Lansări orbitale 1975

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1975, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 93
US 31
CN 3
EU 3
JP 2

Lista celor 132 tentative de lansări orbitale din 1975 (din care 7 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 10.01 21:43 Soyuz 11A511 Soyuz-17 / Soyuz 7K-T No. 38 SU Baikonur LC1 S
2 17.01 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-702 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
3 21.01 11:04 Kosmos 11K63 Kosmos-703 / DS-P1-Yu No. 70 SU Plesetsk LC133/3 S
4 22.01 17:55 Delta 2910 Landsat 2 / Landsat B US VAFB SLC2W S
5 23.01 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-704 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
6 28.01 12:05 Kosmos 11K63 Kosmos-705 / DS-P1-Yu No. 75 SU Plesetsk LC133/3 S
7 30.01 15:02 Molniya 8K78M Kosmos-706 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
8 05.02 13:15 Kosmos 11K65M Kosmos-707 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
9 06.02 04:49 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
10 06.02 16:35 Diamant BP.4 Starlette EU Kourou Diamant S
11 06.02 22:04 Delta 2914 SMS 2 / SMS B US CC LC17B S
12 12.02 03:30 Kosmos 11K65M Kosmos-708 / Geoid SU Plesetsk LC132/1 S
13 12.02 14:30 Voskhod 11A57 Kosmos-709 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
14 20.02 23:35 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 4 F-6 / INTELSAT IV F6 US CC LC36A F
15 24.02 05:25 Mu-3C Taiyo / SRATS JP Kagoshima M S
16 26.02 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-710 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
17 28.02 14:01 Kosmos 11K65M Kosmos-711718 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
18 10.03 04:41 Titan 34B OPS 2439 / Jumpseat 4 US SVAFB SLC4W S
19 12.03 08:55 Voskhod 11A57 Kosmos-719 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
20 21.03 06:50 Soyuz-U Kosmos-720 / Zenit-4MT SU Plesetsk LC43/3 S
21 26.03 08:50 Voskhod 11A57 Kosmos-721 / Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 S
22 27.03 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-722 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
23 27.03 14:30 Kosmos 11K65M Interkosmos-13 / DS-U2-IK No. 5 SU Plesetsk LC132/1 S
24 01.04 12:30 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 31 SU Plesetsk LC41/1 S
25 02.04 11:00 Tsiklon-2 Kosmos-723 / US-A reactor SU Baikonur LC90/20 S
26 05.04 11:04 Soyuz 11A511 Soyuz / Soyuz 7K-T No. 39 SU Baikonur LC1 F
27 07.04 11:00 Tsiklon-2 Kosmos-724 / US-A reactor SU Baikonur LC90/20 S
28 08.04 18:29 Kosmos 11K63 Kosmos-725 / DS-P1-Yu No. 77 SU Plesetsk LC133/3 S
29 09.04 23:58 Delta 1410 Geos 3 / Geos C US VAFB SLC2W S
30 11.04 07:57 Kosmos 11K65M Kosmos-726 / Tsiklon-B SU Plesetsk LC132/1 S
31 13.04 00:51 Atlas F STP P72-2 / P72-2 US SVAFB SLC3W F
32 14.04 17:52 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 12 SU Plesetsk LC41/1 S
33 16.04 08:00 Soyuz-U Kosmos-727 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
34 18.04 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-728 / Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 S
35 18.04 16:45 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4344 US SVAFB SLC4W S
36 19.04 07:58 Kosmos 11K65M Aryabhata / ISS SU Kapustin LC107/2 S
37 22.04 21:10 Kosmos 11K65M Kosmos-729 / Zaliv SU Plesetsk LC132/1 S
38 24.04 08:04 Voskhod 11A57 Kosmos-730 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
39 29.04 10:23 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
40 07.05 22:45 Scout F-1 Explorer 53 / SAS C US SMLC - S
41 07.05 23:35 Delta 2914 Anik A3 US CC LC17B S
