Lansări orbitale 1974

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1974, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Reușite Eșecuri
SU 85 81 4
US 25 24 1
CN 2 0 2
JP 1 1 0

Lista celor 113 tentative de lansări orbitale din 1974 (din care 7 eșecuri). Detalii cu privire la informațiile prezente în coloane pot fi găsite în secțiunea Legendă tabele.

Nr. Data Racheta Satelit T. Centru Rampă R.
1 1974-01-17 Kosmos 11K65M Kosmos-628 / Zaliv SU Plesetsk LC132/2 S
2 1974-01-19 Delta 2313 Skynet 2A / Skynet IIA US CC LC17B S
3 1974-01-24 Voskhod 11A57 Kosmos-629 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
4 1974-01-30 Voskhod 11A57 Kosmos-630 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
5 1974-02-06 Kosmos 11K65M Kosmos-631 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
6 1974-02-11 Titan IIIE Centaur Proof Test / VDS US CC LC41 F
7 1974-02-12 Voskhod 11A57 Kosmos-632 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
8 1974-02-13 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4341 US Vandenberg SLC4W S
9 1974-02-16 Mu-3C Tansei-2 / MS-T2 JP Kagoshima M S
10 1974-02-18 Scout D-1 San Marco 4 / San Marco C2 US SMLC - S
11 1974-02-27 Kosmos 11K63 Kosmos-633 / DS-P1-Yu No. 71 SU Plesetsk LC133/3 S
12 1974-03-05 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 30 SU Plesetsk LC43/4 S
13 1974-03-05 Kosmos 11K63 Kosmos-634 / DS-P1-Yu No. 67 SU Plesetsk LC133/3 S
14 1974-03-09 Scout D-1 Miranda / X-4 US Vandenberg SLC5 S
15 1974-03-14 Voskhod 11A57 Kosmos-635 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
16 1974-03-16 Thor Burner 2A DMSP 8531 / DMSP Block 5B F-5 US VAFB SLC10W S
17 1974-03-20 Soiuz-U Kosmos-636 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
18 1974-03-26 Proton-K/DM Kosmos-637 / 11F638 GVM SU Baikonur LC81/23 S
19 1974-04-03 Soiuz-U Kosmos-638 / Soiuz 7K-TM No. 71-EPSA SU Baikonur LC31 S
20 1974-04-04 Voskhod 11A57 Kosmos-639 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
21 1974-04-10 Titan IIID HEXAGON SV8 / HEXAGON SV-8 US Vandenberg SLC4E S
22 1974-04-11 Voskhod 11A57 Kosmos-640 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
23 1974-04-12 Voskhod 11A57 Zenit-4MK SU Baikonur LC31 F
24 1974-04-13 Delta 2914 Westar 1 US CC LC17B S
25 1974-04-20 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/4 S
26 1974-04-23 Kosmos 11K65M Kosmos-641/648 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
27 1974-04-24 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 22 SU Plesetsk LC43/4 S
28 1974-04-26 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
29 1974-04-29 Voskhod 11A57 Kosmos-649 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
30 1974-04-29 Kosmos 11K65M Kosmos-650 / Geoid SU Plesetsk LC132/2 S
31 1974-05-15 Tsiklon-2 Kosmos-651 / US-A reactor SU Baikonur LC90/19 S
32 1974-05-15 Soiuz-U Kosmos-652 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
33 1974-05-15 Voskhod 11A57 Kosmos-653 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
34 1974-05-17 Tsiklon-2 Kosmos-654 / US-A reactor SU Baikonur LC90/19 S
35 1974-05-17 Delta 2914 SMS 1 / SMS A US CC LC17B S
36 1974-05-17 Kosmos 11K65M Interkosmos-11 / DS-U3-IK No. 4 SU Kapustin LC107/1 S
37 1974-05-21 Kosmos 11K65M Kosmos-655 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
38 1974-05-23 Soiuz-U Yantar’-2K No. 1 SU Plesetsk LC43/3 F
39 1974-05-27 Soiuz 11A511 Kosmos-656 / Soiuz 7K-T(A9) No. 61 SU Baikonur LC1 S
40 1974-05-29 Proton-K/D Luna-22 / E-8LS No. 206 SU Baikonur LC81/24 S
41 1974-05-30 Voskhod 11A57 Kosmos-657 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
42 1974-05-30 Titan IIIC ATS 6 / ATS F US CC LC40 S
43 1974-06-03 Scout E-1 Explorer 52 / Injun 6 US Vandenberg SLC5 S
44 1974-06-06 Voskhod 11A57 Kosmos-658 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
45 1974-06-06 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4342 US Vandenberg SLC4W S
46 1974-06-13 Voskhod 11A57 Kosmos-659 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
47 1974-06-18 Kosmos 11K65M Kosmos-660 / Vektor SU Plesetsk LC132/2 S
48 1974-06-21 Kosmos 11K65M Kosmos-661 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
49 1974-06-24 Proton-K Salyut-3 / Almaz 2 (11F71 No. 101-2 SU Baikonur LC81/23 S
50 1974-06-26 Kosmos 11K63 Kosmos-662 / DS-P1-I No. 14 SU Plesetsk LC133/3 S
51 1974-06-27 Kosmos 11K65M Kosmos-663 / Zaliv SU Plesetsk LC132/1 S
52 1974-06-29 Soiuz 11A511M Kosmos-664 / Zenit-4MT SU Plesetsk LC43/4 S
53 1974-06-29 Molniya 8K78M Kosmos-665 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
54 1974-07-03 Soiuz 11A511 Soiuz-14 / Soiuz 7K-T(A9) No. 62 SU Baikonur LC1 S
