Lansări orbitale 1966

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1966, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 83
SU 53
JP 2
EU 1

Lista celor 139 tentative de lansări orbitale din 1966 (din care 15 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 07.01 04:48 Thor Burner 1 OPS 2394 (DAPP 14) US VAFB 4300B6 F
2 07.01 08:20 Vostok 8A92 Kosmos-104 (Zenit-2 No. 36L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
3 19.01 20:03 Atlas SLV-3 Agena D OPS 7253 (GAMBIT SV 974) LLEO/P US SVAFB PALC2-4 S
4 22.01 08:30 Vostok 8A92 Kosmos-105 (Zenit-2 No. 38L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
5 25.01 12:28 Kosmos 11K63 Kosmos-106 (DS-P1-I No. 1L) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
6 28.01 17:06 Scout A NNS O-7 LEO/P US SVAFB PALC-D S
7 31.01 11:41 Molniya 8K78M Luna-9 CLO SU Baikonur LC31 S
8 02.02 21:32 Thor SLV-2A Agena D OPS 7291 (CORONA J-27) LLEO/I US SVAFB PALC1-1 S
9 03.02 07:41 Thor Delta C ESSA 1 (Tiros OT3) LEO/S US CC LC17A S
10 05.02 12:19 R-36O 8K69 OGCh (OGCh No. 02L) LEO/S SU Baikonur LC67/21 S
11 09.02 19:45 Thor SLV-2A Agena D OPS 1439 LLEO/I US VAFB 75-1-2 S
12 10.02 00:55 Scout X-4A Reentry 4B (Reentry E) LEO/I US Wallops LA3A S
13 10.02 08:40 Vostok 8A92 Kosmos-107 (Zenit-2 No. 34L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
14 11.02 18:00 Kosmos 63S1 Kosmos-108 (DS-U1-G No. 1) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
15 15.02 20:30 Atlas SLV-3 Agena D OPS 1184 (GAMBIT SV 975) LLEO/S US SVAFB PALC2-4 S
16 17.02 08:33 Diamant A Diapason D-1A LEO/I EU HMG Brigitte S
17 19.02 08:49 Voskhod 11A57 Kosmos-109 (Zenit-4 No. 14L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
18 21.02 13:30 Kosmos 63S1 Kosmos (DS-K-40 No. 2) SU Kapustin LC86/1 F
19 22.02 20:09 Voskhod 11A57 Kosmos-110 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
20 26.02 16:12 Saturn IB Apollo AS-201 (Apollo CM-009) LLEO/P US CC LC34 S
21 28.02 13:58 Thor Delta E ESSA 2 (Tiros OT2) LEO/S US CC LC17B S
22 01.03 11:03 Molniya 8K78M Kosmos-111 (E-6S No. 204 ISL) LLEO/I SU Baikonur LC31 F
23 09.03 22:02 Thor SLV-2A Agena D OPS 3488 (CORONA J-29) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
24 16.03 15:00 Atlas SLV-3 Agena D TDA 3 LLEO/I US CC LC14 S
25 16.03 16:41 Titan II GLV Gemini VIII (Gemini SC8) LLEO/I US CC LC19 S
26 17.03 10:28 Vostok 8A92 Kosmos-112 (Zenit-2 No. 37L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
27 18.03 01:15 Trailblazer 2 Trailblazer Pellet LLEO/I US Wallops S
28 18.03 20:00 Atlas SLV-3 Agena D OPS 0879 (GAMBIT SV 976) LLEO/S US SVAFB PALC2-4 S
29 21.03 09:40 Voskhod 11A57 Kosmos-113 (Zenit-4 No. 17L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
30 24.03 14:39 UR-500 Proton-3 SU Baikonur LC81/23 F
31 26.03 03:31 Scout A NNS O-8 LEO/P US SVAFB PALC-D S
