Lansări orbitale 1969

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1969, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 81
US 41
AU 1
JP 1

Lista celor 124 tentative de lansări orbitale din 1969 (din care 14 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 05.01 06:28 Molniya 8K78M Venera-5 / 4V-1 No. 330 SU Baikonur LC1 S
2 10.01 05:51 Molniya 8K78M Venera-6 / 4V-1 No. 331 SU Baikonur LC1 S
3 12.01 12:10 Voskhod 11A57 Kosmos-263 / Zenit-2 No. 70 SU Plesetsk LC41/1 S
4 14.01 07:30 Soyuz 11A511 Soyuz-4 / Soyuz No. 12 SU Baikonur LC31 S
5 15.01 07:04 Soyuz 11A511 Soyuz-5 / Soyuz No. 13 SU Baikonur LC1 S
6 20.01 04:14 Proton-K/D L-1 No. 13L SU Baikonur LC81/23 F
7 22.01 16:48 Thor Delta C1 OSO 5 / OSO F US CC LC17B S
8 22.01 19:10 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4319 US SVAFB SLC4W S
9 23.01 09:15 Voskhod 11A57 Kosmos-264 / Zenit-4M SU Baikonur LC1 S
10 30.01 06:46 Thor Delta E1 Isis 1 / Isis A US VAFB SLC2E S
11 01.02 12:11 Vostok 8A92M Meteor No. 11 SU Plesetsk LC41/1 F
12 05.02 21:59 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1311106 / CORONA CR-6 US SVAFB SLC3W S
13 06.02 00:39 Thor Delta M Intelsat III F-3 / INTELSAT III F-3 US CC LC17A S
14 07.02 13:59 Kosmos 11K63 Kosmos-265 / DS-P1-Yu No. 21 SU Plesetsk LC133/3 S
15 09.02 21:09 Titan IIIC Tacsat US CC LC41 S
16 19.02 06:48 Proton-K/D E-8 No. 201 SU Baikonur LC81/24 F
17 21.02 09:18 N-1 11A52 L-1S No. 3 11F92 SU Baikonur LC110R F
18 25.02 01:29 Atlas SLV-3C Centaur Mariner 6 / Mariner 69-3 US CC LC36B S
19 25.02 10:20 Voskhod 11A57 Kosmos-266 / Zenit-2 No. 71 SU Plesetsk LC41/1 S
20 26.02 07:47 Thor Delta E1 ESSA 9 / TOS G US CC LC17B S
21 26.02 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-267 / Zenit-4 No. 54 SU Baikonur LC31 S
22 03.03 16:00 Saturn V Apollo 9 / Apollo CM-104 US KSC LC39A S
23 04.03 19:30 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4320 US SVAFB SLC4W S
24 05.03 13:04 Kosmos 11K63 Kosmos-268 / DS-P1-Yu No. 18 SU Kapustin LC86/4 S
25 05.03 17:25 Kosmos 11K65M Kosmos-269 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/2 S
26 06.03 12:15 Voskhod 11A57 Kosmos-270 / Zenit-4 No. 53 SU Plesetsk LC41/1 S
27 15.03 12:15 Voskhod 11A57 Kosmos-271 / Zenit-4 No. 52 SU Plesetsk LC41/1 S
28 17.03 16:40 Kosmos 11K65M Kosmos-272 / Sfera SU Plesetsk LC132/2 S
29 18.03 07:47 Atlas F OV1-17/18/19 / OV1-17S US VAFB ABRESA2 S
30 19.03 21:38 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1321050 / CORONA J-43 US SVAFB SLC3W S
31 22.03 12:15 Voskhod 11A57 Kosmos-273 / Zenit-2 No. 77 SU Plesetsk LC41/1 S
32 24.03 10:10 Voskhod 11A57 Kosmos-274 / Zenit-4 No. 58 SU Baikonur LC31 S
33 26.03 12:30 Vostok 8A92M Meteor / Meteor 11F614M No. 12 SU Plesetsk LC41/1 S
34 27.03 10:40 Proton-K/D 2M No. 521 SU Baikonur LC81/23 F
35 27.03 22:22 Atlas SLV-3C Centaur Mariner 7 / Mariner 69-2 US CC LC36A S
36 28.03 16:00 Kosmos 11K63 Kosmos-275 / DS-P1-I No. 5 SU Plesetsk LC133/3 S
37 02.04 10:33 Proton-K/D 2M No. 522 SU Baikonur LC81/24 F
38 04.04 10:20 Voskhod 11A57 Kosmos-276 / Zenit-4 No. 55 SU Plesetsk LC41/1 S
39 04.04 13:00 Kosmos 11K63 Kosmos-277 / DS-P1-Yu No. 20 SU Plesetsk LC133/3 S
