Lansări orbitale 1965

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1965, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 77
SU 54
EU 1

Lista celor 132 tentative de lansări orbitale din 1965 (din care 15 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 11.01 09:29 Vostok 8A92 Kosmos-52 (Zenit-2 No. 26L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
2 15.01 21:00 Thor SLV-2A Agena D OPS 3928 (CORONA J-18) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
3 19.01 05:03 Thor MG-18 OPS 7040 (DAPP 10) LEO/S US VAFB 4300B6 S
4 19.01 14:04 Titan II GLV Gemini 2 (Gemini GT-2) LLEO/S US CC LC19 S
5 21.01 21:34 Atlas D OV1-1 US VAFB 576B3 F
6 22.01 07:52 Thor Delta C Tiros 9 (Tiros I) LEO/R US CC LC17A F
7 23.01 20:06 Atlas SLV-3 Agena D OPS 4703 (GAMBIT SV 965) LLEO/S US SVAFB PALC2-3 S
8 30.01 09:36 Kosmos 63S1 Kosmos-53 (DS-A1 No. 5) LEO/I SU Kapustin LC86/1 S
9 03.02 16:36 Thor Delta C OSO 2 (OSO B2) LLEO/I US CC LC17B S
10 11.02 15:19 Titan IIIA Transtage Payload Truss MEO US CC LC20 S
11 12.02 12:00 Kosmos 63S1 Kosmos (DS-P1-Yu No. 2L) SU Kapustin LC86/1 F
12 16.02 14:37 Saturn I Pegasus 1 LEO/I US CC LC37B S
13 17.02 17:05 Atlas Agena B Ranger 8 (RA-8) CLO US CC LC12 S
14 20.02 06:30 Kosmos 63S1 Kosmos (DS-A1 No. 6) SU Kapustin LC86/1 F
15 21.02 11:00 Kosmos 65S3 Kosmos-54 (Strela-1 GVM) LEO/I SU Baikonur LC41/15 S
16 22.02 07:30 Voskhod 11A57 Kosmos-57 LLEO/I SU Baikonur LC31 S
17 25.02 21:44 Thor SLV-2A Agena D OPS 4782 (CORONA J-14) LLEO/I US SVAFB PALC1-1 S
18 26.02 05:01 Vostok 8A92M Kosmos-58 (Meteor No. 2L) LEO/I SU Baikonur LC31 S
19 02.03 13:25 Atlas Centaur Surveyor D-1 (Surveyor SD-1) US CC LC36A F
20 07.03 08:59 Voskhod 11A57 Kosmos-59 (Zenit-4 No. 11L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
21 09.03 18:29 Thor SLV-2 Agena D EGRS III LEO/I US VAFB 75-1-2 S
22 11.03 13:39 Thor Ablestar EGRS II LEO/P US VAFB 75-1-1 S
23 12.03 09:25 Molniya 8K78 Kosmos-60 (E-6 No. 9) LLEO/I SU Baikonur LC1 F
24 12.03 19:20 Atlas SLV-3 Agena D OPS 4920 (GAMBIT SV 966) LLEO/R US SVAFB PALC2-3 S
25 15.03 11:00 Kosmos 65S3 Kosmos-61 (Strela-1 GVM) LEO/I SU Baikonur LC41/15 S
26 18.03 04:43 Thor MG-18 OPS 7353 (DAPP 11) LEO/S US VAFB 4300B6 S
27 18.03 07:00 Voskhod 11A57 Voskhod-2 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
28 21.03 21:37 Atlas Agena B Ranger 9 (RA-9) CLO US CC LC12 S
29 23.03 14:24 Titan II GLV Gemini III (Gemini SC3) LLEO/I US CC LC19 S
30 25.03 10:00 Vostok 8A92 Kosmos-64 (Zenit-2 No. 17L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
31 25.03 21:11 Thor SLV-2A Agena D OPS 4803 (CORONA J-19) LLEO/S US VAFB 75-3-4 S
32 30.03 16:09 Blue Scout Jr OAR 22-4 (AFCRL-35) LLEO/P US CC LC18A S
