Lansări orbitale 1967

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1967, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 74
US 65
EU 2
AU 1
JP 1

Lista celor 143 tentative de lansări orbitale din 1967 (din care 15 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 11.01 10:55 Thor Delta E1 INTELSAT II F-2 GEO/S US CC LC17B S
2 14.01 21:28 Thor SLV-2A Agena D OPS 1664 (CORONA J-34) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
3 18.01 14:19 Titan IIIC OPS 9321 (IDCSP 8) MEO US CC LC41 S
4 19.01 12:39 Vostok 8A92 Kosmos-138 (Zenit-2 No. 43L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
5 25.01 13:55 R-36O 8K69 Kosmos-139 (OGCh No. 07L) LLEO/I SU Baikonur LC162/36 S
6 26.01 17:31 Thor Delta E ESSA 4 (TOS B) LEO/S US VAFB SLC2E S
7 31.01 12:45 Scout B OV3-5 (ATCOS 1) US SVAFB SLC5 F
8 02.02 20:00 Atlas SLV-3 Agena D OPS 4399 (GAMBIT SV 986) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
9 05.02 01:17 Atlas SLV-3 Agena D Lunar Orbiter 3 (Lunar Orbiter C) CLO US CC LC13 S
10 07.02 03:20 Soyuz 11A511 Kosmos-140 (Soyuz No. 3) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
11 08.02 08:00 Thor Burner 2 OPS 6073 (DAPP 2418) LEO/S US VAFB 4300B6 S
12 08.02 09:39 Diamant A Diademe D-1C LEO/I EU HMG Brigitte S
13 08.02 10:19 Voskhod 11A57 Kosmos-141 (Zenit-4 No. 29L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
14 14.02 05:52 Trailblazer 2 Trailblazer Pellet LLEO/I US Wallops S
15 14.02 10:04 Kosmos 11K63 Kosmos-142 (DS-U2-I No. 2) LEO/I SU Kapustin LC86/1 S
16 15.02 10:06 Diamant A Diademe D-1D LEO/I EU HMG Brigitte S
17 22.02 22:02 Thor SLV-2A Agena D OPS 4750 (CORONA J-39) LLEO/I US SVAFB SLC3W S
18 24.02 19:59 Titan IIIB OPS 4204 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
19 27.02 08:45 Vostok 8A92 Kosmos-143 (Zenit-2 No. 45L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
20 28.02 14:34 Vostok 8A92M Kosmos-144 (Meteor No. 6L) LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
21 03.03 06:44 Kosmos 11K63 Kosmos-145 (DS-U2-M No. 2) LEO/I SU Kapustin LC86/1 S
22 05.03 23:05 Atlas SLV-3 SV-5D (SV-5D FV-2) LLEO/I US SVAFB SLC3E S
23 08.03 16:12 Thor Delta C OSO 3 (OSO E1) LLEO/I US CC LC17A S
24 10.03 11:30 UR-500K/Blok D Kosmos-146 (L-1 No. 2P) CLO SU Baikonur LC81/23 S
25 13.03 12:10 Vostok 8A92 Kosmos-147 (Zenit-2 No. 44L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
26 16.03 17:30 Kosmos 11K63 Kosmos-148 (DS-P1-I No. 2L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
27 21.03 10:07 Kosmos 11K63 Kosmos-149 (DS-MO No. 1) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
28 22.03 12:44 Voskhod 11A57 Kosmos-150 (Zenit-4 No. 27L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
29 22.03 14:05 R-36O 8K69 Kosmos SU Baikonur LC161/35 F
30 23.03 01:30 Thor Delta E1 INTELSAT II F-3 GEO/S US CC LC17B S
31 24.03 11:50 Kosmos 11K65 Kosmos-151 (Strela-2 No. 3L) LEO/I SU Baikonur LC41/15 S
32 25.03 06:59 Kosmos 11K63 Kosmos-152 (DS-P1-Yu No. 7L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
