Lansări orbitale 1973

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1973, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 89
US 25
CN 1
EU 1

Lista celor 116 tentative de lansări orbitale din 1973 (din care 7 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 08.01 06:55 Proton-K/D Luna-21 (E-8 No. 204) CLO SU Baikonur LC81/23 S
2 11.01 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-543 (Rotor No. 41L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
3 20.01 03:36 Kosmos 11K65M Kosmos-544 LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
4 24.01 11:44 Kosmos 11K63 Kosmos-545 (DS-P1-Yu No. 62L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
5 26.01 11:44 Kosmos 11K65M Kosmos-546 LLEO/I SU Kapustin LC107/1 S
6 01.02 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-547 (Gektor No. 39L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
7 03.02 05:48 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Baikonur LC1 S
8 08.02 13:15 Voskhod 11A57 Kosmos-548 (Rotor No. 27L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
9 15.02 01:11 Molniya 8K78M Prognoz-3 (SO-M No. 502) DSO SU Baikonur LC31 S
10 28.02 04:37 Kosmos 11K65M Kosmos-549 LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
11 01.03 12:40 Voskhod 11A57 Kosmos-550 (Germes No. 10L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
12 06.03 09:20 Voskhod 11A57 Kosmos-551 (Rotor No. 39L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
13 06.03 09:30 Atlas SLV-3A Agena D OPS 6063 (RHYOLITE 2) GEO/D US CC LC13 S
14 09.03 21:00 Titan IIID OPS 8410 (HEXAGON SV-5) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
15 20.03 11:20 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
16 22.03 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-552 (Gektor No. 38L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
17 03.04 09:00 Proton-K Salyut-2 (Almaz OPS 1) LLEO/I SU Baikonur LC81/23 S
18 05.04 11:11 Molniya 8K78M Molniya-2 GTO SU Plesetsk LC41/1 S
19 06.04 02:11 Atlas SLV-3D Centaur Pioneer 11 (Pioneer G) EEO US CC LC36B S
20 12.04 11:49 Kosmos 11K63 Kosmos-553 (DS-P1-Yu No. 55L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
21 19.04 08:59 Voskhod 11A57 Kosmos-554 (Germes No. 15L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
22 19.04 10:19 Kosmos 11K63 Interkosmos-9 Kopernik-500 LEO/I SU Kapustin LC86/4 S
23 20.04 23:47 Delta 1914 Anik A2 GEO/S US CC LC17B S
24 25.04 09:10 Tsiklon-2 Kosmos SU Baikonur LC90 F
25 25.04 10:45 Voskhod 11A57 Kosmos-555 (Gektor No. 43L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
26 05.05 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-556 (Germes No. 13L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
27 11.05 00:20 Proton-K Kosmos-557 (DOS 3) LLEO/I SU Baikonur LC81/23 S
28 14.05 17:30 Saturn V Skylab Orbital Workshop LLEO/I US KSC LC39A S
29 16.05 16:40 Titan 24B OPS 2093 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
30 17.05 13:19 Kosmos 11K63 Kosmos-558 (DS-P1-Yu No. 65L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
31 18.05 11:00 Soyuz-U Kosmos-559 (Germes No. 11L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
32 21.05 08:47 Diamant B D-5B EU Kourou Diamant F
33 23.05 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-560 (Rotor No. 38L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
34 25.05 09:15 Kosmos 11K65M Kosmos (Zaliv No. 1) SU Plesetsk LC132/1 F
35 25.05 13:00 Saturn IB Skylab SL-2 (Apollo CM-116) LLEO/I US KSC LC39B S
36 25.05 13:30 Voskhod 11A57 Kosmos-561 (Gektor No. 40L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
37 29.05 10:16 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
38 05.06 11:29 Kosmos 11K63 Kosmos-562 (DS-P1-Yu No. 66L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
39 06.06 11:30 Voskhod 11A57 Kosmos-563 (Rotor No. 31L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
40 08.06 15:50 Kosmos 11K65M Kosmos-564 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
41 10.06 10:10 Voskhod 11A57 Kosmos-572 (Rotor No. 50L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
42 10.06 14:13 Delta 1913 RAE 2 (RAE B) CLO US CC LC17B S
43 12.06 07:14 Titan IIIC DSP F4 (DSP 2) GEO/I US CC LC40 S
44 15.06 06:00 Soyuz 11A511 Kosmos-573 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
45 20.06 06:16 Kosmos 11K65M Kosmos-574 (Zaliv No. 2) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
46 21.06 13:29 Voskhod 11A57 Kosmos-575 (Gektor No. 35L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
47 26.06 17:00 Titan 24B OPS 4018 US SVAFB SLC4W F
48 27.06 11:50 Soyuz 11A511M Kosmos-576 (Zenit-4MT No. 4L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
49 04.07 10:59 Voskhod 11A57 Kosmos SU Plesetsk LC43/3 F
50 11.07 09:58 Molniya 8K78M Molniya-2 GTO SU Plesetsk LC41/1 S
51 13.07 20:22 Titan IIID OPS 8261 (HEXAGON SV-6) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
52 16.07 17:10 Delta 0300 ITOS E US VAFB SLC2W F
53 21.07 19:30 Proton-K/D Mars-4 (3MS No. 52S) SU Baikonur LC81/23 S
54 25.07 11:30 Voskhod 11A57 Kosmos-577 (Rotor No. 44L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
55 25.07 18:55 Proton-K/D Mars-5 (3MS No. 53S) SU Baikonur LC81/24 S
56 28.07 11:10 Saturn IB Skylab SL-3 (Apollo CM-117) LLEO/I US KSC LC39B S
57 01.08 14:00 Voskhod 11A57 Kosmos-578 (Gektor No. 44L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
58 05.08 17:45 Proton-K/D Mars-6 (3MP No. 50P) SU Baikonur LC81/23 S
59 09.08 17:00 Proton-K/D Mars-7 (3MP No. 51P) SU Baikonur LC81/24 S
60 17.08 04:49 Thor Burner 2A DMSP 7529 LEO/S US VAFB SLC10W S
