Lansări orbitale 1972

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1972, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 79
US 33
JP 1

Lista celor 113 tentative de lansări orbitale din 1972 (din care 7 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 12.01 09:59 Voskhod 11A57 Kosmos-471 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
2 20.01 18:36 Titan IIID HEXAGON SV2 / HEXAGON SV-2 US SVAFB SLC4E S
3 23.01 00:12 Atlas SLV-3C Centaur Intelsat 4 F-4 / INTELSAT IV F4 US CC LC36B S
4 25.01 11:15 Kosmos 11K63 Kosmos-472 / DS-P1-Yu No. 52 SU Plesetsk LC133/3 S
5 31.01 17:20 Thor Delta L HEOS 2 / HEOS A2 US VAFB SLC2E S
6 03.02 08:40 Voskhod 11A57 Kosmos-473 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
7 14.02 03:27 Proton-K/D Luna-20 / VA SU Baikonur LC81/24 S
8 16.02 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-474 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
9 16.02 09:59 Titan 33B OPS 1844 / Jumpseat 2 US SVAFB SLC4W F
10 25.02 07:52 Kosmos 11K65M Kosmos-475 / Tsiklon SU Plesetsk LC132/2 S
11 01.03 09:39 Titan IIIC DSP 3 / DSP 4 US CC LC40 S
12 01.03 11:15 Vostok 8A92M Kosmos-476 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
13 03.03 01:49 Atlas SLV-3C Centaur Pioneer 10 / Pioneer F US CC LC36A S
14 04.03 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-477 / Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 S
15 12.03 01:55 Thor Delta N TD-1A US VAFB SLC2E S
16 15.03 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-478 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/3 S
17 17.03 17:00 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4334 US SVAFB SLC4W S
18 22.03 20:30 Kosmos 11K65M Kosmos-479 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
19 24.03 08:46 Thor Burner 2A DMSP 5528 / DMSP Block 5B F-2 (SV-1) US VAFB SLC10W S
20 25.03 02:20 Kosmos 11K65M Kosmos-480 / Sfera SU Plesetsk LC132/2 S
21 25.03 10:39 Kosmos 11K63 Kosmos-481 / DS-P1-Yu No. 46 SU Plesetsk LC133/3 S
22 27.03 04:15 Molniya 8K78M Venera-8 / 4V-1 No. 670 SU Baikonur LC31 S
23 30.03 14:05 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-MV No. 23 SU Plesetsk LC41/1 S
24 31.03 04:02 Molniya 8K78M Kosmos-482 / 4V-1 No. 671 SU Baikonur LC31 S
25 03.04 10:15 Voskhod 11A57 Kosmos-483 / Zenit-4M SU Plesetsk LC41/1 S
26 04.04 20:38 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 27 SU Plesetsk LC43/4 S
27 06.04 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-484 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
28 07.04 10:00 Voskhod 11A57 Interkosmos-6 / Energiya No. 1 SU Baikonur LC31 S
29 11.04 11:04 Kosmos 11K63 Kosmos-485 / DS-P1-Yu No. 58 SU Plesetsk LC133/3 S
30 14.04 00:54 Molniya 8K78M Prognoz / SO No. 501 SU Baikonur LC31 S
31 14.04 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-486 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/3 S
32 16.04 17:54 Saturn V Apollo 16 / Apollo CM-113 US KSC LC39A S
33 19.04 21:43 Thorad SLV-2H Agena D CORONA 1441116 / CORONA CR-16 US SVAFB SLC3W S
34 21.04 11:59 Kosmos 11K63 Kosmos-487 / DS-P1-Yu No. 57 SU Plesetsk LC133/3 S
35 25.04 11:29 Kosmos 11K63 DS-P1-Yu No. 51 SU Plesetsk LC133/3 F
36 05.05 11:20 Voskhod 11A57 Kosmos-488 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
37 06.05 11:24 Kosmos 11K65M Kosmos-489 / Tsiklon SU Plesetsk LC132/1 S
38 17.05 10:19 Voskhod 11A57 Kosmos-490 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
39 19.05 14:30 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC43/4 S
40 20.05 15:30 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4335 US SVAFB SLC4W F
41 25.05 06:35 Voskhod 11A57 Kosmos-491 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
42 25.05 18:41 Thorad SLV-2H Agena D CORONA 1451117 / CORONA CR-8R US SVAFB SLC3W S
43 09.06 06:59 Voskhod 11A57 Kosmos-492 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
44 13.06 21:53 Atlas SLV-3C Centaur Intelsat 4 F-5 / INTELSAT IV F5 US CC LC36B S
45 21.06 06:25 Voskhod 11A57 Kosmos-493 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
46 23.06 09:24 Kosmos 11K65M Kosmos-494 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
47 23.06 11:19 Voskhod 11A57 Kosmos-495 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/3 S
48 26.06 14:53 Soyuz 11A511 Kosmos-496 / Soyuz 7K-T No. 33A SU Baikonur LC1 S
49 29.06 03:47 Molniya 8K78M Prognoz-2 / SO-M No. 503 SU Baikonur LC31 S
50 30.06 05:58 Kosmos 11K63 Interkosmos-7 / DS-U3-IK No. 3 SU Kapustin LC86/4 S
51 30.06 09:19 Kosmos 11K63 Kosmos-497 / DS-P1-I No. 12 SU Plesetsk LC133/3 S
52 30.06 18:52 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-MV No. 26 SU Plesetsk LC41/1 S
53 05.07 09:29 Kosmos 11K63 Kosmos-498 / DS-P1-Yu No. 56 SU Plesetsk LC133/3 S