33 30.03 18:54 Thor SLV-2A Agena D OPS 4779 (CORONA J-35) LLEO/P US SVAFB SLC3W S
34 04.04 14:00 Vostok 8A92 Kosmos-153 (Zenit-2 No. 48L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
35 06.04 03:23 Atlas SLV-3 Agena D ATS 2 (ATS A) MEO US CC LC12 S
36 08.04 09:00 Proton-K/D Kosmos-154 (L-1 No. 3P) LLEO/I SU Baikonur LC81/23 F
37 12.04 10:51 Voskhod 11A57 Kosmos-155 (Zenit-4 No. 28L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
38 13.04 02:40 Lambda 4S L-4S-3 JP Kagoshima L F
39 14.04 03:25 Scout A NNS O-12 LEO/P US SVAFB SLC5 S
40 17.04 07:05 Atlas Centaur D Surveyor 3 (Surveyor SC-3) CLO US CC LC36B S
41 20.04 01:35 Atlas SLV-3 SV-5D (SV-5D FV-3) LLEO/I US SVAFB SLC3E S
42 20.04 11:21 Thor Delta E ESSA 5 (TOS C) LEO/S US VAFB SLC2E S
43 23.04 00:35 Soyuz 11A511 Soyuz-1 (Soyuz No. 4) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
44 26.04 10:06 Scout B San Marco 2 (San Marco B) LLEO/E US SMLC S
45 26.04 18:00 Titan IIIB OPS 4243 US SVAFB SLC4W F
46 27.04 12:50 Vostok 8A92M Kosmos-156 (Meteor No. 7L) LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
47 28.04 10:01 Titan IIIC Vela 4A VHEO US CC LC41 S
48 04.05 22:25 Atlas SLV-3 Agena D Lunar Orbiter 4 (Lunar Orbiter D) CLO US CC LC13 S
49 05.05 16:00 Scout A Ariel 3 (UK-3) LLEO/I US SVAFB SLC5 S
50 09.05 21:50 Thorad SLV-2G Agena D OPS 4696 (CORONA J-40) LLEO/P US VAFB SLC1E S
51 12.05 10:30 Vostok 8A92 Kosmos-157 (Zenit-2 No. 49L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
52 15.05 11:00 Kosmos 11K65M Kosmos-158 LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
53 16.05 21:43 Molniya 8K78M Kosmos-159 (E-6LS No. 111) HEO SU Baikonur LC1 S
54 17.05 16:05 R-36O 8K69 Kosmos-160 (OGCh No. 9L) LLEO/I SU Baikonur LC161/35 S
55 18.05 09:05 Scout A NNS O-13 LEO/P US SVAFB SLC5 S
56 22.05 14:00 Voskhod 11A57 Kosmos-161 (Zenit-4 No. 31L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
57 22.05 18:30 Atlas SLV-3 Agena D OPS 4321 (GAMBIT SV 987) LLEO/P US SVAFB SLC4E S
58 24.05 14:05 Thor Delta E1 IMP 4 (IMP F) DSO US VAFB SLC2E S
59 24.05 22:50 Molniya 8K78 Molniya-1 (Molniya-1 No. 8L) GTO SU Baikonur LC1 S
60 30.05 02:06 Scout B ESRO 2A US SVAFB SLC5 F
61 31.05 09:30 Thor SLV-2 Agena D Calsphere IV (NRL PL160) LEO/I US VAFB SLC2W S
62 01.06 10:40 Voskhod 11A57 Kosmos-162 (Zenit-4 No. 30L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
63 04.06 18:07 Atlas SLV-3 Agena D OPS 4360 (GAMBIT SV 988) LLEO/R US SVAFB SLC4E S
64 05.06 05:03 Kosmos 11K63 Kosmos-163 (DS-U2-MP No. 2) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
65 08.06 13:00 Voskhod 11A57 Kosmos-164 (Zenit-2 No. 50L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
66 12.06 02:39 Molniya 8K78M Venera-4 (4V-1 No. 310) SU Baikonur LC1 S
67 12.06 18:06 Kosmos 11K63 Kosmos-165 (DS-P1-Yu No. 11L) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
68 14.06 06:01 Atlas SLV-3 Agena D Mariner 5 (Mariner 67-2) EEO US CC LC12 S
69 16.06 04:44 Kosmos 11K63 Kosmos-166 (DS-U3-S No. 1) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
70 16.06 21:35 Thorad SLV-2G Agena D OPS 3559 (CORONA J-37) LLEO/I US VAFB SLC1W S
