Lansări orbitale 1970

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1970, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 87
US 30
AU 2
EU 2
JP 2
CN 1

Lista celor 124 tentative de lansări orbitale din 2010 (din care 11 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 09.01 09:20 Voskhod 11A57 Kosmos-318 (Zenit-2M No. 5L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
2 14.01 18:43 Titan 23B OPS 6531 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
3 15.01 00:16 Thor Delta M INTELSAT III F-6 GEO/S US CC LC17A S
4 15.01 13:39 Kosmos 11K63 Kosmos-319 (DS-P1-Yu No. 25L) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
5 16.01 10:59 Kosmos 11K63 Kosmos-320 (DS-MO No. 3) LLEO/I SU Kapustin LC86/4 S
6 20.01 20:20 Kosmos 11K63 Kosmos-321 (DS-U2-MG No. 1) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
7 21.01 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-322 (Zenit-4 No. 70L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
8 23.01 11:31 Thor Delta N6 ITOS 1 (Tiros M) LEO/S US VAFB SLC2W S
9 30.01 15:40 Kosmos 11K63 Kosmos (DS-P1-I No. 6L) SU Plesetsk LC133/3 F
10 04.02 02:59 Thorad SLV-2G Agena D SERT 2 LEO/S US VAFB SLC2E S
11 06.02 04:16 Proton-K/D Luna-16 SU Baikonur LC81/23? F
12 10.02 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-323 (Zenit-4 No. 71L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
13 11.02 04:25 Lambda 4S Ohsumi (L-4S-5) MEO JP Kagoshima L S
14 11.02 08:40 Thor Burner 2 DAPP 1524 LEO/S US VAFB SLC10W S
15 19.02 18:57 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Plesetsk LC43/4 S
16 27.02 17:24 Kosmos 11K63 Kosmos-324 (DS-P1-Yu No. 32L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
17 04.03 12:14 Voskhod 11A57 Kosmos-325 (Zenit-2 No. 73L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
18 04.03 22:15 Thorad SLV-2H Agena D OPS 0440 (CORONA CR-10) LLEO/P US SVAFB SLC3W S
19 10.03 12:20 Diamant B Wika LEO/E EU Kourou Diamant S
20 13.03 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-326 (Zenit-2 No. 74L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
21 17.03 11:10 Vostok 8A92M Meteor LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
22 18.03 14:39 Kosmos 11K63 Kosmos-327 (DS-P1-I No. 8L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
23 20.03 23:52 Thor Delta M NATO IIA GEO/S US CC LC17A S
24 27.03 11:45 Voskhod 11A57 Kosmos-328 (Zenit-4MK No. 2L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
25 03.04 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-329 (Gektor No. 12L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
26 07.04 11:10 Kosmos 11K65M Kosmos-330 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
27 08.04 08:17 Thorad SLV-2G Agena D Nimbus 4 (Nimbus D) LEO/S US VAFB SLC2E S
28 08.04 10:15 Voskhod 11A57 Kosmos-331 (Zenit-4 No. 66L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
29 08.04 10:50 Titan IIIC Vela 6A VHEO US CC LC40 S
30 11.04 17:00 Kosmos 11K65M Kosmos-332 (Tsiklon No. 18L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
31 11.04 19:13 Saturn V Odyssey (Apollo CM-109) CLO US KSC LC39A S
32 15.04 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-333 (Zenit-4M No. 4L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
33 15.04 15:52 Titan 23B OPS 2863 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
34 23.04 00:46 Thor Delta M INTELSAT III F-7 GEO/S US CC LC17A S
35 23.04 13:20 Kosmos 11K63 Kosmos-334 (DS-P1-Yu No. 31L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
36 24.04 13:35 CZ-1 DFH-1 (Dong Fang Hong) LEO/I CN Jiuquan LA2A S
37 24.04 22:24 Kosmos 11K63 Kosmos-335 (DS-U1-R No. 1) LLEO/I SU Kapustin LC86/4 S
38 25.04 17:09 Kosmos 11K65M Kosmos-336 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
39 28.04 10:50 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
40 12.05 10:10 Voskhod 11A57 Kosmos-344 (Zenit-2 No. 81L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