33 03.04 21:25 Atlas SLV-3 Agena D SNAPSHOT-1 (SNAP-10A FS-4) LEO/P US SVAFB PALC2-4 S
34 06.04 23:47 Thor Delta D Early Bird (INTELSAT I) GEO/D US CC LC17A S
35 09.04 18:10 Blue Scout Jr OAR 22-9 (AWFL-14) LEO/P US CC LC18A S
36 10.04 08:39 Molniya 8K78 Luna-5 SU Baikonur LC1 F
37 17.04 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-65 (Zenit-4 No. 6L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
38 23.04 01:55 Molniya 8K78 Molniya-1 (Molniya-1 No. 3L) GTO SU Baikonur LC1 S
39 28.04 21:15 Atlas SLV-3 Agena D OPS 4983 (GAMBIT SV 967) LLEO/S US SVAFB PALC2-4 S
40 29.04 14:17 Scout X-4 Explorer 27 LEO/I US Wallops LA3A S
41 29.04 21:44 Thor SLV-2A Agena D OPS 5023 (CORONA J-4) LLEO/P US SVAFB PALC1-1 S
42 04.05 05:50 Nike Cajun Trailblazer Pellet LLEO/P US Wallops S
43 06.05 15:00 Titan IIIA Titan 3A Ballast (-) MEO US CC LC20 S
44 07.05 09:29 Vostok 8A92 Kosmos-66 (Zenit-2 No. 27L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
45 09.05 07:49 Molniya 8K78 Luna-5 (E-6 No. 10) CLO SU Baikonur LC1 S
46 12.05 16:02 Blue Scout Jr OAR 22-8 (AFCRL-335) DSO US CC LC18A S
47 18.05 18:02 Thor SLV-2A Agena D OPS 8431 (CORONA J-21) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
48 20.05 16:30 Thor Burner 1 OPS 8386 LEO/S US VAFB 4300B6 S
49 22.05 21:55 Atlas D FIRE 2 LEO/I US CC LC12 S
50 25.05 07:35 Saturn I Pegasus 2 LEO/I US CC LC37B S
51 25.05 10:50 Voskhod 11A57 Kosmos-67 (Zenit-4 No. 10L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
52 27.05 20:48 Atlas SLV-3 Agena D OPS 5236 (GAMBIT SV 968) LLEO/S US SVAFB PALC2-4 S
53 28.05 02:54 Atlas D OV1-3 US VAFB ABRESB3 F
54 29.05 12:00 Thor Delta C IMP 3 (IMP C) DSO US CC LC17B S
55 03.06 15:16 Titan II GLV Gemini IV (Gemini SC4) LLEO/I US CC LC19 S
56 08.06 07:40 Molniya 8K78 Luna-6 (E-6 No. 7) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
57 09.06 16:26 Blue Scout Jr OAR 22-5 (AFWL-304) LEO/I US CC LC18A S
58 09.06 21:58 Thor SLV-2A Agena D OPS 8425 (CORONA J-20) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
59 15.06 09:43 Vostok 8A92 Kosmos-68 (Zenit-2 No. 29L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
60 18.06 14:00 Titan IIIC Titan 3A Fairing (Lead Ballast) LLEO/I US CC LC40 S
61 24.06 22:35 Thor Ablestar NNS O-4 LEO/P US VAFB 75-1-1 S
62 25.06 09:45 Voskhod 11A57 Kosmos-69 (Zenit-4 No. 4L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
63 25.06 19:30 Atlas SLV-3 Agena D FANION I (P-11 No. 4402) LLEO/R US SVAFB PALC2-4 S
64 02.07 04:07 Thor Delta C Tiros 10 (Tiros OT1) LEO/S US CC LC17B S
65 02.07 06:29 Kosmos 63S1 Kosmos-70 (DS-A1 No. 7) LEO/I SU Kapustin LC86/1 S
66 12.07 19:00 Atlas SLV-3 Agena D OPS 5810 (GAMBIT SV 970) US SVAFB PALC2-4 F
67 13.07 11:00 Vostok 8A92 Kosmos (Zenit-2 No. 28L) SU Baikonur LC31 F
