Lansări orbitale 1964

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1964, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 68
SU 36

Lista celor 104 tentative de lansări orbitale din 1964 (din care 14 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 11.01 20:07 Thor SLV-2A Agena D HAYLOFT LEO/I US VAFB 75-3-5 S
2 19.01 10:59 Thor SLV-2 Agena D OPS 3367A (P35-6) LEO/S US VAFB 75-1-2 S
3 21.01 21:14 Thor Delta B Relay 2 (Relay B) MEO US CC LC17B S
4 25.01 13:59 Thor SLV-2 Agena B Echo 2 (Echo C) LEO/I US VAFB 75-1-1 S
5 29.01 16:25 Saturn I Jupiter Nosecone LLEO/I US CC LC37B S
6 30.01 09:45 Vostok 8K72K Elektron-1 (2D No. 1) MEO SU Baikonur LC1 S
7 30.01 15:49 Atlas Agena B Ranger 6 (RA-6) CLO US CC LC12 S
8 15.02 21:38 Thor SLV-2A Agena D OPS 3444 (CORONA J-5) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
9 19.02 05:47 Molniya 8K78 Zond SU Baikonur LC1 F
10 25.02 18:59 Atlas Agena D OPS 2423 (GAMBIT SV 955) LLEO/S US PA LC2-3 S
11 27.02 13:30 Kosmos 63S1 Kosmos-25 (DS-P1 No. 4) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
12 28.02 03:20 Thor SLV-2A Agena D OPS 3722 LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
13 11.03 20:14 Atlas Agena D OPS 3435 (GAMBIT SV 956) LLEO/S US PA LC2-3 S
14 12.03 04:17 Nike Cajun Trailblazer Pellet LEO/I US Wallops S
15 18.03 15:07 Kosmos 63S1 Kosmos-26 (DS-MG No. 1) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
16 19.03 11:13 Thor Delta B Beacon Explorer A US CC LC17A F
17 21.03 08:15 Molniya 8K78 Luna-5 SU Baikonur LC1 F
18 24.03 22:22 Thor SLV-2A Agena D OPS 3467 (CORONA J-6) US PA LC1-1 F
19 27.03 03:24 Molniya 8K78 Kosmos-27 (3MV-1 No. 3) LLEO/I SU Baikonur LC1 F
20 27.03 17:25 Scout X-3 Ariel 2 (UK-C) LEO/I US Wallops LA3 S
21 02.04 02:42 Molniya 8K78 Zond (3MV-1 No. 4) SU Baikonur LC1 S
22 04.04 09:45 Vostok 8A92 Kosmos-28 (Zenit-2 No. 16L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
23 08.04 16:00 Titan II GLV Gemini I (Gemini SC1) LLEO/I US CC LC19 S
24 12.04 09:30 Sputnik 11A59 Polyot-2 (IS I1B No. 112) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
25 14.04 21:42 Atlas D FIRE 1 LEO/I US CC LC12 S
26 20.04 08:08 Molniya 8K78 Luna-5 SU Baikonur LC1 F
27 21.04 18:50 Thor Ablestar Transit VBN-3 US VAFB 75-1-1 F
28 23.04 18:43 Atlas Agena D OPS 3743 (GAMBIT SV 957) LLEO/S US PA LC2-3 S
29 25.04 10:21 Vostok 8A92 Kosmos-29 (Zenit-2 No. 19L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
30 27.04 23:23 Thor SLV-2A Agena D OPS 2921 (CORONA J-8) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
31 18.05 09:42 Voskhod 11A57 Kosmos-30 (Zenit-4 No. 2L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
32 19.05 19:21 Atlas Agena D OPS 3592 (GAMBIT SV 958) LLEO/S US PA LC2-3 S
33 28.05 17:07 Saturn I Apollo BP-13 (Apollo BP-13 CM) LLEO/I US CC LC37B S
34 04.06 03:50 Scout X-4 Transit VC LEO/P US PA LC-D S