32 27.03 07:20 Molniya 8K78 Molniya-1 No 5 (Molniya-1 No 5L) SU Baikonur LC31 F
33 30.03 09:20 Atlas D OV1-4 (OV1-4S) LEO/R US VAFB ABRESB3 S
34 31.03 05:41 Thor Burner 1 OPS 0340 (DAPP 15) LEO/S US VAFB 4300B6 S
35 31.03 10:46 Molniya 8K78M Luna-10 (E-6S No. 206 ISL) CLO SU Baikonur LC31 S
36 06.04 11:40 Voskhod 11A57 Kosmos-114 (Zenit-4 No. 19L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
37 07.04 22:02 Thor SLV-2A Agena D OPS 1612 (CORONA J-30) LLEO/I US SVAFB PALC1-1 S
38 08.04 01:00 Atlas Centaur D Surveyor M-2 LLEO/I US CC LC36B S
39 08.04 19:35 Atlas SLV-3 Agena D OAO 1 (OAO A1) LEO/I US CC LC12 S
40 19.04 19:15 Atlas SLV-3 Agena D OPS 0910 (GAMBIT SV 977) LLEO/R US SVAFB PALC2-4 S
41 20.04 10:40 Vostok 8A92 Kosmos-115 (Zenit-2 No. 35L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
42 22.04 09:45 Scout B OV3-1 MEO US SVAFB PALC-D S
43 25.04 07:10 Molniya 8K78 Molniya-1 (Molniya-1 No. 6L) GTO SU Baikonur LC31 S
44 26.04 10:04 Kosmos 11K63 Kosmos-116 (DS-P1-Yu No. 6L) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
45 03.05 19:25 Thor SLV-2A Agena D OPS 1508 (CORONA J-28) US VAFB 75-3-5 F
46 06.05 10:58 Vostok 8A92 Kosmos-117 (Zenit-2 No. 39L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
47 11.05 14:10 Vostok 8A92M Kosmos-118 (Meteor No. 4L) LEO/I SU Baikonur LC31 S
48 14.05 19:02 Atlas SLV-3 Agena D OPS 1950 (GAMBIT SV 978) LLEO/R US SVAFB PALC2-4 S
49 15.05 07:55 Thor SLV-2A Agena B Nimbus 2 (Nimbus C) LEO/S US VAFB 75-1-1 S
50 17.05 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos SU Plesetsk LC41/1 F
51 17.05 15:15 Atlas SLV-3 Agena D TDA 5 US CC LC14 F
52 19.05 02:27 Scout A NNS O-9 LEO/P US SVAFB PALC-D S
53 19.05 19:30 R-36O 8K69 OGCh (OGCh No. 04L) LEO/I SU Baikonur LC67/22 S
54 24.05 02:00 Thor SLV-2A Agena D OPS 1778 (CORONA J-33) LLEO/I US SVAFB PALC1-1 S
55 24.05 05:31 Kosmos 11K63 Kosmos-119 (DS-U2-I No. 1) LEO/I SU Kapustin LC86/1 S
56 25.05 14:00 Thor Delta C1 Explorer 32 (AE-B) LEO/I US CC LC17B S
57 30.05 14:41 Atlas Centaur D Surveyor 1 (Surveyor SC-1) CLO US CC LC36A S
58 01.06 15:00 Atlas SLV-3 ATDA (TDA 4) LLEO/I US CC LC14 S
59 03.06 13:39 Titan II GLV Gemini IX-A (Gemini SC9) LLEO/I US CC LC19 S
60 03.06 19:25 Atlas SLV-3 Agena D OPS 1577 (GAMBIT SV 979) LLEO/P US SVAFB PALC2-4 S
61 07.06 02:48 Atlas SLV-3 Agena B OGO 3 (OGO B) VHEO US CC LC12 S
62 08.06 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-120 (Zenit-2 No. 41L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
63 09.06 20:15 Atlas SLV-3 Agena D FTV 1351 (Midas RTS-I F1) MEO US SVAFB PALC1-2 S
64 10.06 04:15 Scout B OV3-4 (OV3-4 PHASR) MEO US Wallops LA3A S
65 16.06 14:00 Titan IIIC GGTS MEO US CC LC41 S
66 17.06 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-121 (Zenit-4 No. 20L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
67 21.06 21:31 Thor SLV-2A Agena D OPS 1599 (CORONA J-31) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
