Lansări orbitale 1968

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1968, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 79
US 48
AU 1

Lista celor 128 tentative de lansări orbitale din 2010 (din care 9 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 07.01 06:30 Atlas SLV-3C Centaur Surveyor 7 / Surveyor SC-7 US CC LC36A S
2 11.01 16:16 Thor Delta E1 Explorer 36 / Geos B US VAFB SLC2E S
3 16.01 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-199 / Zenit-2 No. 59 SU Plesetsk LC41/1 S
4 17.01 10:12 Thor SLV-2A Agena D OPS 1965 / MULTIGROUP 3 US VAFB SLC2W S
5 18.01 19:04 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4311 US SVAFB SLC4W S
6 19.01 22:00 Kosmos 11K65M Kosmos-200 / Tselina-O SU Plesetsk LC132/2 S
7 22.01 22:48 Saturn IB Apollo 5 US CC LC37B S
8 24.01 22:26 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1231045 / CORONA J-45 US VAFB SLC1E S
9 06.02 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-201 / Zenit-4 No. 40 SU Baikonur LC31 S
10 07.02 10:43 Molniya 8K78M E-6LS No. 112 SU Baikonur LC1 F
11 20.02 10:03 Kosmos 11K63 Kosmos-202 / DS-U2-V No. 4 SU Kapustin LC86/4 S
12 20.02 16:00 Kosmos 11K65M Kosmos-203 / Sfera SU Plesetsk LC132/2 S
13 02.03 03:55 Scout A NNS O-18 (N-13) / NNS O-18 US SVAFB SLC5 S
14 02.03 18:29 Proton-K/D Zond-4 / L-1 No. 6L SU Baikonur LC81/23 S
15 04.03 13:06 Atlas SLV-3A Agena D OGO 5 / OGO E US CC LC13 S
16 05.03 11:20 Kosmos 11K63 Kosmos-204 / DS-P1-I No. 3 SU Plesetsk LC133/3 S
17 05.03 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-205 / Zenit-2 No. 56 SU Plesetsk LC41/1 S
18 05.03 18:28 Scout B Explorer 37 / Solar Explorer B US Wallops LA3A S
19 06.03 11:02 Kosmos 11K63 DS-U1-Ya No. 1 SU Kapustin LC86/4 F
20 13.03 19:51 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4312 US SVAFB SLC4W S
21 14.03 09:34 Vostok 8A92M Kosmos-206 / Meteor 11F614 No. 9 SU Plesetsk LC41/1 S
22 14.03 22:00 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1241046 / CORONA J-48 US VAFB SLC1E S
23 16.03 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-207 / Zenit-4 No. 38 SU Plesetsk LC41/1 S
24 21.03 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-208 / Zenit-2M SU Baikonur LC1 S
25 22.03 09:30 Tsiklon-2A Kosmos-209 / US-A reactor SU Baikonur LC90/19 S
26 03.04 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-210 / Zenit-2 No. 60 SU Plesetsk LC41/1 S
27 04.04 12:00 Saturn V Apollo 6 / Apollo CM-020 US KSC LC39A S
28 06.04 09:59 Atlas F OV1-1314 / OV1-13 US VAFB ABRESA2 S
29 07.04 10:09 Molniya 8K78M Luna-14 / E-6LS No. 113 SU Baikonur LC1 S
30 09.04 11:26 Kosmos 11K63 Kosmos-211 / DS-P1-Yu No. 13 SU Plesetsk LC133/3 S
31 14.04 10:00 Soyuz 11A511 Kosmos-212 / Soyuz No. 8 SU Baikonur LC31 S
32 15.04 09:34 Soyuz 11A511 Kosmos-213 / Soyuz No. 7 SU Baikonur LC1 S
33 17.04 17:00 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4313 US SVAFB SLC4W S
34 18.04 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-214 / Zenit-4 No. 45 SU Plesetsk LC41/1 S
35 18.04 22:29 Kosmos 11K63 Kosmos-215 / DS-U1-A No. 1 SU Kapustin LC86/4 S
36 20.04 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-216 / Zenit-2 No. 62 SU Baikonur LC31 S
37 21.04 04:20 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 10 SU Baikonur LC1 S
38 22.04 23:01 Proton-K/D L-1 No. 7L SU Baikonur LC81/24 F
39 24.04 16:00 Tsiklon-2A Kosmos-217 / I2M SU Baikonur LC90/20 S
