Lansări orbitale 1977

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1977, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 102
US 26
JP 2

Lista celor 130 tentative de lansări orbitale din 1977 (din care 6 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 06.01 09:40 Soyuz-U Kosmos-888 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
2 06.01 23:17 Vostok 8A92M Meteor-2 / Meteor-2 No. 2 SU Plesetsk LC43/3 S
3 20.01 08:30 Soyuz-U Kosmos-889 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
4 20.01 20:05 Kosmos 11K65M Kosmos-890 / Zaliv SU Plesetsk LC132/1 S
5 28.01 00:50 Delta 2914 NATO 3B US CC LC17A S
6 02.02 12:30 Kosmos 11K65M Kosmos-891 / Vektor SU Plesetsk LC132/2 S
7 06.02 06:00 Titan IIIC DSP 9 US CC LC40 S
8 07.02 16:11 Soyuz-U Soyuz-24 / Soyuz 7K-T(A9) No. 66 SU Baikonur LC1 S
9 09.02 11:30 Soyuz-U Kosmos-892 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
10 11.02 14:57 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC43/4 S
11 15.02 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-893 / GVM DS-U2-IK SU Plesetsk LC132/2 S
12 19.02 05:15 Mu-3H Tansei-3/KM-A / MS-T3 JP Kagoshima M S
13 21.02 17:20 Kosmos 11K65M Kosmos-894 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
14 22.02 09:19 Soyuz-U Zenit-4MK SU Baikonur LC31 F
15 23.02 08:50 N-1 Kiku 2 / ETS-2 JP Tanegashima N S
16 26.02 21:18 Vostok 8A92M Kosmos-895 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
17 03.03 10:30 Soyuz-U Kosmos-896 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
18 10.03 11:00 Soyuz-U Kosmos-897 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
19 10.03 23:16 Delta 2914 Palapa A2 US CC LC17A S
20 13.03 18:41 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4348 US SVAFB SLC4W S
21 17.03 08:30 Soyuz-U Kosmos-898 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
22 24.03 11:51 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/4 S
23 24.03 22:11 Kosmos 11K65M Kosmos-899 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
24 29.03 23:00 Kosmos 11K65M Kosmos-900 / AUOS-Z-R-O Oval SU Plesetsk LC132/2 S
25 05.04 02:05 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 39 SU Plesetsk LC43/3 S
26 05.04 10:30 Kosmos 11K63 Kosmos-901 / DS-P1-I No. 18 SU Plesetsk LC133/3 S
27 07.04 08:59 Soyuz-U Kosmos-902 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
28 11.04 01:38 Molniya 8K78M Kosmos-903 / Oko SU Plesetsk LC43/3 S
29 20.04 09:00 Soyuz-U Kosmos-904 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
30 20.04 10:15 Delta 2914 Geos 1 US CC LC17B S
31 26.04 14:45 Soyuz-U Kosmos-905 / Yantar’-2K No. 6 SU Plesetsk LC43/3 S
32 27.04 03:30 Kosmos 11K65M Kosmos-906 / ER763-4 SU Kapustin LC107/1 S
33 28.04 09:10 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 19 SU Plesetsk LC43/4 S
34 05.05 14:00 Soyuz-U Kosmos-907 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
35 12.05 14:26 Titan IIIC DSCS II 78 / DSCS II C-7 US CC LC40 S
36 17.05 10:10 Soyuz-U Kosmos-908 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
37 19.05 16:30 Kosmos 11K65M Kosmos-909 / Lira SU Plesetsk LC132/2 S
38 23.05 12:14 Tsiklon-2 Kosmos-910 / IS SU Baikonur LC90 S
39 23.05 18:13 Atlas SLV-3A Agena D AFP-827 / CANYON 7 US CC LC13 S
40 25.05 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-911 / Geoid SU Plesetsk LC132/2 S
41 26.05 07:00 Soyuz-U Kosmos-912 / Fram SU Plesetsk LC43/4 S
