Lansări orbitale 1966

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1966, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 77
SU 51
JP 2
EU 1

Lista celor 131 tentative de lansări orbitale din 1966 (din care 13 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 07.01 04:48 Thor Burner 1 DAPP/OPS 2394 / DAPP 14 US VAFB 4300B6 F
2 07.01 08:20 Vostok 8A92 Kosmos-104 / Zenit-2 No. 36 SU Baikonur LC31 S
3 19.01 20:03 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 974 US SVAFB PALC2-4 S
4 22.01 08:30 Vostok 8A92 Kosmos-105 / Zenit-2 No. 38 SU Baikonur LC31 S
5 25.01 12:28 Kosmos 11K63 Kosmos-106 / DS-P1-I No. 1 SU Kapustin LC86/1 S
6 28.01 17:06 Scout A NNS O-7 (N-6) / NNS O-7 US SVAFB PALC-D S
7 31.01 11:41 Molniya 8K78M Luna-9 / E-6M No. 202 (13) SU Baikonur LC31 S
8 02.02 21:32 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1051029 / CORONA J-27 US SVAFB PALC1-1 S
9 03.02 07:41 Thor Delta C ESSA 1 / Tiros OT3 US CC LC17A S
10 09.02 19:45 Thor SLV-2A Agena D OPS 1439 / Ferret 9 US VAFB 75-1-2 S
11 10.02 08:40 Vostok 8A92 Kosmos-107 / Zenit-2 No. 34 SU Baikonur LC31 S
12 11.02 18:00 Kosmos 63S1 Kosmos-108 / DS-U1-G No. 1 SU Kapustin LC86/1 S
13 15.02 20:30 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 975 US SVAFB PALC2-4 S
14 17.02 08:33 Diamant A D-1A / Diapason D-1A EU HMG Brigitte S
15 19.02 08:49 Voskhod 11A57 Kosmos-109 / Zenit-4 No. 14 SU Baikonur LC31 S
16 21.02 13:30 Kosmos 63S1 DS-K-40 No. 2 SU Kapustin LC86/1 F
17 22.02 20:09 Voskhod 11A57 Kosmos-110 / Voskhod 3KV No. 5 SU Baikonur LC31 S
18 28.02 13:58 Thor Delta E ESSA 2 / Tiros OT2 US CC LC17B S
19 01.03 11:03 Molniya 8K78M Kosmos-111 / E-6S No. 204 ISL SU Baikonur LC31 S
20 09.03 22:02 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1061030 / CORONA J-29 US VAFB 75-3-4 S
21 16.03 15:00 Atlas SLV-3 Agena D GATV 5003 / TDA 3 US CC LC14 S
22 16.03 16:41 Titan II GLV Gemini 8 / Gemini SC8 US CC LC19 S
23 17.03 10:28 Vostok 8A92 Kosmos-112 / Zenit-2 No. 37 SU Plesetsk LC41/1 S
24 18.03 20:00 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 976 US SVAFB PALC2-4 S
25 21.03 09:40 Voskhod 11A57 Kosmos-113 / Zenit-4 No. 17 SU Baikonur LC31 S
26 24.03 14:39 UR-500 N-4 No. 3 SU Baikonur LC81/23 F
27 26.03 03:31 Scout A NNS O-8 (N-7) / NNS O-8 US SVAFB PALC-D S
28 27.03 07:20 Molniya 8K78 Molniya-1 11F67 No 5 SU Baikonur LC31 F
29 30.03 09:20 Atlas D OV1-4/OV1-5/Pod 28 / OV1-4S US VAFB ABRESB3 S
30 31.03 05:41 Thor Burner 1 DAPP/OPS 0340 / DAPP 15 US VAFB 4300B6 S
31 31.03 10:46 Molniya 8K78M Luna-10 / E-6S No. 206 ISL SU Baikonur LC31 S
32 06.04 11:40 Voskhod 11A57 Kosmos-114 / Zenit-4 No. 19 SU Plesetsk LC41/1 S
33 07.04 22:02 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1071031 / CORONA J-30 US SVAFB PALC1-1 S
34 08.04 01:00 Atlas Centaur D SM-2 / Surveyor Model 2 (SM-2) US CC LC36B S
35 08.04 19:35 Atlas SLV-3 Agena D OAO A1 US CC LC12 S
36 19.04 19:15 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 977 US SVAFB PALC2-4 S
37 20.04 10:40 Vostok 8A92 Kosmos-115 / Zenit-2 No. 35 SU Baikonur LC31 S
38 22.04 09:45 Scout B OV3-1 US SVAFB PALC-D S
39 25.04 07:10 Molniya 8K78 Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 6 SU Baikonur LC31 S
40 26.04 10:04 Kosmos 11K63 Kosmos-116 / DS-P1-Yu No. 6 SU Kapustin LC86/1 S
41 03.05 19:25 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1081032 / CORONA J-28 US VAFB 75-3-5 F
