Lansări orbitale 1974

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1974, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 85
US 25
CN 2
JP 1

Lista celor 113 tentative de lansări orbitale din 1974 (din care 7 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 17.01 10:07 Kosmos 11K65M Kosmos-628 / Zaliv SU Plesetsk LC132/2 S
2 19.01 01:38 Delta 2313 Skynet 2A / Skynet IIA US CC LC17B S
3 24.01 15:00 Voskhod 11A57 Kosmos-629 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
4 30.01 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-630 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
5 06.02 00:33 Kosmos 11K65M Kosmos-631 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
6 11.02 13:48 Titan IIIE Centaur Proof Test / VDS US CC LC41 F
7 12.02 08:56 Voskhod 11A57 Kosmos-632 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
8 13.02 18:00 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4341 US SVAFB SLC4W S
9 16.02 05:00 Mu-3C Tansei-2 / MS-T2 JP Kagoshima M S
10 18.02 10:05 Scout D-1 San Marco 4 / San Marco C2 US SMLC - S
11 27.02 11:04 Kosmos 11K63 Kosmos-633 / DS-P1-Yu No. 71 SU Plesetsk LC133/3 S
12 05.03 11:38 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 30 SU Plesetsk LC43/4 S
13 05.03 16:04 Kosmos 11K63 Kosmos-634 / DS-P1-Yu No. 67 SU Plesetsk LC133/3 S
14 09.03 02:22 Scout D-1 Miranda / X-4 US SVAFB SLC5 S
15 14.03 10:29 Voskhod 11A57 Kosmos-635 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
16 16.03 08:00 Thor Burner 2A DMSP 8531 / DMSP Block 5B F-5 US VAFB SLC10W S
17 20.03 08:30 Soyuz-U Kosmos-636 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
18 26.03 13:35 Proton-K/DM Kosmos-637 / 11F638 GVM SU Baikonur LC81/23 S
19 03.04 07:30 Soyuz-U Kosmos-638 / Soyuz 7K-TM No. 71-EPSA SU Baikonur LC31 S
20 04.04 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-639 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
21 10.04 20:20 Titan IIID HEXAGON SV8 / HEXAGON SV-8 US SVAFB SLC4E S
22 11.04 12:22 Voskhod 11A57 Kosmos-640 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
23 12.04 08:00 Voskhod 11A57 Zenit-4MK SU Baikonur LC31 F
24 13.04 23:33 Delta 2914 Westar 1 US CC LC17B S
25 20.04 20:53 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC43/4 S
26 23.04 14:14 Kosmos 11K65M Kosmos-641648 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
27 24.04 11:50 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 22 SU Plesetsk LC43/4 S
28 26.04 14:22 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
29 29.04 13:29 Voskhod 11A57 Kosmos-649 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
30 29.04 17:10 Kosmos 11K65M Kosmos-650 / Geoid SU Plesetsk LC132/2 S
31 15.05 07:30 Tsiklon-2 Kosmos-651 / US-A reactor SU Baikonur LC90/19 S
32 15.05 08:30 Soyuz-U Kosmos-652 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
33 15.05 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-653 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
34 17.05 06:53 Tsiklon-2 Kosmos-654 / US-A reactor SU Baikonur LC90/19 S
35 17.05 09:31 Delta 2914 SMS 1 / SMS A US CC LC17B S
36 17.05 11:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-11 / DS-U3-IK No. 4 SU Kapustin LC107/1 S
37 21.05 06:15 Kosmos 11K65M Kosmos-655 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
38 23.05 12:16 Soyuz-U Yantar’-2K No. 1 SU Plesetsk LC43/3 F
39 27.05 07:25 Soyuz 11A511 Kosmos-656 / Soyuz 7K-T(A9) No. 61 SU Baikonur LC1 S
40 29.05 08:56 Proton-K/D Luna-22 / E-8LS No. 206 SU Baikonur LC81/24 S
41 30.05 12:44 Voskhod 11A57 Kosmos-657 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
42 30.05 13:00 Titan IIIC ATS 6 / ATS F US CC LC40 S
43 03.06 23:09 Scout E-1 Explorer 52 / Injun 6 US SVAFB SLC5 S
44 06.06 06:20 Voskhod 11A57 Kosmos-658 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
45 06.06 16:30 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4342 US SVAFB SLC4W S
46 13.06 12:29 Voskhod 11A57 Kosmos-659 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
47 18.06 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-660 / Vektor SU Plesetsk LC132/2 S
48 21.06 09:03 Kosmos 11K65M Kosmos-661 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
49 24.06 22:38 Proton-K Salyut-3 / Almaz 2 (11F71 No. 101-2 SU Baikonur LC81/23 S
50 26.06 12:29 Kosmos 11K63 Kosmos-662 / DS-P1-I No. 14 SU Plesetsk LC133/3 S
51 27.06 15:39 Kosmos 11K65M Kosmos-663 / Zaliv SU Plesetsk LC132/1 S
52 29.06 12:50 Soyuz 11A511M Kosmos-664 / Zenit-4MT SU Plesetsk LC43/4 S
53 29.06 15:59 Molniya 8K78M Kosmos-665 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
54 03.07 18:51 Soyuz 11A511 Soyuz-14 / Soyuz 7K-T(A9) No. 62 SU Baikonur LC1 S
