Lansări orbitale 1975

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1975, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 93
US 31
CN 3
EU 3
JP 2

Lista celor 132 tentative de lansări orbitale din 1975 (din care 7 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 10.01 21:43 Soyuz 11A511 Soyuz-17 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
2 17.01 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-702 (Gektor No. 13L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
3 21.01 11:04 Kosmos 11K63 Kosmos-703 (DS-P1-Yu No. 70) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
4 22.01 17:55 Delta 2910 Landsat 2 (Landsat B) LEO/S US VAFB SLC2W S
5 23.01 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-704 (Germes No. 36L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
6 28.01 12:05 Kosmos 11K63 Kosmos-705 (DS-P1-Yu No. 75L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
7 30.01 15:02 Molniya 8K78M Kosmos-706 (US-K No. 2004) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
8 05.02 13:15 Kosmos 11K65M Kosmos-707 (Tselina-OM) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
9 06.02 04:49 Molniya 8K78M Molniya-2 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
10 06.02 16:35 Diamant BP.4 Starlette LEO/I EU Kourou Diamant S
11 06.02 22:04 Delta 2914 SMS 2 (SMS B) GEO/S US CC LC17B S
12 12.02 03:30 Kosmos 11K65M Kosmos-708 (Geoid) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
13 12.02 14:30 Voskhod 11A57 Kosmos-709 (Germes No. 37L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
14 20.02 23:35 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT IV F6 US CC LC36A F
15 24.02 05:25 Mu-3C Taiyo (SRATS) MEO JP Kagoshima M S
16 26.02 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-710 (Germes No. 38L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
17 28.02 14:01 Kosmos 11K65M Kosmos-711 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
18 10.03 04:41 Titan 34B OPS 2439 (JUMPSEAT 4) HEO/M US SVAFB SLC4W S
19 12.03 08:55 Voskhod 11A57 Kosmos-719 (Germes No. 40L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
20 21.03 06:50 Soyuz-U Kosmos-720 (Orion No. 10L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
21 26.03 08:50 Voskhod 11A57 Kosmos-721 (Gektor No. 59L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
22 27.03 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-722 (Germes No. 41L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
23 27.03 14:30 Kosmos 11K65M Interkosmos-13 (DS-U2-IK No. 5) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
24 01.04 12:30 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
25 02.04 11:00 Tsiklon-2 Kosmos-723 LLEO/I SU Baikonur LC90/20 S
26 05.04 11:04 Soyuz 11A511 [Soyuz-18] SU Baikonur LC1 F
27 07.04 11:00 Tsiklon-2 Kosmos-724 LLEO/I SU Baikonur LC90/20 S
28 08.04 18:29 Kosmos 11K63 Kosmos-725 (DS-P1-Yu No. 77L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
29 09.04 23:58 Delta 1410 Geos 3 (Geos C) LEO/R US VAFB SLC2W S
30 11.04 07:57 Kosmos 11K65M Kosmos-726 (Tsiklon-B) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
31 13.04 00:51 Atlas F P72-2 US SVAFB SLC3W F
32 14.04 17:52 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
33 16.04 08:00 Soyuz-U Kosmos-727 (Germes No. 64L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
34 18.04 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-728 (Gektor No. 62L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
35 18.04 16:45 Titan 24B OPS 4883 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
36 19.04 07:58 Kosmos 11K65M Aryabhata (ISS) LLEO/I SU Kapustin LC107/2 S
37 22.04 21:10 Kosmos 11K65M Kosmos-729 (Zaliv No. 8) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
38 24.04 08:04 Voskhod 11A57 Kosmos-730 (Germes No. 48L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
39 29.04 10:23 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
40 07.05 22:45 Scout F-1 SAS 3 (SAS C) LLEO/E US SMLC S
41 07.05 23:35 Delta 2914 Anik A3 GEO/S US CC LC17B S
42 17.05 10:32 Diamant BP.4 Pollux (D-5A) LEO/I EU Kourou Diamant S