42 17.05 10:32 Diamant BP.4 D-5A/D-5B / D-5A EU Kourou Diamant S
43 20.05 14:03 Titan IIIC DSCS II 56 / DSCS II B-5 US CC LC40 S
44 21.05 06:59 Voskhod 11A57 Kosmos-731 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
45 22.05 22:04 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 4 F-1 / INTELSAT IV F1 US CC LC36A S
46 24.05 03:22 Thor Burner 2A DMSP 10533 / DMSP Block 5C F-2 US VAFB SLC10W S
47 24.05 14:58 Soyuz 11A511 Soyuz-18 / Soyuz 7K-T No. 40 SU Baikonur LC1 S
48 28.05 00:25 Kosmos 11K65M Kosmos-732739 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
49 28.05 07:29 Voskhod 11A57 Kosmos-740 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
50 30.05 06:45 Voskhod 11A57 Kosmos-741 / Gektor-Priroda SU Plesetsk LC43/3 S
51 03.06 09:00 Kosmos 11K65M DS-U3-IK No. 5 SU Kapustin LC107/2 F
52 03.06 13:20 Voskhod 11A57 Kosmos-742 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
53 05.06 01:37 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 No. 24 SU Plesetsk LC41/1 S
54 08.06 02:38 Proton-K/D Venera-9 / 4V-1 No. 660 SU Baikonur LC81/24 S
55 08.06 18:30 Titan IIID HEXAGON SV10 / HEXAGON SV-10 US SVAFB SLC4E S
56 12.06 08:12 Delta 2910 Nimbus 6 / Nimbus F US VAFB SLC2W S
57 12.06 12:30 Soyuz-U Kosmos-743 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
58 14.06 03:00 Proton-K/D Venera-10 / 4V-1 No. 661 SU Baikonur LC81/24 S
59 18.06 09:00 Atlas SLV-3A Agena D AFP-827 / CANYON 6 US CC LC13 S
60 20.06 06:54 Vostok 8A92M Kosmos-744 / Tselina-D SU Plesetsk LC41/1 S
61 21.06 11:43 Delta 1910 OSO 8 / OSO I US CC LC17B S
62 24.06 12:04 Kosmos 11K63 Kosmos-745 / DS-P1-Yu No. 76 SU Plesetsk LC133/3 S
63 25.06 12:59 Voskhod 11A57 Kosmos-746 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
64 27.06 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-747 / Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 S
65 03.07 13:40 Voskhod 11A57 Kosmos-748 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
66 04.07 00:56 Kosmos 11K65M Kosmos-749 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
67 08.07 05:05 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
68 11.07 04:15 Vostok 8A92M Meteor-2 / Meteor-2 No. 1 SU Plesetsk LC41/1 S
69 15.07 12:20 Soyuz-U Soyuz-19 / Soyuz 7K-TM No. 75 SU Baikonur LC1 S
70 15.07 19:50 Saturn IB ASTP / Apollo CM-111 US KSC LC39B S
71 17.07 09:10 Kosmos 11K63 Kosmos-750 / DS-P1-I No. 15 SU Plesetsk LC133/3 S
72 23.07 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-751 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
73 24.07 19:00 Kosmos 11K65M Kosmos-752 / Vektor SU Plesetsk LC132/1 S
74 26.07 13:30 Feng Bao 1 JSSW CN Jiuquan LA2B S
75 31.07 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-753 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
76 09.08 01:50 Delta 2913 COS-B US VAFB SLC2W S
77 13.08 07:21 Voskhod 11A57 Kosmos-754 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
78 14.08 13:29 Kosmos 11K65M Kosmos-755 / Tsiklon-B SU Plesetsk LC132/1 S
79 20.08 21:22 Titan IIIE Viking 1 / Viking Orbiter 1 US CC LC41 S
80 22.08 02:10 Vostok 8A92M Kosmos-756 / Tselina-D SU Plesetsk LC41/1 S
81 27.08 01:42 Delta 2914 Symphonie 2 / Symphonie MV2 US CC LC17A S
82 27.08 14:45 Voskhod 11A57 Kosmos-757 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
83 02.09 13:09 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
84 05.09 14:49 Soyuz-U Kosmos-758 / Yantar’-2K No. 3 SU Plesetsk LC43/3 S
85 09.09 00:19 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
86 09.09 05:30 N-1 Kiku-1 / ETS 1 JP Tanegashima N S
87 09.09 18:39 Titan IIIE Viking 2 / Viking Orbiter 2 US CC LC41 S
