Lansări orbitale 1962

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1962, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 59
SU 22

Lista celor 81 tentative de lansări orbitale din 1962 (din care 9 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 13.01 21:41 Thor Agena B Discoverer 37 / CORONA C”‘-6 US VAFB 75-3-4 F
2 24.01 09:30 Thor Ablestar NRL Composite 1/GRAB / GRAB SV4 US CC LC17B F
3 26.01 20:30 Atlas Agena B Ranger 3 / NASA P-34 US CC LC12 S
4 08.02 12:43 Thor Delta Tiros 4 / NASA A-9 US CC LC17A S
5 20.02 14:47 Atlas D MA-6 / Mercury SC13 US CC LC14 S
6 21.02 18:44 Thor Agena B FTV 2301 / Ferret 1 US VAFB 75-3-5 S
7 27.02 19:39 Thor Agena B Discoverer 38 / CORONA M-1 US VAFB 75-3-4 S
8 07.03 16:06 Thor Delta OSO 1 / NASA S-16 US CC LC17A S
9 07.03 22:10 Atlas Agena B Samos 6 / Samos E-5 US PA LC1-2 S
10 16.03 11:59 Kosmos 63S1 Kosmos-1 / DS-2 No. 1 SU Kapustin Mayak-2 S
11 06.04 17:15 Kosmos 63S1 Kosmos-2 / 1MS No. 1 SU Kapustin Mayak-2 S
12 09.04 15:04 Atlas Agena B Midas 5 / Midas ETS-II F3 US PA LC1-2 S
13 18.04 00:53 Thor Agena B Discoverer 39 / CORONA M-2 US VAFB 75-3-5 S
14 23.04 20:50 Atlas Agena B Ranger 4 US CC LC12 S
15 24.04 04:00 Kosmos 63S1 Kosmos-3 / 2MS No. 1 SU Kapustin Mayak-2 S
16 26.04 10:02 Vostok 8K72K Kosmos-4 / Zenit-2 No. 2 SU Baikonur LC1 S
17 26.04 10:49 Scout X-2 GRAB/SR 4B / GRAB SV5 US PA LC-D F
18 26.04 18:00 Thor Delta Ariel 1 / UK 1 US CC LC17A S
19 26.04 18:56 Atlas Agena B FTV 2401 / AFP-201 PVP 851 US PA LC1-1 S
20 29.04 00:30 Thor Agena B CORONA 409033 / CORONA M-3 US VAFB 75-3-4 S
21 10.05 12:06 Thor Ablestar ANNA 1A US CC LC17B F
22 15.05 19:36 Thor Agena B CORONA 41/9034A / ARGON 5 US VAFB 75-3-5 S
23 24.05 00:00 Scout X-2M FTV 3501 (AF-1) / P35-1 US PA LC-D F
24 24.05 12:45 Atlas D MA-7 / Mercury SC18 US CC LC14 S
25 28.05 03:00 Kosmos 63S1 Kosmos-5 / 2MS No. 2 SU Kapustin Mayak-2 S
26 30.05 01:00 Thor Agena B CORONA 429035 / CORONA M-4 US VAFB 75-1-1 S
27 01.06 09:38 Vostok 8A92 Zenit-2 No. 3 SU Baikonur LC1 F
28 02.06 00:31 Thor Agena B CORONA 439036 / CORONA M-5 US VAFB 75-3-4 S
29 17.06 18:14 Atlas Agena B FTV 2402 / AFP-201 PVP 852 US PA LC1-1 S
30 18.06 20:20 Thor Agena B FTV 2312 / Ferret 2 US VAFB 75-3-5 S
31 19.06 12:19 Thor Delta Tiros 5 / Tiros E US CC LC17A S
32 23.06 00:30 Thor Agena B CORONA 449037 / CORONA M-6 US VAFB 75-3-4 S
33 28.06 01:09 Thor Agena D CORONA 459038 / CORONA M-7 US VAFB 75-1-1 S
34 30.06 16:00 Kosmos 63S1 Kosmos-6 / DS-P1 No. 1 SU Kapustin Mayak-2 S
35 10.07 08:35 Thor Delta Telstar 1 US CC LC17B S
36 18.07 20:51 Atlas Agena B FTV 2403 / AFP-201 PVP 853 US PA LC1-1 S
37 21.07 00:56 Thor Agena B CORONA 469039 / CORONA M-8 US VAFB 75-3-5 S
38 22.07 09:21 Atlas Agena B Mariner 1 / Mariner R-1 US CC LC12 F
39 28.07 00:30 Thor Agena B CORONA 479040 / CORONA M-9 US VAFB 75-3-4 S
