Lansări orbitale 1965

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1965, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 70
SU 53
EU 1

Lista celor 124 tentative de lansări orbitale din 1965 (din care 12 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 11.01 09:29 Vostok 8A92 Kosmos-52 / Zenit-2 No. 26 SU Baikonur LC31 S
2 15.01 21:00 Thor SLV-2A Agena D CORONA 911016 / CORONA J-18 US VAFB 75-3-5 S
3 19.01 05:03 Thor MG-18 DAPP/OPS 7040 / DAPP 10 US VAFB 4300B6 S
4 21.01 21:34 Atlas D ABRES MTV-1/OV1-1 / OV1-1 US VAFB 576B3 F
5 22.01 07:52 Thor Delta C Tiros 9 / Tiros I US CC LC17A S
6 23.01 20:06 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 965 US SVAFB PALC2-3 S
7 30.01 09:36 Kosmos 63S1 Kosmos-53 / DS-A1 No. 5 SU Kapustin LC86/1 S
8 03.02 16:36 Thor Delta C OSO 2 / OSO B2 US CC LC17B S
9 11.02 15:19 Titan IIIA LES 1 / Payload Truss US CC LC20 S
10 12.02 12:00 Kosmos 63S1 DS-P1-Yu No. 2 SU Kapustin LC86/1 F
11 16.02 14:37 Saturn I AS-109/Pegasus 1 / Pegasus 1 US CC LC37B S
12 17.02 17:05 Atlas Agena B Ranger 8 / RA-8 US CC LC12 S
13 20.02 06:30 Kosmos 63S1 DS-A1 No. 6 SU Kapustin LC86/1 F
14 21.02 11:00 Kosmos 65S3 Kosmos-5456 / Strela-1 SU Baikonur LC41/15 S
15 22.02 07:30 Voskhod 11A57 Kosmos-57 / Voskhod 3KD No. 1 SU Baikonur LC31 S
16 25.02 21:44 Thor SLV-2A Agena D CORONA 921017 / CORONA J-14 US SVAFB PALC1-1 S
17 26.02 05:01 Vostok 8A92M Kosmos-58 / Meteor 11F614 No. 2 SU Baikonur LC31 S
18 02.03 13:25 Atlas Centaur SD-1 / Surveyor SD-1 US CC LC36A F
19 07.03 08:59 Voskhod 11A57 Kosmos-59 / Zenit-4 No. 11 SU Baikonur LC31 S
20 09.03 18:29 Thor SLV-2 Agena D POPPY 4/NRL Comp 5 / Secor Type II S/N 1 US VAFB 75-1-2 S
21 11.03 13:39 Thor Ablestar NNS O-3 / Secor Type II S/N 3 US VAFB 75-1-1 S
22 12.03 09:25 Molniya 8K78 Kosmos-60 [8K78/E6? ] / E-6 No. 9 SU Baikonur LC1 S
23 12.03 19:20 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 966 US SVAFB PALC2-3 S
24 15.03 11:00 Kosmos 65S3 Kosmos-6163 / Strela-1 SU Baikonur LC41/15 S
25 18.03 04:43 Thor MG-18 DAPP/OPS 7353 / DAPP 11 US VAFB 4300B6 S
26 18.03 07:00 Voskhod 11A57 Voskhod-2 / Voskhod 3KD No. 4 SU Baikonur LC1 S
27 21.03 21:37 Atlas Agena B Ranger 9 / RA-9 US CC LC12 S
28 23.03 14:24 Titan II GLV Gemini 3 / Gemini SC3 US CC LC19 S
29 25.03 10:00 Vostok 8A92 Kosmos-64 / Zenit-2 No. 17 SU Baikonur LC31 S
30 25.03 21:11 Thor SLV-2A Agena D CORONA 931018 / CORONA J-19 US VAFB 75-3-4 S
31 03.04 21:25 Atlas SLV-3 Agena D SNAPSHOT / SNAP-10A FS-4 US SVAFB PALC2-4 S
32 06.04 23:47 Thor Delta D Early Bird / INTELSAT I US CC LC17A S
33 10.04 08:39 Molniya 8K78 E-6 No. 8 SU Baikonur LC1 F
34 17.04 09:50 Voskhod 11A57 Kosmos-65 / Zenit-4 No. 6 SU Baikonur LC31 S
35 23.04 01:55 Molniya 8K78 Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 3 SU Baikonur LC1 S
36 28.04 21:15 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 967 US SVAFB PALC2-4 S
37 29.04 14:17 Scout X-4 Explorer 27 / Beacon Explorer C US Wallops LA3A S
38 29.04 21:44 Thor SLV-2A Agena D CORONA 941019 / CORONA J-4 US SVAFB PALC1-1 S
39 06.05 15:00 Titan IIIA LES 2 US CC LC20 S
40 07.05 09:29 Vostok 8A92 Kosmos-66 / Zenit-2 No. 27 SU Baikonur LC31 S
