Lansări orbitale 1964

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1964, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 63
SU 36

Lista celor 99 tentative de lansări orbitale din 1964 (din care 12 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 11.01 20:07 Thor SLV-2A Agena D POPPY 3/NRL Comp 4 / POPPY 3/HAYLOFT US VAFB 75-3-5 S
2 19.01 10:59 Thor SLV-2 Agena D OPS 3367A/3367B / P35-6 US VAFB 75-1-2 S
3 21.01 21:14 Thor Delta B Relay 2 / Relay B US CC LC17B S
4 25.01 13:59 Thor SLV-2 Agena B Echo 2 / Echo C US VAFB 75-1-1 S
5 29.01 16:25 Saturn I SA-5 / Jupiter Nosecone/Ballast US CC LC37B S
6 30.01 09:45 Vostok 8K72K Elektron-12 / 2D No. 1 SU Baikonur LC1 S
7 30.01 15:49 Atlas Agena B Ranger 6 / RA-6 US CC LC12 S
8 15.02 21:38 Thor SLV-2A Agena D CORONA 761004 / CORONA J-5 US VAFB 75-3-4 S
9 19.02 05:47 Molniya 8K78 3MV-1 No. 2 SU Baikonur LC1 F
10 25.02 18:59 Atlas Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 955 US PA LC2-3 S
11 27.02 13:30 Kosmos 63S1 Kosmos-25 / DS-P1 No. 4 SU Kapustin Mayak-2 S
12 28.02 03:20 Thor SLV-2A Agena D OPS 3722 / Ferret 5 US VAFB 75-3-5 S
13 11.03 20:14 Atlas Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 956 US PA LC2-3 S
14 18.03 15:07 Kosmos 63S1 Kosmos-26 / DS-MG No. 1 SU Kapustin Mayak-2 S
15 19.03 11:13 Thor Delta B BE-A US CC LC17A F
16 21.03 08:15 Molniya 8K78 [8K78/E6?] / E-6 No. 6 SU Baikonur LC1 F
17 24.03 22:22 Thor SLV-2A Agena D CORONA 771003 / CORONA J-6 US PA LC1-1 F
18 27.03 03:24 Molniya 8K78 Kosmos-27 / 3MV-1 No. 3 SU Baikonur LC1 S
19 27.03 17:25 Scout X-3 Ariel 2 / UK-C US Wallops LA3 S
20 02.04 02:42 Molniya 8K78 Zond / 3MV-1 No. 4 SU Baikonur LC1 S
21 04.04 09:45 Vostok 8A92 Kosmos-28 / Zenit-2 No. 16 SU Baikonur LC31 S
22 08.04 16:00 Titan II GLV Gemini 1 / Gemini SC1 US CC LC19 S
23 12.04 09:30 Sputnik 11A59 Polyot-2 / I-1B No. 112 SU Baikonur LC31 S
24 20.04 08:08 Molniya 8K78 [8K78/E6?] / E-6 No. 5 SU Baikonur LC1 F
25 23.04 18:43 Atlas Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 957 US PA LC2-3 S
26 25.04 10:21 Vostok 8A92 Kosmos-29 / Zenit-2 No. 19 SU Baikonur LC31 S
27 27.04 23:23 Thor SLV-2A Agena D CORONA 781005 / CORONA J-8 US VAFB 75-3-4 S
28 18.05 09:42 Voskhod 11A57 Kosmos-30 / Zenit-4 No. 2 SU Baikonur LC1 S
29 19.05 19:21 Atlas Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 958 US PA LC2-3 S
30 28.05 17:07 Saturn I AS-106 / Apollo BP-13 CM US CC LC37B S
31 04.06 03:50 Scout X-4 Transit VC (N-4) / Transit VC US PA LC-D S