35 04.06 04:00 Molniya 8K78 Molniya-1 No 2 (Molniya-1 No 2L) SU Baikonur LC1 F
36 04.06 22:59 Thor SLV-2A Agena D OPS 3483 (CORONA J-9) LLEO/I US PA LC1-1 S
37 06.06 06:00 Kosmos 63S1 Kosmos-31 (DS-MT No. 2) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
38 10.06 11:00 Vostok 8A92 Kosmos-32 (Zenit-2 No. 18L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
39 13.06 15:47 Thor SLV-2A Agena D OPS 3236 (ARGON 21) LLEO/R US VAFB 75-1-2 S
40 18.06 04:56 Thor SLV-2 Agena D OPS 4467A (P35-8) LEO/S US VAFB 75-3-4 S
41 19.06 23:18 Thor SLV-2A Agena D OPS 3754 (CORONA J-7) LLEO/P US VAFB 75-1-1 S
42 23.06 10:00 Vostok 8A92 Kosmos-33 (Zenit-2 No. 20L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
43 25.06 01:40 Scout X-4 ESRS (AFCRL B) US PA LC-D F
44 30.06 14:04 Atlas Centaur AC-3 Instrumentation Ring US CC LC36A F
45 01.07 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-34 (Zenit-4 No. 3L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
46 02.07 23:59 Thor SLV-2A Agena D OPS 3395 LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
47 06.07 18:51 Atlas Agena D OPS 3684 (GAMBIT SV 959) LLEO/P US PA LC2-3 S
48 10.07 21:51 Vostok 8K72K Elektron-3 (2D No. 3) MEO SU Baikonur LC1 S
49 10.07 23:14 Thor SLV-2A Agena D OPS 3491 (CORONA J-10) LLEO/I US PA LC1-1 S
50 15.07 11:27 Vostok 8A92 Kosmos-35 (Zenit-2 No. 21L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
51 17.07 08:22 Atlas Agena D Vela 2A VHEO US CC LC13 S
52 28.07 16:50 Atlas Agena B Ranger 7 CLO US CC LC12 S
53 30.07 03:36 Kosmos 63S1 Kosmos-36 (DS-P1-Yu No. 1L) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
54 05.08 23:15 Thor SLV-2A Agena D OPS 3042 (CORONA J-12) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
55 14.08 09:30 Vostok 8A92 Kosmos-37 (Zenit-2 No. 22L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
56 14.08 22:00 Atlas SLV-3 Agena D OPS 3802 (GAMBIT SV 960) LLEO/S US SVAFB PALC2-4 S
57 18.08 06:05 Scout X-4A R-4 (Reentry 4) LLEO/I US Wallops LA3 S
58 18.08 09:15 Kosmos 65S3 Kosmos-38 (Strela-1 GVM) LLEO/I SU Baikonur LC41/15 S
59 19.08 12:15 Thor Delta D Syncom 3 (Syncom C) GEO/S US CC LC17A S
60 21.08 15:45 Thor SLV-2A Agena D OPS 2739 (ARGON 22) LLEO/R US VAFB 75-1-2 S
61 22.08 07:21 Molniya 8K78 Kosmos-41 (Molniya-1 No. 1L) GTO SU Baikonur LC1 S
62 22.08 11:00 Kosmos 63S1 Kosmos-42 (Strela-1) LEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
63 25.08 13:43 Scout X-4 Explorer 20 (NASA S-48) LEO/I US SVAFB PALC-D S
64 28.08 07:56 Thor SLV-2 Agena B Nimbus 1 (Nimbus A) LEO/S US VAFB 75-1-1 S
65 28.08 16:00 Vostok 8A92M Kosmos-44 (Meteor No. 1L) LEO/I SU Baikonur LC31 S
66 01.09 15:00 Titan IIIA Titan 3A Fairing US CC LC20 F
67 05.09 01:23 Atlas Agena B OGO 1 (OGO A) DSO US CC LC12 S
68 13.09 09:45 Voskhod 11A57 Kosmos-45 (Zenit-4 No. 5L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
69 14.09 22:53 Thor SLV-2A Agena D OPS 3497 (CORONA J-11) LLEO/I US SVAFB PALC1-1 S
