Lansări orbitale 1963

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1963, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 47
SU 23

Lista celor 70 tentative de lansări orbitale din 1963 (din care 17 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 04.01 08:49 Molniya 8K78 Luna-4 LLEO/I SU Baikonur LC1 F
2 07.01 21:09 Thor Agena D OPS 0048 (CORONA M-18) LLEO/I US VAFB 75-1-1 S
3 16.01 21:59 Thor Agena B OPS 0180 LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
4 03.02 09:29 Molniya 8K78 Luna-4 SU Baikonur LC1 F
5 14.02 05:35 Thor Delta B Syncom 1 GEO/NS US CC LC17B S
6 19.02 16:52 Scout X-3M OPS 0240 (P35-3) LEO/S US PA LC-D S
7 28.02 21:48 Thor SLV-2A Agena D OPS 0583 (CORONA M-20) US VAFB 75-3-5 F
8 18.03 21:13 Thor SLV-2A Agena D OPS 0627 (LANYARD 1) US VAFB 75-3-4 F
9 21.03 08:30 Vostok 8A92 Kosmos-13 (Zenit-2 No. 9L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
10 01.04 23:01 Thor Agena D OPS 0720 (CORONA M-19) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
11 02.04 08:16 Molniya 8K78 Luna-4 (E-6 No. 4) CLO SU Baikonur LC1 S
12 03.04 02:00 Thor Delta B Explorer 17 (AE-A) LLEO/I US CC LC17A S
13 05.04 03:01 Scout X-3 Transit VA-2 US PA LC-D F
14 06.04 03:01 Kosmos 63S1 Kosmos-14 SU Kapustin Mayak-2 F
15 13.04 11:00 Kosmos 63S1 Kosmos-14 (Omega-1 No. 1) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
16 22.04 08:30 Vostok 8A92 Kosmos-15 (Zenit-2 No. 8L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
17 26.04 00:00 Scout X-2M OPS 1298 (P35-4) US PA LC-D F
18 26.04 20:12 Thor Agena D OPS 1008 (ARGON 12) US VAFB 75-1-1 F
19 28.04 08:49 Vostok 8A92 Kosmos-16 (Zenit-2 No. 10L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
20 07.05 11:38 Thor Delta B Telstar 2 MEO US CC LC17B S
21 09.05 20:06 Atlas Agena B Midas 7 (Midas ETS-III F2) MEO US PA LC1-2 S
22 15.05 13:04 Atlas D Faith Seven (Mercury SC20) LLEO/I US CC LC14 S
23 18.05 22:21 Thor SLV-2A Agena D OPS 0924 (LANYARD 2) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
24 22.05 03:00 Kosmos 63S1 Kosmos-17 (DS-A1 No. 2) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
25 24.05 10:34 Vostok 8A92 Kosmos-18 (Zenit-2 No. 11L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
26 01.06 02:50 Kosmos 63S1 Kosmos-19 SU Kapustin Mayak-2 F
27 12.06 00:00 Atlas Agena B Midas 8 (Midas ETS-III F3) US PA LC1-2 F
28 12.06 23:58 Thor SLV-2A Agena D OPS 0954 (CORONA M-21) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
29 14.06 11:58 Vostok 8K72K Vostok-5 (Vostok-3A No. 7) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
30 15.06 14:29 Thor Agena D WILD BILL 4 LLEO/I US VAFB 75-1-1 F
31 16.06 01:49 Scout X-3 Transit VA-3 LEO/P US PA LC-D S
32 16.06 09:29 Vostok 8K72K Vostok-6 (Vostok-3A No. 8) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
33 19.06 09:50 Thor Delta B Tiros 7 (Tiros G) LEO/I US CC LC17B S
