Lansări orbitale 1973

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1973, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 88
US 25
CN 1

Lista celor 114 tentative de lansări orbitale din 1973 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 08.01 06:55 Proton-K/D Luna-21 / E-8 No. 204 SU Baikonur LC81/23 S
2 11.01 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-543 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
3 20.01 03:36 Kosmos 11K65M Kosmos-544 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
4 24.01 11:44 Kosmos 11K63 Kosmos-545 / DS-P1-Yu No. 62 SU Plesetsk LC133/3 S
5 26.01 11:44 Kosmos 11K65M Kosmos-546 / Tsiklon GVM SU Kapustin LC107/1 S
6 01.02 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-547 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
7 03.02 05:48 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 31 SU Baikonur LC1 S
8 08.02 13:15 Voskhod 11A57 Kosmos-548 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/4 S
9 15.02 01:11 Molniya 8K78M Prognoz-3 / SO-M No. 502 SU Baikonur LC31 S
10 28.02 04:37 Kosmos 11K65M Kosmos-549 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
11 01.03 12:40 Voskhod 11A57 Kosmos-550 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
12 06.03 09:20 Voskhod 11A57 Kosmos-551 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
13 06.03 09:30 Atlas SLV-3A Agena D AFP-720 / RHYOLITE 2 US CC LC13 S
14 09.03 21:00 Titan IIID HEXAGON SV5 / HEXAGON SV-5 US SVAFB SLC4E S
15 20.03 11:20 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 29 SU Plesetsk LC41/1 S
16 22.03 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-552 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
17 03.04 09:00 Proton-K Salyut-2 / Almaz OPS 1 SU Baikonur LC81/23 S
18 05.04 11:11 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
19 06.04 02:11 Atlas SLV-3D Centaur Pioneer 11 / Pioneer G US CC LC36B S
20 12.04 11:49 Kosmos 11K63 Kosmos-553 / DS-P1-Yu No. 55 SU Plesetsk LC133/3 S
21 19.04 08:59 Voskhod 11A57 Kosmos-554 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
22 19.04 10:19 Kosmos 11K63 IK-Kopernik-500 / DS-U2-IK Kopernik-500 SU Kapustin LC86/4 S
23 20.04 23:47 Delta 1914 Anik A2 US CC LC17B S
24 25.04 10:45 Voskhod 11A57 Kosmos-555 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
25 05.05 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-556 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
26 11.05 00:20 Proton-K Kosmos-557 / DOS 3 SU Baikonur LC81/23 S
27 14.05 17:30 Saturn V Skylab 1 / Skylab I OWS US KSC LC39A S
28 16.05 16:40 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4338 US SVAFB SLC4W S
29 17.05 13:19 Kosmos 11K63 Kosmos-558 / DS-P1-Yu No. 65 SU Plesetsk LC133/3 S
30 18.05 11:00 Soyuz-U Kosmos-559 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
31 23.05 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-560 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/4 S
32 25.05 09:15 Kosmos 11K65M Zaliv SU Plesetsk LC132/1 F
33 25.05 13:00 Saturn IB Skylab 2 / Apollo CM-116 US KSC LC39B S
34 25.05 13:30 Voskhod 11A57 Kosmos-561 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
35 29.05 10:16 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 27 SU Plesetsk LC41/1 S
36 05.06 11:29 Kosmos 11K63 Kosmos-562 / DS-P1-Yu No. 66 SU Plesetsk LC133/3 S
37 06.06 11:30 Voskhod 11A57 Kosmos-563 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/4 S
38 08.06 15:50 Kosmos 11K65M Kosmos-564571 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
39 10.06 10:10 Voskhod 11A57 Kosmos-572 / Zenit-4M SU Baikonur LC1 S
40 10.06 14:13 Delta 1913 Explorer 49 / RAE B US CC LC17B S
41 12.06 07:14 Titan IIIC DSP 4 / DSP 2 US CC LC40 S
42 15.06 06:00 Soyuz 11A511 Kosmos-573 / Soyuz 7K-T No. 36 SU Baikonur LC1 S
43 20.06 06:16 Kosmos 11K65M Kosmos-574 / Zaliv SU Plesetsk LC132/1 S
44 21.06 13:29 Voskhod 11A57 Kosmos-575 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
45 26.06 17:00 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4339 US SVAFB SLC4W F
46 27.06 11:50 Soyuz 11A511M Kosmos-576 / Zenit-4MT SU Plesetsk LC41/1 S
47 04.07 10:59 Voskhod 11A57 Zenit-4M SU Plesetsk LC43/3 F
48 11.07 09:58 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
49 13.07 20:22 Titan IIID HEXAGON SV6 / HEXAGON SV-6 US SVAFB SLC4E S
50 16.07 17:10 Delta 0300 ITOS E US VAFB SLC2W F
51 21.07 19:30 Proton-K/D Mars-4 / 3MS No. 52S SU Baikonur LC81/23 S
52 25.07 11:30 Voskhod 11A57 Kosmos-577 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/4 S
53 25.07 18:55 Proton-K/D Mars-5 / 3MS No. 53S SU Baikonur LC81/24 S
54 28.07 11:10 Saturn IB Skylab 3 / Apollo CM-117 US KSC LC39B S
55 01.08 14:00 Voskhod 11A57 Kosmos-578 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
