Lansări orbitale 1972

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1972, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 79
US 33
JP 1

Lista celor 113 tentative de lansări orbitale din 1972 (din care 8 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 12.01 09:59 Voskhod 11A57 Kosmos-471 (Rotor No. 37L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
2 20.01 18:36 Titan IIID OPS 1737 (HEXAGON SV-2) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
3 23.01 00:12 Atlas SLV-3C Centaur INTELSAT IV F4 GEO/S US CC LC36B S
4 25.01 11:15 Kosmos 11K63 Kosmos-472 (DS-P1-Yu No. 52L) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
5 31.01 17:20 Thor Delta L HEOS 2 (HEOS A2) DSO US VAFB SLC2E S
6 03.02 08:40 Voskhod 11A57 Kosmos-473 (Gektor No. 26L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
7 14.02 03:27 Proton-K/D Luna-20 VA (VA) CLO SU Baikonur LC81/24 S
8 16.02 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-474 (Rotor No. 30L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
9 16.02 09:59 Titan 33B OPS 1844 (JUMPSEAT 2) US SVAFB SLC4W F
10 25.02 07:52 Kosmos 11K65M Kosmos-475 (Tsiklon No. 19L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
11 01.03 09:39 Titan IIIC DSP F3 (DSP 4) GEO/I US CC LC40 S
12 01.03 11:15 Vostok 8A92M Kosmos-476 (Tselina-D No. 3L) LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
13 03.03 01:49 Atlas SLV-3C Centaur Pioneer 10 (Pioneer F) EEO US CC LC36A S
14 04.03 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-477 (Gektor No. 28L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
15 12.03 01:55 Thor Delta N TD-1A LLEO/S US VAFB SLC2E S
16 15.03 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-478 (Rotor No. 42L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
17 17.03 17:00 Titan 24B OPS 1678 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
18 22.03 20:30 Kosmos 11K65M Kosmos-479 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
19 24.03 08:46 Thor Burner 2A DMSP 5528 LEO/S US VAFB SLC10W S
20 25.03 02:20 Kosmos 11K65M Kosmos-480 (Sfera No. 18L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
21 25.03 10:39 Kosmos 11K63 Kosmos-481 (DS-P1-Yu No. 46L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
22 27.03 04:15 Molniya 8K78M Venera-8 (4V-1 No. 670) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
23 30.03 14:05 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
24 31.03 04:02 Molniya 8K78M Kosmos-482 (4V-1 No. 671) MEO SU Baikonur LC31 F
25 03.04 10:15 Voskhod 11A57 Kosmos-483 (Rotor No. 35L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
26 04.04 20:38 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Plesetsk LC43/4 S
27 06.04 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-484 (Gektor No. 29L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
28 07.04 10:00 Voskhod 11A57 Interkosmos-6 (Energiya No. 1L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
29 11.04 11:04 Kosmos 11K63 Kosmos-485 (DS-P1-Yu No. 58L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
30 14.04 00:54 Molniya 8K78M Prognoz (SO-M No. 501) DSO SU Baikonur LC31 S
31 14.04 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-486 (Rotor No. 43L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
32 16.04 17:54 Saturn V Casper (Apollo CM-113) CLO US KSC LC39A S
33 19.04 21:43 Thorad SLV-2H Agena D OPS 5640 (CORONA CR-16) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
34 21.04 11:59 Kosmos 11K63 Kosmos-487 (DS-P1-Yu No. 57L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
35 25.04 11:29 Kosmos 11K63 Kosmos (DS-P1-Yu No. 51L) SU Plesetsk LC133/3 F
36 05.05 11:20 Voskhod 11A57 Kosmos-488 (Germes No. 7L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
37 06.05 11:24 Kosmos 11K65M Kosmos-489 (Tsiklon No. 23L) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
38 17.05 10:19 Voskhod 11A57 Kosmos-490 (Gektor No. 30L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
39 19.05 14:30 Molniya 8K78M Molniya-2 GTO SU Plesetsk LC43/4 S
40 20.05 15:30 Titan 24B OPS 6574 US SVAFB SLC4W F
41 25.05 06:35 Voskhod 11A57 Kosmos-491 (Rotor No. 34L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
42 25.05 18:41 Thorad SLV-2H Agena D OPS 6371 (CORONA CR-8R) LLEO/S US SVAFB SLC3W S
43 09.06 06:59 Voskhod 11A57 Kosmos-492 (Rotor No. 46L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
44 13.06 21:53 Atlas SLV-3C Centaur INTELSAT IV F5 GEO/S US CC LC36B S
45 21.06 06:25 Voskhod 11A57 Kosmos-493 (Gektor No. 32L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
46 23.06 09:24 Kosmos 11K65M Kosmos-494 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
47 23.06 11:19 Voskhod 11A57 Kosmos-495 (Rotor No. 29L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
48 26.06 14:53 Soyuz 11A511 Kosmos-496 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
49 29.06 03:47 Molniya 8K78M Prognoz-2 (SO-M No. 503) DSO SU Baikonur LC31 S
50 30.06 05:58 Kosmos 11K63 Interkosmos-7 (DS-U3-IK No. 3) LLEO/I SU Kapustin LC86/4 S
51 30.06 09:19 Kosmos 11K63 Kosmos-497 (DS-P1-I No. 12L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
52 30.06 18:52 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
53 05.07 09:29 Kosmos 11K63 Kosmos-498 (DS-P1-Yu No. 56L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
