Lansări orbitale 1971

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1971, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 91
US 36
EU 3
JP 2
AU 1
CN 1

Lista celor 134 tentative de lansări orbitale din 1971 (din care 16 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 12.01 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-390 (Zenit-4M No. 16L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
2 14.01 12:00 Kosmos 11K63 Kosmos-391 (DS-P1-I No. 11L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
3 20.01 11:24 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
4 21.01 08:40 Voskhod 11A57 Kosmos-392 (Gektor No. 18L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
5 21.01 18:20 Titan 23B OPS 7776 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
6 26.01 00:36 Atlas SLV-3C Centaur INTELSAT IV F2 GEO/S US CC LC36A S
7 26.01 12:44 Kosmos 11K63 Kosmos-393 (DS-P1-Yu No. 34L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
8 31.01 21:03 Saturn V Kitty Hawk (Apollo CM-110) CLO US KSC LC39A S
9 03.02 01:41 Thor Delta M NATO IIB (NATOSAT-II) GEO/S US CC LC17A S
10 09.02 18:48 Kosmos 11K65M Kosmos-394 (DS-P1-M No. 2L) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
11 16.02 04:00 Mu-4S Tansei-1 (MS-T1) LEO/I JP Kagoshima M S
12 17.02 03:52 Thor Burner 2 DAPP 3526 LEO/S US VAFB SLC10W S
13 17.02 20:04 Thorad SLV-2H Agena D OPS 3297 (CORONA CR-13) US SVAFB SLC3W F
14 17.02 21:09 Kosmos 11K65M Kosmos-395 LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
15 18.02 13:59 Voskhod 11A57 Kosmos-396 (Zenit-4M No. 9L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
16 25.02 11:11 Tsiklon-2 Kosmos-397 (I2P No. 506) LEO/I SU Baikonur LC90/20 S
17 26.02 05:06 Soyuz 11A511L Kosmos-398 (LK T2K No. 2) MEO SU Baikonur LC31 S
18 03.03 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-399 (Rotor No. 20L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
19 03.03 12:02 CZ-1 Shi Jian (shijian) LEO/I CN Jiuquan LA2A S
20 05.03 01:02 Voskhod 11A57 Kosmos SU Plesetsk LC43/4 F
21 05.03 08:15 Kosmos 11K63 Kosmos (DS-P1-Yu No. 39L) SU Kapustin LC86/4 F
22 13.03 16:15 Thor Delta M6 IMP 6 (IMP I) DSO US CC LC17A S
23 18.03 21:45 Kosmos 11K65M Kosmos-400 (DS-P1-M No. 3L) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
24 21.03 03:45 Titan 33B OPS 4788 (JUMPSEAT 1) HEO/M US SVAFB SLC4W S
25 24.03 21:06 Thorad SLV-2H Agena D OPS 5300 (CORONA CR-14) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
26 27.03 10:59 Voskhod 11A57 Kosmos-401 (Rotor No. 19L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
27 01.04 02:57 Thor Delta E1 Isis 2 (Isis B) LEO/P US VAFB SLC2E S
28 01.04 11:29 Tsiklon-2 Kosmos-402 LEO/I SU Baikonur LC90/19 S
29 02.04 08:20 Voskhod 11A57 Kosmos-403 (Gektor No. 19L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
30 04.04 14:27 Tsiklon-2 Kosmos-404 (I2P No. 503) LEO/I SU Baikonur LC90/20 S
31 07.04 07:10 Vostok 8A92M Kosmos-405 (Tselina-D No. 2L) LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
32 14.04 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-406 (Rotor No. 10L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
33 15.04 09:19 Diamant B Tournesol (D-2A) LLEO/I EU Kourou Diamant S
34 17.04 11:44 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
35 19.04 01:40 Proton-K Salyut LLEO/I SU Baikonur LC81/24 S
36 22.04 15:30 Titan 23B OPS 7899 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
37 22.04 23:54 Soyuz 11A511 Soyuz-10 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
38 23.04 11:30 Kosmos 11K65M Kosmos-407 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
39 24.04 07:32 Scout B San Marco 3 (San Marco C) LLEO/E US SMLC S
40 24.04 11:15 Kosmos 11K63 Kosmos-408 (DS-P1-Yu No. 37L) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
41 28.04 14:35 Kosmos 11K65M Kosmos-409 (Sfera No. 15L) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
42 05.05 07:43 Titan IIIC DSP F2 (DSP 3) GEO/I US CC LC40 S
43 06.05 06:20 Voskhod 11A57 Kosmos-410 (Gektor No. 22L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
44 07.05 14:20 Kosmos 11K65M Kosmos-411 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