54 06.07 10:40 Voskhod 11A57 Kosmos-499 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
55 07.07 17:46 Titan IIID HEXAGON SV3 / HEXAGON SV-3 US SVAFB SLC4E S
56 10.07 16:15 Kosmos 11K65M Kosmos-500 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
57 12.07 05:59 Kosmos 11K63 Kosmos-501 / DS-P1-Yu No. 50 SU Kapustin LC86/4 S
58 13.07 14:30 Soyuz 11A511M Kosmos-502 / Zenit-4MT SU Plesetsk LC43/4 S
59 19.07 13:45 Voskhod 11A57 Kosmos-503 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/3 S
60 20.07 18:10 Kosmos 11K65M Kosmos-504511 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
61 23.07 18:06 Delta 0900 ERTS 1 / ERTS A US VAFB SLC2W S
62 28.07 10:19 Voskhod 11A57 Kosmos-512 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
63 29.07 03:20 Proton-K DOS 2 (17K No. 122) SU Baikonur LC81/23 F
64 02.08 08:15 Voskhod 11A57 Kosmos-513 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
65 13.08 15:10 Scout D-1 Explorer 46 / Meteoroid Technology Sat US Wallops LA3A S
66 16.08 13:40 Kosmos 11K65M Kosmos-514 / Tsiklon GVM SU Plesetsk LC132/2 S
67 18.08 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-515 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
68 19.08 02:40 Mu-4S Denpa / REXS JP Kagoshima M S
69 21.08 10:28 Atlas SLV-3C Centaur OAO 3 / OAO-C US CC LC36B S
70 21.08 10:36 Tsiklon-2 Kosmos-516 / US-A reactor SU Baikonur LC90/19 S
71 30.08 08:19 Voskhod 11A57 Kosmos-517 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
72 01.09 17:36 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4336 US SVAFB SLC4W S
73 02.09 10:49 Voskhod 11A57 Zenit-4M SU Plesetsk LC43/4 F
74 02.09 17:50 Scout B-1 Triad / Triad OI-1X US SVAFB SLC5 S
75 15.09 09:40 Voskhod 11A57 Kosmos-518 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
76 16.09 08:20 Voskhod 11A57 Kosmos-519 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
77 19.09 19:19 Molniya 8K78M Kosmos-520 / Oko SU Plesetsk LC41/1 S
78 23.09 01:20 Delta 1604 Explorer 47 / IMP H US CC LC17B S
79 29.09 20:18 Kosmos 11K65M Kosmos-521 / DS-P1-M No. 4 SU Plesetsk LC132/2 S
80 30.09 20:19 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
81 02.10 20:10 Atlas Burner 2 P72-1 / Radcat US VAFB BMRSA1 S
82 04.10 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-522 / Zenit-4M SU Plesetsk LC41/1 S
83 05.10 11:30 Kosmos 11K63 Kosmos-523 / DS-P1-Yu No. 63 SU Plesetsk LC133/3 S
84 10.10 18:03 Titan IIID HEXAGON SV4 / HEXAGON SV-4 US SVAFB SLC4E S
85 11.10 13:19 Kosmos 11K63 Kosmos-524 / DS-P1-Yu No. 49 SU Plesetsk LC133/3 S
86 14.10 06:16 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 26 SU Plesetsk LC41/1 S
87 15.10 17:19 Delta 0300 NOAA 2 / ITOS D US VAFB SLC2W S
88 17.10 19:59 Kosmos 11K65M Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 F
89 18.10 11:59 Voskhod 11A57 Kosmos-525 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
90 25.10 10:39 Kosmos 11K63 Kosmos-526 / DS-P1-Yu No. 61 SU Plesetsk LC133/3 S
91 26.10 22:05 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 25 SU Plesetsk LC43/4 S
92 31.10 13:29 Voskhod 11A57 Kosmos-527 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
93 01.11 02:08 Kosmos 11K65M Kosmos-528535 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
94 03.11 01:34 Kosmos 11K65M Kosmos-536 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
95 09.11 03:23 Thor Burner 2A DMSP 6530 / DMSP Block 5B F-3 US VAFB SLC10W S
96 10.11 01:14 Delta 1914 Anik A1 US CC LC17B S
97 15.11 22:13 Scout D-1 Explorer 48 / SAS B US SMLC - S
98 22.11 00:17 Scout D-1 ESRO 4 US SVAFB SLC5 S
99 23.11 06:11 N-1 11A52 Mockup LK SU Baikonur LC110L F
100 25.11 09:10 Voskhod 11A57 Kosmos-537 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
101 30.11 21:49 Kosmos 11K63 Interkosmos-8 / DS-U1-IK No. 2 SU Plesetsk LC133/3 S
102 02.12 04:39 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 28 SU Baikonur LC1 S
103 07.12 05:33 Saturn V Apollo 17 / Apollo CM-114 US KSC LC39A S
104 11.12 07:56 Delta 0900 Nimbus 5 / Nimbus E US VAFB SLC2W S
105 12.12 06:51 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC41/1 S
106 14.12 13:40 Voskhod 11A57 Kosmos-538 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/4 S
107 16.12 11:24 Scout D-1 Aeros / GRS-B US SVAFB SLC5 S
108 20.12 22:20 Atlas SLV-3A Agena D AFP-827 / CANYON 5 US CC LC13 S
109 21.12 02:05 Kosmos 11K65M Kosmos-539 / Sfera SU Plesetsk LC132/2 S
110 21.12 17:45 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4337 US SVAFB SLC4W S
111 25.12 23:05 Kosmos 11K65M Kosmos-540 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
112 27.12 10:30 Soyuz 11A511M Kosmos-541 / Zenit-4MT SU Plesetsk LC41/1 S
113 28.12 11:00 Vostok 8A92M Kosmos-542 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S