40 25.04 00:45 R-36O 8K69 Kosmos-218 / OGCh No. 17LU SU Baikonur LC162/36 S
41 26.04 04:42 Kosmos 11K63 Kosmos-219 / DS-U2-D No. 2 SU Kapustin LC86/4 S
42 01.05 21:31 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1251103 / CORONA CR-3 US SVAFB SLC3W S
43 07.05 13:58 Kosmos 11K65M Kosmos-220 / Tsiklon SU Plesetsk LC132/2 S
44 17.05 02:06 Scout B ESRO 2B US SVAFB SLC5 S
45 18.05 08:23 Thorad SLV-2G Agena D Nimbus B US VAFB SLC2E F
46 23.05 04:38 Thor Burner 2 DAPP 5420 US VAFB SLC10W S
47 24.05 07:04 Kosmos 11K63 Kosmos-221 / DS-P1-Yu No. 14 SU Kapustin LC86/4 S
48 30.05 20:29 Kosmos 11K63 Kosmos-222 / DS-P1-Yu No. 12 SU Plesetsk LC133/3 S
49 01.06 10:50 Voskhod 11A57 Kosmos-223 / Zenit-2 No. 63 SU Plesetsk LC41/1 S
50 04.06 06:45 Voskhod 11A57 Kosmos-224 / Zenit-4 No. 46 SU Baikonur LC31 S
51 04.06 18:45 Kosmos 11K65M Sfera No. 12L SU Plesetsk LC132/2 F
52 05.06 17:33 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4314 US SVAFB SLC4W S
53 11.06 21:29 Kosmos 11K63 Kosmos-225 / DS-U1-Ya No. 2 SU Kapustin LC86/4 S
54 12.06 13:14 Vostok 8A92M Kosmos-226 / Meteor No. 10 SU Plesetsk LC41/1 S
55 13.06 14:03 Titan IIIC IDCSP / IDCSP 20 US CC LC41 S
56 15.06 12:25 Kosmos 11K65 Strela-2 No. 3 SU Baikonur LC41/15 F
57 18.06 06:15 Voskhod 11A57 Kosmos-227 / Zenit-4 No. 44 SU Baikonur LC31 S
58 20.06 21:46 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1261047 / CORONA J-47 US VAFB SLC1E S
59 21.06 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-228 / Zenit-2M SU Baikonur LC1 S
60 26.06 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-229 / Zenit-4 No. 41 SU Plesetsk LC41/1 S
61 04.07 17:26 Thor Delta J Explorer 38 / RAE A US VAFB SLC2E S
62 05.07 06:59 Kosmos 11K63 Kosmos-230 / DS-U3-S No. 2 SU Kapustin LC86/4 S
63 05.07 15:25 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 13 SU Baikonur LC1 S
64 10.07 19:49 Voskhod 11A57 Kosmos-231 / Zenit-2 No. 64 SU Baikonur LC31 S
65 11.07 19:30 Atlas F OV1-1516 / OV1-15S US VAFB ABRESA2 S
66 16.07 13:10 Voskhod 11A57 Kosmos-232 / Zenit-4 No. 47 SU Plesetsk LC41/1 S
67 18.07 19:59 Kosmos 11K63 Kosmos-233 / DS-P1-Yu No. 15 SU Plesetsk LC133/3 S
68 30.07 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-234 / Zenit-4 No. 42 SU Baikonur LC31 S
69 06.08 11:08 Atlas SLV-3A Agena D AFP-827 / CANYON 1 US CC LC13 S
70 06.08 16:30 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4315 US SVAFB SLC4W S
71 07.08 21:36 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1271104 / CORONA CR-4 US SVAFB SLC3W S
72 08.08 20:12 Scout B Explorer 3940 / AD-C US SVAFB SLC5 S
73 09.08 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-235 / Zenit-2 No. 61 SU Baikonur LC31 S
74 10.08 22:33 Atlas SLV-3C Centaur ATS 4 / ATS D US CC LC36A S
75 16.08 11:24 Thor Delta N ESSA 7 / TOS E US VAFB SLC2E S
76 16.08 20:57 Atlas Burner 2 P68-1 / UVR US SVAFB SLC3E F
77 27.08 11:29 Kosmos 11K65 Kosmos-236 / Strela-2 No. 4 SU Baikonur LC41/15 S
78 27.08 12:29 Voskhod 11A57 Kosmos-237 / Zenit-4 No. 43 SU Plesetsk LC41/1 S
79 28.08 10:00 Soyuz 11A511 Kosmos-238 / Soyuz No. 9 SU Baikonur LC31 S
80 05.09 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-239 / Zenit-4 No. 48 SU Baikonur LC31 S
81 10.09 18:30 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4316 US SVAFB SLC4W S
82 14.09 06:50 Voskhod 11A57 Kosmos-240 / Zenit-2 No. 66 SU Baikonur LC31 S
83 14.09 21:42 Proton-K/D Zond-5 / L-1 No. 9L SU Baikonur LC81/23 S