32 04.06 04:00 Molniya 8K78 Molniya-1 11F67 No 2 SU Baikonur LC1 F
33 04.06 22:59 Thor SLV-2A Agena D CORONA 791006 / CORONA J-9 US PA LC1-1 S
34 06.06 06:00 Kosmos 63S1 Kosmos-31 / DS-MT No. 2 SU Kapustin Mayak-2 S
35 10.06 11:00 Vostok 8A92 Kosmos-32 / Zenit-2 No. 18 SU Baikonur LC31 S
36 13.06 15:47 Thor SLV-2A Agena D CORONA 80/9063A / ARGON 21 US VAFB 75-1-2 S
37 18.06 04:56 Thor SLV-2 Agena D OPS 4467A/4467B / P35-8 US VAFB 75-3-4 S
38 19.06 23:18 Thor SLV-2A Agena D CORONA 811007 / CORONA J-7 US VAFB 75-1-1 S
39 23.06 10:00 Vostok 8A92 Kosmos-33 / Zenit-2 No. 20 SU Baikonur LC31 S
40 25.06 01:40 Scout X-4 ESRS (PL-94, CRL-2) / AFCRL B US PA LC-D F
41 30.06 14:04 Atlas Centaur Centaur R&D / AC-3 US CC LC36A F
42 01.07 11:00 Voskhod 11A57 Kosmos-34 / Zenit-4 No. 3 SU Baikonur LC1 S
43 02.07 23:59 Thor SLV-2A Agena D OPS 3395 / Ferret 6 US VAFB 75-3-5 S
44 06.07 18:51 Atlas Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 959 US PA LC2-3 S
45 10.07 21:51 Vostok 8K72K Elektron-34 / 2D No. 3 SU Baikonur LC1 S
46 10.07 23:14 Thor SLV-2A Agena D CORONA 821008 / CORONA J-10 US PA LC1-1 S
47 15.07 11:27 Vostok 8A92 Kosmos-35 / Zenit-2 No. 21 SU Baikonur LC31 S
48 17.07 08:22 Atlas Agena D Vela 2A/2B / Vela 2A US CC LC13 S
49 28.07 16:50 Atlas Agena B Ranger 7 US CC LC12 S
50 30.07 03:36 Kosmos 63S1 Kosmos-36 / DS-P1-Yu No. 1 SU Kapustin Mayak-2 S
51 05.08 23:15 Thor SLV-2A Agena D CORONA 831009 / CORONA J-12 US VAFB 75-3-4 S
52 14.08 09:30 Vostok 8A92 Kosmos-37 / Zenit-2 No. 22 SU Baikonur LC31 S
53 14.08 22:00 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 960 US SVAFB PALC2-4 S
54 18.08 09:15 Kosmos 65S3 Kosmos-3840 / Strela-1 SU Baikonur LC41/15 S
55 19.08 12:15 Thor Delta D Syncom 3 / Syncom C US CC LC17A S
56 21.08 15:45 Thor SLV-2A Agena D CORONA 84/9064A / ARGON 22 US VAFB 75-1-2 S
57 22.08 07:21 Molniya 8K78 Kosmos-41 / Molniya-1 11F67 No. 1 SU Baikonur LC1 S
58 22.08 11:00 Kosmos 63S1 Kosmos-4243 / Strela-1 SU Kapustin Mayak-2 S
59 25.08 13:43 Scout X-4 Explorer 20 / NASA S-48 US SVAFB PALC-D S
60 28.08 07:56 Thor SLV-2 Agena B Nimbus 1 / Nimbus A US VAFB 75-1-1 S
61 28.08 16:00 Vostok 8A92M Kosmos-44 / Meteor 11F614 No. 1 SU Baikonur LC31 S
62 01.09 15:00 Titan IIIA Transtage / Lead Dummy Payload US CC LC20 F
63 05.09 01:23 Atlas Agena B OGO 1 / OGO A US CC LC12 S
64 13.09 09:45 Voskhod 11A57 Kosmos-45 / Zenit-4 No. 5 SU Baikonur LC1 S
65 14.09 22:53 Thor SLV-2A Agena D CORONA 851010 / CORONA J-11 US SVAFB PALC1-1 S