42 26.05 21:47 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 4A F-4 / INTELSAT IVA F4 US CC LC36A S
43 30.05 22:30 Kosmos 11K65M Kosmos-913 / Romb 3 SU Plesetsk LC132/1 S
44 31.05 07:30 Soyuz-U Kosmos-914 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
45 05.06 02:59 Thor DSV-2U DMSP 5D F-2 / DMSP Block 5D S-2 US VAFB SLC10W S
46 08.06 14:00 Soyuz-U Kosmos-915 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
47 10.06 08:00 Soyuz-U Kosmos-916 / Orion SU Plesetsk LC43/3 S
48 16.06 01:58 Molniya 8K78M Kosmos-917 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
49 16.06 10:51 Delta 2914 GOES 2 / GOES B US CC LC17B S
50 17.06 03:30 Kosmos 11K65M Signe 3 SU Kapustin LC107/1 S
51 17.06 07:23 Tsiklon-2 Kosmos-918 / IS SU Baikonur LC90 S
52 18.06 10:30 Kosmos 11K63 Kosmos-919 / DS-P1-I No. 19 SU Plesetsk LC133/3 S
53 22.06 08:00 Soyuz-U Kosmos-920 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
54 23.06 08:17 Atlas F/SVS P76-4 / NTS 2 US SVAFB SLC3W S
55 24.06 05:41 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F658 No. 45 SU Baikonur LC1 S
56 24.06 10:30 Tsiklon-3 Kosmos-921 / EPN No. 03.0380 SU Plesetsk LC32/2 S
57 27.06 18:30 Titan IIID HEXAGON SV13 / HEXAGON SV-13 US SVAFB SLC4E S
58 29.06 18:34 Vostok 8A92M Meteor-Priroda / Meteor-Priroda No. 2-2 SU Baikonur LC31 S
59 30.06 14:00 Soyuz-U Kosmos-922 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
60 01.07 11:52 Kosmos 11K65M Kosmos-923 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
61 04.07 22:20 Kosmos 11K65M Kosmos-924 / Tselina-OK SU Plesetsk LC132/2 S
62 07.07 07:25 Vostok 8A92M Kosmos-925 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
63 08.07 17:30 Kosmos 11K65M Kosmos-926 / Tsikada SU Plesetsk LC132/1 S
64 12.07 09:00 Soyuz-U Kosmos-927 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
65 13.07 05:02 Kosmos 11K65M Kosmos-928 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
66 14.07 10:39 Delta 2914 GMS US CC LC17B S
67 17.07 09:00 Proton-K Kosmos-929 / TKS No. 16101 SU Baikonur LC81/24 S
68 19.07 08:40 Kosmos 11K65M Kosmos-930 / Vektor SU Plesetsk LC132/2 S
69 20.07 04:44 Molniya 8K78M Kosmos-931 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
70 20.07 07:35 Soyuz-U Kosmos-932 / Zenit-4MKM SU Baikonur LC31 S
71 22.07 10:00 Kosmos 11K65M Kosmos-933 / Vektor SU Plesetsk LC132/1 S
72 23.07 21:15 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 13L SU Baikonur LC200/40 S
73 27.07 18:07 Soyuz-U Kosmos-934 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
74 29.07 08:00 Soyuz-U Kosmos-935 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
75 03.08 14:01 Soyuz-U Kosmos-936 / Bion No. 4 SU Plesetsk LC43/3 S
76 04.08 22:00 Proton-K TKS VA No. 009A/P SU Baikonur LC81/24 F
77 10.08 10:40 Soyuz-U Zenit-4MKM SU Baikonur LC31 F
78 12.08 06:29 Atlas SLV-3D Centaur HEAO 1 / HEAO A US CC LC36B S
79 20.08 14:29 Titan IIIE Voyager 2 US CC LC41 S
80 24.08 07:07 Tsiklon-2 Kosmos-937 / US-P SU Baikonur LC90 S
81 24.08 14:29 Soyuz-U Kosmos-938 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
82 24.08 18:20 Kosmos 11K65M Kosmos-939946 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
83 25.08 23:49 Delta 2313 Sirio / Sirio 1 US CC LC17B S
84 27.08 10:09 Soyuz-U Kosmos-947 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
85 30.08 18:06 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/3 S