40 09.04 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-278 / Zenit-2 No. 78 SU Plesetsk LC41/1 S
41 11.04 02:30 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 16 SU Baikonur LC1 S
42 13.04 02:30 Atlas SLV-3A Agena D AFP-827 / CANYON 2 US CC LC13 S
43 14.04 07:54 Thorad SLV-2G Agena D Nimbus 3 / Nimbus B2 US VAFB SLC2E S
44 15.04 08:14 Voskhod 11A57 Kosmos-279 / Zenit-4 No. 61 SU Baikonur LC31 S
45 15.04 17:30 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4321 US SVAFB SLC4W S
46 23.04 09:55 Voskhod 11A57 Kosmos-280 / Zenit-4M SU Baikonur LC1 S
47 02.05 01:46 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1331051 / CORONA J-44 US SVAFB SLC3W S
48 13.05 09:15 Voskhod 11A57 Kosmos-281 / Zenit-2 No. 72 SU Plesetsk LC41/1 S
49 18.05 16:49 Saturn V Apollo 10 / Apollo CM-106 US KSC LC39B S
50 20.05 08:40 Voskhod 11A57 Kosmos-282 / Zenit-4 No. 57 SU Plesetsk LC41/1 S
51 22.05 02:00 Thor Delta M Intelsat III F-4 / INTELSAT III F-4 US CC LC17A S
52 23.05 07:57 Titan IIIC Vela 5A/5B / ERS 29 US CC LC41 S
53 27.05 12:59 Kosmos 11K63 Kosmos-283 / DS-P1-Yu No. 19 SU Plesetsk LC133/3 S
54 29.05 06:59 Voskhod 11A57 Kosmos-284 / Zenit-4 No. 62 SU Baikonur LC31 S
55 03.06 12:57 Kosmos 11K63 Kosmos-285 / DS-P1-Yu No. 24 SU Plesetsk LC133/3 S
56 03.06 16:49 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4322 US SVAFB SLC4W S
57 05.06 14:42 Thorad SLV-2H Agena D OGO 6 / OGO F US VAFB SLC2E S
58 14.06 04:00 Proton-K/D E-8-5 No. 402 SU Baikonur LC81/24 F
59 15.06 08:59 Voskhod 11A57 Kosmos-286 / Zenit-4 No. 60 SU Plesetsk LC41/1 S
60 21.06 08:47 Thor Delta E1 Explorer 41 / IMP G US VAFB SLC2W S
61 24.06 06:50 Voskhod 11A57 Kosmos-287 / Zenit-2 No. 76 SU Baikonur LC31 S
62 27.06 06:59 Voskhod 11A57 Kosmos-288 / Zenit-4 No. 59 SU Baikonur LC1 S
63 29.06 03:15 Thor Delta N Biosatellite 3 / Biosatellite D Adapter US CC LC17A S
64 02.07 22:55 Europa I STV 2 / STV 2 Adapter AU Woomera LA6A F
65 03.07 20:18 N-1 11A52 L-1S No. 5 SU Baikonur LC110R F
66 10.07 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-289 / Zenit-4 No. 56 SU Plesetsk LC41/1 S
67 13.07 02:54 Proton-K/D Luna-15 / E-8-5 No. 401 SU Baikonur LC81/24 S
68 16.07 13:32 Saturn V Apollo 11 / Apollo CM-107 US KSC LC39A S
69 22.07 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-290 / Zenit-2 No. 75 SU Plesetsk LC41/1 S
70 22.07 12:55 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 18 SU Baikonur LC1 S
71 23.07 04:39 Thor Burner 2 DAPP 7421 US VAFB SLC10W S
72 23.07 09:00 Kosmos 11K63 DS-P1-Yu No. 23 SU Plesetsk LC133/3 F
73 24.07 01:30 Thorad SLV-2H Agena D CORONA 1341107 / CORONA CR-7 US SVAFB SLC3W S
74 26.07 02:06 Thor Delta M Intelsat III F-5 / INTELSAT III F-5 US CC LC17A S
75 31.07 10:19 Thorad SLV-2G Agena D OPS 8285 / STRAWMAN 2 US VAFB SLC1W S
76 06.08 05:40 Tsiklon-2 Kosmos-291 / IS-M GVM SU Baikonur LC90/19 S
77 07.08 23:48 Proton-K/D Zond-7 / L-1 No. 11 SU Baikonur LC81/23 S
78 09.08 07:52 Thor Delta N OSO 6 / OSO G US CC LC17A S
79 12.08 11:01 Atlas SLV-3C Centaur ATS 5 / ATS E US CC LC36A S
80 13.08 22:00 Kosmos 11K65M Kosmos-292 / Tsiklon SU Plesetsk LC132/2 S
81 16.08 11:59 Voskhod 11A57 Kosmos-293 / Zenit-2M SU Baikonur LC31 S
