Lansări orbitale 1963

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1963, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 46
SU 23

Lista celor 69 tentative de lansări orbitale din 1963 (din care 14 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 04.01 08:49 Molniya 8K78 E-6 No. 2 SU Baikonur LC1 S
2 07.01 21:09 Thor Agena D CORONA 599051 / CORONA M-18 US VAFB 75-1-1 S
3 16.01 21:59 Thor Agena B OPS 0180 / Ferret 3 US VAFB 75-3-5 S
4 03.02 09:29 Molniya 8K78 E-6 No. 3 SU Baikonur LC1 F
5 14.02 05:35 Thor Delta B Syncom 1 US CC LC17B S
6 19.02 16:52 Scout X-3M OPS 0240 (AF-3) / P35-3 US PA LC-D S
7 28.02 21:48 Thor SLV-2A Agena D CORONA 609052 / CORONA M-20 US VAFB 75-3-5 F
8 18.03 21:13 Thor SLV-2A Agena D CORONA 61/LANYARD 1 / LANYARD 1 US VAFB 75-3-4 F
9 21.03 08:30 Vostok 8A92 Kosmos-13 / Zenit-2 No. 9 SU Baikonur LC1 S
10 01.04 23:01 Thor Agena D CORONA 629053 / CORONA M-19 US VAFB 75-3-5 S
11 02.04 08:16 Molniya 8K78 Luna-4 / E-6 No. 4 SU Baikonur LC1 S
12 03.04 02:00 Thor Delta B Explorer 17 / AE-A US CC LC17A S
13 05.04 03:01 Scout X-3 Transit VA-2 (N-2) / Transit VA-2 US PA LC-D F
14 06.04 03:01 Kosmos 63S1 DS-P1 No. 2 SU Kapustin Mayak-2 F
15 13.04 11:00 Kosmos 63S1 Kosmos-14 / Omega-1 No. 1 SU Kapustin Mayak-2 S
16 22.04 08:30 Vostok 8A92 Kosmos-15 / Zenit-2 No. 8 SU Baikonur LC1 S
17 26.04 00:00 Scout X-2M OPS 1298 (AF-4) / P35-4 US PA LC-D F
18 26.04 20:12 Thor Agena D CORONA 63/9055A / ARGON 12 US VAFB 75-1-1 F
19 28.04 08:49 Vostok 8A92 Kosmos-16 / Zenit-2 No. 10 SU Baikonur LC1 S
20 07.05 11:38 Thor Delta B Telstar 2 US CC LC17B S
21 09.05 20:06 Atlas Agena B Midas 7 / Midas ETS-III F2 US PA LC1-2 S
22 15.05 13:04 Atlas D MA-9 / Mercury SC20 US CC LC14 S
23 18.05 22:21 Thor SLV-2A Agena D CORONA 64/LANYARD 2 / LANYARD 2 US VAFB 75-3-5 S
24 22.05 03:00 Kosmos 63S1 Kosmos-17 / DS-A1 No. 2 SU Kapustin Mayak-2 S
25 24.05 10:34 Vostok 8A92 Kosmos-18 / Zenit-2 No. 11 SU Baikonur LC1 S
26 01.06 02:50 Kosmos 63S1 DS-MT No. 1 SU Kapustin Mayak-2 F
27 12.06 00:00 Atlas Agena B Midas 8 / Midas ETS-III F3 US PA LC1-2 F
28 12.06 23:58 Thor SLV-2A Agena D CORONA 659054 / CORONA M-21 US VAFB 75-3-4 S
29 14.06 11:58 Vostok 8K72K Vostok-5 / Vostok-3A No. 7 SU Baikonur LC1 S
30 15.06 14:29 Thor Agena D POPPY 2/NRL Comp 3 / SURCAL US VAFB 75-1-1 S
31 16.06 01:49 Scout X-3 Transit VA-3 (N-3) / Transit VA-3 US PA LC-D S
32 16.06 09:29 Vostok 8K72K Vostok-6 / Vostok-3A No. 8 SU Baikonur LC1 S
33 19.06 09:50 Thor Delta B Tiros 7 / Tiros G US CC LC17B S
