Lansări orbitale 1971

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1971, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 91
US 36
EU 3
JP 2
AU 1
CN 1

Lista celor 134 tentative de lansări orbitale din 1971 (din care 13 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 12.01 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-390 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
2 14.01 12:00 Kosmos 11K63 Kosmos-391 / DS-P1-I No. 11 SU Plesetsk LC133/3 S
3 20.01 11:24 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 19 SU Plesetsk LC41/1 S
4 21.01 08:40 Voskhod 11A57 Kosmos-392 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
5 21.01 18:20 Titan 23B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4330 US SVAFB SLC4W S
6 26.01 00:36 Atlas SLV-3C Centaur Intelsat 4 F-2 / INTELSAT IV F2 US CC LC36A S
7 26.01 12:44 Kosmos 11K63 Kosmos-393 / DS-P1-Yu No. 34 SU Plesetsk LC133/3 S
8 31.01 21:03 Saturn V Apollo 14 / Apollo CM-110 US KSC LC39A S
9 03.02 01:41 Thor Delta M NATO 2B / NATO IIB US CC LC17A S
10 09.02 18:48 Kosmos 11K65M Kosmos-394 / DS-P1-M No. 2 SU Plesetsk LC132/1 S
11 16.02 04:00 Mu-4S Tansei / MS-T1 JP Kagoshima M S
12 17.02 03:52 Thor Burner 2 DAPP 3526 / DAPP Block 5A F-3 US VAFB SLC10W S
13 17.02 20:04 Thorad SLV-2H Agena D CORONA 1411113 / CORONA CR-13 US SVAFB SLC3W F
14 17.02 21:09 Kosmos 11K65M Kosmos-395 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
15 18.02 13:59 Voskhod 11A57 Kosmos-396 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/3 S
16 25.02 11:11 Tsiklon-2 Kosmos-397 / I2P SU Baikonur LC90/20 S
17 26.02 05:06 Soyuz 11A511L Kosmos-398 / T2K No. 2 SU Baikonur LC31 S
18 03.03 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-399 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
19 03.03 12:02 CZ-1 SJ-1 / shijian CN Jiuquan LA2A S
20 05.03 01:02 Voskhod 11A57 Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 F
21 05.03 08:15 Kosmos 11K63 DS-P1-Yu No. 39 SU Kapustin LC86/4 F
22 13.03 16:15 Thor Delta M6 Explorer 43 / IMP I US CC LC17A S
23 18.03 21:45 Kosmos 11K65M Kosmos-400 / DS-P1-M No. 3 SU Plesetsk LC132/1 S
24 21.03 03:45 Titan 33B OPS 4788 / Jumpseat 1 US SVAFB SLC4W S
25 24.03 21:06 Thorad SLV-2H Agena D CORONA 1421114 / CORONA CR-14 US SVAFB SLC3W S
26 27.03 10:59 Voskhod 11A57 Kosmos-401 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/4 S
27 01.04 02:57 Thor Delta E1 Isis 2 / Isis B US VAFB SLC2E S
28 01.04 11:29 Tsiklon-2 Kosmos-402 / US-A reactor SU Baikonur LC90/19 S
29 02.04 08:20 Voskhod 11A57 Kosmos-403 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
30 04.04 14:27 Tsiklon-2 Kosmos-404 / I2P SU Baikonur LC90/20 S
31 07.04 07:10 Vostok 8A92M Kosmos-405 / Tselina-D SU Plesetsk LC43/4 S
32 14.04 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-406 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/3 S
33 15.04 09:19 Diamant B D-2A EU Kourou Diamant S
34 17.04 11:44 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 21 (71) SU Plesetsk LC43/4 S
35 19.04 01:40 Proton-K Salyut / DOS-1 17K No. 121 SU Baikonur LC81/24 S
36 22.04 15:30 Titan 23B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4331 US SVAFB SLC4W S
37 22.04 23:54 Soyuz 11A511 Soyuz-10 / Soyuz 7K-T No. 31 SU Baikonur LC1 S
38 23.04 11:30 Kosmos 11K65M Kosmos-407 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
39 24.04 07:32 Scout B San Marco C US SMLC - S
40 24.04 11:15 Kosmos 11K63 Kosmos-408 / DS-P1-Yu No. 37 SU Plesetsk LC133/3 S
41 28.04 14:35 Kosmos 11K65M Kosmos-409 / Sfera SU Plesetsk LC132/1 S
42 05.05 07:43 Titan IIIC DSP 2 / DSP 3 US CC LC40 S
43 05.05 07:43 R-UNK Duplicate of 1971-039 / See SSN 5310 US CC LC40 S
44 06.05 06:20 Voskhod 11A57 Kosmos-410 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