68 24.06 00:12 Thor SLV-2A Agena D Pageos MEO US VAFB 75-1-1 S
69 25.06 10:30 Vostok 8A92M Kosmos-122 (Meteor No. 5L) LEO/I SU Baikonur LC31 S
70 01.07 16:02 Thor Delta E1 Explorer 33 (AIMP D) CLO US CC LC17A S
71 05.07 14:53 Uprated Saturn I AS-203 Nosecone LLEO/I US CC LC37B S
72 06.07 12:57 UR-500 Proton-3 (N-4 No. 4) LLEO/I SU Baikonur LC81/23 S
73 08.07 05:31 Kosmos 63S1 Kosmos-123 (DS-P1-Yu No. 5L) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
74 12.07 17:55 Atlas SLV-3 Agena D OPS 1850 (GAMBIT SV 980) LLEO/S US SVAFB SLC4E S
75 14.07 02:10 Atlas D PasComSat (OV1-8 PasComSat) LEO/R US VAFB ABRESB3 S
76 14.07 10:25 Voskhod 11A57 Kosmos-124 (Zenit-2 No. 42L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
77 18.07 20:39 Atlas SLV-3 Agena D TDA 1A LLEO/I US CC LC14 S
78 18.07 22:20 Titan II GLV Gemini X (Gemini SC10) LLEO/I US CC LC19 S
79 20.07 08:58 Soyuz 11A510 Kosmos-125 (US-A No. 111) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
80 28.07 10:50 Voskhod 11A57 Kosmos-126 (Zenit-4 No. 21L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
81 29.07 18:30 Titan IIIB OPS 3014 LLEO/P US SVAFB SLC4W S
82 04.08 10:45 Scout B OV3-3 MEO US SVAFB SLC5 S
83 08.08 11:29 Voskhod 11A57 Kosmos-127 (Zenit-4 No. 22L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
84 09.08 20:46 Thorad SLV-2G Agena D OPS 1545 (CORONA J-32) LLEO/S US VAFB SLC1W S
85 10.08 19:26 Atlas SLV-3 Agena D Lunar Orbiter I (Lunar Orbiter A) CLO US CC LC13 S
86 16.08 18:30 Atlas SLV-3 Agena D OPS 1832 (GAMBIT SV 981) LLEO/P US SVAFB SLC4E S
87 17.08 15:20 Thor Delta E1 Pioneer 7 (Pioneer B) EEO US CC LC17A S
88 18.08 02:25 Scout A NNS O-10 LEO/P US SVAFB SLC5 S
89 19.08 19:25 Atlas SLV-3 Agena D FTV 1352 (Midas RTS-I F2) MEO US SVAFB SLC3E S
90 24.08 08:03 Molniya 8K78M Luna-11 (E-6LF No. 101) CLO SU Baikonur LC31 S
91 25.08 17:15 Uprated Saturn I Apollo AS-202 (Apollo CM-011) LLEO/I US CC LC34 S
92 26.08 13:59 Titan IIIC IDCSP US CC LC41 F
93 27.08 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-128 (Zenit-4 No. 23L) LLEO/I SU Baikonur LC1? S
94 12.09 13:05 Atlas SLV-3 Agena D TDA 6 LLEO/I US CC LC14 S
95 12.09 14:42 Titan II GLV Gemini XI (Gemini SC11) LEO/I US CC LC19 S
96 16.09 04:36 Thor Burner 2 OPS 6026 (DAPP 1416) LEO/S US VAFB 4300B6 S
97 16.09 09:30 Vostok 8A92 Kosmos SU Baikonur LC31 F
98 16.09 17:59 Atlas SLV-3 Agena D OPS 1686 (GAMBIT SV 982) LLEO/P US SVAFB SLC4E S
99 17.09 01:57 Nike Cajun Trailblazer Pellet LLEO/I US Wallops S
100 17.09 22:35 R-36O 8K69 OGCh (OGCh No. 05L) LEO/I SU Baikonur LC162/36 S
101 20.09 12:32 Atlas Centaur D Surveyor 2 (Surveyor SC-2) CLO US CC LC36A S
102 20.09 21:14 Thor SLV-2A Agena D OPS 1703 (CORONA J-36) LLEO/P US SVAFB SLC3W S
103 26.09 02:58 Lambda 4S L-4S-1 JP Kagoshima L F
104 28.09 19:07 Titan IIIB OPS 4096 LLEO/P US SVAFB SLC4W S