42 06.05 10:58 Vostok 8A92 Kosmos-117 / Zenit-2 No. 39 SU Baikonur LC31 S
43 11.05 14:10 Vostok 8A92M Kosmos-118 / Meteor 11F614 No. 4 SU Baikonur LC31 S
44 14.05 19:02 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 978 US SVAFB PALC2-4 S
45 15.05 07:55 Thor SLV-2A Agena B Nimbus 2 / Nimbus C US VAFB 75-1-1 S
46 17.05 11:00 Voskhod 11A57 Zenit-4 No. 18 SU Plesetsk LC41/1 F
47 17.05 15:15 Atlas SLV-3 Agena D GATV 5004 / TDA 5 US CC LC14 F
48 19.05 02:27 Scout A NNS O-9 (N-8) / NNS O-9 US SVAFB PALC-D S
49 24.05 02:00 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1091033 / CORONA J-33 US SVAFB PALC1-1 S
50 24.05 05:31 Kosmos 11K63 Kosmos-119 / DS-U2-I No. 1 SU Kapustin LC86/1 S
51 25.05 14:00 Thor Delta C1 Explorer 32 / AE-B US CC LC17B S
52 30.05 14:41 Atlas Centaur D Surveyor 1 / Surveyor SC-1 US CC LC36A S
53 01.06 15:00 Atlas SLV-3 GATV ATDA / TDA 4 US CC LC14 S
54 03.06 13:39 Titan II GLV Gemini 9 / Gemini SC9 US CC LC19 S
55 03.06 19:25 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 979 US SVAFB PALC2-4 S
56 07.06 02:48 Atlas SLV-3 Agena B OGO B US CC LC12 S
57 08.06 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-120 / Zenit-2 No. 41 SU Baikonur LC31 S
58 09.06 20:15 Atlas SLV-3 Agena D FTV 1351 / Midas RTS-I F1 US SVAFB PALC1-2 S
59 10.06 04:15 Scout B OV3-4 / OV3-4 PHASR US Wallops LA3A S
60 16.06 14:00 Titan IIIC IDCSP / GGTS US CC LC41 S
61 17.06 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-121 / Zenit-4 No. 20 SU Plesetsk LC41/1 S
62 21.06 21:31 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1101034 / CORONA J-31 US VAFB 75-3-5 S
63 24.06 00:12 Thor SLV-2A Agena D Pageos / Pageos A US VAFB 75-1-1 S
64 25.06 10:30 Vostok 8A92M Kosmos-122 / Meteor 11F614 No. 5 SU Baikonur LC31 S
65 01.07 16:02 Thor Delta E1 Explorer 33 / AIMP D US CC LC17A S
66 05.07 14:53 Uprated Saturn I AS-203 / Subcritical Cryo LN2 Exp US CC LC37B S
67 06.07 12:57 UR-500 Proton-3 / N-4 No. 4 SU Baikonur LC81/23 S
68 08.07 05:31 Kosmos 63S1 Kosmos-123 / DS-P1-Yu No. 5 SU Kapustin LC86/1 S
69 12.07 17:55 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 980 US SVAFB SLC4E S
70 14.07 02:10 Atlas D OV1-7/8/NC20.189 / OV1-8 PasComSat US VAFB ABRESB3 S
71 14.07 10:25 Voskhod 11A57 Kosmos-124 / Zenit-2 No. 42 SU Baikonur LC31 S
72 18.07 20:39 Atlas SLV-3 Agena D GATV / TDA 1A US CC LC14 S
73 18.07 22:20 Titan II GLV Gemini 10 / Gemini SC10 US CC LC19 S
74 20.07 08:58 Soyuz 11A510 Kosmos-125 / US-A SU Baikonur LC31 S
75 28.07 10:50 Voskhod 11A57 Kosmos-126 / Zenit-4 No. 21 SU Baikonur LC31 S
76 29.07 18:30 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4301 US SVAFB SLC4W S
77 04.08 10:45 Scout B OV3-3 US SVAFB SLC5 S
78 08.08 11:29 Voskhod 11A57 Kosmos-127 / Zenit-4 No. 22 SU Baikonur LC31 S
79 09.08 20:46 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1111036 / CORONA J-32 US VAFB SLC1W S
80 10.08 19:26 Atlas SLV-3 Agena D Lunar Orbiter 1 / Lunar Orbiter A US CC LC13 S
81 16.08 18:30 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 981 US SVAFB SLC4E S
82 17.08 15:20 Thor Delta E1 Pioneer 7 / Pioneer B US CC LC17A S
83 18.08 02:25 Scout A NNS O-10 (N-9) / NNS O-10 US SVAFB SLC5 S
84 19.08 19:25 Atlas SLV-3 Agena D FTV 1352 / Midas RTS-I F2 US SVAFB SLC3E S
85 24.08 08:03 Molniya 8K78M Luna-11 / E-6LF No. 101 SU Baikonur LC31 S