41 09.05 07:49 Molniya 8K78 Luna-5 [8K78/E6?] / E-6 No. 10 SU Baikonur LC1 S
42 18.05 18:02 Thor SLV-2A Agena D CORONA 951021 / CORONA J-21 US VAFB 75-3-4 S
43 20.05 16:30 Thor Burner 1 DAPP/OPS 8386 / DAPP 12 (Block 3) US VAFB 4300B6 S
44 25.05 07:35 Saturn I AS-108/Pegasus 2 / Pegasus 2 US CC LC37B S
45 25.05 10:50 Voskhod 11A57 Kosmos-67 / Zenit-4 No. 10 SU Baikonur LC31 S
46 27.05 20:48 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 968 US SVAFB PALC2-4 S
47 28.05 02:54 Atlas D OV1-3/Mk 3 RV / OV1-3 US VAFB ABRESB3 F
48 29.05 12:00 Thor Delta C Explorer 28 / IMP C US CC LC17B S
49 03.06 15:16 Titan II GLV Gemini 4 / Gemini SC4 US CC LC19 S
50 08.06 07:40 Molniya 8K78 Luna-6 [8K78/E6?] / E-6 No. 7 SU Baikonur LC1 S
51 09.06 21:58 Thor SLV-2A Agena D CORONA 961020 / CORONA J-20 US VAFB 75-3-5 S
52 15.06 09:43 Vostok 8A92 Kosmos-68 / Zenit-2 No. 29 SU Baikonur LC31 S
53 18.06 14:00 Titan IIIC Transtage / Lead Ballast US CC LC40 S
54 24.06 22:35 Thor Ablestar NNS O-4 US VAFB 75-1-1 S
55 25.06 09:45 Voskhod 11A57 Kosmos-69 / Zenit-4 No. 4 SU Baikonur LC1 S
56 25.06 19:30 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / P-11 No. 4402 US SVAFB PALC2-4 S
57 02.07 04:07 Thor Delta C Tiros 10 / Tiros OT1 US CC LC17B S
58 02.07 06:29 Kosmos 63S1 Kosmos-70 / DS-A1 No. 7 SU Kapustin LC86/1 S
59 12.07 19:00 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 970 US SVAFB PALC2-4 F
60 13.07 11:00 Vostok 8A92 Zenit-2 No. 28 SU Baikonur LC31 F
61 16.07 03:31 Kosmos 65S3 Kosmos-7175 / Strela-1 SU Baikonur LC41/15 S
62 16.07 11:16 UR-500 Proton / N-4 No. 1 SU Baikonur LC81/23 S
63 17.07 05:55 Thor SLV-2A Agena D OPS 8411 / Ferret 8 US VAFB 75-1-2 S
64 18.07 14:32 Molniya 8K78 Zond-3 / 3MV-4 No. 3 SU Baikonur LC1 S
65 19.07 22:01 Thor SLV-2A Agena D CORONA 971022 / CORONA J-22 US SVAFB PALC1-1 S
66 20.07 08:27 Atlas Agena D Vela 3A/3B / Vela 3A US CC LC13 S
67 23.07 04:34 Kosmos 63S1 Kosmos-76 / DS-P1-Yu No. 3 SU Kapustin LC86/1 S
68 30.07 13:00 Saturn I AS-110/Pegasus 3 / Pegasus 3 US CC LC37B S
69 03.08 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-77 / Zenit-4 No. 13 SU Baikonur LC31 S
70 03.08 19:06 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 971 US SVAFB PALC2-4 S
71 10.08 17:54 Scout B SEV/Secor 5 / Secor Type I S/N 2 US Wallops LA3A S
72 11.08 14:31 Atlas Centaur D SD-2 / Surveyor SD-2 US CC LC36B S
73 13.08 22:11 Thor Ablestar NNS O-5 / Dodecapole 2 US VAFB 75-1-1 S
74 14.08 10:56 Vostok 8A92 Kosmos-78 / Zenit-2 No. 30 SU Baikonur LC31 S
75 17.08 20:59 Thor SLV-2A Agena D CORONA 981023 / CORONA J-23 US SVAFB PALC1-1 S
76 21.08 14:00 Titan II GLV Gemini 5 / Gemini SC5 US CC LC19 S
77 25.08 10:10 Voskhod 11A57 Kosmos-79 / Zenit-4 No. 7 SU Baikonur LC1 S
78 25.08 15:17 Thor Delta C OSO C US CC LC17B F
79 02.09 20:00 Thor SLV-2 Agena D CORONA 99/R&D / CORONA R&D FTV 1602 US VAFB 75-3-5 F
80 03.09 14:00 Kosmos 65S3 Kosmos-8084 / Strela-1 SU Baikonur LC41/15 S
81 09.09 09:30 Voskhod 11A57 Kosmos-85 / Zenit-4 No. 8 SU Baikonur LC31 S
82 10.09 04:41 Thor Burner 1 DAPP/OPS 8068 / DAPP 13 US VAFB 4300B6 S
