Lansări orbitale 1976

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1976, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 100
US 26
CN 3
JP 2

Lista celor 131 tentative de lansări orbitale din 1976 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 06.01 04:52 Kosmos 11K65M Kosmos-787 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
2 07.01 15:34 Voskhod 11A57 Kosmos-788 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
3 15.01 05:34 Titan IIIE Helios 2 US CC LC41 S
4 17.01 23:27 Delta 2914 CTS US CC LC17B S
5 20.01 17:07 Kosmos 11K65M Kosmos-789 / Tsiklon-B SU Plesetsk LC132/1 S
6 22.01 11:38 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F658 No. 40 SU Baikonur LC1 S
7 22.01 22:26 Kosmos 11K65M Kosmos-790 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
8 28.01 10:39 Kosmos 11K65M Kosmos-791798 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
9 29.01 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-799 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
10 29.01 23:56 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 4A F-2 / INTELSAT IVA F2 US CC LC36B S
11 03.02 08:16 Kosmos 11K65M Kosmos-800 / Zaliv SU Plesetsk LC132/1 S
12 04.02 06:00 Mu-3C CORSA JP Kagoshima M F
13 05.02 14:30 Kosmos 11K63 Kosmos-801 / DS-P1-I No. 16 SU Plesetsk LC133/3 S
14 11.02 08:50 Voskhod 11A57 Kosmos-802 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
15 12.02 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-803 / Lira SU Plesetsk LC132/2 S
16 16.02 08:29 Tsiklon-2 Kosmos-804 / IS SU Baikonur LC90 S
17 19.02 07:52 Thor Burner 2A DMSP 11534 / DMSP Block 5C F-3 US VAFB SLC10W S
18 19.02 22:32 Delta 2914 Marisat 1 / Marisat A US CC LC17B S
19 20.02 14:01 Soyuz-U Kosmos-805 / Yantar’-2K No. 4 SU Plesetsk LC43/3 S
20 29.02 03:30 N-1 Ume / ISS JP Tanegashima N S
21 10.03 08:00 Soyuz-U Kosmos-806 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
22 11.03 19:45 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
23 12.03 13:30 Kosmos 11K65M Kosmos-807 / Vektor SU Plesetsk LC132/1 S
24 15.03 01:25 Titan IIIC P74-1 / LES 8 US CC LC40 S
25 16.03 17:22 Vostok 8A92M Kosmos-808 / Tselina-D SU Plesetsk LC41/1 S
26 18.03 09:15 Soyuz-U Kosmos-809 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
27 19.03 19:31 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F658 No. 42 SU Baikonur LC1 S
28 22.03 18:14 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4346 US SVAFB SLC4W S
29 26.03 15:00 Voskhod 11A57 Kosmos-810 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
30 26.03 22:47 Delta 3914 Satcom 2 / RCA-B US CC LC17A S
31 31.03 12:50 Soyuz 11A511M Kosmos-811 / Orion SU Plesetsk LC41/1 S
32 06.04 04:14 Kosmos 11K65M Kosmos-812 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
33 07.04 13:05 Vostok 8A92M Meteor / Meteor No. 37 SU Plesetsk LC41/1 S
34 09.04 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-813 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
35 13.04 17:15 Tsiklon-2 Kosmos-814 / IS SU Baikonur LC90 S
36 22.04 20:46 Delta 2914 NATO 3A US CC LC17B S
37 28.04 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-815 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
38 28.04 13:30 Kosmos 11K65M Kosmos-816 / Romb 1 SU Plesetsk LC132/1 S
39 30.04 19:12 Atlas F/MSD OPS 6431 [NOSS1] / PARCAE 1 US SVAFB SLC3W S
40 04.05 08:00 Delta 2913 Lageos US VAFB SLC2W S
41 05.05 07:50 Voskhod 11A57 Kosmos-817 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
42 12.05 17:57 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 16 SU Plesetsk LC41/1 S
