Lansări orbitale 1969

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1969, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 82
US 41
AU 1
JP 1

Lista celor 125 tentative de lansări orbitale din 1969 (din care 19 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 05.01 06:28 Molniya 8K78M Venera-5 (4V-1 No. 330) SU Baikonur LC1 S
2 10.01 05:51 Molniya 8K78M Venera-6 (4V-1 No. 331) SU Baikonur LC1 S
3 12.01 12:10 Voskhod 11A57 Kosmos-263 (Zenit-2 No. 70L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
4 14.01 07:30 Soyuz 11A511 Soyuz-4 (Soyuz No. 12) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
5 15.01 07:04 Soyuz 11A511 Soyuz-5 (Soyuz No. 13) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
6 20.01 04:14 Proton-K/D Zond-7 SU Baikonur LC81/23 F
7 22.01 16:48 Thor Delta C1 OSO 5 (OSO F) LLEO/I US CC LC17B S
8 22.01 19:10 Titan IIIB OPS 7585 LEO/R US SVAFB SLC4W S
9 23.01 09:15 Voskhod 11A57 Kosmos-264 (Zenit-4M No. 2L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
10 25.01 11:14 Tsiklon-2A [Kosmos] SU Baikonur LC90/19 F
11 30.01 06:46 Thor Delta E1 Isis 1 (Isis A) MEO US VAFB SLC2E S
12 01.02 12:11 Vostok 8A92M Meteor SU Plesetsk LC41/1 F
13 05.02 21:59 Thorad SLV-2G Agena D OPS 3890 (CORONA CR-6) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
14 06.02 00:39 Thor Delta M INTELSAT III F-3 GEO/S US CC LC17A S
15 07.02 13:59 Kosmos 11K63 Kosmos-265 (DS-P1-Yu No. 21L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
16 09.02 21:09 Titan IIIC OPS 0757 (Tacsat) GEO/S US CC LC41 S
17 19.02 06:48 Proton-K/D Luna-15 SU Baikonur LC81/24 F
18 21.02 09:18 N-1 11A52 L-1S No. 3 11F92 SU Baikonur LC110R F
19 25.02 01:29 Atlas SLV-3C Centaur Mariner 6 (Mariner 69-3) US CC LC36B S
20 25.02 10:20 Voskhod 11A57 Kosmos-266 (Zenit-2 No. 71L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
21 26.02 07:47 Thor Delta E1 ESSA 9 (TOS G) LEO/S US CC LC17B S
22 26.02 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-267 (Zenit-4 No. 54L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
23 03.03 16:00 Saturn V Gumdrop (Apollo CM-104) LLEO/I US KSC LC39A S
24 04.03 19:30 Titan IIIB OPS 4248 LLEO/P US SVAFB SLC4W S
25 05.03 13:04 Kosmos 11K63 Kosmos-268 (DS-P1-Yu No. 18L) LEO/I SU Kapustin LC86/4 S
26 05.03 17:25 Kosmos 11K65M Kosmos-269 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
27 06.03 12:15 Voskhod 11A57 Kosmos-270 (Zenit-4 No. 53L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
28 15.03 12:15 Voskhod 11A57 Kosmos-271 (Zenit-4 No. 52L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
29 17.03 16:40 Kosmos 11K65M Kosmos-272 (Sfera No. 13L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
30 18.03 07:47 Atlas F OV1-17 (OV1-17S) LLEO/S US VAFB ABRESA2 S
31 19.03 21:38 Thorad SLV-2G Agena D OPS 3722 (CORONA J-43) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
32 22.03 12:15 Voskhod 11A57 Kosmos-273 (Zenit-2 No. 77L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
33 24.03 10:10 Voskhod 11A57 Kosmos-274 (Zenit-4 No. 58L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
34 26.03 12:30 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
35 27.03 10:40 Proton-K/D Mars-2 SU Baikonur LC81/23 F
36 27.03 22:22 Atlas SLV-3C Centaur Mariner 7 (Mariner 69-2) EEO US CC LC36A S
37 28.03 16:00 Kosmos 11K63 Kosmos-275 (DS-P1-I No. 5L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
38 02.04 10:33 Proton-K/D Mars-2 SU Baikonur LC81/24 F
39 04.04 10:20 Voskhod 11A57 Kosmos-276 (Zenit-4 No. 55L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
40 04.04 13:00 Kosmos 11K63 Kosmos-277 (DS-P1-Yu No. 20L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
41 09.04 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-278 (Zenit-2 No. 78L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