56 05.08 17:45 Proton-K/D Mars-6 / 3MP No. 50P SU Baikonur LC81/23 S
57 09.08 17:00 Proton-K/D Mars-7 / 3MP No. 51P SU Baikonur LC81/24 S
58 17.08 04:49 Thor Burner 2A DMSP 7529 / DMSP Block 5B F-4 US VAFB SLC10W S
59 21.08 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-579 / Zenit-4M SU Plesetsk LC41/1 S
60 21.08 16:07 Titan 33B OPS 7724 / Jumpseat 3 US SVAFB SLC4W S
61 22.08 11:24 Kosmos 11K63 Kosmos-580 / DS-P1-Yu No. 59 SU Plesetsk LC133/3 S
62 23.08 22:57 Atlas SLV-3D Centaur Intelsat 4 F-7 / INTELSAT IV F7 US CC LC36A S
63 24.08 10:59 Voskhod 11A57 Kosmos-581 / Zenit-4M SU Baikonur LC1 S
64 28.08 10:08 Kosmos 11K65M Kosmos-582 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
65 30.08 00:07 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
66 30.08 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-583 / Zenit-2M SU Baikonur LC1 S
67 06.09 10:40 Voskhod 11A57 Kosmos-584 / Zenit-4M SU Plesetsk LC41/1 S
68 08.09 01:50 Kosmos 11K65M Kosmos-585 / Geoid SU Plesetsk LC132/2 S
69 14.09 00:31 Kosmos 11K65M Kosmos-586 / Zaliv SU Plesetsk LC132/2 S
70 18.09 12:12 Feng Bao 1 JSSW CN Jiuquan LA2B F
71 21.09 13:05 Soyuz-U Kosmos-587 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/3 S
72 27.09 12:18 Soyuz 11A511 Soyuz-12 / Soyuz 7K-T No. 37 SU Baikonur LC1 S
73 27.09 17:15 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4340 US SVAFB SLC4W S
74 02.10 21:46 Kosmos 11K65M Kosmos-588595 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
75 03.10 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-596 / Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 S
76 06.10 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-597 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
77 10.10 10:45 Voskhod 11A57 Kosmos-598 / Zenit-4M SU Plesetsk LC41/1 S
78 15.10 08:45 Voskhod 11A57 Kosmos-599 / Zenit-2M SU Baikonur LC1 S
79 16.10 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-600 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/4 S
80 16.10 14:00 Kosmos 11K63 Kosmos-601 / DS-P1-Yu No. 60 SU Plesetsk LC133/3 S
81 19.10 10:26 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
82 20.10 10:14 Voskhod 11A57 Kosmos-602 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
83 26.10 02:26 Delta 1604 Explorer 50 / IMP J US CC LC17B S
84 27.10 11:09 Voskhod 11A57 Kosmos-603 / Zenit-4M SU Plesetsk LC41/1 S
85 29.10 14:00 Vostok 8A92M Kosmos-604 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
86 30.10 00:37 Scout A-1 NNS O-20 (N-15) / NNS O-20 US SVAFB SLC5 S
87 30.10 19:00 Kosmos 11K65M Interkosmos-10 / DS-U2-IK No. 3 SU Plesetsk LC132/2 S
88 31.10 18:24 Soyuz-U Kosmos-605 / Bion No. 1 SU Plesetsk LC43/3 S
89 02.11 13:01 Molniya 8K78M Kosmos-606 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
90 03.11 05:45 Atlas SLV-3D Centaur Mariner 10 / Mariner 73J US CC LC36B S
91 06.11 17:02 Delta 0300 NOAA 3 / ITOS F US VAFB SLC2W S
92 10.11 12:38 Voskhod 11A57 Kosmos-607 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
93 10.11 20:12 Titan IIID HEXAGON SV7 / HEXAGON SV-7 US SVAFB SLC4E S
94 14.11 20:40 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 32 SU Baikonur LC1 S
95 16.11 14:01 Saturn IB Skylab 4 / CM-118 US KSC LC39B S
96 20.11 12:29 Kosmos 11K63 Kosmos-608 / DS-P1-Yu No. 69 SU Plesetsk LC133/3 S
97 21.11 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-609 / Zenit-4M SU Baikonur LC1 S
98 27.11 00:08 Kosmos 11K65M Kosmos-610 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
99 28.11 09:29 Kosmos 11K63 Kosmos-611 / DS-P1-Yu No. 64 SU Plesetsk LC133/3 S
100 28.11 11:43 Voskhod 11A57 Kosmos-612 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
101 30.11 05:20 Soyuz 11A511 Kosmos-613 / Soyuz 7K-T No. 34A SU Baikonur LC1 S
102 30.11 13:08 Molniya 8K78M Molniya-1 SU Plesetsk LC41/1 S
103 04.12 15:00 Kosmos 11K65M Kosmos-614 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
104 13.12 11:10 Kosmos 11K63 Kosmos-615 / DS-P1-I No. 13 SU Plesetsk LC133/3 S
105 13.12 23:57 Titan IIIC DSCS II 34 / DSCS II B-3 US CC LC40 S
106 16.12 06:18 Delta 1900 Explorer 51 / AE-C US VAFB SLC2W S
107 17.12 12:00 Soyuz 11A511M Kosmos-616 / Zenit-4MT SU Plesetsk LC41/1 S
108 18.12 11:55 Soyuz 11A511 Soyuz-13 / Soyuz 7K-T No. 33 SU Baikonur LC1 S
109 19.12 09:43 Kosmos 11K65M Kosmos-617624 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
110 21.12 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-625 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
111 25.12 11:17 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
112 26.12 16:30 Kosmos 11K65M Aureole 2 / DS-U2-GKA No. 2 SU Plesetsk LC132/2 S
113 27.12 20:19 Tsiklon-2 Kosmos-626 / US-A reactor SU Baikonur LC90/19 S
114 29.12 04:12 Kosmos 11K65M Kosmos-627 / Zaliv SU Plesetsk LC132/2 S