105 02.10 10:39 Thor Delta E ESSA 3 (TOS A) LEO/S US VAFB SLC2E S
106 05.10 22:00 Atlas SLV-3 Agena D FTV 1353 (Midas RTS-I F3) MEO US SVAFB SLC3E S
107 12.10 19:15 Atlas SLV-3 Agena D OPS 2055 (GAMBIT SV 983) LLEO/P US SVAFB SLC4E S
108 14.10 12:13 Vostok 8A92 Kosmos-129 (Zenit-2 No. 33L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
109 20.10 07:50 Molniya 8K78 Molniya-1 (Molniya-1 No. 7L) GTO SU Baikonur LC1 S
110 20.10 08:46 Voskhod 11A57 Kosmos-130 (Zenit-4 No. 24L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
111 22.10 08:42 Molniya 8K78M Luna-12 (E-6LF No. 102) CLO SU Baikonur LC31 S
112 26.10 11:12 Atlas Centaur D Surveyor Model 3 (Surveyor SM-3) CLO US CC LC36B S
113 26.10 23:05 Thor Delta E1 INTELSAT II F-1 GTO US CC LC17B S
114 28.10 11:56 Scout B OV3-2 LEO/I US SVAFB SLC5 S
115 02.11 00:45 R-36O 8K69 OGCh? (OGCh No. 06L) LLEO/I SU Baikonur LC162/36 F
116 02.11 20:24 Atlas SLV-3 Agena D OPS 2070 (GAMBIT SV 984) LLEO/P US SVAFB SLC4E S
117 03.11 13:50 Titan IIIC MOL Canister (OV4-3) LLEO/I US CC LC40 S
118 06.11 23:21 Atlas SLV-3 Agena D Lunar Orbiter 2 (Lunar Orbiter B) CLO US CC LC13 S
119 08.11 19:53 Thorad SLV-2G Agena D OPS 1866 (CORONA J-38) LLEO/S US VAFB SLC1W S
120 11.11 19:07 Atlas SLV-3 Agena D TDA 7A LLEO/I US CC LC14 S
121 11.11 20:46 Titan II GLV Gemini XII (Gemini SC12) LLEO/I US CC LC19 S
122 12.11 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-131 (Zenit-4 No. 25L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
123 16.11 13:00 Kosmos 11K65 Kosmos (Strela-2 No. 2L) SU Baikonur LC41/15 F
124 19.11 08:00 Vostok 8A92 Kosmos-132 (Zenit-2 No. 46L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
125 28.11 11:00 Soyuz 11A511 Kosmos-133 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
126 03.12 08:15 Voskhod 11A57 Kosmos-134 (Zenit-4 No. 26L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
127 05.12 21:09 Atlas SLV-3 Agena D OPS 1890 (GAMBIT SV 985) LLEO/R US SVAFB SLC4E S
128 07.12 02:12 Atlas SLV-3 Agena D ATS 1 (ATS B) GEO/S US CC LC12 S
129 11.12 21:09 Atlas D OV1-9 MEO US VAFB ABRESB3 S
130 12.12 20:38 Kosmos 11K63 Kosmos-135 (DS-U2-MP No. 1) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
131 14.12 11:00 Soyuz 11A511 Soyuz SU Baikonur LC31 F
132 14.12 18:14 Titan IIIB OPS 8968 LLEO/R US SVAFB SLC4W S
133 14.12 19:20 Thor Delta G Bios 1 Adapter LLEO/I US CC LC17A S
134 19.12 12:00 Vostok 8A92 Kosmos-136 (Zenit-2 No. 47L) LLEO/I SU Plesetsk LC41/1 S
135 20.12 02:20 Lambda 4S L-4S-2 JP Kagoshima L F
136 21.12 10:17 Molniya 8K78M Luna-13 (E-6M No. 205) CLO SU Baikonur LC1 S
137 21.12 13:12 Kosmos 63S1 Kosmos-137 (DS-U2-D No. 1) LEO/I SU Kapustin LC86/1 S
138 21.12 22:15 Atlas SLV-3 SV-5D (SV-5D FV-1) LEO/I US SVAFB SLC3E S
139 29.12 12:00 Thor SLV-2A Agena D OPS 1584 (MULTIGROUP 1) LLEO/I US VAFB SLC2W S