42 11.04 02:30 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Baikonur LC1 S
43 13.04 02:30 Atlas SLV-3A Agena D OPS 3148 (CANYON 2) GEO/NS US CC LC13 S
44 14.04 07:54 Thorad SLV-2G Agena D Nimbus 3 (Nimbus B2) LEO/S US VAFB SLC2E S
45 15.04 08:14 Voskhod 11A57 Kosmos-279 (Zenit-4 No. 61) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
46 15.04 17:30 Titan IIIB OPS 5310 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
47 23.04 09:55 Voskhod 11A57 Kosmos-280 (Zenit-4M No. 3L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
48 02.05 01:46 Thorad SLV-2G Agena D OPS 1101 (CORONA J-44) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
49 13.05 09:15 Voskhod 11A57 Kosmos-281 (Zenit-2 No. 72L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
50 18.05 16:49 Saturn V Charlie Brown (Apollo CM-106) CLO US KSC LC39B S
51 20.05 08:40 Voskhod 11A57 Kosmos-282 (Zenit-4 No. 57L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
52 22.05 02:00 Thor Delta M INTELSAT III F-4 GEO/S US CC LC17A S
53 23.05 07:57 Titan IIIC ERS 29 VHEO US CC LC41 S
54 27.05 12:59 Kosmos 11K63 Kosmos-283 (DS-P1-Yu No. 19L) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
55 29.05 06:59 Voskhod 11A57 Kosmos-284 (Zenit-4 No. 62L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
56 03.06 12:57 Kosmos 11K63 Kosmos-285 (DS-P1-Yu No. 24L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
57 03.06 16:49 Titan IIIB OPS 1077 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
58 05.06 14:42 Thorad SLV-2H Agena D OGO 6 (OGO F) LEO/I US VAFB SLC2E S
59 14.06 04:00 Proton-K/D Luna-15 SU Baikonur LC81/24 F
60 15.06 08:59 Voskhod 11A57 Kosmos-286 (Zenit-4 No. 60L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
61 21.06 08:47 Thor Delta E1 IMP 5 (IMP G) DSO US VAFB SLC2W F
62 24.06 06:50 Voskhod 11A57 Kosmos-287 (Zenit-2 No. 76L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
63 27.06 06:59 Voskhod 11A57 Kosmos-288 (Zenit-4 No. 59L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
64 29.06 03:15 Thor Delta N Biosatellite 3 LLEO/I US CC LC17A S
65 02.07 22:55 Europa I ELDO F8 Instrument Package AU Woomera LA6A F
66 03.07 20:18 N-1 11A52 L-1S No. 5 SU Baikonur LC110R F
67 10.07 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-289 (Zenit-4 No. 56L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
68 13.07 02:54 Proton-K/D Luna-15 KT (E-8-5 No. 401) CLO SU Baikonur LC81/24 S
69 16.07 13:32 Saturn V Columbia (Apollo CM-107) CLO US KSC LC39A S
70 22.07 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-290 (Zenit-2 No. 75L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
71 22.07 12:55 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Baikonur LC1 S
72 23.07 04:39 Thor Burner 2 OPS 1127 (DAPP 7421) LEO/S US VAFB SLC10W S
73 23.07 09:00 Kosmos 11K63 Kosmos (DS-P1-Yu No. 23L) SU Plesetsk LC133/3 F
74 24.07 01:30 Thorad SLV-2H Agena D OPS 3654 (CORONA CR-7) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
75 26.07 02:06 Thor Delta M INTELSAT III F-5 MEO US CC LC17A F
76 31.07 10:19 Thorad SLV-2G Agena D OPS 8285 (STRAWMAN 2) LLEO/I US VAFB SLC1W S
77 06.08 05:40 Tsiklon-2 Kosmos-291 (IS-M GVM No. 002) LLEO/I SU Baikonur LC90/19 S
78 07.08 23:48 Proton-K/D Zond-7 (L-1 No. 11) CLO SU Baikonur LC81/23 S
79 09.08 07:52 Thor Delta N OSO 6 (OSO G) LLEO/I US CC LC17A S
80 12.08 11:01 Atlas SLV-3C Centaur ATS 5 (ATS E) GEO/S US CC LC36A S
81 13.08 22:00 Kosmos 11K65M Kosmos-292 (Tsiklon No. 14L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
82 16.08 11:59 Voskhod 11A57 Kosmos-293 (Zenit-2M No. 4L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
83 19.08 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-294 (Zenit-4 No. 63L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
84 22.08 14:14 Kosmos 11K63 Kosmos-295 (DS-P1-Yu No. 29L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