55 09.07 14:39 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-Priroda No. 1 SU Plesetsk LC43/4 S
56 11.07 10:59 Kosmos 11K63 DS-P1-Yu No. 68 SU Plesetsk LC133/3 F
57 12.07 12:50 Voskhod 11A57 Kosmos-666 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
58 12.07 13:55 Feng Bao 1 JSSW CN Jiuquan LA2B F
59 14.07 05:17 Atlas F/PTS STP P73-3 / NTS 1 US SVAFB SLC3W S
60 16.07 11:51 Scout D-1 Aeros 2 / Aeros B US SVAFB SLC5 S
61 23.07 01:23 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC43/4 S
62 25.07 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-667 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
63 25.07 12:06 Kosmos 11K63 Kosmos-668 / DS-P1-Yu No. 74 SU Plesetsk LC133/3 S
64 26.07 06:59 Voskhod 11A57 Kosmos-669 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
65 29.07 12:00 Proton-K/DM Molniya-1S / Molniya-1 11F658 No. 38 SU Baikonur LC81/24 S
66 06.08 00:02 Soyuz-U Kosmos-670 / Soyuz 7K-S No. 1L SU Baikonur LC1 S
67 07.08 12:49 Voskhod 11A57 Kosmos-671 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
68 09.08 03:22 Thor Burner 2A DMSP 9532 / DMSP Block 5C F-1 US VAFB SLC10W S
69 12.08 06:25 Soyuz-U Kosmos-672 / Soyuz 7K-TM No. 72-EPSA SU Baikonur LC31 S
70 14.08 15:45 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4343 US SVAFB SLC4W S
71 16.08 03:41 Vostok 8A92M Kosmos-673 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
72 26.08 19:58 Soyuz 11A511 Soyuz-15 / Soyuz 7K-T(A9) No. 63 SU Baikonur LC1 S
73 29.08 07:39 Voskhod 11A57 Kosmos-674 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
74 29.08 14:54 Kosmos 11K65M Kosmos-675 / Geoid SU Plesetsk LC132/2 S
75 30.08 09:00 Voskhod 11A57 Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 F
76 30.08 14:07 Scout D-1 ANS US SVAFB SLC5 S
77 11.09 17:40 Kosmos 11K65M Kosmos-676 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
78 19.09 14:57 Kosmos 11K65M Kosmos-677684 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
79 20.09 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-685 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
80 26.09 16:34 Kosmos 11K63 Kosmos-686 / DS-P1-Yu No. 72 SU Plesetsk LC133/3 S
81 10.10 22:53 Delta 2914 Westar 2 US CC LC17B S
82 11.10 11:29 Kosmos 11K65M Kosmos-687 / Vektor SU Plesetsk LC132/2 S
83 15.10 07:47 Scout B-1 Ariel 5 / UK 5 US SMLC - S
84 18.10 15:00 Voskhod 11A57 Kosmos-688 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
85 18.10 22:36 Kosmos 11K65M Kosmos-689 / Zaliv SU Plesetsk LC132/2 S
86 22.10 17:59 Soyuz-U Kosmos-690 / Bion No. 2 SU Plesetsk LC43/4 S
87 24.10 12:38 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 No. 26 SU Plesetsk LC41/1 S
88 25.10 09:30 Soyuz-U Kosmos-691 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S
89 28.10 10:17 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 33 SU Plesetsk LC43/4 S
90 28.10 14:30 Proton-K/D Luna-23 / E-8-5M No. 410 SU Baikonur LC81/24 S
91 29.10 19:30 Titan IIID HEXAGON SV9 / HEXAGON SV-9 US SVAFB SLC4E S
92 31.10 10:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-12 / DS-U2-IK No. 4 SU Plesetsk LC132/2 S
93 01.11 14:20 Voskhod 11A57 Kosmos-692 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
94 04.11 10:40 Soyuz 11A511M Kosmos-693 / Zenit-4MT SU Plesetsk LC41/1 S
95 05.11 09:40 CZ-2 FSW / FSW No. 1 CN Jiuquan LA2B F
96 15.11 17:11 Delta 2310 NOAA 4 / ITOS G US VAFB SLC2W S
97 16.11 11:45 Voskhod 11A57 Kosmos-694 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
98 20.11 11:59 Kosmos 11K63 Kosmos-695 / DS-P1-Yu No. 73 SU Plesetsk LC133/3 S
99 21.11 10:33 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 11 SU Plesetsk LC41/1 S
100 21.11 23:43 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 4 F-8 / INTELSAT IV F8 US CC LC36B S
101 23.11 00:28 Delta 2313 Skynet 2B / Skynet IIB US CC LC17B S
102 27.11 11:44 Voskhod 11A57 Kosmos-696 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
103 02.12 09:40 Soyuz-U Soyuz-16 / Soyuz 7K-TM No. 73-EPSA SU Baikonur LC1 S
104 10.12 07:11 Titan IIIE Helios 1 US CC LC41 S
105 13.12 13:30 Soyuz-U Kosmos-697 / Yantar’-2K No. 2 SU Plesetsk LC43/3 S
106 17.12 11:45 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 32 SU Plesetsk LC43/4 S
107 18.12 14:11 Kosmos 11K65M Kosmos-698 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
108 19.12 02:39 Delta 2914 Symphonie 1 / Symphonie MV1 US CC LC17B S
109 21.12 02:19 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
110 24.12 11:00 Tsiklon-2 Kosmos-699 / US-P SU Baikonur LC90/20 S
111 26.12 04:15 Proton-K Salyut-4 / DOS 4 (17K No. 124) SU Baikonur LC81/24 S
112 26.12 11:59 Kosmos 11K65M Kosmos-700 / Tsiklon-B SU Plesetsk LC132/1 S
113 27.12 09:10 Voskhod 11A57 Kosmos-701 / Zenit-4MK SU Baikonur LC31 S