34 27.06 00:37 Thor SLV-2A Agena D CORONA 669056 / CORONA M-22 US VAFB 75-1-2 S
35 28.06 21:19 Scout X-4 GRS (PL-19, CRL-1) / AFCRL A US Wallops LA3 S
36 29.06 22:30 Thor SLV-2A Agena B OPS 1440 / Ferret 4 US VAFB 75-3-5 S
37 12.07 20:45 Atlas Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 951 US PA LC2-3 S
38 19.07 00:00 Thor Agena D CORONA 679057 / CORONA M-23 US VAFB 75-1-1 S
39 19.07 03:51 Atlas Agena B Midas 9 / Midas ETS-III F4 US PA LC1-2 S
40 26.07 14:33 Thor Delta B Syncom 2 US CC LC17A S
41 31.07 00:00 Thor SLV-2A Agena D CORONA 68/LANYARD 3 / LANYARD 3 US VAFB 75-1-2 S
42 06.08 06:07 Kosmos 63S1 Kosmos-19 / DS-P1 No. 3 SU Kapustin Mayak-2 S
43 22.08 06:00 Kosmos 63S1 DS-A1 No. 3 SU Kapustin Mayak-2 F
44 25.08 00:29 Thor SLV-2A Agena D CORONA 691001 / CORONA J-1 US VAFB 75-3-4 S
45 29.08 20:31 Thor SLV-2 Agena D CORONA 70/9058A / ARGON 11 US VAFB 75-3-5 S
46 06.09 19:30 Atlas Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 952 US PA LC2-3 S
47 23.09 23:00 Thor SLV-2A Agena D CORONA 711002 / CORONA J-2 US VAFB 75-1-2 S
48 27.09 11:17 Scout X-2B OPS 1610 (AF-5) / P35-5 US PA LC-D F
49 28.09 20:22 Thor Ablestar Transit VBN-1 US VAFB 75-1-1 S
50 17.10 02:37 Atlas Agena D Vela 1A/1B / Vela 1A US CC LC13 S
51 18.10 09:29 Vostok 8A92 Kosmos-20 / Zenit-2 No. 13 SU Baikonur LC1 S
52 24.10 04:30 Kosmos 63S1 DS-A1 No. 4 SU Kapustin Mayak-2 F
53 25.10 18:59 Atlas Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 953 US PA LC2-3 S
54 29.10 21:19 Thor SLV-2A Agena D CORONA 72/9059A / ARGON 6 US VAFB 75-3-4 S
55 01.11 08:56 Sputnik 11A59 Polyot / I-2B No. 102 SU Baikonur LC31 S
56 09.11 20:27 Thor SLV-2 Agena D CORONA 739060 / CORONA M-24 US VAFB 75-1-2 F
57 11.11 06:23 Molniya 8K78 Kosmos-21 / 3MV-1 No. 1 SU Baikonur LC1 S
58 16.11 10:34 Voskhod 11A57 Kosmos-22 / Zenit-4 No. 1 SU Baikonur LC1 S
59 27.11 02:30 Thor Delta C Explorer 18 / IMP A US CC LC17B S
60 27.11 19:03 Atlas Centaur Centaur R&D / AC-2 US CC LC36A S
61 27.11 21:15 Thor SLV-2 Agena D CORONA 749061 / CORONA M-25 US PA LC1-1 S
62 28.11 09:19 Vostok 8A92 Zenit-2 No. 14 SU Baikonur LC1 F
63 05.12 21:51 Thor Ablestar Transit VBN-2 US VAFB 75-1-1 S
64 13.12 14:15 Kosmos 63S1 Kosmos-23 / Omega-1 No. 2 SU Kapustin Mayak-2 S
65 18.12 21:45 Atlas Agena D AFP-206 / GAMBIT SV 954 US PA LC2-3 S
66 19.12 09:28 Vostok 8A92 Kosmos-24 / Zenit-2 No. 15 SU Baikonur LC1 S
67 19.12 18:49 Scout X-4 Explorer 19 / AD-A US PA LC-D S
68 21.12 09:30 Thor Delta B Tiros 8 / Tiros H US CC LC17B S
69 21.12 21:45 Thor SLV-2A Agena D CORONA 759062 / CORONA M-26 US VAFB 75-1-2 S