85 23.08 16:00 Titan 23B OPS 7807 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
86 27.08 21:59 Thor Delta L TETR C US CC LC17A F
87 29.08 09:05 Voskhod 11A57 Kosmos-296 (Zenit-4 No. 68L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
88 02.09 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-297 (Zenit-4 No. 64L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
89 15.09 16:00 R-36O 8K69 Kosmos-298 (OGCh F21) LLEO/I SU Baikonur LC191/66 S
90 18.09 08:40 Voskhod 11A57 Kosmos-299 (Zenit-4 No. 65L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
91 22.09 02:10 Lambda 4S L-4S-4 JP Kagoshima L F
92 22.09 21:11 Thorad SLV-2G Agena D OPS 3531 (CORONA J-46) LLEO/P US SVAFB SLC3W S
93 23.09 14:07 Proton-K/D Kosmos-300 (E-8-5 No. 403) LLEO/I SU Baikonur LC81/24 F
94 24.09 12:15 Voskhod 11A57 Kosmos-301 (Zenit-2 No. 79L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
95 30.09 13:40 Thorad SLV-2G Agena D WESTON (P-11 No. 4407) LLEO/I US VAFB SLC1W S
96 01.10 22:29 Scout B Boreas (ESRO 1B) LLEO/P US SVAFB SLC5 S
97 06.10 01:45 Vostok 8A92M Meteor LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
98 11.10 11:10 Soyuz 11A511 Soyuz-6 (Soyuz No. 14) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
99 12.10 10:44 Soyuz 11A511 Soyuz-7 (Soyuz No. 15) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
100 13.10 10:19 Soyuz 11A511 Soyuz-8 (Soyuz No. 16) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
101 14.10 13:19 Kosmos 11K63 Interkosmos-1 (DS-U3-IK No. 1) LLEO/I SU Kapustin LC86/4 S
102 17.10 11:45 Voskhod 11A57 Kosmos-302 (Zenit-4 No. 67L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
103 18.10 10:00 Kosmos 11K63 Kosmos-303 (DS-P1-Yu No. 28L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
104 21.10 12:49 Kosmos 11K65M Kosmos-304 LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
105 22.10 14:09 Proton-K/D Kosmos-305 (E-8-5 No. 404) LEO/I SU Baikonur LC81/24 F
106 24.10 09:40 Voskhod 11A57 Kosmos-306 (Zenit-2M No. 6L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
107 24.10 13:01 Kosmos 11K63 Kosmos-307 (DS-P1-Yu No. 22L) LEO/I SU Kapustin LC86/4 S
108 24.10 18:10 Titan 23B OPS 8455 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
109 04.11 11:59 Kosmos 11K63 Kosmos-308 (DS-P1-I No. 7L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
110 08.11 01:52 Scout B Azur (GRS-A) MEO US SVAFB SLC5 S
111 12.11 11:30 Voskhod 11A57 Kosmos-309 (Zenit-2 No. 80L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
112 14.11 16:22 Saturn V Yankee Clipper (Apollo CM-108) CLO US KSC LC39A S
113 15.11 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-310 (Zenit-4 No. 69L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
114 22.11 00:37 Thor Delta M Skynet IA GEO/S US CC LC17A S
115 24.11 11:00 Kosmos 11K63 Kosmos-311 (DS-P1-Yu No. 27L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
116 24.11 16:49 Kosmos 11K65M Kosmos-312 (Sfera No. 17L) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
117 28.11 09:00 Proton-K/D Kosmos-313 SU Baikonur LC81/23 F
118 03.12 13:20 Voskhod 11A57 Kosmos-313 (Zenit-2M No. 7L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
119 04.12 21:38 Thorad SLV-2H Agena D OPS 6617 (CORONA CR-9) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
120 11.12 12:58 Kosmos 11K63 Kosmos-314 (DS-P1-Yu No. 30L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
121 20.12 03:26 Kosmos 11K65M Kosmos-315 LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
122 23.12 09:25 Tsiklon-2 Kosmos-316 LEO/I SU Baikonur LC90/20 S
123 23.12 13:50 Voskhod 11A57 Kosmos-317 (Zenit-4MK No. 1L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
124 25.12 09:59 Kosmos 11K63 Interkosmos-2 (DS-U1-IK No. 1) LEO/I SU Kapustin LC86/4 S
125 27.12 14:20 Kosmos 11K65M Kosmos SU Plesetsk LC132/1 F