41 20.05 09:20 Voskhod 11A57 Kosmos-345 (Zenit-4 No. 77L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
42 20.05 21:35 Thorad SLV-2H Agena D OPS 4720 (CORONA CR-11) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
43 22.05 12:39 Kosmos 11K63 Kosmos (DS-P1-Yu No. 36L) SU Plesetsk LC133/3 F
44 01.06 19:00 Soyuz 11A511 Soyuz-9 (Soyuz No. 17) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
45 10.06 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-346 (Zenit-4 No. 72L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
46 12.06 01:10 Europa I STV 3 (ELDO F9) (STV 3) AU Woomera LA6A F
47 12.06 09:30 Kosmos 11K63 Kosmos-347 (DS-P1-Yu No. 35L) LEO/I SU Kapustin LC86/4 S
48 13.06 04:59 Kosmos 11K63 Kosmos-348 (DS-U2-GK No. 2) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
49 17.06 12:59 Voskhod 11A57 Kosmos-349 (Zenit-4 No. 73L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
50 19.06 11:37 Atlas SLV-3A Agena D OPS 5346 (RHYOLITE 1) GEO/S US CC LC13 S
51 23.06 14:15 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
52 25.06 14:50 Titan 23B OPS 6820 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
53 26.06 03:23 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Plesetsk LC43/4 S
54 26.06 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-350 (Gektor No. 16L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
55 27.06 07:39 Kosmos 11K63 Kosmos-351 (DS-P1-Yu No. 38L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
56 27.06 16:39 Kosmos 11K65M Kosmos SU Plesetsk LC132/1 F
57 07.07 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-352 (Zenit-4 No. 74L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
58 09.07 13:35 Voskhod 11A57 Kosmos-353 (Gektor No. 8L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
59 21.07 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos SU Plesetsk LC43/4 F
60 23.07 01:25 Thorad SLV-2H Agena D OPS 4324 (CORONA CR-12) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
61 23.07 23:23 Thor Delta M INTELSAT III F-8 GEO/ID US CC LC17A S
62 28.07 22:00 R-36O 8K69 Kosmos-354 (OGCh F22) LLEO/I SU Baikonur LC191/66 S
63 07.08 02:59 Kosmos 11K63 Interkosmos-3 (DS-U2-IK No. 1) LEO/I SU Kapustin LC86/4 S
64 07.08 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-355 (Zenit-4 No. 76L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
65 10.08 19:59 Kosmos 11K63 Kosmos-356 (DS-U2-MG No. 2) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
66 17.08 05:38 Molniya 8K78M Venera-7 (4V-1 No. 630) SU Baikonur LC31 S
67 18.08 14:45 Titan 23B OPS 7874 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
68 19.08 12:11 Thor Delta M Skynet IB HEO US CC LC17A S
69 19.08 14:59 Kosmos 11K63 Kosmos-357 (DS-P1-Yu No. 40L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
70 20.08 14:30 Kosmos 11K65M Kosmos-358 LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
71 22.08 05:06 Molniya 8K78M Kosmos-359 (4V-1 No. 631) LLEO/I SU Baikonur LC31 F
72 26.08 10:01 Thorad SLV-2G Agena D OPS 8329 (STRAWMAN 3) LLEO/I US VAFB SLC1W S
73 27.08 13:23 Scout A NNS O-19 LEO/P US SVAFB SLC5 S
74 29.08 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-360 (Zenit-4M No. 5L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
75 01.09 01:00 Atlas SLV-3A Agena D OPS 7329 (CANYON 3) GEO/NS US CC LC13 S
76 02.09 00:34 Black Arrow X-2 AU Woomera LA5B F
77 03.09 08:39 Thor Burner 2 DAPP 2525 LEO/S US VAFB SLC10W S
78 08.09 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-361 (Zenit-4M No. 6L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
79 12.09 13:25 Proton-K/D Luna-16 KT (E-8-5 No. 406) CLO SU Baikonur LC81/23 S
80 16.09 11:59 Kosmos 11K63 Kosmos-362 (DS-P1-I No. 9L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
81 17.09 08:10 Voskhod 11A57 Kosmos-363 (Gektor No. 14L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