43 20.05 14:03 Titan IIIC DSCS II F-5 (DSCS II B-5) LLEO/I US CC LC40 S
44 21.05 06:59 Voskhod 11A57 Kosmos-731 (Gektor No. 55L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
45 22.05 22:04 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT IV F1 GEO/S US CC LC36A S
46 24.05 03:22 Thor Burner 2A DMSP 10533 LEO/S US VAFB SLC10W S
47 24.05 14:58 Soyuz 11A511 Soyuz-18 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
48 28.05 00:25 Kosmos 11K65M Kosmos-732 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
49 28.05 07:29 Voskhod 11A57 Kosmos-740 (Germes No. 55L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
50 30.05 06:45 Voskhod 11A57 Kosmos-741 LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
51 03.06 09:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-14 SU Kapustin LC107/2 F
52 03.06 13:20 Voskhod 11A57 Kosmos-742 (Germes No. 26L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
53 05.06 01:37 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
54 08.06 02:38 Proton-K/D Venera-9 (4V-1 No. 660) SU Baikonur LC81/24 S
55 08.06 18:30 Titan IIID OPS 6381 (HEXAGON SV-10) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
56 12.06 08:12 Delta 2910 Nimbus 6 (Nimbus F) LEO/S US VAFB SLC2W S
57 12.06 12:30 Soyuz-U Kosmos-743 (Germes No. 35L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
58 14.06 03:00 Proton-K/D Venera-10 (4V-1 No. 661) SU Baikonur LC81/24 S
59 18.06 09:00 Atlas SLV-3A Agena D OPS 4966 (CANYON 6) GEO/NS US CC LC13 S
60 20.06 06:54 Vostok 8A92M Kosmos-744 (Ikar No. 2L) LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
61 21.06 11:43 Delta 1910 OSO 8 (OSO I) LLEO/I US CC LC17B S
62 24.06 12:04 Kosmos 11K63 Kosmos-745 (DS-P1-Yu No. 76L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
63 25.06 12:59 Voskhod 11A57 Kosmos-746 (Germes No. 44L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
64 27.06 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-747 (Gektor No. 58L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
65 03.07 13:40 Voskhod 11A57 Kosmos-748 (Germes No. 45L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
66 04.07 00:56 Kosmos 11K65M Kosmos-749 (Tselina-OM) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
67 08.07 05:05 Molniya 8K78M Molniya-2 No. 210 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
68 11.07 04:15 Vostok 8A92M Meteor-2 (Meteor-2 No. 1L) LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
69 15.07 12:20 Soyuz-U Soyuz-19 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
70 15.07 19:50 Saturn IB Apollo-Soyuz Test Project LLEO/I US KSC LC39B S
71 17.07 09:10 Kosmos 11K63 Kosmos-750 (DS-P1-I No. 15L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
72 23.07 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-751 (Gektor No. 60L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
73 24.07 19:00 Kosmos 11K65M Kosmos-752 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
74 26.07 13:30 Feng Bao 1 JSSW 3 (JSSW) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
75 31.07 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-753 (Germes No. 46L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
76 09.08 01:50 Delta 2913 COS-B VHEO US VAFB SLC2W S
77 13.08 07:21 Voskhod 11A57 Kosmos-754 (Germes No. 42L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
78 14.08 13:29 Kosmos 11K65M Kosmos-755 (Tsiklon-B) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
79 20.08 21:22 Titan IIIE Viking Orbiter 1 EEO US CC LC41 S
80 22.08 02:10 Vostok 8A92M Kosmos-756 (Ikar No. 3L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
81 27.08 01:42 Delta 2914 Symphonie 2 (Symphonie MV2) GEO/S US CC LC17A S
82 27.08 14:45 Voskhod 11A57 Kosmos-757 (Germes No. 47L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
83 02.09 13:09 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
84 05.09 14:49 Soyuz-U Kosmos-758 LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
85 09.09 00:19 Molniya 8K78M Molniya-2 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
86 09.09 05:30 N-1 Kiku-1 (ETS 1) LEO/I JP TNSC N S
87 09.09 18:39 Titan IIIE Viking Orbiter 2 EEO US CC LC41 S