45 09.05 01:11 Atlas SLV-3C Centaur Mariner 8 (Mariner 71H) US CC LC36A F
46 10.05 16:58 Proton-K/D Kosmos-419 (3MS No. 170) LLEO/I SU Baikonur LC81/23 F
47 18.05 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-420 (Rotor No. 18L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
48 19.05 10:20 Kosmos 11K63 Kosmos-421 (DS-P1-Yu No. 48L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
49 19.05 16:22 Proton-K/D Mars-2 (4M No. 171) SU Baikonur LC81/24 S
50 22.05 00:51 Kosmos 11K65M Kosmos-422 (Tsiklon No. 25L) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
51 27.05 11:59 Kosmos 11K63 Kosmos-423 (DS-P1-Yu No. 47L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
52 28.05 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-424 (Rotor No. 12L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
53 28.05 15:26 Proton-K/D Mars-3 (4M No. 172) SU Baikonur LC81/23 S
54 29.05 03:49 Kosmos 11K65M Kosmos-425 LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
55 30.05 22:23 Atlas SLV-3C Centaur Mariner 9 (Mariner 71J) US CC LC36B S
56 04.06 18:10 Kosmos 11K65M Kosmos-426 (DS-U2-K No. 1) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
57 06.06 04:55 Soyuz 11A511 Soyuz-11 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
58 08.06 14:00 Thor Burner 2 P70-1 LLEO/P US VAFB SLC10W S
59 11.06 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-427 (Germes No. 5L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
60 15.06 18:41 Titan IIID OPS 7809 (HEXAGON SV-1) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
61 24.06 07:59 Voskhod 11A57 Kosmos-428 (Gektor No. 23L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
62 25.06 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos SU Plesetsk LC43/4 F
63 26.06 23:15 N-1 11A52 LK (LK GVM) SU Baikonur LC110L F
64 08.07 22:58 Scout B Solrad 10 (Solar Explorer C) LLEO/I US Wallops LA3A S
65 16.07 01:41 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
66 16.07 10:49 Thorad SLV-2H Agena D OPS 8373 (STRAWMAN 4) LLEO/I US VAFB SLC1W S
67 20.07 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-429 (Rotor No. 21L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
68 22.07 13:45 Kosmos 11K65M Kosmos SU Plesetsk LC132/2 F
69 23.07 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-430 (Rotor No. 15L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
70 26.07 13:34 Saturn V Endeavour (Apollo CM-112) CLO US KSC LC39A S
71 28.07 03:29 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Plesetsk LC43/4 S
72 30.07 08:29 Voskhod 11A57 Kosmos-431 (Gektor No. 31L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
73 03.08 11:00 Kosmos 11K63 Kosmos (DS-P1-Yu No. 33L) SU Plesetsk LC133/3 F
74 05.08 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-432 (Rotor No. 32L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
75 07.08 00:11 Atlas F LOADS 2 (OAR-901) LEO/P US VAFB BMRSA2 S
76 08.08 23:45 R-36O 8K69M Kosmos-433 (OGCh F24) LLEO/I SU Baikonur LC191/66 S
77 12.08 05:30 Soyuz 11A511L Kosmos-434 (LK T2K No. 3) MEO SU Baikonur LC31 S
78 12.08 15:30 Titan 24B OPS 8607 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
79 16.08 18:39 Scout B-1 Eole LEO/I US Wallops LA3A S
80 19.08 06:30 Voskhod 11A57 Kosmos SU Baikonur LC31 F
81 27.08 10:54 Kosmos 11K63 Kosmos-435 (DS-P1-Yu No. 41L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
82 02.09 13:40 Proton-K/D Luna-18 KT (E-8-5 No. 407) CLO SU Baikonur LC81/24 S
83 07.09 01:15 Kosmos 11K65M Kosmos-436 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
84 10.09 03:37 Kosmos 11K65M Kosmos-437 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
85 10.09 21:32 Thorad SLV-2H Agena D OPS 5454 (CORONA CR-15) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
86 14.09 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-438 (Germes No. 6L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
87 20.09 23:31 Scout B BIC (Barium Ion Cloud) LLEO/S US Wallops LA3A S
88 21.09 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-439 (Gektor No. 11L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
89 24.09 10:30 Kosmos 11K63 Kosmos-440 (DS-P1-I No. 10L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