68 16.07 03:31 Kosmos 65S3 Kosmos-71 (Strela-1 GVM) LLEO/I SU Baikonur LC41/15 S
69 16.07 11:16 UR-500 Proton (N-4 No. 1) LLEO/I SU Baikonur LC81/23 S
70 17.07 05:55 Thor SLV-2A Agena D OPS 8411 LLEO/I US VAFB 75-1-2 S
71 18.07 14:32 Molniya 8K78 Zond-3 (3MV-4 No. 3) SU Baikonur LC1 S
72 19.07 22:01 Thor SLV-2A Agena D OPS 5543 (CORONA J-22) LLEO/P US SVAFB PALC1-1 S
73 20.07 08:27 Atlas Agena D Vela 3A VHEO US CC LC13 S
74 23.07 04:34 Kosmos 63S1 Kosmos-76 (DS-P1-Yu No. 3L) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
75 30.07 13:00 Saturn I Pegasus 3 LLEO/I US CC LC37B S
76 03.08 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-77 (Zenit-4 No. 13L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
77 03.08 19:06 Atlas SLV-3 Agena D OPS 5698 (GAMBIT SV 971) LLEO/R US SVAFB PALC2-4 S
78 10.08 17:54 Scout B SEV MEO US Wallops LA3A S
79 11.08 14:31 Atlas Centaur D Surveyor D-2 (Surveyor SD-2) CLO US CC LC36B S
80 13.08 22:11 Thor Ablestar Dodecapole 2 LEO/P US VAFB 75-1-1 S
81 14.08 10:56 Vostok 8A92 Kosmos-78 (Zenit-2 No. 30L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
82 17.08 20:59 Thor SLV-2A Agena D OPS 7208 (CORONA J-23) LLEO/I US SVAFB PALC1-1 S
83 21.08 14:00 Titan II GLV Gemini V (Gemini SC5) LLEO/I US CC LC19 S
84 25.08 10:10 Voskhod 11A57 Kosmos-79 (Zenit-4 No. 7L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
85 25.08 15:17 Thor Delta C OSO C US CC LC17B F
86 02.09 20:00 Thor SLV-2 Agena D OPS 3373 US VAFB 75-3-5 F
87 03.09 14:00 Kosmos 65S3 Kosmos-80 (Strela-1) LEO/I SU Baikonur LC41/15 S
88 09.09 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-85 (Zenit-4 No. 8L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
89 10.09 04:41 Thor Burner 1 OPS 8068 (DAPP 13) LEO/S US VAFB 4300B6 S
90 18.09 07:59 Kosmos 65S3 Kosmos-86 (Strela-1) LEO/I SU Baikonur LC41/15 S
91 22.09 21:31 Thor SLV-2A Agena D OPS 7221 (CORONA J-24) LLEO/I US SVAFB PALC1-1 S
92 23.09 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-91 (Zenit-4 No. 9L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
93 30.09 19:23 Atlas SLV-3 Agena D OPS 7208 (GAMBIT SV 972) LLEO/S US SVAFB PALC2-4 S
94 04.10 07:36 Molniya 8K78M Luna-7 (E-6 No. 11) CLO SU Baikonur LC1 S
95 05.10 09:07 Atlas D OV1-2 (OV1-2S) MEO US VAFB ABRESB3 S
96 05.10 17:45 Thor SLV-2A Agena D OPS 5325 (CORONA JX-28) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
97 14.10 06:00 Molniya 8K78 Molniya-1 (Molniya-1 No. 4L) GTO SU Baikonur LC1 S
98 14.10 13:11 Thor SLV-2A Agena D OGO 2 (OGO C) LEO/P US VAFB 75-1-1 S
99 15.10 17:23 Titan IIIC LCS 2? (LCS 2) LEO/I US CC LC40 S
100 16.10 08:14 Voskhod 11A57 Kosmos-92 (Zenit-4 No. 16L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
