Lansări orbitale 1968

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1968, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 81
US 49
AU 1

Lista celor 131 tentative de lansări orbitale din 2010 (din care 9 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 07.01 06:30 Atlas SLV-3C Centaur Surveyor 7 (Surveyor SC-7) CLO US CC LC36A S
2 11.01 16:16 Thor Delta E1 Geos 2 (Geos B) LEO/R US VAFB SLC2E S
3 16.01 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-199 (Zenit-2 No. 59L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
4 17.01 10:12 Thor SLV-2A Agena D OPS 1965 (MULTIGROUP 3) LLEO/I US VAFB SLC2W S
5 18.01 19:04 Titan IIIB OPS 5028 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
6 19.01 22:00 Kosmos 11K65M Kosmos-200 (Tselina-O No. 2L) LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
7 22.01 22:48 Saturn IB LM 1 Ascent Stage LLEO/I US CC LC37B S
8 24.01 22:26 Thorad SLV-2G Agena D OPS 2243 (CORONA J-45) LLEO/I US VAFB SLC1E S
9 06.02 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-201 (Zenit-4 No. 40L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
10 07.02 10:43 Molniya 8K78M Luna SU Baikonur LC1 F
11 20.02 10:03 Kosmos 11K63 Kosmos-202 (DS-U2-V No. 4) LLEO/I SU Kapustin LC86/4 S
12 20.02 16:00 Kosmos 11K65M Kosmos-203 (Sfera No. 11L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
13 02.03 03:55 Scout A NNS O-18 LEO/P US SVAFB SLC5 S
14 02.03 18:29 Proton-K/D Zond-4 (L-1 No. 6L) DSO SU Baikonur LC81/23 S
15 04.03 13:06 Atlas SLV-3A Agena D OGO 5 (OGO E) DSO US CC LC13 S
16 05.03 11:20 Kosmos 11K63 Kosmos-204 (DS-P1-I No. 3L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
17 05.03 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-205 (Zenit-2 No. 56L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
18 05.03 18:28 Scout B SR 9 (Solar Explorer B) LEO/I US Wallops LA3A S
19 06.03 11:02 Kosmos 11K63 Kosmos (DS-U1-Ya No. 1) SU Kapustin LC86/4 F
20 13.03 19:51 Titan IIIB OPS 5057 LLEO/S US SVAFB SLC4W S
21 14.03 09:34 Vostok 8A92M Kosmos-206 (Meteor No. 9L) LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
22 14.03 22:00 Thorad SLV-2G Agena D OPS 4849 (CORONA J-48) LLEO/I US VAFB SLC1E S
23 16.03 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-207 (Zenit-4 No. 38L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
24 21.03 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-208 (Zenit-2M No. 1L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
25 22.03 09:30 Tsiklon-2A Kosmos-209 LEO/I SU Baikonur LC90/19 S
26 03.04 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-210 (Zenit-2 No. 60L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
27 04.04 12:00 Saturn V Apollo 6 (Apollo CM-020) TA US KSC LC39A S
28 06.04 09:59 Atlas F OV1-13 MEO US VAFB ABRESA2 S
29 07.04 10:09 Molniya 8K78M Luna-14 (E-6LS No. 113) CLO SU Baikonur LC1 S
30 09.04 11:26 Kosmos 11K63 Kosmos-211 (DS-P1-Yu No. 13L) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
31 14.04 10:00 Soyuz 11A511 Kosmos-212 (Soyuz No. 8) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
32 15.04 09:34 Soyuz 11A511 Kosmos-213 (Soyuz No. 7) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
33 17.04 17:00 Titan IIIB OPS 5105 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
34 18.04 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-214 (Zenit-4 No. 45L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
35 18.04 22:29 Kosmos 11K63 Kosmos-215 (DS-U1-A No. 1) LLEO/I SU Kapustin LC86/4 S
36 20.04 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-216 (Zenit-2 No. 62L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
37 21.04 04:20 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Baikonur LC1 S
38 22.04 23:01 Proton-K/D Zond-5 SU Baikonur LC81/24 F
39 24.04 16:00 Tsiklon-2A Kosmos-217 (I2M No 213?) LLEO/I SU Baikonur LC90/20 S
40 25.04 00:45 R-36O 8K69 Kosmos-218 (OGCh No. 17LU) LLEO/I SU Baikonur LC162/36 S
41 26.04 04:42 Kosmos 11K63 Kosmos-219 (DS-U2-D No. 2) LEO/I SU Kapustin LC86/4 S