82 19.08 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-294 / Zenit-4 No. 63 SU Plesetsk LC41/1 S
83 22.08 14:14 Kosmos 11K63 Kosmos-295 / DS-P1-Yu No. 29 SU Plesetsk LC133/3 S
84 23.08 16:00 Titan 23B KH-8A? / GAMBIT-3 Mission 4323 US SVAFB SLC4W S
85 27.08 21:59 Thor Delta L Pioneer E / TETR C US CC LC17A F
86 29.08 09:05 Voskhod 11A57 Kosmos-296 / Zenit-4 No. 68 SU Baikonur LC31 S
87 02.09 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-297 / Zenit-4 No. 64 SU Plesetsk LC41/1 S
88 15.09 16:00 R-36O 8K69 Kosmos-298 / OGCh No. 21? SU Baikonur LC191/66 S
89 18.09 08:40 Voskhod 11A57 Kosmos-299 / Zenit-4 No. 65 SU Baikonur LC31 S
90 22.09 02:10 Lambda 4S L-4S-4 JP Kagoshima L F
91 22.09 21:11 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1351052 / CORONA J-46 US SVAFB SLC3W S
92 23.09 14:07 Proton-K/D Kosmos-300 / E-8-5 No. 403 SU Baikonur LC81/24 S
93 24.09 12:15 Voskhod 11A57 Kosmos-301 / Zenit-2 No. 79 SU Plesetsk LC41/1 S
94 30.09 13:40 Thorad SLV-2G Agena D POPPY 6/NRL Comp 7 / P-11 No. 4407 US VAFB SLC1W S
95 01.10 22:29 Scout B ESRO 1B US SVAFB SLC5 S
96 06.10 01:45 Vostok 8A92M Meteor / Meteor 11F614M No. 15 SU Plesetsk LC41/1 S
97 11.10 11:10 Soyuz 11A511 Soyuz-6 / Soyuz No. 14 SU Baikonur LC31 S
98 12.10 10:44 Soyuz 11A511 Soyuz-7 / Soyuz No. 15 SU Baikonur LC1 S
99 13.10 10:19 Soyuz 11A511 Soyuz-8 / Soyuz No. 16 SU Baikonur LC31 S
100 14.10 13:19 Kosmos 11K63 Interkosmos-1 / DS-U3-IK No. 1 SU Kapustin LC86/4 S
101 17.10 11:45 Voskhod 11A57 Kosmos-302 / Zenit-4 No. 67 SU Plesetsk LC41/1 S
102 18.10 10:00 Kosmos 11K63 Kosmos-303 / DS-P1-Yu No. 28 SU Plesetsk LC133/3 S
103 21.10 12:49 Kosmos 11K65M Kosmos-304 / Tsiklon SU Plesetsk LC132/1 S
104 22.10 14:09 Proton-K/D Kosmos-305 / VA SU Baikonur LC81/24 S
105 24.10 09:40 Voskhod 11A57 Kosmos-306 / Zenit-2M SU Baikonur LC1 S
106 24.10 13:01 Kosmos 11K63 Kosmos-307 / DS-P1-Yu No. 22 SU Kapustin LC86/4 S
107 24.10 18:10 Titan 23B KH-8A / GAMBIT-3 Mission 4324 US SVAFB SLC4W S
108 04.11 11:59 Kosmos 11K63 Kosmos-308 / DS-P1-I No. 7 SU Plesetsk LC133/3 S
109 08.11 01:52 Scout B Azur / GRS-A US SVAFB SLC5 S
110 12.11 11:30 Voskhod 11A57 Kosmos-309 / Zenit-2 No. 80 SU Plesetsk LC41/1 S
111 14.11 16:22 Saturn V Apollo 12 / Apollo CM-108 US KSC LC39A S
112 15.11 08:30 Voskhod 11A57 Kosmos-310 / Zenit-4 No. 69 SU Baikonur LC31 S
113 22.11 00:37 Thor Delta M Skynet 1A / Skynet IA US CC LC17A S
114 24.11 11:00 Kosmos 11K63 Kosmos-311 / DS-P1-Yu No. 27 SU Plesetsk LC133/3 S
115 24.11 16:49 Kosmos 11K65M Kosmos-312 / Sfera SU Plesetsk LC132/1 S
116 28.11 09:00 Proton-K/D L-1e No 1 SU Baikonur LC81/23 F
117 03.12 13:20 Voskhod 11A57 Kosmos-313 / Zenit-2M SU Plesetsk LC43/4 S
118 04.12 21:38 Thorad SLV-2H Agena D CORONA 1361108 / CORONA CR-9 US SVAFB SLC3W S
119 11.12 12:58 Kosmos 11K63 Kosmos-314 / DS-P1-Yu No. 30 SU Plesetsk LC133/3 S
120 20.12 03:26 Kosmos 11K65M Kosmos-315 / Tselina-OM SU Plesetsk LC132/1 S
121 23.12 09:25 Tsiklon-2 Kosmos-316 / IM IS (I2P?) SU Baikonur LC90/20 S
122 23.12 13:50 Voskhod 11A57 Kosmos-317 / Zenit-4MK SU Plesetsk LC41/1 S
123 25.12 09:59 Kosmos 11K63 Interkosmos-2 / DS-U1-IK No. 1 SU Kapustin LC86/4 S
124 27.12 14:20 Kosmos 11K65M Ionosfernaya Stantsiya N SU Plesetsk LC132/1 F