55 1974-07-09 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-Priroda No. 1 SU Plesetsk LC43/4 S
56 1974-07-11 Kosmos 11K63 DS-P1-Yu No. 68 SU Plesetsk LC133/3 F
57 1974-07-12 Voskhod 11A57 Kosmos-666 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
58 1974-07-12 Feng Bao 1 JSSW CN Jiuquan LA2B F
59 1974-07-14 Atlas F/PTS STP P73-3 / NTS 1 US Vandenberg SLC3W S
60 1974-07-16 Scout D-1 Aeros 2 / Aeros B US Vandenberg SLC5 S
61 1974-07-23 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC43/4 S
62 1974-07-25 Voskhod 11A57 Kosmos-667 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
63 1974-07-25 Kosmos 11K63 Kosmos-668 / DS-P1-Yu No. 74 SU Plesetsk LC133/3 S
64 1974-07-26 Voskhod 11A57 Kosmos-669 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
65 1974-07-29 Proton-K/DM Molniya-1S / Molniya-1 11F658 No. 38 SU Baikonur LC81/24 S
66 1974-08-06 Soiuz-U Kosmos-670 / Soiuz 7K-S No. 1L SU Baikonur LC1 S
67 1974-08-07 Voskhod 11A57 Kosmos-671 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
68 1974-08-09 Thor Burner 2A DMSP 9532 / DMSP Block 5C F-1 US VAFB SLC10W S
69 1974-08-12 Soiuz-U Kosmos-672 / Soiuz 7K-TM No. 72-EPSA SU Baikonur LC31 S
70 1974-08-14 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4343 US Vandenberg SLC4W S
71 1974-08-16 Vostok 8A92M Kosmos-673 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
72 1974-08-26 Soiuz 11A511 Soiuz-15 / Soiuz 7K-T(A9) No. 63 SU Baikonur LC1 S
73 1974-08-29 Voskhod 11A57 Kosmos-674 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
74 1974-08-29 Kosmos 11K65M Kosmos-675 / Geoid SU Plesetsk LC132/2 S
75 1974-08-30 Voskhod 11A57 Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 F
76 1974-08-30 Scout D-1 ANS US Vandenberg SLC5 S
77 1974-09-11 Kosmos 11K65M Kosmos-676 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
78 1974-09-19 Kosmos 11K65M Kosmos-677/684 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
79 1974-09-20 Voskhod 11A57 Kosmos-685 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
80 1974-09-26 Kosmos 11K63 Kosmos-686 / DS-P1-Yu No. 72 SU Plesetsk LC133/3 S
81 1974-10-10 Delta 2914 Westar 2 US CC LC17B S
82 1974-10-11 Kosmos 11K65M Kosmos-687 / Vektor SU Plesetsk LC132/2 S
83 1974-10-15 Scout B-1 Ariel 5 / UK 5 US SMLC - S
84 1974-10-18 Voskhod 11A57 Kosmos-688 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
85 1974-10-18 Kosmos 11K65M Kosmos-689 / Zaliv SU Plesetsk LC132/2 S
86 1974-10-22 Soiuz-U Kosmos-690 / Bion No. 2 SU Plesetsk LC43/4 S
87 1974-10-24 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 No. 26 SU Plesetsk LC41/1 S
88 1974-10-25 Soiuz-U Kosmos-691 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
89 1974-10-28 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 33 SU Plesetsk LC43/4 S
90 1974-10-28 Proton-K/D Luna-23 / E-8-5M No. 410 SU Baikonur LC81/24 S
91 1974-10-29 Titan IIID HEXAGON SV9 / HEXAGON SV-9 US Vandenberg SLC4E S
92 1974-10-31 Kosmos 11K65M Interkosmos-12 / DS-U2-IK No. 4 SU Plesetsk LC132/2 S
93 1974-11-01 Voskhod 11A57 Kosmos-692 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
94 1974-11-04 Soiuz 11A511M Kosmos-693 / Zenit-4MT SU Plesetsk LC41/1 S
95 1974-11-05 Chang Zheng 2 FSW / FSW No. 1 CN Jiuquan LA2B F
96 1974-11-15 Delta 2310 NOAA 4 / ITOS G US VAFB SLC2W S
97 1974-11-16 Voskhod 11A57 Kosmos-694 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
98 1974-11-20 Kosmos 11K63 Kosmos-695 / DS-P1-Yu No. 73 SU Plesetsk LC133/3 S
99 1974-11-21 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 11 SU Plesetsk LC41/1 S
100 1974-11-21 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 4 F-8 / INTELSAT IV F8 US CC LC36B S
101 1974-11-23 Delta 2313 Skynet 2B / Skynet IIB US CC LC17B S
102 1974-11-27 Voskhod 11A57 Kosmos-696 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
103 1974-12-02 Soiuz-U Soiuz-16 / Soiuz 7K-TM No. 73-EPSA SU Baikonur LC1 S
104 1974-12-10 Titan IIIE Helios 1 US CC LC41 S
105 1974-12-13 Soiuz-U Kosmos-697 / Yantar’-2K No. 2 SU Plesetsk LC43/3 S
106 1974-12-17 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 32 SU Plesetsk LC43/4 S
107 1974-12-18 Kosmos 11K65M Kosmos-698 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
108 1974-12-19 Delta 2914 Symphonie 1 / Symphonie MV1 US CC LC17B S
109 1974-12-21 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
110 1974-12-24 Tsiklon-2 Kosmos-699 / US-P SU Baikonur LC90/20 S
111 1974-12-26 Proton-K Salyut-4 / DOS 4 (17K No. 124) SU Baikonur LC81/24 S
112 1974-12-26 Kosmos 11K65M Kosmos-700 / Tsiklon-B SU Plesetsk LC132/1 S
113 1974-12-27 Voskhod 11A57 Kosmos-701 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S