Lista celor 130 tentative de lansări orbitale din 1977 (din care 7 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 06.01 09:40 Soyuz-U Kosmos-888 (Germes No. 75L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
2 06.01 23:17 Vostok 8A92M Meteor-2 (Meteor-2 No. 2) LEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
3 20.01 08:30 Soyuz-U Kosmos-889 (Gektor No. 74L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
4 20.01 20:05 Kosmos 11K65M Kosmos-890 (Zaliv No. 12) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
5 28.01 00:50 Delta 2914 NATO 3B GEO/S US CC LC17A S
6 02.02 12:30 Kosmos 11K65M Kosmos-891 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
7 06.02 06:00 Titan IIIC DSP F7 (DSP 9) GEO/S US CC LC40 S
8 07.02 16:11 Soyuz-U Soyuz-24 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
9 09.02 11:30 Soyuz-U Kosmos-892 (Germes No. 67L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
10 11.02 14:57 Molniya 8K78M Molniya-2 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
11 15.02 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-893 (GVM DS-U2-IK-6) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
12 19.02 05:15 Mu-3H Tansei-3 (MS-T3) MEO JP Kagoshima M S
13 21.02 17:20 Kosmos 11K65M Kosmos-894 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
14 22.02 09:19 Soyuz-U Kosmos SU Baikonur LC31 F
15 23.02 08:50 N-1 Kiku 2 (ETS-2) GEO/S JP TNSC N S
16 26.02 21:18 Vostok 8A92M Kosmos-895 (Ikar No. 4L) LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
17 03.03 10:30 Soyuz-U Kosmos-896 (Zenit-6 No. 3L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
18 10.03 11:00 Soyuz-U Kosmos-897 (Germes No. 70L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
19 10.03 23:16 Delta 2914 Palapa A2 GEO/S US CC LC17A S
20 13.03 18:41 Titan 24B OPS 4915 LLEO/S US SVAFB SLC4W S
21 17.03 08:30 Soyuz-U Kosmos-898 (Gektor No. 75L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
22 24.03 11:51 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
23 24.03 22:11 Kosmos 11K65M Kosmos-899 (Tselina-OM) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
24 29.03 23:00 Kosmos 11K65M Kosmos-900 (AUOS-Z-R-O Oval) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
25 05.04 02:05 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
26 05.04 10:30 Kosmos 11K63 Kosmos-901 (DS-P1-I No. 18L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
27 07.04 08:59 Soyuz-U Kosmos-902 (Germes No. 71L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
28 11.04 01:38 Molniya 8K78M Kosmos-903 (US-K No. 3004) HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
29 20.04 09:00 Soyuz-U Kosmos-904 (Gektor No. 76L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
30 20.04 10:15 Delta 2914 Geos 1 GTO US CC LC17B F
31 26.04 14:45 Soyuz-U Kosmos-905 LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
32 27.04 03:30 Kosmos 11K65M Kosmos-906 (ER-763-4) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
33 28.04 09:10 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
34 05.05 14:00 Soyuz-U Kosmos-907 (Germes No. 77L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
35 12.05 14:26 Titan IIIC DSCS II F-7 (DSCS II C-7) GEO/S US CC LC40 S
36 17.05 10:10 Soyuz-U Kosmos-908 (Germes No. 78L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
37 19.05 16:30 Kosmos 11K65M Kosmos-909 (Lira F5) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
38 23.05 12:14 Tsiklon-2 Kosmos-910 (IS-M No. 024?) LEO/I SU Baikonur LC90 S
39 23.05 18:13 Atlas SLV-3A Agena D OPS 9751 (CANYON 7) GEO/NS US CC LC13 S
40 25.05 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-911 (Geoid) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
41 26.05 07:00 Soyuz-U Kosmos-912 (Fram No. 4L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
42 26.05 21:47 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT IVA F4 GEO/S US CC LC36A S