83 18.09 07:59 Kosmos 65S3 Kosmos-8690 / Strela-1 SU Baikonur LC41/15 S
84 22.09 21:31 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1001024 / CORONA J-24 US SVAFB PALC1-1 S
85 23.09 09:00 Voskhod 11A57 Kosmos-91 / Zenit-4 No. 9 SU Baikonur LC31 S
86 30.09 19:23 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 972 US SVAFB PALC2-4 S
87 04.10 07:36 Molniya 8K78M Luna-7 [8K78/E6?] / E-6 No. 11 SU Baikonur LC1 S
88 05.10 09:07 Atlas D OV1-2/Pod 29 / OV1-2S US VAFB ABRESB3 S
89 05.10 17:45 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1011025 / CORONA JX-28 US VAFB 75-3-5 S
90 14.10 06:00 Molniya 8K78 Molniya-1 / Molniya-1 11F67 No. 4 SU Baikonur LC1 S
91 14.10 13:11 Thor SLV-2A Agena D OGO 2 / OGO C US VAFB 75-1-1 S
92 15.10 17:23 Titan IIIC OV2-1 / LCS 2 US CC LC40 S
93 16.10 08:14 Voskhod 11A57 Kosmos-92 / Zenit-4 No. 16 SU Baikonur LC31 S
94 19.10 05:44 Kosmos 11K63 Kosmos-93 / DS-U2-V No. 1 SU Kapustin LC86/1 S
95 25.10 15:00 Atlas SLV-3 Agena D GATV 5002 / TDA-2 US CC LC14 F
96 28.10 08:15 Voskhod 11A57 Kosmos-94 / Zenit-4 No. 15 SU Baikonur LC31 S
97 28.10 21:17 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1021026 / CORONA J-25 US SVAFB PALC1-1 S
98 02.11 12:28 UR-500 Proton-2 / N-4 No. 2 SU Baikonur LC81/23 S
99 04.11 05:31 Kosmos 11K63 Kosmos-95 / DS-U2-V No. 2 SU Kapustin LC86/1 S
100 06.11 18:38 Thor Delta E Explorer 29 / GEOS A US CC LC17A S
101 08.11 19:30 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 973 US SVAFB PALC2-4 S
102 12.11 04:46 Molniya 8K78 Venera-2 / 3MV-4 No. 4 SU Baikonur LC31 S
103 16.11 04:13 Molniya 8K78 Venera-3 / 3MV-3 No. 1 SU Baikonur LC31 S
104 19.11 04:48 Scout X-4 Explorer 30 / Solar Explorer A US Wallops LA3A S
105 23.11 03:14 Molniya 8K78 Kosmos-96 / 3MV-4 No. 6 SU Baikonur LC31 S
106 26.11 12:14 Kosmos 11K63 Kosmos-97 / DS-U2-M No. 1 SU Kapustin LC86/1 S
107 26.11 14:47 Diamant A A-1 EU HMG Brigitte S
108 27.11 08:20 Vostok 8A92 Kosmos-98 / Zenit-2 No. 31 SU Baikonur LC31 S
109 29.11 04:48 Thor SLV-2 Agena B ISIS-X / Alouette 2 US VAFB 75-1-1 S
110 03.12 10:46 Molniya 8K78 Luna-8 [8K78/E6?] / E-6 No. 12 SU Baikonur LC31 S
111 04.12 19:30 Titan II GLV Gemini 7 / Gemini SC7 US CC LC19 S
112 06.12 21:05 Scout X-4 FR-1 US SVAFB PALC-D S
113 09.12 21:10 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1031027 / CORONA JX-27 US VAFB 75-3-5 S
114 10.12 08:10 Vostok 8A92 Kosmos-99 / Zenit-2 No. 32 SU Baikonur LC31 S
115 15.12 13:37 Titan II GLV Gemini 6 / Gemini SC6 US CC LC19 S
116 16.12 07:31 Thor Delta E Pioneer 6 / Pioneer A US CC LC17A S
117 17.12 02:20 Vostok 8A92M Kosmos-100 / Meteor 11F614 No. 3 SU Baikonur LC31 S
118 21.12 06:14 Kosmos 63S1 Kosmos-101 / DS-P1-Yu No. 4 SU Kapustin LC86/1 S
119 21.12 14:00 Titan IIIC OV2-3/LES 3/LES 4 / LES 4 US CC LC41 S
120 22.12 04:33 Scout A NNS O-6 (N-5) / NNS O-6 US SVAFB PALC-D S
121 24.12 21:06 Thor SLV-2A Agena D CORONA 1041028 / CORONA J-26 US VAFB 75-3-4 S
122 27.12 22:24 Soyuz 11A510 Kosmos-102 / 4Ya11 (US-A) SU Baikonur LC31 S
123 28.12 08:10 Kosmos 63S1 DS-K-40 No. 1 SU Kapustin LC86/1 F
124 28.12 12:30 Kosmos 65S3 Kosmos-103 / Strela-2 SU Baikonur LC41/15 S