101 19.10 05:44 Kosmos 11K63 Kosmos-93 (DS-U2-V No. 1) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
102 25.10 15:00 Atlas SLV-3 Agena D TDA-2 US CC LC14 F
103 28.10 08:15 Voskhod 11A57 Kosmos-94 (Zenit-4 No. 15L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
104 28.10 21:17 Thor SLV-2A Agena D OPS 2155 (CORONA J-25) LLEO/I US SVAFB PALC1-1 S
105 02.11 12:28 UR-500 Proton-2 (N-4 No. 2) LLEO/I SU Baikonur LC81/23 S
106 04.11 05:31 Kosmos 11K63 Kosmos-95 (DS-U2-V No. 2) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
107 06.11 18:38 Thor Delta E Explorer 29 (GEOS A) MEO US CC LC17A S
108 08.11 19:30 Atlas SLV-3 Agena D OPS 6232 (GAMBIT SV 973) LLEO/P US SVAFB PALC2-4 S
109 12.11 04:46 Molniya 8K78 Venera-2 (3MV-4 No. 4) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
110 16.11 04:13 Molniya 8K78 Venera-3 (3MV-3 No. 1) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
111 19.11 04:48 Scout X-4 SR 8 (Solar Explorer A) LEO/I US Wallops LA3A S
112 23.11 03:14 Molniya 8K78 Kosmos-96 (3MV-4 No. 6) LLEO/I SU Baikonur LC31 F
113 26.11 12:14 Kosmos 11K63 Kosmos-97 (DS-U2-M No. 1) LEO/I SU Kapustin LC86/1 S
114 26.11 14:47 Diamant A Asterix (A-1) LEO/I EU HMG Brigitte S
115 27.11 08:20 Vostok 8A92 Kosmos-98 (Zenit-2 No. 31L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
116 29.11 04:48 Thor SLV-2 Agena B Alouette 2 MEO US VAFB 75-1-1 S
117 03.12 10:46 Molniya 8K78 Luna-8 (E-6 No. 12) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
118 04.12 19:30 Titan II GLV Gemini VII (Gemini SC7) LLEO/I US CC LC19 S
119 06.12 21:05 Scout X-4 FR-1 LEO/I US SVAFB PALC-D S
120 09.12 21:10 Thor SLV-2A Agena D OPS 7249 (CORONA JX-27) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
121 10.12 08:10 Vostok 8A92 Kosmos-99 (Zenit-2 No. 32L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
122 15.12 13:37 Titan II GLV Gemini VI-A (Gemini SC6) LLEO/I US CC LC19 S
123 16.12 07:31 Thor Delta E Pioneer 6 (Pioneer A) EEO US CC LC17A S
124 16.12 14:09 R-36O 8K69 OGCh (OGCh No. 01L) LLEO/I SU Baikonur LC67/21 S
125 17.12 02:20 Vostok 8A92M Kosmos-100 (Meteor No. 3L) LEO/I SU Baikonur LC31 S
126 21.12 06:14 Kosmos 63S1 Kosmos-101 (DS-P1-Yu No. 4L) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
127 21.12 14:00 Titan IIIC LES 4 HEO US CC LC41 S
128 22.12 04:33 Scout A NNS O-6 LEO/P US SVAFB PALC-D S
129 24.12 21:06 Thor SLV-2A Agena D OPS 4639 (CORONA J-26) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
130 27.12 22:24 Soyuz 11A510 Kosmos-102 (US-A No. 110) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
131 28.12 08:10 Kosmos 63S1 Kosmos (DS-K-40 No. 1) SU Kapustin LC86/1 F
132 28.12 12:30 Kosmos 65S3 Kosmos-103 (Strela-2 No. 1L) LEO/I SU Baikonur LC41/15 S