43 30.05 22:30 Kosmos 11K65M Kosmos-913 (Romb 3) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
44 31.05 07:30 Soyuz-U Kosmos-914 (Gektor No. 77L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
45 05.06 02:59 Thor DSV-2U DMSP F-2 LEO/S US VAFB SLC10W S
46 08.06 14:00 Soyuz-U Kosmos-915 (Germes No. 79L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
47 10.06 08:00 Soyuz-U Kosmos-916 (Orion No. 11L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
48 16.06 01:58 Molniya 8K78M Kosmos-917 (US-K No. 3001) HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
49 16.06 10:51 Delta 2914 GOES 2 (GOES B) GEO/I US CC LC17B S
50 17.06 03:30 Kosmos 11K65M Signe 3 LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
51 17.06 07:23 Tsiklon-2 Kosmos-918 (IS-M) LEO/I SU Baikonur LC90 S
52 18.06 10:30 Kosmos 11K63 Kosmos-919 (DS-P1-I No. 19L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
53 22.06 08:00 Soyuz-U Kosmos-920 (Germes No. 81L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
54 23.06 08:17 Atlas F/SVS NTS 2 MEO US SVAFB SLC3W S
55 24.06 05:41 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Baikonur LC1 S
56 24.06 10:30 Tsiklon-3 Kosmos-921 (EPN No. 03.0380) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
57 27.06 18:30 Titan IIID OPS 4800 (HEXAGON SV-13) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
58 29.06 18:34 Vostok 8A92M Meteor-Priroda LLEO/S SU Baikonur LC31 S
59 30.06 14:00 Soyuz-U Kosmos-922 (Gektor No. 79L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
60 01.07 11:52 Kosmos 11K65M Kosmos-923 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
61 04.07 22:20 Kosmos 11K65M Kosmos-924 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
62 07.07 07:25 Vostok 8A92M Kosmos-925 (Ikar No. 10L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
63 08.07 17:30 Kosmos 11K65M Kosmos-926 (Tsikada) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
64 12.07 09:00 Soyuz-U Kosmos-927 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
65 13.07 05:02 Kosmos 11K65M Kosmos-928 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
66 14.07 10:39 Delta 2914 Himawari (GMS) GEO/S US CC LC17B S
67 17.07 09:00 Proton-K Kosmos-929 (TKS No. 161-01) LLEO/I SU Baikonur LC81/24 S
68 19.07 08:40 Kosmos 11K65M Kosmos-930 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
69 20.07 04:44 Molniya 8K78M Kosmos-931 (US-K No. 3003) HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
70 20.07 07:35 Soyuz-U Kosmos-932 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
71 22.07 10:00 Kosmos 11K65M Kosmos-933 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
72 23.07 21:15 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 13L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
73 27.07 18:07 Soyuz-U Kosmos-934 (Zenit-6 No. 4L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
74 29.07 08:00 Soyuz-U Kosmos-935 (Gektor No. 84L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
75 03.08 14:01 Soyuz-U Kosmos-936 (Bion No. 4L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
76 04.08 22:00 Proton-K [Kosmos] SU Baikonur LC81/24 F
77 10.08 10:40 Soyuz-U [Kosmos] SU Baikonur LC31 F
78 12.08 06:29 Atlas SLV-3D Centaur HEAO 1 (HEAO A) LLEO/E US CC LC36B S
79 20.08 14:29 Titan IIIE Voyager 2 EEO US CC LC41 S
80 24.08 07:07 Tsiklon-2 Kosmos-937 LLEO/I SU Baikonur LC90 S
81 24.08 14:29 Soyuz-U Kosmos-938 LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
82 24.08 18:20 Kosmos 11K65M Kosmos-939 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
83 25.08 23:49 Delta 2313 Sirio 1 GEO/D US CC LC17B S
84 27.08 10:09 Soyuz-U Kosmos-947 (Gektor No. 90L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
85 30.08 18:06 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
86 02.09 09:00 Soyuz-U Kosmos-948 (Fram No 5L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
87 05.09 12:56 Titan IIIE Voyager 1 EEO US CC LC41 S