40 28.07 09:18 Vostok 8A92 Kosmos-7 / Zenit-2 No. 4 SU Baikonur LC1 S
41 02.08 00:17 Thor Agena D CORONA 489041 / CORONA M-10 US VAFB 75-1-1 S
42 05.08 17:58 Atlas Agena B FTV 2404 / AFP-201 PVP 854 US PA LC1-1 S
43 11.08 08:30 Vostok 8K72K Vostok-3 / Vostok-3A No. 5 SU Baikonur LC1 S
44 12.08 08:02 Vostok 8K72K Vostok-4 / Vostok-3A No. 6 SU Baikonur LC1 S
45 18.08 15:00 Kosmos 63S1 Kosmos-8 / DS-K-8 No. 1 SU Kapustin Mayak-2 S
46 23.08 11:33 Scout X-2M FTV 3502 (AF-2) / P35-2 US PA LC-D S
47 25.08 02:18 Molniya 8K78 2MV-1 No. 1 SU Baikonur LC1 S
48 27.08 06:53 Atlas Agena B Mariner 2 / Mariner R-2 US CC LC12 S
49 29.08 01:00 Thor Agena D CORONA 499044 / CORONA M-11 US VAFB 75-1-2 S
50 01.09 02:12 Molniya 8K78 2MV-1 No. 2 SU Baikonur LC1 S
51 01.09 20:39 Thor Agena B CORONA 50/9042A / ARGON 10 US VAFB 75-3-5 S
52 12.09 00:59 Molniya 8K78 2MV-2 No. 1 SU Baikonur LC1 S
53 17.09 23:46 Thor Agena B CORONA 519043 / CORONA M-12 US VAFB 75-3-4 S
54 18.09 08:53 Thor Delta Tiros 6 / Tiros F2 US CC LC17A S
55 27.09 09:39 Vostok 8A92 Kosmos-9 / Zenit-2 No. 7 SU Baikonur LC1 S
56 29.09 06:05 Thor Agena B Alouette 1 US VAFB 75-1-1 S
57 29.09 23:34 Thor Agena D CORONA 529045 / CORONA M-13 US VAFB 75-1-2 S
58 02.10 22:11 Thor Delta A Explorer 14 / EPE B US CC LC17B S
59 03.10 12:15 Atlas D MA-8 / Mercury SC16 US CC LC14 S
60 09.10 18:35 Thor Agena B CORONA 53/9046A / ARGON 9 US VAFB 75-3-4 S
61 17.10 09:00 Vostok 8A92 Kosmos-10 / Zenit-2 No. 5 SU Baikonur LC1 S
62 18.10 16:59 Atlas Agena B Ranger 5 US CC LC12 S
63 20.10 04:00 Kosmos 63S1 Kosmos-11 / DS-A1 No. 1 SU Kapustin Mayak-2 S
64 24.10 17:55 Molniya 8K78 2MV-4 No. 1 SU Baikonur LC1 S
65 25.10 07:00 Kosmos 63S1 1MS No. 2 SU Kapustin Mayak-2 F
66 26.10 16:14 Thor Agena D CORONA 54/STARAD / CORONA R&D FTV 1401 US VAFB 75-1-2 S
67 27.10 23:15 Thor Delta A Explorer 15 / EPE C US CC LC17B S
68 31.10 08:08 Thor Ablestar ANNA 1B US CC LC17A S
69 01.11 16:14 Molniya 8K78 Mars-1 / 2MV-4 No. 2 SU Baikonur LC1 S
70 04.11 15:35 Molniya 8K78 2MV-3 No. 1 SU Baikonur LC1 S
71 05.11 22:04 Thor Agena B CORONA 559047 / CORONA M-14 US VAFB 75-3-4 S
72 11.11 20:17 Atlas Agena B FTV 2405 / AFP-201 PVP 855 US PA LC1-1 S
73 24.11 22:00 Thor Agena B CORONA 569048 / CORONA M-15 US VAFB 75-3-4 S
74 04.12 21:30 Thor Agena D CORONA 579049 / CORONA M-16 US VAFB 75-1-2 S
75 13.12 04:07 Thor Agena D POPPY 1/NRL Comp 2 / POPPY 1 SV1 US VAFB 75-1-1 S
76 13.12 23:30 Thor Delta B Relay 1 / Relay A US CC LC17A S
77 14.12 21:26 Thor Agena D CORONA 589050 / CORONA M-17 US VAFB 75-3-5 S
78 16.12 14:33 Scout X-3 Explorer 16 / NASA S-55B US Wallops LA3 S
79 17.12 20:36 Atlas Agena B Midas 6 / Midas ETS-III F1 US PA LC1-2 F
80 19.12 01:25 Scout X-3 Transit VA-1 (N-1) / Transit VA-1 US PA LC-D S
81 22.12 09:23 Vostok 8A92 Kosmos-12 / Zenit-2 No. 6 SU Baikonur LC1 S