42 01.05 21:31 Thorad SLV-2G Agena D OPS 1419 (CORONA CR-3) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
43 07.05 13:58 Kosmos 11K65M Kosmos-220 (Tsiklon No. 12L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
44 17.05 02:06 Scout B ESRO 2B LEO/S US SVAFB SLC5 S
45 18.05 08:23 Thorad SLV-2G Agena D Nimbus B US VAFB SLC2E F
46 20.05 22:05 R-36O 8K69 OGCh (OGCh No. 18LU) LLEO/I SU Baikonur LC162/36 S
47 23.05 04:38 Thor Burner 2 OPS 7869 (DAPP 5420) LEO/S US VAFB SLC10W S
48 24.05 07:04 Kosmos 11K63 Kosmos-221 (DS-P1-Yu No. 14L) LEO/I SU Kapustin LC86/4 S
49 27.05 23:15 R-36O 8K69 OGCh (OGCh No. 19?) LEO/S SU Baikonur LC161/35 S
50 30.05 20:29 Kosmos 11K63 Kosmos-222 (DS-P1-Yu No. 12L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
51 01.06 10:50 Voskhod 11A57 Kosmos-223 (Zenit-2 No. 63L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
52 04.06 06:45 Voskhod 11A57 Kosmos-224 (Zenit-4 No. 46L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
53 04.06 18:45 Kosmos 11K65M Kosmos (Sfera No. 12L) SU Plesetsk LC132/2 F
54 05.06 17:33 Titan IIIB OPS 5138 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
55 11.06 21:29 Kosmos 11K63 Kosmos-225 (DS-U1-Ya No. 2L) LLEO/I SU Kapustin LC86/4 S
56 12.06 13:14 Vostok 8A92M Kosmos-226 (Meteor No. 10L) LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
57 13.06 14:03 Titan IIIC OPS 9341 (IDCSP 20) MEO US CC LC41 S
58 15.06 12:25 Kosmos 11K65 Kosmos (Strela-2 No. 4L) SU Baikonur LC41/15 F
59 18.06 06:15 Voskhod 11A57 Kosmos-227 (Zenit-4 No. 44L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
60 20.06 21:46 Thorad SLV-2G Agena D OPS 5343 (CORONA J-47) LLEO/P US VAFB SLC1E S
61 21.06 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-228 (Zenit-2M) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
62 26.06 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-229 (Zenit-4 No. 41L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
63 04.07 17:26 Thor Delta J RAE 1 (RAE A) MEO US VAFB SLC2E S
64 05.07 06:59 Kosmos 11K63 Kosmos-230 (DS-U3-S No. 2) LLEO/I SU Kapustin LC86/4 S
65 05.07 15:25 Molniya 8K78M Molniya-1 (9) GTO SU Baikonur LC1 S
66 10.07 19:49 Voskhod 11A57 Kosmos-231 (Zenit-2 No. 64L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
67 11.07 19:30 Atlas F OV1-15 (OV1-15S) LEO/P US VAFB ABRESA2 S
68 16.07 13:10 Voskhod 11A57 Kosmos-232 (Zenit-4 No. 47L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
69 18.07 19:59 Kosmos 11K63 Kosmos-233 (DS-P1-Yu No. 15L) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
70 30.07 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-234 (Zenit-4 No. 42L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
71 06.08 11:08 Atlas SLV-3A Agena D OPS 2222 (CANYON 1) GEO/NS US CC LC13 S
72 06.08 16:30 Titan IIIB OPS 5187 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
73 07.08 21:36 Thorad SLV-2G Agena D OPS 5955 (CORONA CR-4) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
74 08.08 20:12 Scout B Explorer 39 (AD-C) LEO/I US SVAFB SLC5 S
75 09.08 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-235 (Zenit-2 No. 61L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
76 10.08 22:33 Atlas SLV-3C Centaur ATS 4 (ATS D) LLEO/I US CC LC36A S
77 16.08 11:24 Thor Delta N ESSA 7 (TOS E) LEO/S US VAFB SLC2E S
78 16.08 20:57 Atlas Burner 2 UVR US SVAFB SLC3E F
79 22.08 15:16 Scout B RAM C-2 LLEO/I US Wallops LA3A S
80 27.08 11:29 Kosmos 11K65 Kosmos-236 (Strela-2 No. 5L) LEO/I SU Baikonur LC41/15 S
81 27.08 12:29 Voskhod 11A57 Kosmos-237 (Zenit-4 No. 43L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
82 28.08 10:00 Soyuz 11A511 Kosmos-238 (Soyuz No. 9) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
83 05.09 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-239 (Zenit-4 No. 48L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
84 10.09 18:30 Titan IIIB OPS 5247 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
85 14.09 06:50 Voskhod 11A57 Kosmos-240 (Zenit-2 No. 66L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
86 14.09 21:42 Proton-K/D Zond-5 (L-1 No. 9L) CLO SU Baikonur LC81/23 S