71 17.06 02:36 Molniya 8K78M Kosmos-167 (4V-1 No. 311) LLEO/I SU Baikonur LC1 F
72 20.06 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos SU Plesetsk LC41/1 F
73 20.06 16:15 Titan IIIB OPS 4282 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
74 26.06 04:30 Kosmos 11K65M Kosmos SU Plesetsk LC132/2 F
75 29.06 21:01 Thor Burner 2 EGRS IX MEO US VAFB LE-6 S
76 01.07 13:15 Titan IIIC OPS 9331 (IDCSP 16) MEO US CC LC41 S
77 04.07 05:59 Voskhod 11A57 Kosmos-168 (Zenit-2 No. 52L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
78 14.07 11:53 Atlas Centaur D Surveyor 4 (Surveyor SC-4) CLO US CC LC36A S
79 17.07 16:45 R-36O 8K69 Kosmos-169 (OGCh No. 11L) LLEO/I SU Baikonur LC162/36 S
80 19.07 14:19 Thor Delta E1 Explorer 35 (AIMP E) CLO US CC LC17B S
81 21.07 06:00 Voskhod 11A57 Kosmos SU Baikonur LC31 F
82 25.07 03:48 Thor SLV-2A Agena D OPS 1879 (MULTIGROUP 2) LLEO/I US VAFB SLC2W S
83 27.07 19:00 Atlas D OV1-86 (OV1-8S) LLEO/S US VAFB ABRESB3 F
84 28.07 14:21 Thor SLV-2A Agena D OGO 4 (OGO D) LEO/P US VAFB SLC2E S
85 31.07 16:45 R-36O 8K69 Kosmos-170 (OGCh No. 12L) LLEO/I SU Baikonur LC161/35 S
86 01.08 22:33 Atlas SLV-3 Agena D Lunar Orbiter 5 (Lunar Orbiter E) CLO US CC LC13 S
87 07.08 21:44 Thorad SLV-2G Agena D OPS 4827 (CORONA J-42) LLEO/I US VAFB SLC1E S
88 08.08 16:05 R-36O 8K69 Kosmos-171 (OGCh No. 10L) LLEO/I SU Baikonur LC162/36 S
89 09.08 05:45 Voskhod 11A57 Kosmos-172 (Zenit-4 No. 34L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
90 16.08 17:07 Titan IIIB OPS 4886 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
91 23.08 04:41 Thor Burner 2 OPS 7202 (DAPP 3419) LEO/S US VAFB LE-6 S
92 24.08 04:59 Kosmos 11K63 Kosmos-173 (DS-P1-Yu No. 8L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
93 31.08 08:00 Molniya 8K78 Kosmos-174 GTO SU Baikonur LC1 S
94 01.09 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos SU Plesetsk LC41/1 F
95 07.09 22:04 Thor Delta G Biosatellite 2 LLEO/I US CC LC17B S
96 08.09 07:57 Atlas SLV-3C Centaur Surveyor 5 CLO US CC LC36B S
97 11.09 10:30 Voskhod 11A57 Kosmos-175 (Zenit-4 No. 37L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
98 12.09 17:00 Kosmos 11K63 Kosmos-176 (DS-P1-Yu No. 10L) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
99 15.09 19:41 Thorad SLV-2G Agena D OPS 5089 (CORONA CR-1) LLEO/I US VAFB SLC1W S
100 16.09 06:06 Voskhod 11A57 Kosmos-177 (Zenit-2 No. 53L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
101 19.09 14:45 R-36O 8K69 Kosmos-178 (OGCh No. 14L) LLEO/I SU Baikonur LC161/35 S
102 19.09 18:37 Titan IIIB OPS 4941 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
103 22.09 14:05 R-36O 8K69 Kosmos-179 (OGCh No. 15L) LLEO/I SU Baikonur LC162/36 S
104 25.09 08:25 Scout A NNS O-14 LEO/P US SVAFB SLC5 S
105 26.09 10:20 Voskhod 11A57 Kosmos-180 (Zenit-2 No. 54L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
106 27.09 11:00 Kosmos 11K65M EP-703-4 No. N14901 SU Plesetsk LC132/2 F
107 27.09 22:11 Proton-K/D Zond-4 SU Baikonur LC81/23 F
108 28.09 00:45 Thor Delta E1 INTELSAT II F-4 GEO/S US CC LC17B S