45 07.05 14:20 Kosmos 11K65M Kosmos-411418 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/1 S
46 09.05 01:11 Atlas SLV-3C Centaur Mariner 8 / Mariner 71H US CC LC36A F
47 10.05 16:58 Proton-K/D Kosmos-419 / 3MS No. 170 SU Baikonur LC81/23 S
48 18.05 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-420 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
49 19.05 10:20 Kosmos 11K63 Kosmos-421 / DS-P1-Yu No. 48 SU Plesetsk LC133/3 S
50 19.05 16:22 Proton-K/D Mars-2 / 4M No. 171 SU Baikonur LC81/24 S
51 22.05 00:51 Kosmos 11K65M Kosmos-422 / Tsiklon SU Plesetsk LC132/1 S
52 27.05 11:59 Kosmos 11K63 Kosmos-423 / DS-P1-Yu No. 47 SU Plesetsk LC133/3 S
53 28.05 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-424 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/4 S
54 28.05 15:26 Proton-K/D Mars-3 / 4M No. 172 SU Baikonur LC81/23 S
55 29.05 03:49 Kosmos 11K65M Kosmos-425 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
56 30.05 22:23 Atlas SLV-3C Centaur Mariner 9 / Mariner 71J US CC LC36B S
57 04.06 18:10 Kosmos 11K65M Kosmos-426 / DS-U2-K No. 1 SU Plesetsk LC132/2 S
58 06.06 04:55 Soyuz 11A511 Soyuz-11 / Soyuz 7K-T No. 32 SU Baikonur LC1 S
59 08.06 14:00 Thor Burner 2 P70-1 US VAFB SLC10W S
60 11.06 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-427 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
61 15.06 18:41 Titan IIID HEXAGON SV1 / HEXAGON SV-1 US SVAFB SLC4E S
62 24.06 07:59 Voskhod 11A57 Kosmos-428 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
63 25.06 10:30 Voskhod 11A57 Zenit-4M SU Plesetsk LC43/4 F
64 26.06 23:15 N-1 11A52 LK SU Baikonur LC110L F
65 08.07 22:58 Scout B Explorer 44 / Solar Explorer C US Wallops LA3A S
66 16.07 01:41 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 20 SU Plesetsk LC43/4 S
67 16.07 10:49 Thorad SLV-2H Agena D OPS 8373 / STRAWMAN 4 US VAFB SLC1W S
68 20.07 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-429 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
69 22.07 13:45 Kosmos 11K65M Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 F
70 23.07 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-430 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/3 S
71 26.07 13:34 Saturn V Apollo 15 / Apollo CM-112 US KSC LC39A S
72 28.07 03:29 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 20 SU Plesetsk LC43/4 S
73 30.07 08:29 Voskhod 11A57 Kosmos-431 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
74 03.08 11:00 Kosmos 11K63 DS-P1-Yu No. 33 SU Plesetsk LC133/3 F
75 05.08 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-432 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
76 07.08 00:11 Atlas F OV1-2021 / OAR-901 US VAFB BMRSA2 S
77 08.08 23:45 R-36O 8K69M Kosmos-433 / OGCh-K No. 51027-40-251 SU Baikonur LC191/66 S
78 12.08 05:30 Soyuz 11A511L Kosmos-434 / T2K No. 3 SU Baikonur LC31 S
79 12.08 15:30 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4332 US SVAFB SLC4W S
80 16.08 18:39 Scout B-1 Eole US Wallops LA3A S
81 19.08 06:30 Voskhod 11A57 Zenit-4M SU Baikonur LC31 F
82 27.08 10:54 Kosmos 11K63 Kosmos-435 / DS-P1-Yu No. 41 SU Plesetsk LC133/3 S
83 02.09 13:40 Proton-K/D Luna-18 / E-8-5 No. 407 SU Baikonur LC81/24 S
84 07.09 01:15 Kosmos 11K65M Kosmos-436 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
85 10.09 03:37 Kosmos 11K65M Kosmos-437 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
86 10.09 21:32 Thorad SLV-2H Agena D CORONA 1431115 / CORONA CR-15 US SVAFB SLC3W S
87 14.09 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-438 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
88 21.09 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-439 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