88 12.09 05:30 Soyuz-U Kosmos-759 / Zenit-4MT SU Plesetsk LC43/3 S
89 16.09 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-760 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
90 17.09 07:10 Kosmos 11K65M Kosmos-761768 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
91 18.09 00:12 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 28 SU Plesetsk LC41/1 S
92 23.09 09:59 Voskhod 11A57 Kosmos-769 / Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 S
93 24.09 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-770 / Geoid SU Plesetsk LC132/1 S
94 25.09 09:49 Soyuz-U Kosmos-771 / Fram SU Plesetsk LC43/3 S
95 26.09 00:17 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 4A F-1 / INTELSAT IVA F1 US CC LC36B S
96 27.09 08:37 Diamant BP.4 D-2B EU Kourou Diamant S
97 29.09 04:15 Soyuz-U Kosmos-772 / Soyuz 7K-S No. 2L SU Baikonur LC1 S
98 30.09 18:37 Kosmos 11K65M Kosmos-773 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
99 01.10 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-774 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
100 06.10 09:00 Delta 2910 Explorer 54 / AE-D US VAFB SLC2W S
101 08.10 00:30 Proton-K/DM Kosmos-775 / Oko? SU Baikonur LC81/23 S
102 09.10 19:15 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4345 US SVAFB SLC4W S
103 12.10 06:39 Scout D-1 TIP 2 US SVAFB SLC5 S
104 16.10 04:04 Proton-K/D-1 E-8-5M No. 412 SU Baikonur LC81/23 F
105 16.10 22:40 Delta 2914 GOES 1 / GOES A US CC LC17B S
106 17.10 14:29 Voskhod 11A57 Kosmos-776 / Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 S
107 29.10 11:00 Tsiklon-2 Kosmos-777 / US-P SU Baikonur LC90 S
108 04.11 10:12 Kosmos 11K65M Kosmos-778 / Tsiklon-B SU Plesetsk LC132/1 S
109 04.11 15:19 Voskhod 11A57 Kosmos-779 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
110 14.11 19:13 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 13 SU Plesetsk LC43/3 S
111 17.11 14:36 Soyuz-U Soyuz-20 / Soyuz 7K-T(A9) No. 64 SU Baikonur LC1 S
112 20.11 02:06 Delta 2910 Explorer 55 / AE-E US CC LC17B S
113 21.11 09:20 Voskhod 11A57 Kosmos-780 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
114 21.11 17:11 Kosmos 11K65M Kosmos-781 / Tselina-OK SU Plesetsk LC132/1 S
115 25.11 17:00 Soyuz-U Kosmos-782 / Bion No. 3 SU Plesetsk LC43/3 S
116 26.11 03:27 CZ-2C FSW / FSW No. 2 CN Jiuquan LA2B S
117 28.11 00:10 Kosmos 11K65M Kosmos-783 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
118 03.12 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-784 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
119 04.12 20:30 Titan IIID HEXAGON SV11 / HEXAGON SV-11 US SVAFB SLC4E S
120 06.12 03:35 Scout F-1 DAD A/B / DAD-A US SVAFB SLC5 F
121 11.12 17:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-14 / DS-U2-IK No. 6 SU Plesetsk LC132/1 S
122 12.12 12:45 Tsiklon-2 Kosmos-785 / US-A reactor SU Baikonur LC90 S
123 13.12 01:56 Delta 3914 Satcom 1 / RCA-A US CC LC17A S
124 14.12 05:15 Titan IIIC DSP 5 / DSP 8 US CC LC40 S
125 16.12 09:21 Feng Bao 1 JSSW 701-06 / JSSW CN Jiuquan LA2B S
126 16.12 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-786 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
127 17.12 11:06 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC43/3 S
128 19.12 14:00 Kosmos 11K65M Lira SU Plesetsk LC132/1 F
129 22.12 02:08 Molniya 8K78M Prognoz-4 / SO-M No. 504 SU Baikonur LC31 S
130 22.12 13:00 Proton-K/DM Raduga / Gran’ No. 11L SU Baikonur LC81/24 S
131 25.12 19:00 Vostok 8A92M Meteor / Meteor No. 38 SU Plesetsk LC41/1 S
132 27.12 10:22 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 15 SU Plesetsk LC43/3 S