109 03.10 05:00 Molniya 8K78 Molniya-1 (Molniya-1 No. 9L) GTO SU Baikonur LC1 S
110 11.10 07:57 Thor Burner 2 OPS 1264 (DAPP 4417) LEO/S US VAFB LE-6 S
111 11.10 11:30 Voskhod 11A57 Kosmos-181 (Zenit-2 No. 55L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
112 16.10 08:00 Voskhod 11A57 Kosmos-182 (Zenit-4 No. 36L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
113 18.10 13:30 R-36O 8K69 Kosmos-183 (OGCh No. 16L) LLEO/I SU Baikonur LC161/35 S
114 18.10 15:58 Thor Delta C1 OSO 4 (OSO D) LLEO/I US CC LC17B S
115 19.10 17:33 Scout B RAM C-1 LLEO/I US Wallops LA3A S
116 22.10 08:40 Molniya 8K78 Molniya-1 GTO SU Baikonur LC1 S
117 24.10 22:49 Vostok 8A92M Kosmos-184 (Meteor No. 8L) LEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
118 25.10 19:15 Titan IIIB OPS 4995 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
119 27.10 02:21 Tsiklon-2A Kosmos-185 (I2B No. 104) LEO/I SU Baikonur LC90/19 S
120 27.10 09:29 Soyuz 11A511 Kosmos-186 (Soyuz No. 6) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
121 28.10 13:15 R-36O 8K69 Kosmos-187 (OGCh No. 13L) LLEO/I SU Baikonur LC162/36 S
122 30.10 08:12 Soyuz 11A511 Kosmos-188 (Soyuz No. 5) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
123 30.10 17:59 Kosmos 11K65M Kosmos-189 LLEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
124 02.11 21:31 Thorad SLV-2G Agena D OPS 0562 (CORONA J-41) LLEO/I US VAFB SLC1E S
125 03.11 11:20 Voskhod 11A57 Kosmos-190 (Zenit-4 No. 35L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
126 05.11 23:37 Atlas SLV-3 Agena D ATS 3 (ATS C) GEO/D US CC LC12 S
127 07.11 07:39 Atlas SLV-3C Centaur Surveyor 6 (Surveyor SC-6) CLO US CC LC36B S
128 09.11 12:00 Saturn V Apollo 4 (Apollo CM-017) EEO US KSC LC39A S
129 10.11 17:53 Thor Delta E1 ESSA 6 (TOS D) LEO/S US VAFB SLC2E S
130 21.11 14:29 Kosmos 11K63 Kosmos-191 (DS-P1-Yu No. 9L) LLEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
131 22.11 19:07 Proton-K/D Zond-4 SU Baikonur LC81/24 F
132 23.11 15:00 Kosmos 11K65M Kosmos-192 (Tsiklon No. 11L) LEO/I SU Plesetsk LC132/2 S
133 25.11 11:30 Voskhod 11A57 Kosmos-193 (Zenit-2 No. 58L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
134 29.11 04:49 SPARTA WRESAT LEO/I AU Woomera LA8 S
135 03.12 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-194 (Zenit-4 No. 39L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
136 05.12 01:03 Scout B OV3-6 LLEO/P US SVAFB SLC5 S
137 05.12 18:45 Titan IIIB OPS 5000 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
138 09.12 22:25 Thorad SLV-2G Agena D OPS 1001 (CORONA CR-2) LLEO/I US VAFB SLC1W S
139 13.12 14:08 Thor Delta E1 Pioneer 8 (Pioneer C) EEO US CC LC17B S
140 16.12 12:00 Voskhod 11A57 Kosmos-195 (Zenit-2 No. 57L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
141 19.12 06:30 Kosmos 63S1 Kosmos-196 (DS-U1-G No. 2) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
142 26.12 09:01 Kosmos 11K63 Kosmos-197 (DS-U2-V No. 3) LLEO/I SU Kapustin LC86/4 S
143 27.12 11:28 Tsiklon-2A Kosmos-198 ROCh LEO/I SU Baikonur LC90/19 S