82 22.09 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-364 (Zenit-4MK No. 3L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
83 25.09 05:00 Mu-4S MS-F1 JP Kagoshima M F
84 25.09 14:05 R-36O 8K69M Kosmos-365 (OGCh F23) LLEO/I SU Baikonur LC191/66 S
85 29.09 08:14 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Plesetsk LC43/4 S
86 01.10 08:20 Voskhod 11A57 Kosmos-366 (Gektor No. 21L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
87 03.10 10:26 Tsiklon-2 Kosmos-367 LEO/I SU Baikonur LC90/19 S
88 08.10 12:39 Voskhod 11A57 Kosmos-368 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
89 08.10 15:10 Kosmos 11K63 Kosmos-369 (DS-P1-Yu No. 42L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
90 09.10 11:04 Voskhod 11A57 Kosmos-370 (Zenit-4M No. 8L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
91 12.10 13:57 Kosmos 11K65M Kosmos-371 (Tsiklon No. 13L) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
92 14.10 11:29 Kosmos 11K63 Interkosmos-4 (DS-U3-IK No. 2) LLEO/I SU Kapustin LC86/4 S
93 15.10 11:22 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
94 16.10 14:59 Kosmos 11K65M Kosmos-372 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
95 20.10 05:38 Tsiklon-2 Kosmos-373 (I2M No. 312) LLEO/I SU Baikonur LC90/19 S
96 20.10 19:55 Proton-K/D Zond-8 (L-1 No. 14) CLO SU Baikonur LC81/23 S
97 23.10 04:42 Tsiklon-2 Kosmos-374 (I2P No. 504) LEO/I SU Baikonur LC90/20 S
98 23.10 17:40 Titan 23B OPS 7568 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
99 30.10 02:36 Tsiklon-2 Kosmos-375 (I2P No. 505) LEO/I SU Baikonur LC90/20 S
100 30.10 13:20 Voskhod 11A57 Kosmos-376 (Zenit-4M No. 7L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
101 06.11 10:35 Titan IIIC DSP F1 (DSP 1) MEO US CC LC40 S
102 09.11 06:00 Scout B OFO LLEO/I US Wallops LA3A S
103 10.11 14:44 Proton-K/D Luna-17 (E-8 No. 203) CLO SU Baikonur LC81/23 S
104 11.11 09:20 Voskhod 11A57 Kosmos-377 (Gektor No. 15L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
105 17.11 18:20 Kosmos 11K65M Kosmos-378 (DS-U2-IP No. 1) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
106 18.11 21:28 Thorad SLV-2H Agena D OPS 4992 (CORONA QR-2R) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
107 24.11 05:15 Soyuz 11A511L Kosmos-379 (LK T2K No. 1) HEO SU Baikonur LC31 S
108 24.11 10:59 Kosmos 11K63 Kosmos-380 (DS-P1-Yu No. 26L) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
109 27.11 15:47 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Plesetsk LC43/4 S
110 30.11 22:40 Atlas SLV-3C Centaur OAO B US CC LC36B F
111 02.12 04:00 Kosmos 11K65M Kosmos-381 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
112 02.12 17:00 Proton-K/D Kosmos-382 (L-1e No. 2K) MEO SU Baikonur LC81/23 S
113 03.12 13:55 Voskhod 11A57 Kosmos-383 (Zenit-4MK No. 4L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
114 10.12 11:10 Voskhod 11A57 Kosmos-384 (Gektor No. 24L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
115 11.12 11:35 Thor Delta N6 NOAA 1 (ITOS A) LEO/S US VAFB SLC2W S
116 12.12 10:53 Scout B Uhuru (SAS A) LLEO/E US SMLC S
117 12.12 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-385 (Tsiklon No. 16L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
118 12.12 13:04 Diamant B Peole LEO/E EU Kourou Diamant S
119 15.12 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-386 (Zenit-4M No. 11L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
120 16.12 04:29 Kosmos 11K65M Kosmos-387 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
121 18.12 09:39 Kosmos 11K63 Kosmos-388 (DS-P1-Yu No. 43L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
122 18.12 16:15 Vostok 8A92M Kosmos-389 (Tselina-D No. 1L) LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
123 22.12 21:30 Kosmos 11K65M Kosmos SU Plesetsk LC132/2 F
124 25.12 03:50 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Baikonur LC1 S