Lansări orbitale 1961

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1961, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 45
SU 9

Lista celor 54 tentative de lansări orbitale din 1961 (din care 16 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 31.01 20:21 Atlas Agena A Samos 2 F-1 (SAMOS F-1 No. 2) LLEO/S US PA LC1-1 S
2 04.02 01:18 Molniya 8K78 Tyazholiy Sputnik LLEO/I SU Baikonur LC1 F
3 12.02 00:34 Molniya 8K78 AMS Venera (1VA No. 2) SU Baikonur LC1 S
4 16.02 13:05 Scout X-1 Explorer 9 (NASA S-56A) LEO/I US Wallops LA3 S
5 17.02 20:25 Thor Agena B Discoverer 20 (ARGON 1) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
6 18.02 22:57 Thor Agena B Discoverer 21 (CORONA RM-2) LEO/I US VAFB 75-3-5 S
7 22.02 03:45 Thor Ablestar Transit 3B LLEO/I US CC LC17B S
8 25.02 00:13 Juno II NASA S-45 US CC LC26B F
9 09.03 06:29 Vostok 8K72K Korabl’-Sputnik-4 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
10 25.03 05:54 Vostok 8K72K Korabl’-Sputnik-5 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
11 25.03 15:17 Thor Delta Explorer 10 (P-14) DSO US CC LC17A S
12 30.03 20:34 Thor Agena B Discoverer 22 (CORONA C’-4) US VAFB 75-3-4 F
13 08.04 19:21 Thor Agena B Discoverer 23 (ARGON 2) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
14 12.04 06:07 Vostok 8K72K Vostok (Vostok-3A No. 3) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
15 21.04 05:56 Trailblazer 1 Trailblazer 1g (Meteor) LLEO/I US Wallops S
16 25.04 16:15 Atlas D Mercury MA-3 (Mercury SC8) US CC LC14 F
17 27.04 14:16 Juno II Explorer 11 (NASA S-15) LEO/I US CC LC26B S
18 24.05 19:48 Juno II NASA S-45A US CC LC26B F
19 08.06 21:16 Thor Agena B Discoverer 24 (ARGON 3) US VAFB 75-3-4 F
20 16.06 23:02 Thor Agena B Discoverer 25 (CORONA C’-5) LLEO/I US VAFB 75-1-1 S
21 29.06 04:23 Thor Ablestar Transit 4A LEO/I US CC LC17B S
22 30.06 17:09 Scout X-1 NASA S-55 US Wallops LA3 F
23 07.07 23:29 Thor Agena B Discoverer 26 (CORONA C’-6) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
24 12.07 10:25 Thor Delta Tiros 3 (NASA A-3) LEO/I US CC LC17A S
25 12.07 15:11 Atlas Agena B Midas 3 (Midas ETS-II F1) MEO US PA LC1-2 S
26 21.07 22:35 Thor Agena B Discoverer 27 (ARGON 4) US VAFB 75-3-4 F
27 04.08 00:01 Thor Agena B Discoverer 28 (CORONA C’-7) US VAFB 75-1-1 F
28 06.08 06:00 Vostok 8K72K Vostok-2 (Vostok-3A No. 4) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
29 16.08 03:21 Thor Delta Explorer 12 (NASA S-3) VHEO US CC LC17A S
30 17.08 14:29 Blue Scout Jr O-1 (HETS) US CC LC18A S
31 23.08 10:04 Atlas Agena B Ranger 1 (NASA P-32) LLEO/I US CC LC12 S
32 25.08 18:29 Scout X-1 Explorer 13 (NASA S-55A) LEO/I US Wallops LA3 S
33 30.08 20:00 Thor Agena B Discoverer 29 (CORONA C”‘-1) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
34 09.09 19:28 Atlas Agena B Samos 3 (SAMOS E-2 No. 1) US PA LC1-1 F
35 12.09 19:59 Thor Agena B Discoverer 30 (CORONA C”‘-2) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
36 13.09 14:04 Atlas D Mercury MA-4 (Mercury SC8A) LLEO/I US CC LC14 S
37 17.09 21:00 Thor Agena B Discoverer 31 (CORONA C”‘-3) LLEO/I US VAFB 75-1-1 S
38 13.10 19:22 Thor Agena B Discoverer 32 (CORONA C”‘-4) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
39 19.10 17:38 Scout X-1 P-21 (ST-7) LEO/I US Wallops LA3 S
40 21.10 13:53 Atlas Agena B Midas 4 (Midas ETS-II F2) MEO US PA LC1-2 S
41 23.10 19:23 Thor Agena B Discoverer 33 (CORONA C’-8) US VAFB 75-3-5 F
42 27.10 16:30 Kosmos 63S1 Kosmos (DS-1 No. 1) SU Kapustin Mayak-2 F
43 01.11 15:32 Blue Scout II Mercury MS-1 US CC LC18B F
44 05.11 20:00 Thor Agena B Discoverer 34 (CORONA C’-9) LLEO/I US VAFB 75-1-1 S
45 15.11 21:22 Thor Agena B Discoverer 35 (CORONA C’-10) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
46 15.11 22:26 Thor Ablestar Transit 4B LEO/I US CC LC17B S
47 18.11 08:12 Atlas Agena B Ranger 2 (NASA P-33) LLEO/I US CC LC12 S
48 22.11 20:45 Atlas Agena B Samos 4 (SAMOS E-5 No. 1) US PA LC1-1 F
49 29.11 15:07 Atlas D Mercury MA-5 (Mercury SC9) LLEO/I US CC LC14 S
50 04.12 04:00 Blue Scout Jr Blue Scout Jr. O-2 LEO/I US PA LC-A S
51 11.12 09:39 Vostok 8K72K Kosmos-1 SU Baikonur LC1 F
52 12.12 20:40 Thor Agena B Discoverer 36 (CORONA C”‘-5) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
53 21.12 12:30 Kosmos 63S1 Kosmos-1 SU Kapustin Mayak-2 F
54 22.12 19:12 Atlas Agena B S.T. LOW LLEO/P US PA LC1-2 S