61 21.08 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-579 (Rotor No. 45L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
62 21.08 16:07 Titan 33B OPS 7724 (JUMPSEAT 3) HEO/M US SVAFB SLC4W S
63 22.08 11:24 Kosmos 11K63 Kosmos-580 (DS-P1-Yu No. 59L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
64 23.08 22:57 Atlas SLV-3D Centaur INTELSAT IV F7 GEO/S US CC LC36A S
65 24.08 10:59 Voskhod 11A57 Kosmos-581 (Rotor No. 53L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
66 28.08 10:08 Kosmos 11K65M Kosmos-582 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
67 30.08 00:07 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Plesetsk LC41/1 S
68 30.08 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-583 (Gektor No. 42L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
69 06.09 10:40 Voskhod 11A57 Kosmos-584 (Rotor No. 55L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
70 08.09 01:50 Kosmos 11K65M Kosmos-585 (Geoid No. 24L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
71 14.09 00:31 Kosmos 11K65M Kosmos-586 (Zaliv No. 3) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
72 18.09 12:12 Feng Bao 1 JSSW 1 (JSSW) CN Jiuquan LA2B F
73 21.09 13:05 Soyuz-U Kosmos-587 (Germes No. 12L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
74 27.09 12:18 Soyuz 11A511 Soyuz-12 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
75 27.09 17:15 Titan 24B OPS 6275 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
76 02.10 21:46 Kosmos 11K65M Kosmos-588 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
77 03.10 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-596 (Gektor No. 46L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
78 06.10 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-597 (Germes No. 16L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
79 10.10 10:45 Voskhod 11A57 Kosmos-598 (Rotor No. 56L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
80 15.10 08:45 Voskhod 11A57 Kosmos-599 (Gektor No. 45L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
81 16.10 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-600 (Rotor No. 58L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
82 16.10 14:00 Kosmos 11K63 Kosmos-601 (DS-P1-Yu No. 60L) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
83 19.10 10:26 Molniya 8K78M Molniya-2 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
84 20.10 10:14 Voskhod 11A57 Kosmos-602 (Germes No. 28L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
85 26.10 02:26 Delta 1604 IMP 8 (IMP J) DSO US CC LC17B S
86 27.10 11:09 Voskhod 11A57 Kosmos-603 (Rotor No. 57L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
87 29.10 14:00 Vostok 8A92M Kosmos-604 (Tselina-D No. 5L) LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
88 30.10 00:37 Scout A-1 NNS O-20 LEO/P US SVAFB SLC5 S
89 30.10 19:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-10 (DS-U2-IK No. 3) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
90 31.10 18:24 Soyuz-U Kosmos-605 (Bion No. 1) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
91 02.11 13:01 Molniya 8K78M Kosmos-606 (US-K No. 2002) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
92 03.11 05:45 Atlas SLV-3D Centaur Mariner 10 (Mariner 73J) EEO US CC LC36B S
93 06.11 17:02 Delta 0300 NOAA 3 (ITOS F) LEO/S US VAFB SLC2W S
94 10.11 12:38 Voskhod 11A57 Kosmos-607 (Germes No. 22L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
95 10.11 20:12 Titan IIID OPS 6630 (HEXAGON SV-7) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
96 14.11 20:40 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Baikonur LC1 S
97 16.11 14:01 Saturn IB Skylab SL-4 (CM-118) LLEO/I US KSC LC39B S
98 20.11 12:29 Kosmos 11K63 Kosmos-608 (DS-P1-Yu No. 69L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
99 21.11 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-609 (Rotor No. 59L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
100 27.11 00:08 Kosmos 11K65M Kosmos-610 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
101 28.11 09:29 Kosmos 11K63 Kosmos-611 (DS-P1-Yu No. 64L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
102 28.11 11:43 Voskhod 11A57 Kosmos-612 (Germes No. 29L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
103 30.11 05:20 Soyuz 11A511 Kosmos-613 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
104 30.11 13:08 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
105 04.12 15:00 Kosmos 11K65M Kosmos-614 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
106 13.12 11:10 Kosmos 11K63 Kosmos-615 (DS-P1-I No. 13L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
107 13.12 23:57 Titan IIIC DSCS II F-3 (DSCS II B-3) GEO/S US CC LC40 S
108 16.12 06:18 Delta 1900 AE-C MEO US VAFB SLC2W S
109 17.12 12:00 Soyuz 11A511M Kosmos-616 (Orion No. 5L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
110 18.12 11:55 Soyuz 11A511 Soyuz-13 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
111 19.12 09:43 Kosmos 11K65M Kosmos-617 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
112 21.12 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-625 (Germes No. 25L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
113 25.12 11:17 Molniya 8K78M Molniya-2 HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
114 26.12 16:30 Kosmos 11K65M Aureole 2 (DS-U2-GKA No. 2) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
115 27.12 20:19 Tsiklon-2 Kosmos-626 LLEO/I SU Baikonur LC90/19 S
116 29.12 04:12 Kosmos 11K65M Kosmos-627 (Zaliv No. 4) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S