88 06.09 17:30 Soyuz-U Kosmos-949 LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
89 13.09 15:10 Soyuz-U Kosmos-950 (Gektor No. 91L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
90 13.09 19:59 Kosmos 11K65M Kosmos-951 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
91 13.09 23:31 Delta 3914 OTS 1 US CC LC17A F
92 16.09 14:25 Tsiklon-2 Kosmos-952 LEO/I SU Baikonur LC90 S
93 16.09 14:30 Soyuz-U Kosmos-953 (Gerakl’ No. 86L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
94 18.09 13:48 Tsiklon-2 Kosmos-954 (US-A No. 325) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
95 20.09 01:00 Vostok 8A92M Kosmos-955 (Ikar No. 7L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
96 20.09 17:28 Proton-K/DM Ekran (Ekran No. 12L) GEO/S SU Baikonur LC200/40 S
97 22.09 00:51 Molniya 8K78M Prognoz-6 (SO-M No. 506) DSO SU Baikonur LC31 S
98 23.09 18:34 Titan 24B OPS 7471 LLEO/S US SVAFB SLC4W S
99 24.09 10:15 Tsiklon-3 Kosmos-956 (EPN No. 03.0380) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
100 24.09 16:30 Kosmos 11K65M Interkosmos-17 (AUOS-Z-R-IK) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
101 29.09 06:50 Proton-K Salyut-6 (DOS 5) LLEO/I SU Baikonur LC81/24 S
102 30.09 01:02 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT IVA F5 US CC LC36A F
103 30.09 09:46 Soyuz-U Kosmos-957 (Gerakl’ No. 87L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
104 09.10 02:40 Soyuz-U Soyuz-25 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
105 11.10 15:14 Soyuz-U Kosmos-958 (Zenit-6 No. 5L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
106 21.10 10:05 Kosmos 11K65M Kosmos-959 (Lira F6) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
107 22.10 13:53 Delta 2914 ISEE 1 (ISEE A) VHEO US CC LC17B S
108 25.10 05:25 Kosmos 11K65M Kosmos-960 (Tselina-OM) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
109 26.10 05:14 Tsiklon-2 Kosmos-961 (IS) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
110 28.10 01:37 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 18) HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
111 28.10 04:52 Scout D-1 Transat O-11 (NNS O-11) LEO/P US SVAFB SLC5 S
112 28.10 16:00 Kosmos 11K65M Kosmos-962 (Zaliv No. 13) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
113 23.11 01:35 Delta 2914 Meteosat 1 GEO/S US CC LC17A S
114 24.11 14:30 Kosmos 11K65M Kosmos-963 (Geoid) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
115 29.11 07:05 Kosmos 11K65M - (Tsikada?) SU Plesetsk LC132/1 F
116 04.12 12:00 Soyuz-U Kosmos-964 (Gerakl’ No. 88L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
117 08.12 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-965 (Romb 4) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
118 08.12 17:45 Atlas F/MSD OPS 8781 (PARCAE 2) LEO/I US SVAFB SLC3W S
119 10.12 01:18 Soyuz-U Soyuz-26 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
120 11.12 22:45 Atlas SLV-3A Agena D OPS 4258 (AQUACADE 3) GEO/S US CC LC13 S
121 12.12 09:40 Soyuz-U Kosmos-966 (Gektor No. 85L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
122 13.12 15:53 Kosmos 11K65M Kosmos-967 (Lira F7) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
123 14.12 09:30 Vostok 8A92M Meteor-2 (Meteor-2 No. 3L) LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
124 15.12 00:47 Delta 2914 Sakura (CS) GEO/S US CC LC17B S
125 16.12 04:25 Kosmos 11K65M Kosmos-968 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
126 20.12 15:50 Soyuz-U Kosmos-969 (Gerakl’ No. 89L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
127 21.12 10:35 Tsiklon-2 Kosmos-970 (IS-M No. 703) LEO/I SU Baikonur LC90 S
128 23.12 16:24 Kosmos 11K65M Kosmos-971 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
129 27.12 08:00 Tsiklon-3 Kosmos-972 (EPN No. 03.0380) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
130 27.12 09:20 Soyuz-U Kosmos-973 (Gektor No. 83L) LLEO/I SU Baikonur LC31? S