86 26.08 13:59 Titan IIIC IDCSP US CC LC41 F
87 27.08 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-128 / Zenit-4 No. 23 SU Baikonur LC1? S
88 12.09 13:05 Atlas SLV-3 Agena D GATV / TDA 6 US CC LC14 S
89 12.09 14:42 Titan II GLV Gemini 11 / Gemini SC11 US CC LC19 S
90 16.09 04:36 Thor Burner 2 DAPP 1416 US VAFB 4300B6 S
91 16.09 09:30 Vostok 8A92 Zenit-2 No. 40 SU Baikonur LC31 F
92 16.09 17:59 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 982 US SVAFB SLC4E S
93 17.09 22:35 R-36O 8K69 OGCh No. 05L SU Baikonur LC162/36 S
94 20.09 12:32 Atlas Centaur D Surveyor 2 / Surveyor SC-2 US CC LC36A S
95 20.09 21:14 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1121035 / CORONA J-36 US SVAFB SLC3W S
96 26.09 02:58 Lambda 4S L-4S-1 JP Kagoshima L F
97 28.09 19:07 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4302 US SVAFB SLC4W S
98 02.10 10:39 Thor Delta E ESSA 3 / TOS A US VAFB SLC2E S
99 05.10 22:00 Atlas SLV-3 Agena D FTV 1353 / Midas RTS-I F3 US SVAFB SLC3E S
100 12.10 19:15 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 983 US SVAFB SLC4E S
101 14.10 12:13 Vostok 8A92 Kosmos-129 / Zenit-2 No. 33 SU Plesetsk LC41/1 S
102 20.10 07:50 Molniya 8K78 Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 7 SU Baikonur LC1 S
103 20.10 08:46 Voskhod 11A57 Kosmos-130 / Zenit-4 No. 24 SU Baikonur LC31 S
104 22.10 08:42 Molniya 8K78M Luna-12 / E-6LF No. 102 SU Baikonur LC31 S
105 26.10 11:12 Atlas Centaur D SM-3 / Surveyor SM-3 US CC LC36B S
106 26.10 23:05 Thor Delta E1 Intelsat II F-1 / INTELSAT II F-1 US CC LC17B S
107 28.10 11:56 Scout B OV3-2 US SVAFB SLC5 S
108 02.11 00:45 R-36O 8K69 OGCh / OGCh No. 06L SU Baikonur LC162/36 S
109 02.11 20:24 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 984 US SVAFB SLC4E S
110 03.11 13:50 Titan IIIC Gemini B/MOL / OV4-3 US CC LC40 S
111 06.11 23:21 Atlas SLV-3 Agena D Lunar Orbiter 2 / Lunar Orbiter B US CC LC13 S
112 08.11 19:53 Thorad SLV-2G Agena D CORONA 1131037 / CORONA J-38 US VAFB SLC1W S
113 11.11 19:07 Atlas SLV-3 Agena D GATV / TDA 7A US CC LC14 S
114 11.11 20:46 Titan II GLV Gemini 12 / Gemini SC12 US CC LC19 S
115 12.11 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-131 / Zenit-4 No. 25 SU Plesetsk LC41/1 S
116 16.11 13:00 Kosmos 11K65 Strela-2 No. 1 SU Baikonur LC41/15 F
117 19.11 08:00 Vostok 8A92 Kosmos-132 / Zenit-2 No. 46 SU Baikonur LC31 S
118 28.11 11:00 Soyuz 11A511 Kosmos-133 / Soyuz 7K-OK No. 2 SU Baikonur LC31 S
119 03.12 08:15 Voskhod 11A57 Kosmos-134 / Zenit-4 No. 26 SU Baikonur LC31 S
120 05.12 21:09 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 985 US SVAFB SLC4E S
121 07.12 02:12 Atlas SLV-3 Agena D ATS 1 / ATS B US CC LC12 S
122 11.12 21:09 Atlas D OV1-910 / OV1-9 US VAFB ABRESB3 S
123 12.12 20:38 Kosmos 11K63 Kosmos-135 / DS-U2-MP No. 1 SU Kapustin LC86/1 S
124 14.12 11:00 Soyuz 11A511 Soyuz No. 1 SU Baikonur LC31 F
125 14.12 18:14 Titan IIIB KH-8 / GAMBIT-3 Mission 4303 US SVAFB SLC4W S
126 14.12 19:20 Thor Delta G Biosatellite 1 / Biosatellite A Adapter US CC LC17A S
127 19.12 12:00 Vostok 8A92 Kosmos-136 / Zenit-2 No. 47 SU Plesetsk LC41/1 S
128 20.12 02:20 Lambda 4S L-4S-2 JP Kagoshima L F
129 21.12 10:17 Molniya 8K78M Luna-13 / E-6M No. 205 SU Baikonur LC1 S
130 21.12 13:12 Kosmos 63S1 Kosmos-137 / DS-U2-D No. 1 SU Kapustin LC86/1 S
131 29.12 12:00 Thor SLV-2A Agena D OPS 1584 / MULTIGROUP 1 US VAFB SLC2W S