Lansări orbitale 1970

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1970, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 87
US 29
EU 2
JP 2
AU 1
CN 1

Lista celor 122 tentative de lansări orbitale din 2010 (din care 8 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 09.01 09:20 Voskhod 11A57 Kosmos-318 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
2 14.01 18:43 Titan 23B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4325 US SVAFB SLC4W S
3 15.01 00:16 Thor Delta M Intelsat III F-6 / INTELSAT III F-6 US CC LC17A S
4 15.01 13:39 Kosmos 11K63 Kosmos-319 / DS-P1-Yu No. 25 SU Plesetsk LC133/3 S
5 16.01 10:59 Kosmos 11K63 Kosmos-320 / DS-MO No. 3 SU Kapustin LC86/4 S
6 20.01 20:20 Kosmos 11K63 Kosmos-321 / DS-U2-MG No. 1 SU Plesetsk LC133/3 S
7 21.01 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-322 / Zenit-4 No. 70 SU Plesetsk LC41/1 S
8 23.01 11:31 Thor Delta N6 ITOS 1 / Tiros M US VAFB SLC2W S
9 30.01 15:40 Kosmos 11K63 DS-P1-I No. 6 SU Plesetsk LC133/3 F
10 04.02 02:59 Thorad SLV-2G Agena D SERT 2 US VAFB SLC2E S
11 06.02 04:16 Proton-K/D E-8-5 No. 405 SU Baikonur LC81/23? F
12 10.02 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-323 / Zenit-4 No. 71 SU Plesetsk LC41/1 S
13 11.02 04:25 Lambda 4S L-4S-5 JP Kagoshima L S
14 11.02 08:40 Thor Burner 2 DAPP 1524 / DAPP Block 5A F-1 US VAFB SLC10W S
15 19.02 18:57 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 17 SU Plesetsk LC43/4 S
16 27.02 17:24 Kosmos 11K63 Kosmos-324 / DS-P1-Yu No. 32 SU Plesetsk LC133/3 S
17 04.03 12:14 Voskhod 11A57 Kosmos-325 / Zenit-2 No. 73 SU Plesetsk LC43/4 S
18 04.03 22:15 Thorad SLV-2H Agena D CORONA 1371109 / CORONA CR-10 US SVAFB SLC3W S
19 10.03 12:20 Diamant B Mika/Wika / DIAL Wissenschaftliche K EU Kourou Diamant S
20 13.03 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-326 / Zenit-2 No. 74 SU Plesetsk LC43/4 S
21 17.03 11:10 Vostok 8A92M Meteor / Meteor 11F614M No. 14 SU Plesetsk LC41/1 S
22 18.03 14:39 Kosmos 11K63 Kosmos-327 / DS-P1-I No. 8 SU Plesetsk LC133/3 S
23 20.03 23:52 Thor Delta M NATO 2A / NATO IIA US CC LC17A S
24 27.03 11:45 Voskhod 11A57 Kosmos-328 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
25 03.04 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-329 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
26 07.04 11:10 Kosmos 11K65M Kosmos-330 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
27 08.04 08:17 Thorad SLV-2G Agena D Nimbus 4 / Nimbus D US VAFB SLC2E S
28 08.04 10:15 Voskhod 11A57 Kosmos-331 / Zenit-4 No. 66 SU Baikonur LC31 S
29 08.04 10:50 Titan IIIC Vela 6A/6B / Vela 6A US CC LC40 S
30 11.04 17:00 Kosmos 11K65M Kosmos-332 / Tsiklon SU Plesetsk LC132/2 S
31 11.04 19:13 Saturn V Apollo 13 / Apollo CM-109 US KSC LC39A S
32 15.04 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-333 / Zenit-4M SU Plesetsk LC41/1 S
33 15.04 15:52 Titan 23B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4326 US SVAFB SLC4W S
34 23.04 00:46 Thor Delta M Intelsat III F-7 / INTELSAT III F-7 US CC LC17A S
35 23.04 13:20 Kosmos 11K63 Kosmos-334 / DS-P1-Yu No. 31 SU Plesetsk LC133/3 S
36 24.04 13:35 CZ-1 DFH-1 / Dong Fang Hong CN Jiuquan LA2A S
37 24.04 22:24 Kosmos 11K63 Kosmos-335 / DS-U1-R No. 1 SU Kapustin LC86/4 S
38 25.04 17:09 Kosmos 11K65M Kosmos-336343 / Strela-1M SU Plesetsk LC132/2 S
