Lansări orbitale 1974

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1974, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 85
US 25
CN 2
JP 1

Lista celor 113 tentative de lansări orbitale din 1974 (din care 9 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 17.01 10:07 Kosmos 11K65M Kosmos-628 (Zaliv No. 5) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
2 19.01 01:38 Delta 2313 Skynet IIA LEO/I US CC LC17B F
3 24.01 15:00 Voskhod 11A57 Kosmos-629 (Gektor No. 48L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
4 30.01 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-630 (Germes No. 21L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
5 06.02 00:33 Kosmos 11K65M Kosmos-631 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
6 11.02 13:48 Titan IIIE Viking Dynamic Simulator US CC LC41 F
7 12.02 08:56 Voskhod 11A57 Kosmos-632 (Rotor No. 60L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
8 13.02 18:00 Titan 24B OPS 6889 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
9 16.02 05:00 Mu-3C Tansei-2 (MS-T2) MEO JP Kagoshima M S
10 18.02 10:05 Scout D-1 San Marco 4 (San Marco C2) LLEO/E US SMLC S
11 27.02 11:04 Kosmos 11K63 Kosmos-633 (DS-P1-Yu No. 71L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
12 05.03 11:38 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
13 05.03 16:04 Kosmos 11K63 Kosmos-634 (DS-P1-Yu No. 67L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
14 09.03 02:22 Scout D-1 Miranda (X-4) LEO/S US SVAFB SLC5 S
15 14.03 10:29 Voskhod 11A57 Kosmos-635 (Gektor No. 51L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
16 16.03 08:00 Thor Burner 2A DMSP 8531 LEO/S US VAFB SLC10W S
17 20.03 08:30 Soyuz-U Kosmos-636 (Germes No. 18L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
18 26.03 13:35 Proton-K/DM Kosmos-637 GEO/D SU Baikonur LC81/23 S
19 03.04 07:30 Soyuz-U Kosmos-638 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
20 04.04 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-639 (Germes No. 14L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
21 10.04 20:20 Titan IIID OPS 6245 (HEXAGON SV-8) LLEO/P US SVAFB SLC4E S
22 11.04 12:22 Voskhod 11A57 Kosmos-640 (Gektor No. 52L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
23 12.04 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos SU Baikonur LC31 F
24 13.04 23:33 Delta 2914 Westar 1 GEO/S US CC LC17B S
25 20.04 20:53 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
26 23.04 14:14 Kosmos 11K65M Kosmos-641 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
27 24.04 11:50 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
28 26.04 14:22 Molniya 8K78M Molniya-2 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
29 29.04 13:29 Voskhod 11A57 Kosmos-649 (Germes No. 17L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
30 29.04 17:10 Kosmos 11K65M Kosmos-650 (Geoid No. 20L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
31 15.05 07:30 Tsiklon-2 Kosmos-651 LLEO/I SU Baikonur LC90/19 S
32 15.05 08:30 Soyuz-U Kosmos-652 (Germes No. 20L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
33 15.05 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-653 (Gektor No. 53L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
34 17.05 06:53 Tsiklon-2 Kosmos-654 LLEO/I SU Baikonur LC90/19 S
35 17.05 09:31 Delta 2914 SMS 1 (SMS A) GEO/S US CC LC17B F
36 17.05 11:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-11 (DS-U3-IK No. 4) LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
37 21.05 06:15 Kosmos 11K65M Kosmos-655 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
38 23.05 12:16 Soyuz-U [Kosmos] SU Plesetsk LC43/3 F
39 27.05 07:25 Soyuz 11A511 Kosmos-656 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
40 29.05 08:56 Proton-K/D Luna-22 (E-8LS No. 206) CLO SU Baikonur LC81/24 S
41 30.05 12:44 Voskhod 11A57 Kosmos-657 (Germes No. 32L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
42 30.05 13:00 Titan IIIC ATS 6 (ATS F) GEO/S US CC LC40 S
43 03.06 23:09 Scout E-1 Hawkeye 1 (Injun 6) VHEO US SVAFB SLC5 S
44 06.06 06:20 Voskhod 11A57 Kosmos-658 (Gektor No. 23L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
45 06.06 16:30 Titan 24B OPS 1776 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
46 13.06 12:29 Voskhod 11A57 Kosmos-659 (Germes No. 23L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
47 18.06 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-660 (Vektor) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
48 21.06 09:03 Kosmos 11K65M Kosmos-661 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
49 24.06 22:38 Proton-K Salyut-3 LLEO/I SU Baikonur LC81/23 S
50 26.06 12:29 Kosmos 11K63 Kosmos-662 (DS-P1-I No. 14L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
51 27.06 15:39 Kosmos 11K65M Kosmos-663 (Zaliv No. 6) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
52 29.06 12:50 Soyuz 11A511M Kosmos-664 (Orion No. 6L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
53 29.06 15:59 Molniya 8K78M Kosmos-665 (US-K No. 2003) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
54 03.07 18:51 Soyuz 11A511 Soyuz-14 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
55 09.07 14:39 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