86 02.09 09:00 Soyuz-U Kosmos-948 / Fram SU Plesetsk LC43/4 S
87 05.09 12:56 Titan IIIE Voyager 1 US CC LC41 S
88 06.09 17:30 Soyuz-U Kosmos-949 / Yantar’-2K No. 7 SU Plesetsk LC43/3 S
89 13.09 15:10 Soyuz-U Kosmos-950 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
90 13.09 19:59 Kosmos 11K65M Kosmos-951 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
91 13.09 23:31 Delta 3914 OTS 1 US CC LC17A F
92 16.09 14:25 Tsiklon-2 Kosmos-952 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
93 16.09 14:30 Soyuz-U Kosmos-953 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/3 S
94 18.09 13:48 Tsiklon-2 Kosmos-954 / US-A SU Baikonur LC90 S
95 20.09 01:00 Vostok 8A92M Kosmos-955 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
96 20.09 17:28 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 12L SU Baikonur LC200/40 S
97 22.09 00:51 Molniya 8K78M Prognoz-6 / SO-M No. 506 SU Baikonur LC31 S
98 23.09 18:34 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4349 US SVAFB SLC4W S
99 24.09 10:15 Tsiklon-3 Kosmos-956 / EPN No. 03.0380 SU Plesetsk LC32/2 S
100 24.09 16:30 Kosmos 11K65M Interkosmos-17 / AUOS-Z-R-IK SU Plesetsk LC132/1 S
101 29.09 06:50 Proton-K Salyut-6 / DOS 5 SU Baikonur LC81/24 S
102 30.09 01:02 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 4A F-5 / INTELSAT IVA F5 US CC LC36A F
103 30.09 09:46 Soyuz-U Kosmos-957 / Zenit-4MKM SU Baikonur LC31 S
104 09.10 02:40 Soyuz-U Soyuz-25 / Soyuz 7K-T No. 42 SU Baikonur LC1 S
105 11.10 15:14 Soyuz-U Kosmos-958 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
106 21.10 10:05 Kosmos 11K65M Kosmos-959 / Lira SU Plesetsk LC132/1 S
107 22.10 13:53 Delta 2914 ISEE 12 / ISEE A US CC LC17B S
108 25.10 05:25 Kosmos 11K65M Kosmos-960 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
109 26.10 05:14 Tsiklon-2 Kosmos-961 / IS SU Baikonur LC90 S
110 28.10 01:37 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 18 SU Plesetsk LC43/3 S
111 28.10 04:52 Scout D-1 Transat / NNS O-11 US SVAFB SLC5 S
112 28.10 16:00 Kosmos 11K65M Kosmos-962 / Zaliv SU Plesetsk LC132/1 S
113 23.11 01:35 Delta 2914 Meteosat 1 US CC LC17A S
114 24.11 14:30 Kosmos 11K65M Kosmos-963 / Geoid SU Plesetsk LC132/1 S
115 29.11 07:05 Kosmos 11K65M Tsikada? SU Plesetsk LC132/1 F
116 04.12 12:00 Soyuz-U Kosmos-964 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
117 08.12 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-965 / Romb 4 SU Plesetsk LC132/2 S
118 08.12 17:45 Atlas F/MSD OPS 8781 [NOSS2] / PARCAE 2 US SVAFB SLC3W S
119 10.12 01:18 Soyuz-U Soyuz-26 / Soyuz 7K-T No. 43 SU Baikonur LC1 S
120 11.12 22:45 Atlas SLV-3A Agena D OPS 4258 / AQUACADE 3 US CC LC13 S
121 12.12 09:40 Soyuz-U Kosmos-966 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
122 13.12 15:53 Kosmos 11K65M Kosmos-967 / Lira SU Plesetsk LC132/1 S
123 14.12 09:30 Vostok 8A92M Meteor-2 / Meteor-2 No. 3 SU Plesetsk LC43/4 S
124 15.12 00:47 Delta 2914 CS US CC LC17B S
125 16.12 04:25 Kosmos 11K65M Kosmos-968 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
126 20.12 15:50 Soyuz-U Kosmos-969 / Zenit-4MKM SU Plesetsk LC43/4 S
127 21.12 10:35 Tsiklon-2 Kosmos-970 / IS SU Baikonur LC90 S
128 23.12 16:24 Kosmos 11K65M Kosmos-971 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S
129 27.12 08:00 Tsiklon-3 Kosmos-972 / EPN No. 03.0380 SU Plesetsk LC32/2 S
130 27.12 09:20 Soyuz-U Kosmos-973 / Zenit-2M SU Baikonur LC31? S