39 28.04 10:50 Vostok 8A92M Meteor / Meteor 11F614M No. 13 SU Plesetsk LC41/1 S
40 12.05 10:10 Voskhod 11A57 Kosmos-344 / Zenit-2 No. 81 SU Plesetsk LC41/1 S
41 20.05 09:20 Voskhod 11A57 Kosmos-345 / Zenit-4 No. 77 SU Baikonur LC31 S
42 20.05 21:35 Thorad SLV-2H Agena D CORONA 1381110 / CORONA CR-11 US SVAFB SLC3W S
43 22.05 12:39 Kosmos 11K63 DS-P1-Yu No. 36 SU Plesetsk LC133/3 F
44 01.06 19:00 Soyuz 11A511 Soyuz-9 / Soyuz No. 17 SU Baikonur LC31 S
45 10.06 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-346 / Zenit-4 No. 72 SU Baikonur LC31 S
46 12.06 09:30 Kosmos 11K63 Kosmos-347 / DS-P1-Yu No. 35 SU Kapustin LC86/4 S
47 13.06 04:59 Kosmos 11K63 Kosmos-348 / DS-U2-GK No. 2 SU Plesetsk LC133/3 S
48 17.06 12:59 Voskhod 11A57 Kosmos-349 / Zenit-4 No. 73 SU Plesetsk LC43/4 S
49 19.06 11:37 Atlas SLV-3A Agena D AFP-720 / RHYOLITE 1 US CC LC13 S
50 23.06 14:15 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 17 SU Plesetsk LC41/1 S
51 25.06 14:50 Titan 23B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4327 US SVAFB SLC4W S
52 26.06 03:23 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 21 SU Plesetsk LC43/4 S
53 26.06 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-350 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
54 27.06 07:39 Kosmos 11K63 Kosmos-351 / DS-P1-Yu No. 38 SU Plesetsk LC133/3 S
55 27.06 16:39 Kosmos 11K65M Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 F
56 07.07 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-352 / Zenit-4 No. 74 SU Baikonur LC31 S
57 09.07 13:35 Voskhod 11A57 Kosmos-353 / Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 S
58 21.07 12:30 Voskhod 11A57 Zenit-4 No. 75 SU Plesetsk LC43/4 F
59 23.07 01:25 Thorad SLV-2H Agena D CORONA 1391111 / CORONA CR-12 US SVAFB SLC3W S
60 23.07 23:23 Thor Delta M Intelsat III F-8 / INTELSAT III F-8 US CC LC17A S
61 28.07 22:00 R-36O 8K69 Kosmos-354 / OGCh No. Yu22500-11 (22) SU Baikonur LC191/66 S
62 07.08 02:59 Kosmos 11K63 Interkosmos-3 / DS-U2-IK No. 1 SU Kapustin LC86/4 S
63 07.08 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-355 / Zenit-4 No. 76 SU Plesetsk LC43/4 S
64 10.08 19:59 Kosmos 11K63 Kosmos-356 / DS-U2-MG No. 2 SU Plesetsk LC133/3 S
65 17.08 05:38 Molniya 8K78M Venera-7 / 4V-1 No. 630 SU Baikonur LC31 S
66 18.08 14:45 Titan 23B KH-8A? / GAMBIT-3 Mission 4328 US SVAFB SLC4W S
67 19.08 12:11 Thor Delta M Skynet 1B / Skynet IB US CC LC17A S
68 19.08 14:59 Kosmos 11K63 Kosmos-357 / DS-P1-Yu No. 40 SU Plesetsk LC133/3 S
69 20.08 14:30 Kosmos 11K65M Kosmos-358 / Lira SU Plesetsk LC132/1 S
70 22.08 05:06 Molniya 8K78M Kosmos-359 / 4V-1 No. 631 SU Baikonur LC31 S
71 26.08 10:01 Thorad SLV-2G Agena D OPS 8329 / STRAWMAN 3 US VAFB SLC1W S
72 27.08 13:23 Scout A NNS O-19 (N-14) / NNS O-19 US SVAFB SLC5 S
73 29.08 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-360 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
74 01.09 01:00 Atlas SLV-3A Agena D AFP-827 / CANYON 3 US CC LC13 S
75 02.09 00:34 Black Arrow X-2 AU Woomera LA5B F
76 03.09 08:39 Thor Burner 2 DAPP 2525 / DAPP Block 5A F-2 US VAFB SLC10W S
77 08.09 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-361 / Zenit-4M SU Plesetsk LC41/1 S
78 12.09 13:25 Proton-K/D Luna-16 / E-8-5 No. 406 SU Baikonur LC81/23 S
79 16.09 11:59 Kosmos 11K63 Kosmos-362 / DS-P1-I No. 9 SU Plesetsk LC133/3 S
