Lansări orbitale 1962

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1962, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 62
SU 22

Lista celor 84 tentative de lansări orbitale din 1962 (din care 14 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 13.01 21:41 Thor Agena B Discoverer 37 (CORONA C”‘-6) US VAFB 75-3-4 F
2 24.01 09:30 Thor Ablestar SR 4 (GRAB SV4) US CC LC17B F
3 26.01 20:30 Atlas Agena B Ranger 3 (NASA P-34) US CC LC12 S
4 08.02 12:43 Thor Delta Tiros 4 (NASA A-9) LEO/I US CC LC17A S
5 20.02 14:47 Atlas D Friendship Seven (Mercury SC13) LLEO/I US CC LC14 S
6 21.02 18:44 Thor Agena B FTV 2301 LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
7 27.02 19:39 Thor Agena B Discoverer 38 (CORONA M-1) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
8 07.03 16:06 Thor Delta OSO 1 (NASA S-16) LLEO/I US CC LC17A S
9 07.03 22:10 Atlas Agena B Samos 6 (SAMOS E-5 No. 3) LLEO/P US PA LC1-2 S
10 16.03 11:59 Kosmos 63S1 Kosmos-1 (DS-2 No. 1) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
11 29.03 07:27 Scout X-2 P-21A (ST-9) LEO/I US Wallops LA3 S
12 06.04 17:15 Kosmos 63S1 Kosmos-2 (1MS No. 1) LEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
13 09.04 15:04 Atlas Agena B Midas 5 (Midas ETS-II F3) MEO US PA LC1-2 S
14 18.04 00:53 Thor Agena B Discoverer 39 (CORONA M-2) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
15 23.04 20:50 Atlas Agena B Ranger 4 US CC LC12 S
16 24.04 04:00 Kosmos 63S1 Kosmos-3 (2MS No. 1) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
17 26.04 10:02 Vostok 8K72K Kosmos-4 (Zenit-2 No. 2L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
18 26.04 10:49 Scout X-2 SR 4B (GRAB SV5) US PA LC-D F
19 26.04 18:00 Thor Delta Ariel 1 (UK 1) LEO/I US CC LC17A S
20 26.04 18:56 Atlas Agena B FTV 2401 (SAMOS E-6 No. 1) LLEO/P US PA LC1-1 S
21 29.04 00:30 Thor Agena B FTV 1125 (CORONA M-3) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
22 06.05 05:41 Trailblazer 2 Trailblazer IIb (Meteor 1 pellet) LLEO/I US Wallops S
23 10.05 12:06 Thor Ablestar ANNA 1A US CC LC17B F
24 15.05 19:36 Thor Agena B FTV 1126 (ARGON 5) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
25 24.05 00:00 Scout X-2M FTV 3501 (P35-1) US PA LC-D F
26 24.05 12:45 Atlas D Aurora Seven (Mercury SC18) LLEO/I US CC LC14 S
27 28.05 03:00 Kosmos 63S1 Kosmos-5 (2MS No. 2) LEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
28 30.05 01:00 Thor Agena B FTV 1128 (CORONA M-4) LLEO/I US VAFB 75-1-1 S
29 01.06 09:38 Vostok 8A92 Kosmos-6 SU Baikonur LC1 F
30 02.06 00:31 Thor Agena B FTV 1127 (CORONA M-5) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
31 17.06 18:14 Atlas Agena B FTV 2402 (SAMOS E-6 No. 2) LLEO/S US PA LC1-1 S
32 18.06 20:20 Thor Agena B FTV 2312 LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
33 19.06 12:19 Thor Delta Tiros 5 (Tiros E) LEO/I US CC LC17A S
34 23.06 00:30 Thor Agena B FTV 1129 (CORONA M-6) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
35 28.06 01:09 Thor Agena D FTV 1151 (CORONA M-7) LLEO/I US VAFB 75-1-1 S
36 30.06 16:00 Kosmos 63S1 Kosmos-6 (DS-P1 No. 1) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
37 10.07 08:35 Thor Delta Telstar 1 MEO US CC LC17B S
38 18.07 20:51 Atlas Agena B FTV 2403 (SAMOS E-6 No. 3) LLEO/S US PA LC1-1 S
39 21.07 00:56 Thor Agena B FTV 1130 (CORONA M-8) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
40 22.07 09:21 Atlas Agena B Mariner 1 (Mariner R-1) US CC LC12 F