84 16.09 12:30 Voskhod 11A57 Kosmos-241 / Zenit-4 No. 49 SU Plesetsk LC41/1 S
85 18.09 21:32 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1281048 / CORONA J-49 US VAFB SLC1E S
86 19.09 00:09 Thor Delta M Intelsat III F-1 / INTELSAT III F-1 US CC LC17A F
87 20.09 14:39 Kosmos 11K63 Kosmos-242 / DS-P1-I No. 4 SU Plesetsk LC133/3 S
88 23.09 07:39 Voskhod 11A57 Kosmos-243 / Zenit-2M SU Baikonur LC1 S
89 26.09 07:37 Titan IIIC OV2-5/LES 6 / OV2-5 US CC LC41 S
90 02.10 13:35 R-36O 8K69 Kosmos-244 / OGCh No. V22500-10 (20?) SU Baikonur LC161/35 S
91 03.10 12:58 Kosmos 11K63 Kosmos-245 / DS-P1-Yu No. 16 SU Plesetsk LC133/3 S
92 03.10 20:49 Scout B ESRO 1A US SVAFB SLC5 S
93 05.10 00:32 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 14 SU Baikonur LC1 S
94 05.10 11:16 Thorad SLV-2G Agena D OPS 0964 / STRAWMAN 1 US VAFB SLC1W S
95 07.10 12:05 Voskhod 11A57 Kosmos-246 / Zenit-4 No. 51 SU Plesetsk LC41/1 S
96 11.10 12:05 Voskhod 11A57 Kosmos-247 / Zenit-2 No. 65 SU Plesetsk LC41/1 S
97 11.10 15:02 Saturn IB Apollo 7 / Apollo CM-101 US CC LC34 S
98 19.10 04:20 Tsiklon-2A Kosmos-248 / I2M SU Baikonur LC90/19 S
99 20.10 04:02 Tsiklon-2A Kosmos-249 / I2P SU Baikonur LC90/20 S
100 23.10 04:34 Thor Burner 2 DAPP 6422 US VAFB SLC10W S
101 25.10 09:00 Soyuz 11A511 Soyuz-2 / Soyuz No. 11 SU Baikonur LC1 S
102 26.10 08:34 Soyuz 11A511 Soyuz-3 / Soyuz No. 10 SU Baikonur LC31 S
103 30.10 22:00 Kosmos 11K65M Kosmos-250 / Tselina-O SU Plesetsk LC132/2 S
104 31.10 09:14 Voskhod 11A57 Kosmos-251 / Zenit-4M SU Baikonur LC1 S
105 01.11 00:27 Tsiklon-2A Kosmos-252 / I2P SU Baikonur LC90/20 S
106 03.11 21:30 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1291105 / CORONA CR-5 US SVAFB SLC3W S
107 06.11 19:10 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4317 US SVAFB SLC4W S
108 08.11 09:46 Thor Delta E1 Pioneer 9 / Pioneer D US CC LC17B S
109 10.11 19:11 Proton-K/D Zond-6 / L-1 No. 12L SU Baikonur LC81/23 S
110 13.11 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-253 / Zenit-2 No. 67 SU Plesetsk LC41/1 S
111 16.11 11:40 Proton-K Proton-4 / N-6 No. 1 SU Baikonur LC81/24 S
112 21.11 12:10 Voskhod 11A57 Kosmos-254 / Zenit-4 No. 50 SU Plesetsk LC41/1 S
113 29.11 12:40 Voskhod 11A57 Kosmos-255 / Zenit-2 No. 68 SU Plesetsk LC41/1 S
114 29.11 23:12 Europa I STV 1 AU Woomera LA6A F
115 30.11 12:00 Kosmos 11K65M Kosmos-256 / Sfera SU Plesetsk LC132/2 S
116 03.12 14:52 Kosmos 11K63 Kosmos-257 / DS-P1-Yu No. 17 SU Plesetsk LC133/3 S
117 04.12 19:23 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4318 US SVAFB SLC4W S
118 05.12 18:55 Thor Delta E1 HEOS 1 / HEOS A1 US CC LC17B S
119 07.12 08:40 Atlas SLV-3C Centaur OAO 2 / OAO A2 US CC LC36B S
120 10.12 08:25 Voskhod 11A57 Kosmos-258 / Zenit-2 No. 69 SU Baikonur LC31 S
121 12.12 22:22 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1301049 / CORONA J-50 US SVAFB SLC3W S
122 14.12 05:09 Kosmos 11K63 Kosmos-259 / DS-U2-I No. 3 SU Kapustin LC86/4 S
123 15.12 17:21 Thor Delta N ESSA 8 / TOS F US VAFB SLC2E S
124 16.12 09:15 Molniya 8K78M Kosmos-260 / Molniya-1Yu 11F67 No. 15 SU Baikonur LC1 S
125 19.12 00:32 Thor Delta M Intelsat III F-2 / INTELSAT III F-2 US CC LC17A S
126 19.12 23:55 Kosmos 11K63 Kosmos-261 / DS-U2-GK No. 1 SU Plesetsk LC133/3 S
127 21.12 12:51 Saturn V Apollo 8 / Apollo CM-103 US KSC LC39A S
128 26.12 09:45 Kosmos 11K63 Kosmos-262 / DS-U2-GF No. 1 SU Kapustin LC86/4 S