88 12.09 05:30 Soyuz-U Kosmos-759 (Orion No. 9L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
89 16.09 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-760 (Germes No. 49L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
90 17.09 07:10 Kosmos 11K65M Kosmos-761 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
91 18.09 00:12 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
92 23.09 09:59 Voskhod 11A57 Kosmos-769 (Gektor No. 64L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
93 24.09 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-770 (Geoid) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
94 25.09 09:49 Soyuz-U Kosmos-771 (Fram No. 1L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
95 26.09 00:17 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT IVA F1 GEO/S US CC LC36B S
96 27.09 08:37 Diamant BP.4 Aura (D-2B) LEO/I EU Kourou Diamant S
97 29.09 04:15 Soyuz-U Kosmos-772 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
98 30.09 18:37 Kosmos 11K65M Kosmos-773 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
99 01.10 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-774 (Germes No. 50L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
100 06.10 09:00 Delta 2910 AE-D MEO US VAFB SLC2W S
101 08.10 00:30 Proton-K/DM Kosmos-775 (US-K No. 2005) GEO/D SU Baikonur LC81/23 S
102 09.10 19:15 Titan 24B OPS 5499 LLEO/S US SVAFB SLC4W S
103 12.10 06:39 Scout D-1 TIP 2 LLEO/P US SVAFB SLC5 S
104 16.10 04:04 Proton-K/D-1 [Luna-24] KT (E-8-5M No. 412) SU Baikonur LC81/23 F
105 16.10 22:40 Delta 2914 GOES 1 (GOES A) GEO/S US CC LC17B S
106 17.10 14:29 Voskhod 11A57 Kosmos-776 (Gektor No. 66L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
107 29.10 11:00 Tsiklon-2 Kosmos-777 (US-P No. 111) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
108 04.11 10:12 Kosmos 11K65M Kosmos-778 (Tsiklon-B) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
109 04.11 15:19 Voskhod 11A57 Kosmos-779 (Germes No. 51L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
110 14.11 19:13 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
111 17.11 14:36 Soyuz-U Soyuz-20 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
112 20.11 02:06 Delta 2910 AE-E LEO/E US CC LC17B S
113 21.11 09:20 Voskhod 11A57 Kosmos-780 (Gektor No. 63L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
114 21.11 17:11 Kosmos 11K65M Kosmos-781 LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
115 25.11 17:00 Soyuz-U Kosmos-782 (Bion No. 3) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
116 26.11 03:27 CZ-2C Fanhui Shi Weixing (01) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
117 28.11 00:10 Kosmos 11K65M Kosmos-783 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
118 03.12 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-784 (Gektor No. 61L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
119 04.12 20:30 Titan IIID OPS 4428 (HEXAGON SV-11) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
120 06.12 03:35 Scout F-1 DAD-A US SVAFB SLC5 F
121 11.12 17:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-14 (DS-U2-IK No. 6) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
122 12.12 12:45 Tsiklon-2 Kosmos-785 LEO/I SU Baikonur LC90 S
123 13.12 01:56 Delta 3914 Satcom 1 (RCA-A) GEO/S US CC LC17A S
124 14.12 05:15 Titan IIIC DSP F5 (DSP 8) GEO/ID US CC LC40 S
125 16.12 09:21 Feng Bao 1 JSSW 4 (JSSW) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
126 16.12 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-786 (Germes No. 52L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
127 17.12 11:06 Molniya 8K78M Molniya-2 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
128 19.12 14:00 Kosmos 11K65M Kosmos (Lira F1) SU Plesetsk LC132/1 F
129 22.12 02:08 Molniya 8K78M Prognoz-4 (SO-M No. 504) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
130 22.12 13:00 Proton-K/DM Raduga (Gran’ No. 11L) GEO/S SU Baikonur LC81/24 S
131 25.12 19:00 Vostok 8A92M Meteor (Meteor No. 38L) LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
132 27.12 10:22 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S