89 24.09 10:30 Kosmos 11K63 Kosmos-440 / DS-P1-I No. 10 SU Plesetsk LC133/3 S
90 28.09 04:00 Mu-4S Shinsei / MS-F2 JP Kagoshima M S
91 28.09 07:40 Voskhod 11A57 Kosmos-441 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
92 28.09 10:00 Proton-K/D Luna-19 / E-8LS No. 202 SU Baikonur LC81/24 S
93 29.09 09:45 Thor Delta N OSO 7 / OSO H US CC LC17A S
94 29.09 11:30 Voskhod 11A57 Kosmos-442 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/3 S
95 07.10 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-443 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/3 S
96 13.10 13:41 Kosmos 11K65M Kosmos-444451 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
97 14.10 07:51 Thor Burner 2A DMSP 4527 / DMSP Block 5B F-1 (SV-2) US VAFB SLC10W S
98 14.10 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-452 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
99 17.10 13:36 Thorad SLV-2G Agena D P71-2 / ASTEX P71-2 US VAFB SLC1W S
100 19.10 12:40 Kosmos 11K63 Kosmos-453 / DS-P1-Yu No. 44 SU Plesetsk LC133/3 S
101 21.10 11:32 Thor Delta N6 ITOS B US VAFB SLC2E S
102 23.10 17:10 Titan 24B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4333 US SVAFB SLC4W S
103 28.10 04:09 Black Arrow X-3 AU Woomera LA5B S
104 02.11 14:25 Voskhod 11A57 Kosmos-454 / Zenit-4M SU Plesetsk LC41/1 S
105 03.11 03:09 Titan IIIC DSCS II 12 / DSCS II A-1 US CC LC40 S
106 05.11 13:00 Europa II STV 4/PAS / STV 4 EU Kourou CECLES F
107 15.11 05:52 Scout B Explorer 45 / SSS A US SMLC - S
108 17.11 11:09 Kosmos 11K63 Kosmos-455 / DS-P1-Yu No. 54 SU Plesetsk LC133/3 S
109 19.11 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-456 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/3 S
110 20.11 18:00 Kosmos 11K65M Kosmos-457 / Sfera SU Plesetsk LC132/2 S
111 24.11 09:30 Molniya 8K78M Molniya-2 SU Plesetsk LC43/4 S
112 29.11 10:09 Kosmos 11K63 Kosmos-458 / DS-P1-Yu No. 53 SU Plesetsk LC133/3 S
113 29.11 17:30 Kosmos 11K65M Kosmos-459 / DS-P1-M No. 5 SU Plesetsk LC132/1 S
114 30.11 16:39 Kosmos 11K65M Kosmos-460 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
115 02.12 08:25 Kosmos 11K63 Interkosmos-5 / DS-U2-IK No. 2 SU Kapustin LC86/4 S
116 02.12 17:30 Kosmos 11K65M Kosmos-461 / DS-U2-MT No. 1 SU Plesetsk LC132/1 S
117 03.12 13:00 Voskhod 11A57 Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 F
118 03.12 13:19 Tsiklon-2 Kosmos-462 / I2P SU Baikonur LC90/20 S
119 04.12 22:33 Atlas SLV-3A Agena D AFP-827 / CANYON 4 US CC LC13 F
120 05.12 16:20 Diamant B D-2A / D-2A Polaire EU Kourou Diamant F
121 06.12 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-463 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
122 10.12 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-464 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/3 S
123 11.12 20:47 Scout B-1 Ariel 4 / UK 4 US SVAFB SLC5 S
124 14.12 12:13 Thorad SLV-2G Agena D POPPY 7 / POPPY 7 SV1 US VAFB SLC1W S
125 15.12 04:31 Kosmos 11K65M Kosmos-465 / Tsiklon SU Plesetsk LC132/2 S
126 16.12 09:39 Voskhod 11A57 Kosmos-466 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
127 17.12 10:39 Kosmos 11K63 Kosmos-467 / DS-P1-Yu No. 45 SU Plesetsk LC133/3 S
128 17.12 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-468 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/2 S
129 19.12 22:50 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 25 SU Plesetsk LC43/4 S
130 20.12 01:10 Atlas SLV-3C Centaur Intelsat 4 F-3 / INTELSAT IV F3 US CC LC36A S
131 25.12 11:29 Tsiklon-2 Kosmos-469 / US-A reactor SU Baikonur LC90/19 S
132 27.12 14:04 Soyuz 11A511M Kosmos-470 / Zenit-4MT SU Plesetsk LC41/1 S
133 27.12 19:00 Kosmos 11K65M Aureole 1 / DS-U2-GKA No. 1 SU Plesetsk LC132/2 S
134 29.12 10:50 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-MV No. 18 SU Plesetsk LC41/1 S