41 28.07 00:30 Thor Agena B FTV 1131 (CORONA M-9) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
42 28.07 09:18 Vostok 8A92 Kosmos-7 (Zenit-2 No. 4L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
43 02.08 00:17 Thor Agena D FTV 1152 (CORONA M-10) LLEO/I US VAFB 75-1-1 S
44 05.08 17:58 Atlas Agena B FTV 2404 (SAMOS E-6 No. 4) LLEO/S US PA LC1-1 S
45 11.08 08:30 Vostok 8K72K Vostok-3 (Vostok-3A No. 5) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
46 12.08 08:02 Vostok 8K72K Vostok-4 (Vostok-3A No. 6) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
47 18.08 15:00 Kosmos 63S1 Kosmos-8 (DS-K-8 No. 1) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
48 23.08 11:33 Scout X-2M FTV 3502 (P35-2) LEO/S US PA LC-D S
49 25.08 02:18 Molniya 8K78 AMS Venera LLEO/I SU Baikonur LC1 F
50 27.08 06:53 Atlas Agena B Mariner 2 (Mariner R-2) EEO US CC LC12 S
51 29.08 01:00 Thor Agena D FTV 1153 (CORONA M-11) LLEO/I US VAFB 75-1-2 S
52 31.08 16:25 Scout X-3A R-2 (Reentry 2) LEO/I US Wallops LA3 S
53 01.09 02:12 Molniya 8K78 AMS Venera LLEO/I SU Baikonur LC1 F
54 01.09 20:39 Thor Agena B FTV 1132 (ARGON 10) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
55 12.09 00:59 Molniya 8K78 AMS Venera LLEO/I SU Baikonur LC1 F
56 17.09 23:46 Thor Agena B FTV 1133 (CORONA M-12) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
57 18.09 08:53 Thor Delta Tiros 6 (Tiros F2) LEO/I US CC LC17A S
58 27.09 09:39 Vostok 8A92 Kosmos-9 (Zenit-2 No. 7L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
59 29.09 06:05 Thor Agena B Alouette 1 LEO/I US VAFB 75-1-1 S
60 29.09 23:34 Thor Agena D FTV 1154 (CORONA M-13) LLEO/I US VAFB 75-1-2 S
61 02.10 22:11 Thor Delta A Explorer 14 (EPE B) VHEO US CC LC17B S
62 03.10 12:15 Atlas D Sigma Seven (Mercury SC16) LLEO/I US CC LC14 S
63 09.10 18:35 Thor Agena B FTV 1134 (ARGON 9) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
64 17.10 09:00 Vostok 8A92 Kosmos-10 (Zenit-2 No. 5L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
65 18.10 16:59 Atlas Agena B Ranger 5 CLO US CC LC12 S
66 20.10 04:00 Kosmos 63S1 Kosmos-11 (DS-A1 No. 1) LLEO/I SU Kapustin Mayak-2 S
67 24.10 17:55 Molniya 8K78 AMS Mars LLEO/I SU Baikonur LC1 F
68 25.10 07:00 Kosmos 63S1 Kosmos-12 SU Kapustin Mayak-2 F
69 26.10 16:14 Thor Agena D Starad MEO US VAFB 75-1-2 S
70 27.10 23:15 Thor Delta A Explorer 15 (EPE C) HEO US CC LC17B S
71 31.10 08:08 Thor Ablestar ANNA 1B LEO/I US CC LC17A S
72 01.11 16:14 Molniya 8K78 AMS Mars (2MV-4 No. 2) SU Baikonur LC1 S
73 04.11 15:35 Molniya 8K78 AMS Mars LLEO/I SU Baikonur LC1 F
74 05.11 22:04 Thor Agena B FTV 1136 (CORONA M-14) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
75 11.11 20:17 Atlas Agena B FTV 2405 (SAMOS E-6 No. 5) LLEO/S US PA LC1-1 S
76 24.11 22:00 Thor Agena B FTV 1135 (CORONA M-15) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
77 04.12 21:30 Thor Agena D FTV 1155 (CORONA M-16) LLEO/I US VAFB 75-1-2 S
78 13.12 04:07 Thor Agena D NRL PL120 (POPPY 1 Alfa) LEO/I US VAFB 75-1-1 S
79 13.12 23:30 Thor Delta B Relay 1 (Relay A) MEO US CC LC17A S
80 14.12 21:26 Thor Agena D FTV 1156 (CORONA M-17) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
81 16.12 14:33 Scout X-3 Explorer 16 (NASA S-55B) LEO/I US Wallops LA3 S
82 17.12 20:36 Atlas Agena B Midas 6 (Midas ETS-III F1) US PA LC1-2 F
83 19.12 01:25 Scout X-3 Transit VA-1 LEO/P US PA LC-D S
84 22.12 09:23 Vostok 8A92 Kosmos-12 (Zenit-2 No. 6L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S