70 18.09 16:22 Saturn I Apollo BP-15 (Apollo BP-15 CM) LLEO/I US CC LC37B S
71 23.09 20:05 Atlas SLV-3 Agena D OPS 4262 (GAMBIT SV 962) LLEO/P US SVAFB PALC2-4 S
72 24.09 12:04 Vostok 8A92 Kosmos-46 (Zenit-2 No. 23L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
73 04.10 03:45 Thor Delta C IMP 2 (IMP B) VHEO US CC LC17A S
74 05.10 21:50 Thor SLV-2A Agena D OPS 3333 (CORONA J-3) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
75 06.10 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-47 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
76 06.10 17:04 Thor Ablestar NNS O-1 LEO/P US VAFB 75-1-2 S
77 07.10 19:30 Atlas SLV-3 Agena D OPS 4036 (GAMBIT SV 961) US SVAFB PALC2-4 F
78 10.10 03:01 Scout X-4 Explorer 22 LEO/I US SVAFB PALC-D S
79 12.10 07:30 Voskhod 11A57 Voskhod LLEO/I SU Baikonur LC1 S
80 14.10 10:00 Vostok 8A92 Kosmos-48 (Zenit-2 No. 24L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
81 17.10 22:02 Thor SLV-2A Agena D OPS 3559 (CORONA J-13) LLEO/I US SVAFB PALC1-1 S
82 23.10 07:30 Kosmos 65S3 Kosmos (Strela-1 GVM) SU Baikonur LC41/15 F
83 23.10 18:27 Atlas Agena D OPS 4384 (GAMBIT SV 963) LLEO/S US SVAFB PALC2-3 S
84 24.10 05:17 Kosmos 63S1 Kosmos-49 (DS-MG No. 2) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
85 28.10 10:40 Vostok 8A92 Kosmos-50 (Zenit-2 No. 25L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
86 02.11 21:30 Thor SLV-2A Agena D OPS 5434 (CORONA J-15) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
87 04.11 02:12 Thor SLV-2A Agena D OPS 3062 LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
88 05.11 19:22 Atlas Agena D Mariner 3 (Mariner C-2) EEO US CC LC13 S
89 06.11 12:02 Scout X-4 Explorer 23 (NASA S-55C) LEO/I US Wallops LA3 S
90 07.11 01:38 Nike Cajun Trailblazer Pellet LLEO/I US Wallops S
91 18.11 20:35 Thor SLV-2A Agena D OPS 3360 (CORONA J-16) LLEO/I US VAFB 75-1-1 S
92 21.11 17:09 Scout X-4 Explorer 24 (AD-B) LEO/I US SVAFB PALC-D S
93 28.11 14:22 Atlas Agena D Mariner 4 (Mariner C-3) EEO US CC LC12 S
94 30.11 13:25 Molniya 8K78 Zond-2 (3MV-4A No. 2) SU Baikonur LC1 S
95 01.12 08:45 Kosmos 63S1 Kosmos (DS-2 No. 2) SU Kapustin LC86/1 F
96 04.12 19:00 Atlas SLV-3 Agena D OPS 4439 (GAMBIT SV 964) LLEO/S US SVAFB PALC2-4 S
97 09.12 23:00 Kosmos 63S1 Kosmos-51 (DS-MT No. 3) LLEO/I SU Kapustin LC86/1 S
98 10.12 16:53 Titan IIIA Titan 3A Fairing LLEO/I US CC LC20 S
99 11.12 14:25 Atlas Centaur Surveyor Mass Model LLEO/I US CC LC36A S
100 13.12 00:08 Thor Ablestar Transit VE-5 (APL SN-43) LEO/P US VAFB 75-1-2 S
101 15.12 20:20 Scout X-4 San Marco 1 LLEO/I US Wallops LA3A S
102 19.12 21:10 Thor SLV-2A Agena D OPS 3358 (CORONA J-17) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
103 21.12 09:00 Thor Delta C Explorer 26 (EPE-D) HEO US CC LC17A S
104 21.12 19:08 Thor SLV-2A Agena D FTV 2355 (QUILL) LLEO/I US VAFB 75-1-1 S