34 27.06 00:37 Thor SLV-2A Agena D OPS 0999 (CORONA M-22) LLEO/I US VAFB 75-1-2 S
35 28.06 21:19 Scout X-4 GRS (AFCRL A) LEO/I US Wallops LA3 S
36 29.06 22:30 Thor SLV-2A Agena B OPS 1440 LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
37 12.07 20:45 Atlas Agena D OPS 1467 (GAMBIT SV 951) LLEO/S US PA LC2-3 S
38 19.07 00:00 Thor Agena D OPS 1266 (CORONA M-23) LLEO/I US VAFB 75-1-1 S
39 19.07 03:51 Atlas Agena B Midas 9 (Midas ETS-III F4) MEO US PA LC1-2 S
40 26.07 14:33 Thor Delta B Syncom 2 GEO/T US CC LC17A S
41 30.07 16:16 Blue Scout Jr OAR 22-1 (AP-3) LLEO/I US CC LC18A S
42 31.07 00:00 Thor SLV-2A Agena D OPS 1370 (LANYARD 3) LLEO/I US VAFB 75-1-2 S
43 06.08 06:07 Kosmos 63S1 Kosmos-19 (DS-P1 No. 3) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
44 22.08 06:00 Kosmos 63S1 Kosmos (DS-A1 No. 3) SU Kapustin Mayak-2 F
45 25.08 00:29 Thor SLV-2A Agena D OPS 1419 (CORONA J-1) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
46 29.08 20:31 Thor SLV-2 Agena D OPS 1561 (ARGON 11) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
47 06.09 19:30 Atlas Agena D OPS 1947 (GAMBIT SV 952) LLEO/P US PA LC2-3 S
48 23.09 23:00 Thor SLV-2A Agena D OPS 1353 (CORONA J-2) LLEO/I US VAFB 75-1-2 S
49 27.09 11:17 Scout X-2B OPS 1610 (P35-5) US PA LC-D F
50 28.09 20:22 Thor Ablestar Transit VBN-1 LEO/P US VAFB 75-1-1 S
51 17.10 02:37 Atlas Agena D Vela 1A VHEO US CC LC13 S
52 18.10 09:29 Vostok 8A92 Kosmos-20 (Zenit-2 No. 13L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
53 24.10 04:30 Kosmos 63S1 Kosmos (DS-A1 No. 4) SU Kapustin Mayak-2 F
54 25.10 18:59 Atlas Agena D OPS 2196 (GAMBIT SV 953) LLEO/S US PA LC2-3 S
55 29.10 21:19 Thor SLV-2A Agena D OPS 2437 (ARGON 6) LLEO/P US VAFB 75-3-4 S
56 01.11 08:56 Sputnik 11A59 Polyot (I-2B No. 102) LEO/I SU Baikonur LC31 S
57 09.11 20:27 Thor SLV-2 Agena D OPS 2268 (CORONA M-24) US VAFB 75-1-2 F
58 11.11 06:23 Molniya 8K78 Kosmos-21 (3MV-1 No. 1) LLEO/I SU Baikonur LC1 F
59 16.11 10:34 Voskhod 11A57 Kosmos-22 (Zenit-4 No. 1L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
60 27.11 02:30 Thor Delta C IMP 1 (IMP A) DSO US CC LC17B S
61 27.11 19:03 Atlas Centaur AC-2 Instrumentation Ring LEO/I US CC LC36A S
62 27.11 21:15 Thor SLV-2 Agena D OPS 2260 (CORONA M-25) LLEO/I US PA LC1-1 S
63 28.11 09:19 Vostok 8A92 Kosmos-23 SU Baikonur LC1 F
64 05.12 21:51 Thor Ablestar Transit VBN-2 LEO/P US VAFB 75-1-1 S
65 13.12 14:15 Kosmos 63S1 Kosmos-23 (Omega-1 No. 2) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
66 18.12 21:45 Atlas Agena D OPS 2372 (GAMBIT SV 954) LLEO/S US PA LC2-3 S
67 19.12 09:28 Vostok 8A92 Kosmos-24 (Zenit-2 No. 15L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
68 19.12 18:49 Scout X-4 Explorer 19 (AD-A) LEO/I US PA LC-D S
69 21.12 09:30 Thor Delta B Tiros 8 (Tiros H) LEO/I US CC LC17B S
70 21.12 21:45 Thor SLV-2A Agena D OPS 1388 (CORONA M-26) LLEO/I US VAFB 75-1-2 S