43 13.05 22:28 Atlas SLV-3D Centaur Comstar D-1 US CC LC36A S
44 15.05 13:30 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-Priroda No. 2-1 SU Plesetsk LC43/3 S
45 18.05 10:59 Kosmos 11K63 Kosmos-818 / DS-P1-Yu No. 78 SU Plesetsk LC133/3 S
46 20.05 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-819 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
47 21.05 07:00 Soyuz-U Kosmos-820 / Fram SU Plesetsk LC43/3 S
48 22.05 07:42 Scout B-1 P76-5 / NNS O-15 US SVAFB SLC5 S
49 26.05 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-821 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
50 28.05 15:00 Kosmos 11K65M Kosmos-822 / Vektor SU Plesetsk LC132/1 S
51 02.06 20:56 Titan 34B OPS 7837 / SDS 1 US SVAFB SLC4W S
52 02.06 22:30 Kosmos 11K65M Kosmos-823 / Zaliv SU Plesetsk LC132/2 S
53 08.06 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-824 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
54 10.06 00:09 Delta 2914 Marisat 2 / Marisat B US CC LC17A S
55 15.06 13:19 Kosmos 11K65M Kosmos-825832 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
56 16.06 13:09 Voskhod 11A57 Kosmos-833 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
57 19.06 16:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-15 / AUOS-Z-T-IK SU Plesetsk LC132/1 S
58 22.06 18:04 Proton-K Salyut-5 / Almaz OPS 3 SU Baikonur LC81/23 S
59 24.06 07:10 Soyuz-U Kosmos-834 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
60 26.06 03:00 Titan IIIC DSP 6 / DSP 7 US CC LC40 S
61 29.06 07:20 Voskhod 11A57 Kosmos-835 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
62 29.06 08:12 Kosmos 11K65M Kosmos-836 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
63 01.07 08:05 Molniya 8K78M Kosmos-837 / Molniya-2 SU Plesetsk LC43/4 S
64 02.07 10:30 Tsiklon-2 Kosmos-838 / US-P SU Baikonur LC90 S
65 06.07 12:08 Soyuz 11A511 Soyuz-21 / Soyuz 7K-T No. 41 SU Baikonur LC1 S
66 08.07 18:30 Titan IIID HEXAGON SV12 / HEXAGON SV-12 US SVAFB SLC4E S
67 08.07 21:08 Kosmos 11K65M Kosmos-839 / Lira SU Plesetsk LC132/1 S
68 08.07 23:31 Delta 2914 Palapa A1 US CC LC17A S
69 14.07 09:00 Soyuz-U Kosmos-840 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
70 15.07 13:11 Kosmos 11K65M Kosmos-841 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
71 21.07 10:20 Kosmos 11K65M Kosmos-842 / Geoid SU Plesetsk LC132/1 S
72 21.07 15:14 Tsiklon-2 Kosmos-843 / IS SU Baikonur LC90 S
73 22.07 15:40 Soyuz-U Kosmos-844 / Yantar’-2K No. 5 SU Plesetsk LC43/3 S
74 22.07 22:04 Atlas SLV-3D Centaur Comstar D-2 US CC LC36B S
75 23.07 15:49 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F658 No. 43 SU Baikonur LC1 S
76 27.07 05:21 Kosmos 11K65M Kosmos-845 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
77 27.07 12:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-16 / DS-U3-IK No. 6 SU Kapustin LC107/2 S
78 29.07 17:07 Delta 2310 NOAA 5 / ITOS H US VAFB SLC2W S
79 29.07 20:02 Kosmos 11K65M Kosmos-846 / Zaliv SU Plesetsk LC132/1 S
80 04.08 13:40 Soyuz-U Kosmos-847 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
81 06.08 22:21 Titan 34B OPS 7940 / SDS 2 US SVAFB SLC4W S
82 09.08 15:04 Proton-K/D-1 Luna-24 / E-8-5M No. 413 SU Baikonur LC81/23 S
83 12.08 13:30 Soyuz-U Kosmos-848 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
84 18.08 09:30 Kosmos 11K63 Kosmos-849 / DS-P1-I No. 17 SU Plesetsk LC133/3 S
85 26.08 10:59 Kosmos 11K63 Kosmos-850 / DS-P1-Yu No. 79 SU Plesetsk LC133/3 S
86 27.08 14:34 Vostok 8A92M Kosmos-851 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