87 16.09 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-241 (Zenit-4 No. 49L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
88 18.09 21:32 Thorad SLV-2G Agena D OPS 0165 (CORONA J-49) LLEO/I US VAFB SLC1E S
89 19.09 00:09 Thor Delta M INTELSAT III F-1 US CC LC17A F
90 20.09 14:39 Kosmos 11K63 Kosmos-242 (DS-P1-I No. 4L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
91 23.09 07:39 Voskhod 11A57 Kosmos-243 (Zenit-2M No. 3L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
92 26.09 07:37 Titan IIIC OV2-5 GEO/D US CC LC41 S
93 02.10 13:35 R-36O 8K69 Kosmos-244 (OGCh F20) LLEO/I SU Baikonur LC161/35 S
94 03.10 12:58 Kosmos 11K63 Kosmos-245 (DS-P1-Yu No. 16L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
95 03.10 20:49 Scout B Aurorae (ESRO 1A) LEO/P US SVAFB SLC5 S
96 05.10 00:32 Molniya 8K78M Molniya-1 GTO SU Baikonur LC1 S
97 05.10 11:16 Thorad SLV-2G Agena D OPS 0964 (STRAWMAN 1) LLEO/I US VAFB SLC1W S
98 07.10 12:05 Voskhod 11A57 Kosmos-246 (Zenit-4 No. 51L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
99 11.10 12:05 Voskhod 11A57 Kosmos-247 (Zenit-2 No. 65L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
100 11.10 15:02 Saturn IB Apollo 7 (Apollo CM-101) LLEO/I US CC LC34 S
101 19.10 04:20 Tsiklon-2A Kosmos-248 (I2M No. 314) LLEO/I SU Baikonur LC90/19 S
102 20.10 04:02 Tsiklon-2A Kosmos-249 (I2P No. 412?) LLEO/I SU Baikonur LC90/20 S
103 23.10 04:34 Thor Burner 2 OPS 4078 (DAPP 6422) LEO/S US VAFB SLC10W S
104 25.10 09:00 Soyuz 11A511 Soyuz-2 (Soyuz No. 11) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
105 26.10 08:34 Soyuz 11A511 Soyuz-3 (Soyuz No. 10) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
106 30.10 22:00 Kosmos 11K65M Kosmos-250 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
107 31.10 09:14 Voskhod 11A57 Kosmos-251 (Zenit-4M No. 1L) VHEO SU Baikonur LC1 S
108 01.11 00:27 Tsiklon-2A Kosmos-252 (I2P No. 413?) LEO/I SU Baikonur LC90/20 S
109 03.11 21:30 Thorad SLV-2G Agena D OPS 1315 (CORONA CR-5) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
110 06.11 19:10 Titan IIIB OPS 5296 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
111 08.11 09:46 Thor Delta E1 Pioneer 9 (Pioneer D) EEO US CC LC17B S
112 10.11 19:11 Proton-K/D Zond-6 (L-1 No. 12L) CLO SU Baikonur LC81/23 S
113 13.11 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-253 (Zenit-2 No. 67) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
114 16.11 11:40 Proton-K Proton-4 (N-6 No. 1) LLEO/I SU Baikonur LC81/24 S
115 21.11 12:10 Voskhod 11A57 Kosmos-254 (Zenit-4 No. 51L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
116 29.11 12:40 Voskhod 11A57 Kosmos-255 (Zenit-2 No. 68L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
117 29.11 23:12 Europa I STV 1 AU Woomera LA6A F
118 30.11 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-256 (Sfera No. 14L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
119 03.12 14:52 Kosmos 11K63 Kosmos-257 (DS-P1-Yu No. 17L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
120 04.12 19:23 Titan IIIB OPS 6518 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
121 05.12 18:55 Thor Delta E1 HEOS 1 (HEOS A1) DSO US CC LC17B S
122 07.12 08:40 Atlas SLV-3C Centaur OAO 2 (OAO A2) LEO/I US CC LC36B S
123 10.12 08:25 Voskhod 11A57 Kosmos-258 (Zenit-2 No. 69L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
124 12.12 22:22 Thorad SLV-2G Agena D OPS 4740 (CORONA J-50) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
125 14.12 05:09 Kosmos 11K63 Kosmos-259 (DS-U2-I No. 3) LEO/I SU Kapustin LC86/4 S
126 15.12 17:21 Thor Delta N ESSA 8 (TOS F) LEO/S US VAFB SLC2E S
127 16.12 09:15 Molniya 8K78M Kosmos-260 GTO SU Baikonur LC1 S
128 19.12 00:32 Thor Delta M INTELSAT III F-2 GEO/S US CC LC17A S
129 19.12 23:55 Kosmos 11K63 Kosmos-261 (DS-U2-GK No. 1) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
130 21.12 12:51 Saturn V Apollo 8 (Apollo CM-103) CLO US KSC LC39A S
131 26.12 09:45 Kosmos 11K63 Kosmos-262 (DS-U2-GF No. 1) LLEO/I SU Kapustin LC86/4 S