80 17.09 08:10 Voskhod 11A57 Kosmos-363 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
81 22.09 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-364 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
82 25.09 05:00 Mu-4S MS-F1 JP Kagoshima M F
83 25.09 14:05 R-36O 8K69M Kosmos-365 / OGCh-K No. Xh22511-65 SU Baikonur LC191/66 S
84 29.09 08:14 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 19 SU Plesetsk LC43/4 S
85 01.10 08:20 Voskhod 11A57 Kosmos-366 / Zenit-2M SU Baikonur LC1 S
86 03.10 10:26 Tsiklon-2 Kosmos-367 / US-A reactor SU Baikonur LC90/19 S
87 08.10 12:39 Voskhod 11A57 Kosmos-368 / Zenit-2M (Bion) SU Baikonur LC31 S
88 08.10 15:10 Kosmos 11K63 Kosmos-369 / DS-P1-Yu No. 42 SU Plesetsk LC133/3 S
89 09.10 11:04 Voskhod 11A57 Kosmos-370 / Zenit-4M SU Baikonur LC1 S
90 12.10 13:57 Kosmos 11K65M Kosmos-371 / Tsiklon SU Plesetsk LC132/1 S
91 14.10 11:29 Kosmos 11K63 Interkosmos-4 / DS-U3-IK No. 2 SU Kapustin LC86/4 S
92 15.10 11:22 Vostok 8A92M Meteor / Meteor-M No. 16 SU Plesetsk LC41/1 S
93 16.10 14:59 Kosmos 11K65M Kosmos-372 / Strela-2M SU Plesetsk LC132/1 S
94 20.10 05:38 Tsiklon-2 Kosmos-373 / IS-M SU Baikonur LC90/19 S
95 20.10 19:55 Proton-K/D Zond-8 / L-1 No. 14 SU Baikonur LC81/23 S
96 23.10 04:42 Tsiklon-2 Kosmos-374 / I2P SU Baikonur LC90/20 S
97 23.10 17:40 Titan 23B KH-8A? / GAMBIT-3 Mission 4329 US SVAFB SLC4W S
98 30.10 02:36 Tsiklon-2 Kosmos-375 / I2P SU Baikonur LC90/20 S
99 30.10 13:20 Voskhod 11A57 Kosmos-376 / Zenit-4M SU Plesetsk LC43/4 S
100 06.11 10:35 Titan IIIC DSP 1 US CC LC40 S
101 09.11 06:00 Scout B OFO US Wallops LA3A S
102 10.11 14:44 Proton-K/D Luna-17 / E-8 No. 203 SU Baikonur LC81/23 S
103 11.11 09:20 Voskhod 11A57 Kosmos-377 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
104 17.11 18:20 Kosmos 11K65M Kosmos-378 / DS-U2-IP No. 1 SU Plesetsk LC132/2 S
105 18.11 21:28 Thorad SLV-2H Agena D CORONA 1401112 / CORONA QR-2R US SVAFB SLC3W S
106 24.11 05:15 Soyuz 11A511L Kosmos-379 / T2K No. 1 SU Baikonur LC31 S
107 24.11 10:59 Kosmos 11K63 Kosmos-380 / DS-P1-Yu No. 26 SU Plesetsk LC133/3 S
108 27.11 15:47 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 23 SU Plesetsk LC43/4 S
109 02.12 04:00 Kosmos 11K65M Kosmos-381 / Ionosfernaya Stantsiya N SU Plesetsk LC132/2 S
110 02.12 17:00 Proton-K/D Kosmos-382 / L-1e No. 2K SU Baikonur LC81/23 S
111 03.12 13:55 Voskhod 11A57 Kosmos-383 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC43/4 S
112 10.12 11:10 Voskhod 11A57 Kosmos-384 / Zenit-2M SU Plesetsk LC41/1 S
113 11.12 11:35 Thor Delta N6 NOAA 1 / ITOS A US VAFB SLC2W S
114 12.12 10:53 Scout B Explorer 42 / SAS A US SMLC - S
115 12.12 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-385 / Tsiklon SU Plesetsk LC132/2 S
116 12.12 13:04 Diamant B Peole EU Kourou Diamant S
117 15.12 10:00 Voskhod 11A57 Kosmos-386 / Zenit-4M SU Baikonur LC31 S
118 16.12 04:29 Kosmos 11K65M Kosmos-387 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
119 18.12 09:39 Kosmos 11K63 Kosmos-388 / DS-P1-Yu No. 43 SU Plesetsk LC133/3 S
120 18.12 16:15 Vostok 8A92M Kosmos-389 / Tselina-D No. Yu2250-01 SU Plesetsk LC41/1 S
121 22.12 21:30 Kosmos 11K65M DS-P1-M No. 1 SU Plesetsk LC132/2 F
122 25.12 03:50 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 22 SU Baikonur LC1 S