87 28.08 09:00 Soyuz-U Kosmos-852 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
88 30.08 11:45 Feng Bao 1 JSSW 701-07 / JSSW CN Jiuquan LA2B S
89 01.09 03:23 Molniya 8K78M Kosmos-853 / Molniya-2 SU Plesetsk LC43/3 S
90 01.09 21:14 Scout D-1 TIP 3 US SVAFB SLC5 S
91 03.09 09:20 Soyuz-U Kosmos-854 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
92 11.09 08:00 Thor DSV-2U DMSP 5D F-1 / DMSP Block 5D S-1 US VAFB SLC10W S
93 11.09 18:24 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 12L SU Baikonur LC81/24 S
94 15.09 09:48 Soyuz-U Soyuz-22 / Soyuz 7K-TM No. 74 SU Baikonur LC1 S
95 15.09 18:50 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4347 US SVAFB SLC4W S
96 21.09 11:40 Soyuz-U Kosmos-855 / Orion SU Plesetsk LC43/3 S
97 22.09 09:30 Soyuz-U Kosmos-856 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
98 24.09 15:00 Soyuz-U Kosmos-857 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
99 29.09 07:04 Kosmos 11K65M Kosmos-858 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
100 04.10 11:00 Soyuz-U Fram SU Plesetsk LC43/4 F
101 10.10 09:35 Soyuz-U Kosmos-859 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
102 14.10 17:39 Soyuz 11A511 Soyuz-23 / Soyuz 7K-T(A9) No. 65 SU Baikonur LC1 S
103 14.10 22:44 Delta 2914 Marisat 3 / Marisat C US CC LC17A S
104 15.10 22:59 Vostok 8A92M Meteor / Meteor No. 35 SU Plesetsk LC43/3 S
105 17.10 18:06 Tsiklon-2 Kosmos-860 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
106 21.10 16:53 Tsiklon-2 Kosmos-861 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
107 22.10 09:11 Molniya 8K78M Kosmos-862 / Oko SU Plesetsk LC43/4 S
108 25.10 14:30 Soyuz-U Kosmos-863 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
109 26.10 14:50 Proton-K/DM Ekran / Ekran No. 11L SU Baikonur LC81/24 S
110 29.10 12:39 Kosmos 11K65M Kosmos-864 / Parus SU Plesetsk LC132/2 S
111 01.11 11:20 Soyuz-U Kosmos-865 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
112 10.11 09:05 Feng Bao 1 JSSW / JSSW? CN Jiuquan LA2B F
113 11.11 10:45 Soyuz-U Kosmos-866 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
114 23.11 16:27 Soyuz-U Kosmos-867 / Zenit-6 SU Plesetsk LC43/4 S
115 25.11 03:59 Molniya 8K78M Prognoz-5 / SO-M No. 505 SU Baikonur LC31 S
116 26.11 14:30 Tsiklon-2 Kosmos-868 / US-P SU Baikonur LC90 S
117 29.11 16:00 Soyuz-U Kosmos-869 / Soyuz 7K-S No. 3L SU Baikonur LC1 S
118 02.12 00:17 Kosmos 11K65M Kosmos-870 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
119 02.12 02:44 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC43/4 S
120 07.12 04:38 CZ-2C FSW / FSW No. 3 CN Jiuquan LA2B S
121 07.12 10:23 Kosmos 11K65M Kosmos-871878 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
122 09.12 10:00 Soyuz-U Kosmos-879 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
123 09.12 20:00 Kosmos 11K65M Kosmos-880 / Lira SU Plesetsk LC132/2 S
124 15.12 01:30 Proton-K Kosmos-881882 / TKS VA No. 009A/1 SU Baikonur LC81/24 S
125 15.12 13:59 Kosmos 11K65M Kosmos-883 / Tsikada SU Plesetsk LC132/1 S
126 17.12 09:30 Soyuz-U Kosmos-884 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
127 17.12 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-885 / Romb 2 SU Plesetsk LC132/2 S
128 19.12 18:19 Titan IIID KH-11 / KH11-1 KENNAN US SVAFB SLC4E S
129 27.12 12:05 Tsiklon-2 Kosmos-886 / IS SU Baikonur LC90 S
130 28.12 06:38 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 17 SU Plesetsk LC43/4 S
131 28.12 07:49 Kosmos 11K65M Kosmos-887 / Parus SU Plesetsk LC132/1 S