56 11.07 10:59 Kosmos 11K63 Kosmos (DS-P1-Yu No. 68L) SU Plesetsk LC133/3 F
57 12.07 12:50 Voskhod 11A57 Kosmos-666 (Germes No. 31L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
58 12.07 13:55 Feng Bao 1 JSSW 2 (JSSW) CN Jiuquan LA2B F
59 14.07 05:17 Atlas F/PTS NTS 1 MEO US SVAFB SLC3W S
60 16.07 11:51 Scout D-1 Aeros 2 (Aeros B) LLEO/S US SVAFB SLC5 S
61 23.07 01:23 Molniya 8K78M Molniya-2 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
62 25.07 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-667 (Rotor No. 49L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
63 25.07 12:06 Kosmos 11K63 Kosmos-668 (DS-P1-Yu No. 74) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
64 26.07 06:59 Voskhod 11A57 Kosmos-669 (Gektor No. 50L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
65 29.07 12:00 Proton-K/DM Molniya-1S GEO/S SU Baikonur LC81/24 S
66 06.08 00:02 Soyuz-U Kosmos-670 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
67 07.08 12:49 Voskhod 11A57 Kosmos-671 (Germes No. 30L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
68 09.08 03:22 Thor Burner 2A DMSP 9532 LEO/S US VAFB SLC10W S
69 12.08 06:25 Soyuz-U Kosmos-672 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
70 14.08 15:45 Titan 24B OPS 3004 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
71 16.08 03:41 Vostok 8A92M Kosmos-673 (Ikar No. 1L) LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
72 26.08 19:58 Soyuz 11A511 Soyuz-15 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
73 29.08 07:39 Voskhod 11A57 Kosmos-674 (Germes No. 34L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
74 29.08 14:54 Kosmos 11K65M Kosmos-675 (Geoid No. 23L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
75 30.08 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos SU Plesetsk LC41/1 F
76 30.08 14:07 Scout D-1 ANS LEO/S US SVAFB SLC5 S
77 11.09 17:40 Kosmos 11K65M Kosmos-676 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
78 19.09 14:57 Kosmos 11K65M Kosmos-677 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
79 20.09 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-685 (Gektor No. 54L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
80 26.09 16:34 Kosmos 11K63 Kosmos-686 (DS-P1-Yu No. 72L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
81 10.10 22:53 Delta 2914 Westar 2 GEO/S US CC LC17B S
82 11.10 11:29 Kosmos 11K65M Kosmos-687 (Vektor) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
83 15.10 07:47 Scout B-1 Ariel 5 (UK 5) LLEO/E US SMLC S
84 18.10 15:00 Voskhod 11A57 Kosmos-688 (Germes No. 24L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
85 18.10 22:36 Kosmos 11K65M Kosmos-689 (Zaliv No. 7) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
86 22.10 17:59 Soyuz-U Kosmos-690 (Bion No. 2L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
87 24.10 12:38 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
88 25.10 09:30 Soyuz-U Kosmos-691 (Germes No. 43L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
89 28.10 10:17 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
90 28.10 14:30 Proton-K/D Luna-23 KT (E-8-5M No. 410) CLO SU Baikonur LC81/24 S
91 29.10 19:30 Titan IIID OPS 7122 (HEXAGON SV-9) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
92 31.10 10:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-12 (DS-U2-IK No. 4) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
93 01.11 14:20 Voskhod 11A57 Kosmos-692 (Gektor No. 49L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
94 04.11 10:40 Soyuz 11A511M Kosmos-693 (Orion No. 7L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
95 05.11 09:40 CZ-2 Fanhui Shi Weixing (00) CN Jiuquan LA2B F
96 15.11 17:11 Delta 2310 NOAA 4 (ITOS G) LEO/S US VAFB SLC2W S
97 16.11 11:45 Voskhod 11A57 Kosmos-694 (Germes No. 33L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
98 20.11 11:59 Kosmos 11K63 Kosmos-695 (DS-P1-Yu No. 73L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
99 21.11 10:33 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
100 21.11 23:43 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT IV F8 GEO/S US CC LC36B S
101 23.11 00:28 Delta 2313 Skynet IIB GEO/D US CC LC17B S
102 27.11 11:44 Voskhod 11A57 Kosmos-696 (Gektor No. 57L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
103 02.12 09:40 Soyuz-U Soyuz-16 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
104 10.12 07:11 Titan IIIE Helios 1 EEO US CC LC41 S
105 13.12 13:30 Soyuz-U Kosmos-697 LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
106 17.12 11:45 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
107 18.12 14:11 Kosmos 11K65M Kosmos-698 (Tselina-OM) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
108 19.12 02:39 Delta 2914 Symphonie 1 (Symphonie MV1) GEO/S US CC LC17B S
109 21.12 02:19 Molniya 8K78M Molniya-2 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
110 24.12 11:00 Tsiklon-2 Kosmos-699 (US-P No. 110) LLEO/I SU Baikonur LC90/20 S
111 26.12 04:15 Proton-K Salyut-4 LLEO/I SU Baikonur LC81/24 S
112 26.12 11:59 Kosmos 11K65M Kosmos-700 (Tsiklon-B) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
113 27.12 09:10 Voskhod 11A57 Kosmos-701 (Germes No. 39L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S