54 06.07 10:40 Voskhod 11A57 Kosmos-499 (Rotor No. 36L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
55 07.07 17:46 Titan IIID OPS 7293 (HEXAGON SV-3) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
56 10.07 16:15 Kosmos 11K65M Kosmos-500 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
57 12.07 05:59 Kosmos 11K63 Kosmos-501 (DS-P1-Yu No. 50L) LEO/I SU Kapustin LC86/4 S
58 13.07 14:30 Soyuz 11A511M Kosmos-502 (Zenit-4MT No. 2L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
59 19.07 13:45 Voskhod 11A57 Kosmos-503 (Rotor No. 47L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
60 20.07 18:10 Kosmos 11K65M Kosmos-504 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
61 23.07 18:06 Delta 0900 ERTS 1 (ERTS A) LEO/S US VAFB SLC2W S
62 28.07 10:19 Voskhod 11A57 Kosmos-512 (Gektor No. 33L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
63 29.07 03:20 Proton-K [Salyut-2] SU Baikonur LC81/23 F
64 02.08 08:15 Voskhod 11A57 Kosmos-513 (Rotor No. 40L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
65 13.08 15:10 Scout D-1 Explorer 46 LEO/I US Wallops LA3A S
66 16.08 13:40 Kosmos 11K65M Kosmos-514 (Zaliv No. 23L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
67 18.08 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-515 (Germes No. 8L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
68 19.08 02:40 Mu-4S Denpa (REXS) MEO JP Kagoshima M S
69 21.08 10:28 Atlas SLV-3C Centaur Copernicus (OAO-C) LEO/I US CC LC36B S
70 21.08 10:36 Tsiklon-2 Kosmos-516 LLEO/I SU Baikonur LC90/19 S
71 30.08 08:19 Voskhod 11A57 Kosmos-517 (Gektor No. 34L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
72 01.09 17:36 Titan 24B OPS 8888 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
73 02.09 10:49 Voskhod 11A57 Kosmos SU Plesetsk LC43/4 F
74 02.09 17:50 Scout B-1 Triad OI-1X LEO/P US SVAFB SLC5 S
75 15.09 09:40 Voskhod 11A57 Kosmos-518 (Gektor No. 36L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
76 16.09 08:20 Voskhod 11A57 Kosmos-519 (Rotor No. 48L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
77 19.09 19:19 Molniya 8K78M Kosmos-520 (US-K No. 2001) HEO/M SU Plesetsk LC41/1 S
78 23.09 01:20 Delta 1604 IMP 7 (IMP H) DSO US CC LC17B S
79 29.09 20:18 Kosmos 11K65M Kosmos-521 (DS-P1-M No. 4L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
80 30.09 20:19 Molniya 8K78M Molniya-2 GTO SU Plesetsk LC41/1 S
81 02.10 20:10 Atlas Burner 2 Radcat LEO/S US VAFB BMRSA1 S
82 04.10 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-522 (Rotor No. 52L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
83 05.10 11:30 Kosmos 11K63 Kosmos-523 (DS-P1-Yu No. 63L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
84 10.10 18:03 Titan IIID OPS 8314 (HEXAGON SV-4) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
85 11.10 13:19 Kosmos 11K63 Kosmos-524 (DS-P1-Yu No. 49L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
86 14.10 06:16 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Plesetsk LC41/1 S
87 15.10 17:19 Delta 0300 NOAA 2 (ITOS D) LEO/S US VAFB SLC2W S
88 17.10 19:59 Kosmos 11K65M Kosmos SU Plesetsk LC132/1 F
89 18.10 11:59 Voskhod 11A57 Kosmos-525 (Gektor No. 41L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
90 25.10 10:39 Kosmos 11K63 Kosmos-526 (DS-P1-Yu No. 61L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
91 26.10 22:05 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
92 31.10 13:29 Voskhod 11A57 Kosmos-527 (Germes No. 9L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
93 01.11 02:08 Kosmos 11K65M Kosmos-528 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
94 03.11 01:34 Kosmos 11K65M Kosmos-536 LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
95 09.11 03:23 Thor Burner 2A DMSP 6530 LEO/S US VAFB SLC10W S
96 10.11 01:14 Delta 1914 Anik A1 GEO/S US CC LC17B S
97 15.11 22:13 Scout D-1 SAS 2 (SAS B) LLEO/E US SMLC S
98 22.11 00:17 Scout D-1 ESRO 4 LEO/P US SVAFB SLC5 S
99 23.11 06:11 N-1 11A52 Mockup LK (LK GVM) SU Baikonur LC110L F
100 25.11 09:10 Voskhod 11A57 Kosmos-537 (Gektor No. 37L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
101 30.11 21:49 Kosmos 11K63 Interkosmos-8 (DS-U1-IK No. 2) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
102 02.12 04:39 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Baikonur LC1 S
103 07.12 05:33 Saturn V America (Apollo CM-114) CLO US KSC LC39A S
104 11.12 07:56 Delta 0900 Nimbus 5 (Nimbus E) LEO/S US VAFB SLC2W S
105 12.12 06:51 Molniya 8K78M Molniya-2 GTO SU Plesetsk LC41/1 S
106 14.12 13:40 Voskhod 11A57 Kosmos-538 (Rotor No. 54L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
107 16.12 11:24 Scout D-1 Aeros 1 (GRS-B) LLEO/S US SVAFB SLC5 S
108 20.12 22:20 Atlas SLV-3A Agena D OPS 9390 (CANYON 5) GEO/NS US CC LC13 S
109 21.12 02:05 Kosmos 11K65M Kosmos-539 (Sfera No. 19L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
110 21.12 17:45 Titan 24B OPS 3978 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
111 25.12 23:05 Kosmos 11K65M Kosmos-540 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
112 27.12 10:30 Soyuz 11A511M Kosmos-541 (Zenit-4MT No. 3L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
113 28.12 11:00 Vostok 8A92M Kosmos-542 (Ikar No. 4) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S