90 28.09 04:00 Mu-4S Shinsei (MS-F2) LEO/I JP Kagoshima M S
91 28.09 07:40 Voskhod 11A57 Kosmos-441 (Rotor No. 24L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
92 28.09 10:00 Proton-K/D Luna-19 (E-8LS No. 202) CLO SU Baikonur LC81/24 S
93 29.09 09:45 Thor Delta N OSO 7 (OSO H) LLEO/I US CC LC17A F
94 29.09 11:30 Voskhod 11A57 Kosmos-442 (Rotor No. 22L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
95 07.10 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-443 (Gektor No. 25L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
96 13.10 13:41 Kosmos 11K65M Kosmos-444 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
97 14.10 07:51 Thor Burner 2A DMSP 4527 LEO/S US VAFB SLC10W S
98 14.10 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-452 (Rotor No. 23L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
99 17.10 13:36 Thorad SLV-2G Agena D P71-2 (ASTEX P71-2) LEO/P US VAFB SLC1W S
100 19.10 12:40 Kosmos 11K63 Kosmos-453 (DS-P1-Yu No. 44L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
101 21.10 11:32 Thor Delta N6 Delta 86 LEO/I US VAFB SLC2E F
102 23.10 17:10 Titan 24B OPS 7616 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
103 28.10 04:09 Black Arrow Prospero (X-3) LEO/I AU Woomera LA5B S
104 02.11 14:25 Voskhod 11A57 Kosmos-454 (Rotor No. 17L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
105 03.11 03:09 Titan IIIC DSCS II F-1 (DSCS II A-1) GEO/S US CC LC40 S
106 05.11 13:00 Europa II STV 4 EU Kourou CECLES F
107 15.11 05:52 Scout B SSS 1 (SSS A) HEO US SMLC S
108 17.11 11:09 Kosmos 11K63 Kosmos-455 (DS-P1-Yu No. 54L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
109 19.11 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-456 (Rotor No. 14L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
110 20.11 18:00 Kosmos 11K65M Kosmos-457 (Sfera No. 16L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
111 24.11 09:30 Molniya 8K78M Molniya-2 GTO SU Plesetsk LC43/4 S
112 29.11 10:09 Kosmos 11K63 Kosmos-458 (DS-P1-Yu No. 53L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
113 29.11 17:30 Kosmos 11K65M Kosmos-459 (DS-P1-M No. 5L) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
114 30.11 16:39 Kosmos 11K65M Kosmos-460 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
115 02.12 08:25 Kosmos 11K63 Interkosmos-5 (DS-U2-IK No. 2) LEO/I SU Kapustin LC86/4 S
116 02.12 17:30 Kosmos 11K65M Kosmos-461 (DS-U2-MT No. 1) LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
117 03.12 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos SU Plesetsk LC43/4 F
118 03.12 13:19 Tsiklon-2 Kosmos-462 (I2P No. 507) LEO/I SU Baikonur LC90/20 S
119 04.12 22:33 Atlas SLV-3A Agena D AFP-827 (CANYON 4) US CC LC13 F
120 05.12 16:20 Diamant B D-2A Polaire EU Kourou Diamant F
121 06.12 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-463 (Rotor No. 13L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
122 10.12 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-464 (Rotor No. 28L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
123 11.12 20:47 Scout B-1 Ariel 4 (UK 4) LLEO/I US SVAFB SLC5 S
124 14.12 12:13 Thorad SLV-2G Agena D OPS 7898 P/L 1 (POPPY 7 Alfa) LEO/I US VAFB SLC1W S
125 15.12 04:31 Kosmos 11K65M Kosmos-465 (Tsiklon No. 17L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
126 16.12 09:39 Voskhod 11A57 Kosmos-466 (Rotor No. 26L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
127 17.12 10:39 Kosmos 11K63 Kosmos-467 (DS-P1-Yu No. 45L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
128 17.12 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-468 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
129 19.12 22:50 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Plesetsk LC43/4 S
130 20.12 01:10 Atlas SLV-3C Centaur INTELSAT IV F3 GEO/S US CC LC36A S
131 25.12 11:29 Tsiklon-2 Kosmos-469 LEO/I SU Baikonur LC90/19 S
132 27.12 14:04 Soyuz 11A511M Kosmos-470 (Zenit-4MT No. 1L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
133 27.12 19:00 Kosmos 11K65M Aureole 1 (DS-U2-GKA No. 1) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
134 29.12 10:50 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S