66 18.09 16:22 Saturn I AS-107 / Apollo BP-15 CM US CC LC37B S
67 23.09 20:05 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 962 US SVAFB PALC2-4 S
68 24.09 12:04 Vostok 8A92 Kosmos-46 / Zenit-2 No. 23 SU Baikonur LC31 S
69 04.10 03:45 Thor Delta C Explorer 21 / IMP B US CC LC17A S
70 05.10 21:50 Thor SLV-2A Agena D CORONA 861011 / CORONA J-3 US VAFB 75-3-4 S
71 06.10 07:00 Voskhod 11A57 Kosmos-47 / Voskhod 3KV No. 2 SU Baikonur LC1 S
72 06.10 17:04 Thor Ablestar NNS O-1 US VAFB 75-1-2 S
73 07.10 19:30 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 961 US SVAFB PALC2-4 F
74 10.10 03:01 Scout X-4 Explorer 22 / Beacon Explorer B US SVAFB PALC-D S
75 12.10 07:30 Voskhod 11A57 Voskhod / Voskhod 3KV No. 3 SU Baikonur LC1 S
76 14.10 10:00 Vostok 8A92 Kosmos-48 / Zenit-2 No. 24 SU Baikonur LC31 S
77 17.10 22:02 Thor SLV-2A Agena D CORONA 871012 / CORONA J-13 US SVAFB PALC1-1 S
78 23.10 07:30 Kosmos 65S3 Strela-1 SU Baikonur LC41/15 F
79 23.10 18:27 Atlas Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 963 US SVAFB PALC2-3 S
80 24.10 05:17 Kosmos 63S1 Kosmos-49 / DS-MG No. 2 SU Kapustin Mayak-2 S
81 28.10 10:40 Vostok 8A92 Kosmos-50 / Zenit-2 No. 25 SU Baikonur LC31 S
82 02.11 21:30 Thor SLV-2A Agena D CORONA 881013 / CORONA J-15 US VAFB 75-3-4 S
83 04.11 02:12 Thor SLV-2A Agena D OPS 3062 / Ferret 7 US VAFB 75-3-5 S
84 05.11 19:22 Atlas Agena D Mariner 3 / Mariner C-2 US CC LC13 S
85 06.11 12:02 Scout X-4 Explorer 23 / NASA S-55C US Wallops LA3 S
86 18.11 20:35 Thor SLV-2A Agena D CORONA 891014 / CORONA J-16 US VAFB 75-1-1 S
87 21.11 17:09 Scout X-4 Explorer 2425 / AD-B US SVAFB PALC-D S
88 28.11 14:22 Atlas Agena D Mariner 4 / Mariner C-3 US CC LC12 S
89 30.11 13:25 Molniya 8K78 Zond-2 / 3MV-4A No. 2 SU Baikonur LC1 S
90 01.12 08:45 Kosmos 63S1 DS-2 No. 2 SU Kapustin LC86/1 F
91 04.12 19:00 Atlas SLV-3 Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 964 US SVAFB PALC2-4 S
92 09.12 23:00 Kosmos 63S1 Kosmos-51 / DS-MT No. 3 SU Kapustin LC86/1 S
93 10.12 16:53 Titan IIIA Transtage / Lead Dummy Payload US CC LC20 S
94 11.12 14:25 Atlas Centaur Surveyor Model US CC LC36A S
95 13.12 00:08 Thor Ablestar NNS O-2 / APL SN-43 US VAFB 75-1-2 S
96 15.12 20:20 Scout X-4 San Marco 1 US Wallops LA3A S
97 19.12 21:10 Thor SLV-2A Agena D CORONA 901015 / CORONA J-17 US VAFB 75-3-4 S
98 21.12 09:00 Thor Delta C Explorer 26 / EPE-D US CC LC17A S
99 21.12 19:08 Thor SLV-2A Agena D QUILL US VAFB 75-1-1 S